Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Vec smo pominjali 'ruralni' je malo drugaciji pojam na Tajlandu. Imas predgradja Bangkoka koja izgledaju 'ruralno'. A naseljenost je tolika da ma gde da si nisi dalje od dva sata voznje od nekog veceg grada.

 

e pa sad, dva sata u hitnom slucaju je previse. zar ne?

 

tako smo moj muz i ja prosli kroz eksperiment s odlaskom iz melburna u gradic na nekih sat i po odavde, sa otprilike slicnom idejom… heh.. vratili smo se brze nego sto smo otisli. naravno spucali sasvim solidno para u procesu. takoreci, slatko se zajebali. al dobro, eto bar smo jos uvek zivi i zdravi:)) dear lord...

 

elem, dva sata udaljenosti od raznoraznih a bitnih usluga, pa jos po stare dane, ne zvuci uopste primamljivo.

 

znam da se ja vise ne bih usudila na takav poduhvat, pogotovo zato sto mi je sada jasno sta je to sto smatram kao meni neophodno za sadrzajan zivot & a peace of mind - pa ma koliko nekretnine tamo negde bile jeftinije i zivot se cinio vise pristupacnijim. jednostavno, neke stvari su vredne svoje cene, sto se mene tice.

Link to comment

To penzionisanje po zemljama drugog i treceg sveta je OK kada odlazis u penziju sa 65, ali sta kada ti sa 75 ili 85 zatreba ozbiljna zdravstvena nega?

 

Znam za slucajeve prebacivanja bolnickim avionom iz Beograda u Svajcarsku, ali nit svako ima love da placa svajcarsko osiguranje nit je svako osiguranje svajcarsko pa da salje avion.

 

 I Cuenca i Quito imaju dobre zdravstvene usluge (privatne) a, pretpostavljam, sa americkim osiguranjem veoma pristupacne.

Link to comment

Pa dobro nije ni zivot u gradu na Tajlandu nepristupacan, daleko od toga. Ruralno je moj izbor zbog cistijeg vazduha, prirode i mira (mada to ruralno moze biti i na sat vremena do grada, zavisi gde). 

Definitivno ne bih preporucio Bangkok, ali cak i u predgradjima Bangkoka (sat i po do centra, ne toliko zbog razdaljine koliko zbog loseg saobracaja) moze se naci dvosoban stan za 50K, townhouse u gated community za 100K i detached kuca u gated community za 150K. A kuce su trosobne, novogradnja, dva nivoa, dva kupatila. 

 

Ko nije izbirljiv moze da prodje daleko jeftinije. 2013-te sam u sirem centru Chiang Maija gledao garsonjeru za verovali ili ne 10K. Istina u starijoj zgradi (Tajland je slab sa odrzavanjem, pa zgrada od 20 godina moze da izgleda kao zgrada od 50 godina). Hteo sam da kupim, ali zena nije dala. Kaze sta ako sruse zgradu. Ali ako si penzos sa malo novca sto da ne. 

Edited by noskich
Link to comment

upravo. meni nekako nije jasna ideja o povlacenju u mirnije krajeve po stare dan.

 

naprotiv, cini mi se da je bas tada najpotrebnije imati pri ruci pomoc (u vidu sto bolje moguceg zdravstva) ali i sadrzaj za koji nije potrebno da se prevaljuju kilometri. cesto ljudi postaju manje pokretni pa jos ako su negde daleko od svega, tu je izolacija (i osecaj izolovanosti) neminovna. to mi bas ne deluje kao recept za prijatnu starost.

 

 

 

cekaj, to vazi za vece centre ili je tako i u ruralnim delovima? 

 

Ovde ima sve sto vas zanima, pa i zravstvena nega u Ekvadoru.

 

https://www.gringotree.com/

 

http://www.gringopost.com/

Link to comment

e pa sad, dva sata u hitnom slucaju je previse. zar ne?

 

tako smo moj muz i ja prosli kroz eksperiment s odlaskom iz melburna u gradic na nekih sat i po odavde, sa otprilike slicnom idejom… heh.. vratili smo se brze nego sto smo otisli. naravno spucali sasvim solidno para u procesu. takoreci, slatko se zajebali. al dobro, eto bar smo jos uvek zivi i zdravi:)) dear lord...

 

elem, dva sata udaljenosti od raznoraznih a bitnih usluga, pa jos po stare dane, ne zvuci uopste primamljivo.

 

znam da se ja vise ne bih usudila na takav poduhvat, pogotovo zato sto mi je sada jasno sta je to sto smatram kao meni neophodno za sadrzajan zivot & a peace of mind - pa ma koliko nekretnine tamo negde bile jeftinije i zivot se cinio vise pristupacnijim. jednostavno, neke stvari su vredne svoje cene, sto se mene tice.

 

Da ponovim: Cuenca je grad od 500,000 ljudi a ne neka pripizdina u sred nicega. Nije bas da matorani idu u Amazoniju da uzivaju u sumu ptica.

Link to comment

 

 

MEDIA RELEASE: Racism in Australia’s health system Today AIDA releases our 'Racism in Australia’s health system' policy statement. It sheds light on how racism impacts Aboriginal and Torres Strait Islander people in Australia’s health system and highlights the pathways to overcome racism in health. AIDA believes that actively pursuing an equitable number of Indigenous doctors and other health professionals supported by a culturally safe health system provides the most promising path towards closing the gap on Indigenous health outcomes. 

https://www.aida.org.au/news/media-releases/racism-australias-health-system/

https://www.aida.org.au/wp-content/uploads/2016/12/20161206-AIDA-MEDIA-RELEASE-Racism-policy-paper.pdf

Link to comment

 

Sada radim u Ministarstvu zdravlja i imamo obavezan trening o kulturi Aboridzina. Predavacica je Aboridzinka cija majka je zivela u kampu (koncentracionom?) koji nije smela da napusti pod pretnjom smrcu. I onda je nekako uspela da dobije poseban sertifikat koji joj daje slobodu kretanja (ne mogu tacno da se setim kako). Pokazala nam je taj sertifikat. I pored svega toga vecina ljudi na treningu su bili ili blago iznervirani materijalom ili potpuno ravnodusni. Sve dok se nije javila jedna starija zena, belkinja koja je pocela da prica o manje poznatoj vladinoj strategiji re-alokacije dece iz porodica nize klase u porodice vise koje nisu mogle da imaju dece. I ona je licno bila taj slucaj. To je trajalo do 70-ih.

Link to comment

Sada radim u Ministarstvu zdravlja i imamo obavezan trening o kulturi Aboridzina. Predavacica je Aboridzinka cija majka je zivela u kampu (koncentracionom?) koji nije smela da napusti pod pretnjom smrcu. I onda je nekako uspela da dobije poseban sertifikat koji joj daje slobodu kretanja (ne mogu tacno da se setim kako). Pokazala nam je taj sertifikat. I pored svega toga vecina ljudi na treningu su bili ili blago iznervirani materijalom ili potpuno ravnodusni. Sve dok se nije javila jedna starija zena, belkinja koja je pocela da prica o manje poznatoj vladinoj strategiji re-alokacije dece iz porodica nize klase u porodice vise koje nisu mogle da imaju dece. I ona je licno bila taj slucaj. To je trajalo do 70-ih.

To su opstepoznate stvari - i jedno i drugo (i trece). A Mr Kevin 07 je rekao "Sorry" onomad tako da smo sad ok, ne? Hauard nije ni toliko (hteo). 
Kao sto su tada radili sve sto si nabrojao (plus malo molesting i taj rad) pa se sad kao izvinjavaju i kao kompenzuju (al' vrlo selektivno i u malom broju) tako ce isto - zivi bili pa videli (makar na tv-u iz dzungle Amazona i/ili Tajlanda) - kako ce za 10-15 godina slicno da se "izvinjavaju" za tretman koji jos uvek priredjuju izbeglicama od 2 do 92 godine... I nikom nista, nazlost.  Jery - sto bi rek'o rahmetli Ronal Regan "might is always right", ne?
 
Meni je svakako mnogo smeshnije kako su sve do 1978me 'klali' po tisucu kitova (na godinu) samo iz baze u okolini Perta (Albany) a danas ne moze da se zivi od aktivizma i povike na japansko klanje "u naucne svrhe"... Vremena se menjaju, ne? Licimurje™ ostaje. 
Edited by iDemo
Link to comment

Poznato je sve, samo je pitanje kome. Utisak sa tog treninga je bio da prosecan (rodjeni) Australijanac o Aboridzinima zna vrlo malo, osim zvanicne istorije Terra nullius. A o re-alokaciji dece iz nize u vise slojeve dosta njih nije imalo pojma.

Link to comment

Poznato je sve, samo je pitanje kome. Utisak sa tog treninga je bio da prosecan (rodjeni) Australijanac o Aboridzinima zna vrlo malo, osim zvanicne istorije Terra nullius. A o re-alokaciji dece iz nize u vise slojeve dosta njih nije imalo pojma.

Pa ne moze to svako - moras ili da budes malo green and/or malo left ili da si entuzijasta™ k'o mi ovde. A opet  - zasto glava da te boli, ne? 

Link to comment

Da ponovim: Cuenca je grad od 500,000 ljudi a ne neka pripizdina u sred nicega. Nije bas da matorani idu u Amazoniju da uzivaju u sumu ptica.

 

ma budjo, ne govorim ja o ekvadoru niti sam aludirala na isti. ne znam mnogo vise o toj drzavi sem da su asanzu dali azil:)) 

 

ovde sam se nadovezala na noskichevu ideju i impresiju ruralnog tajlanda, + dodala malo licnog iskustva s ruralnom australijom; apropo teze lakseg zivota i bolljeg standarda van urbanih sredina vs urbana australija.

 

tako da ne znam na osnovu cega dovodis ekvador u kontekst s onim sto sam ja napisala - al mozda te nisam razumela.

Link to comment

To su opstepoznate stvari - i jedno i drugo (i trece). A Mr Kevin 07 je rekao "Sorry" onomad tako da smo sad ok, ne? Hauard nije ni toliko (hteo). 

Kao sto su tada radili sve sto si nabrojao (plus malo molesting i taj rad) pa se sad kao izvinjavaju i kao kompenzuju (al' vrlo selektivno i u malom broju) tako ce isto - zivi bili pa videli (makar na tv-u iz dzungle Amazona i/ili Tajlanda) - kako ce za 10-15 godina slicno da se "izvinjavaju" za tretman koji jos uvek priredjuju izbeglicama od 2 do 92 godine... I nikom nista, nazlost.  Jery - sto bi rek'o rahmetli Ronal Regan "might is always right", ne?
 
Meni je svakako mnogo smeshnije kako su sve do 1978me 'klali' po tisucu kitova (na godinu) samo iz baze u okolini Perta (Albany) a danas ne moze da se zivi od aktivizma i povike na japansko klanje "u naucne svrhe"... Vremena se menjaju, ne? Licimurje™ ostaje. 

 

 

 

Poznato je sve, samo je pitanje kome. Utisak sa tog treninga je bio da prosecan (rodjeni) Australijanac o Aboridzinima zna vrlo malo, osim zvanicne istorije Terra nullius. A o re-alokaciji dece iz nize u vise slojeve dosta njih nije imalo pojma.

 

uh... e to je vec rak rana ovog kontinenta. 

 

ogromna preporuka kao uvod u komplet pricu (ne samo u vezi sa stolen generation): 

 

whyweretwetold_henryreynolds_zpsiitszvsc

 

the great australian silence

Edited by roksi
Link to comment

ma budjo, ne govorim ja o ekvadoru niti sam aludirala na isti. ne znam mnogo vise o toj drzavi sem da su asanzu dali azil:)) 

 

ovde sam se nadovezala na noskichevu ideju i impresiju ruralnog tajlanda, + dodala malo licnog iskustva s ruralnom australijom; apropo teze lakseg zivota i bolljeg standarda van urbanih sredina vs urbana australija.

 

tako da ne znam na osnovu cega dovodis ekvador u kontekst s onim sto sam ja napisala - al mozda te nisam razumela.

 

Nema nikakvog smisla porediti ruralnu Australiju i ruralni Tajland. 

 

csUQFm2.png

 

Blokirane su mi poneke slike na poslu, pa za svaki slucaj: http://i.imgur.com/csUQFm2.png

Na 92% australijske teritorije zivi samo 2% stanovnistva. Sto znaci da ruralna Australija vrlo lako moze znaciti hiljadama kilometara daleko od vecih gradova. Sto sa Tajlandom nema bas nikakve veze. Em ima tri puta vecu populaciju na neuporedivo manjoj teritoriji em je (i dalje) jaka poljoprivredna zemlja pa je stanovnistvo rasprsheno. 

Sto znaci da ces u selu na do pola sata imati GP-ja, a potpuno opremljenu bolnicu na do 2 sata najvise. I to je u vrh glave udaljenost.

Edited by noskich
Link to comment

U vezi penzionisanja i zdravstvene zaštite, sve to zavisi™. Nekima od nas treba sva silesija zdravstva i decenijama pre vremena za penziju, jel'tako. S druge strane, ima penzaća od 90 godina koje izgleda jedino grom mož' da ubije.

 

Većem broju senior™ građana u stvari više treba nega (ne samo nužno zdravstvo kao takvo). A to je i te kako vezano sa troškovima, i tu ide ono što je rekla iDemova nana...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...