Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

#onokad si bankar

 

28/36 RULE

 

Mortgage lenders use this rule, as explained by Visa: "Your monthly household debt service should not exceed 28 per cent of your gross monthly income. Your total debt service, including your house payments plus all other payments, should not exceed 36 per cent of your gross monthly income."

 

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Ovo moze ili da si medju prvih 10% najplacenijih ili da kupujes u Mount Druit.

 

A ako si kupio pre balona onda nije problem. Ima opcija: http://www.news.com.au/finance/real-estate/sydney-nsw/these-10-french-castles-are-cheaper-than-sydney-units/news-story/001b1d96b9e9fa99cbdd4d181142d49f

 

Samo da se pojasni cene u linku su iz 2015, jos su vise otisle na gore.

 

Jedino sto mi je malo tesko ovima van Australije docharati 'kvalitet' gradnje koji se dobija za ove cene. Nedostatak ikakve izolacije u zidovima I na krovu I azbestos posvuda su standard. Ali moj najveci shok je bio kada sam gledao nekretninu u kojoj je na svim plafonima stiropor. To da mi je neko pricao ne bih verovao.

Edited by noskich
Link to comment

Ovo moze ili da si medju prvih 10% najplacenijih ili da kupujes u Mount Druit.

Nije ni jedno ni drugo nego je tekst iz 2003. Avgusta...

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

To penzionisanje po zemljama drugog i treceg sveta je OK kada odlazis u penziju sa 65, ali sta kada ti sa 75 ili 85 zatreba ozbiljna zdravstvena nega?

 

Znam za slucajeve prebacivanja bolnickim avionom iz Beograda u Svajcarsku, ali nit svako ima love da placa svajcarsko osiguranje nit je svako osiguranje svajcarsko pa da salje avion.

Nema bolje opcije od Tajlanda ako cemo o zdravstvu. Vrhunska pristupacna privatna nega, govore engleski. A javne bolnice sasvim ok takodje. Edited by noskich
Link to comment

To penzionisanje po zemljama drugog i treceg sveta je OK kada odlazis u penziju sa 65, ali sta kada ti sa 75 ili 85 zatreba ozbiljna zdravstvena nega?

 

Znam za slucajeve prebacivanja bolnickim avionom iz Beograda u Svajcarsku, ali nit svako ima love da placa svajcarsko osiguranje nit je svako osiguranje svajcarsko pa da salje avion.

 

upravo. meni nekako nije jasna ideja o povlacenju u mirnije krajeve po stare dan.

 

naprotiv, cini mi se da je bas tada najpotrebnije imati pri ruci pomoc (u vidu sto bolje moguceg zdravstva) ali i sadrzaj za koji nije potrebno da se prevaljuju kilometri. cesto ljudi postaju manje pokretni pa jos ako su negde daleko od svega, tu je izolacija (i osecaj izolovanosti) neminovna. to mi bas ne deluje kao recept za prijatnu starost.

 

 

Nema bolje opcije od Tajlanda ako cemo o zdravstvu. Vrhunska pristupacna privatna nega, govore engleski. A javne bolnice sasvim ok takodje.

 

cekaj, to vazi za vece centre ili je tako i u ruralnim delovima? 

Link to comment

upravo. meni nekako nije jasna ideja o povlacenju u mirnije krajeve po stare dan.

 

naprotiv, cini mi se da je bas tada najpotrebnije imati pri ruci pomoc (u vidu sto bolje moguceg zdravstva) ali i sadrzaj za koji nije potrebno da se prevaljuju kilometri. cesto ljudi postaju manje pokretni pa jos ako su negde daleko od svega, tu je izolacija (i osecaj izolovanosti) neminovna. to mi bas ne deluje kao recept za prijatnu starost.

 

 

 

cekaj, to vazi za vece centre ili je tako i u ruralnim delovima? 

 

Vec smo pominjali 'ruralni' je malo drugaciji pojam na Tajlandu. Imas predgradja Bangkoka koja izgledaju 'ruralno'. A naseljenost je tolika da ma gde da si nisi dalje od dva sata voznje od nekog veceg grada.

Link to comment

Tako ce neko da prica 2025te "kako je bilo lako 2010/15"...

 

A mozda ce da prica obrnuto kada pukne balon. U svakom slucaju moje kategoricno misljenje je da to prosto ne vredi toliko za koliko se prodaje. Realna cena (po meni) je upola manje. Zbog cega sam i kupio kucu za ispod 300K sa parcelom od preko 1000 kvadrata, 4 sobe na pola sata voznje od centra BNE. A vrednost nekretnine je 2/3 u zemlji. 

Edited by noskich
Link to comment

A mozda ce da prica obrnuto kada pukne balon. U svakom slucaju moje kategoricno misljenje je da to prosto ne vredi toliko za koliko se prodaje. Realna cena (po meni) je upola manje. Zbog cega sam i kupio kucu za ispod 300K sa parcelom od preko 1000 kvadrata, 4 sobe na pola sata voznje od centra BNE. A vrednost nekretnine je 2/3 u zemlji. 

Verovatno i vishe od 2/3. 

Istina, pola sata BNE vremena nije isto sto i pola sata Syd vremena. 

Je l' si gled'o da li je plavno??

#pitamzadruga

Link to comment

Verovatno i vishe od 2/3. 

Istina, pola sata BNE vremena nije isto sto i pola sata Syd vremena. 

Je l' si gled'o da li je plavno??

#pitamzadruga

 

Naravno, nikad poplavljeno na brdu. Pa da, BNE ima daleko manje guzve, sto je opet plus (za mene).

A 2/3 je evaluacija council-a. Toliko bi ti novca dali da ne mozes da prodas zemlju na trzistu i vracas njima na koriscenje. 

Da nisam u vrlo specificnoj profesiji ne bih ni bio ovde vise.

Edited by noskich
Link to comment

Naravno, nikad poplavljeno na brdu. Pa da, BNE ima daleko manje guzve, sto je opet plus (za mene).

A 2/3 je evaluacija council-a. Toliko bi ti novca dali da ne mozes da prodas zemlju na trzistu i vracas njima na koriscenje. 

Da nisam u vrlo specificnoj profesiji ne bih ni bio ovde vise.

To obicno nema veze sa zivotom al' dobro - nije ni bitno. To je kao u NSW kad ti onaj (koji li je vec) Depratment posalje "evaluaciju" jednom godisnje. 

Link to comment

Nije ni Pert los sad kada je rudarstvo otislo. Prednost Perta je sto za male pare (i manje vremena) mozes da se izvuces odavde. A mana je sto nema nista oko tebe lokalno. I naravno moguci problem posla ko nije generic profesija.

Link to comment

Mene najvise zanima kako su to oni mogli, a noskich nije ...

 

dobro, nije morao bas 22, ali za 5 je mogao da se iscima. 

 

Bezveze ti je ovo prozivanje, jer veze s vezom nema sa onim sto noskich pise.

 

Link to comment

Nije ni Pert los sad kada je rudarstvo otislo. Prednost Perta je sto za male pare (i manje vremena) mozes da se izvuces odavde. A mana je sto nema nista oko tebe lokalno. I naravno moguci problem posla ko nije generic profesija.

Kupish brod i do jaja... 

Link to comment

Još mali dodatak drugom delu noskicheve teme, "gde u penziju" - kako sam je ja shvatio. Osim ovog skipera iz kućnog saveta iz moje sadašnje zgrade što je otišao na Avalon Beach (još uvek Sidnej) imam još dva primera iz kućnog saveta iz moje prethodne zgrade iz 2012. - jedan komšija je prodao dvosoban stan i otišao u Čenaj (tj. Madras) gde je već bio dve godine i gradio neki mali hotel sa desetak soba (pri čemu nije Indijac, običan Anglo Ozi), a druga komšinica je prodala trosoban stan i sa mužem otišla u neko selo na jug Francuske (pri čemu uopšte ne govore francuski, isto Anglo Ozi). Da dodam da sam iz druge ruke čuo za dosta odlazaka u penziju u Ekvador (i to ljudi koje nikakve veze sa španskim jezikom i Latinskom Amerikom ranije nisu imali), izgleda da je to rašireno ovde.

 

SaE

 

Verovatno Cuenca, i u nesto manjem obimu Cotacachi i tamo gde je Jeca Djokovic bila, Vilcabamba.

 

I u Cuenci su cene kvadrata otisle nagore, sada su dobre gajbe tamo oko 1300-1500 USD po m2 (nakon pada cena u poslednje dve godine).

 

Cuenca jeste super lepo mesto za zivot, kako sam  pisao. Na cetiri reke, puno zelenila, plaza na tri sata, Peru na tri sata, jezera Cajas na 3000m nadmorske visine na pola sata (dusu dalo za hajking), tople doline Yungilla, i Paute na jedan sat, restorani i hrana odlicni a pristupacni, pola miliona ljudi. Jeste malo dosadnjikavo u smislu kulture u uzem smislu, ali cenim da je to odredjenoj sorti penzionera manje bitno.

 

Da lokalci nisu debelo provincijalni u vezi domorodaca (ciji si ti mali?; farbas sobu u crno?, aha, satanista...; i sl.) odmah bismo otisli tamo na jug umesto zagusenog Kita.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...