Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

To kad bude negde u nekoj zemlji - javi - svi da se selimo tamo. Djuture. 

Ja sam vec javio. Singapur. Vise zelenih povrsina po glavi stanovnika od Sidneja. 80% stanova subvencionisano. Povrsina uzeg Sidneja sa populacijom sireg Sidneja. Udaren porez na kola tako da nema guzve, a javni prevoz na 3-4 minuta do svakog budzaka na ostrvu za dolar-dva. Jeftina hrana na svakom koraku u hawker centrima. Jedna od najnizih po korupciji, prva ili druga po lakoci biznisa (mali porodicni biznisi na sve strane). Multinacionalke kontrolisane od strane vlade a nisu raspishtoljene kao u Australiji. Prosecni porez na prihod od 7%. I strategija bato. Stite se strateski interesi gradjana. A neka javi ko zna sta je strategija Australije.

 

Pazi ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/International_rankings_of_Singapore

 

Pusti lepo ove expate parajlije neka kupuju stanove od milion-dva-tri i vise dolara (preostalih 20%), i nek idu po Mishelin restoranima, kupuju skupa kola i placaju vrhunski porez na njih, salju decu u privatne skole pa nek bude Singapur najskuplji grad na svetu super. Samo da lokalci imaju HDB stanove, hawkere, odlicno javno obrazovanje i zdravstvo, i javni prevoz. I vrhunski internet. Sta ti treba vise?

Edited by noskich
Link to comment

ovo sam tek sad video..

 

Takodje se podrazumeva da ces napredovati u karijeri i da ces u tridesetim, cetrdesetim i pedesetim godinama (kada bi trebao da otplatis taj 30 year mortgage o kojem pricamo) zaradjivati daleko vise nego u dvadesetim kada si kupio prvu nekretninu. Neces zaradjivati sto hiljada sledecih 30 godina, bespredmetno je praviti racunicu tipa zaradjujem 1300 bruto nedeljno, kredit je 1100, dakle ostane mi 200 mesecno pa tako sledecih 30 godina.

 

 

Ne podrazumeva se ništa danas, ni da ćeš zarađivati više, ni isto, možda ćeš i manje, možda i pukne balon nekretnina, ne bi bio prvi. 

 

Ako je prica pocela sa "ja leta gospodnjeg zaradjujem 100 hiljada AUD i sa tim prihodom sam u top 20%, kako da sa tim parama kupim i otplatim stan a da ne zivim na semenkama?", onda bi bilo razumno to posmatrati ne kao pitanje "a kako ce noskich to da otplacuje sledecih 30 godina, sta ako izgubi posao, itd", vec kao "kako ce neko ko je u top 20% da otplacuje kucu 30 godina".

 

Kljucna pretprostavka je da je neko u top 20% danas i da ostaje u top 20% sledecih 30 godina. Ako ne pretpostavimo to, onda ne mozemo da damo odgovor na pitanje kako nekome podje za rukom da servisira kredit 30 godina. U tom smislu se podrazumeva da ces da otvoris knjige starostavne i pogledas kako se menjao top 20% u periodu od 1986 - 2016, a kako se menjala australijska real estate mortgage kamatne stopa u istom perdiodu, pa da uporedis da li je tom fiktivnom top 20% earneru bilo lakse na pocetku otplate, teze na pocetku otplate, ili skroz isto svih 30 godina.

Link to comment

ovo sam tek sad video..

 

 

 

Ako je prica pocela sa "ja leta gospodnjeg zaradjujem 100 hiljada AUD i sa tim prihodom sam u top 20%, kako da sa tim parama kupim i otplatim stan a da ne zivim na semenkama?", onda bi bilo razumno to posmatrati ne kao pitanje "a kako ce noskich to da otplacuje sledecih 30 godina, sta ako izgubi posao, itd", vec kao "kako ce neko ko je u top 20% da otplacuje kucu 30 godina".

 

Kljucna pretprostavka je da je neko u top 20% danas i da ostaje u top 20% sledecih 30 godina. Ako ne pretpostavimo to, onda ne mozemo da damo odgovor na pitanje kako nekome podje za rukom da servisira kredit 30 godina. U tom smislu se podrazumeva da ces da otvoris knjige starostavne i pogledas kako se menjao top 20% u periodu od 1986 - 2016, a kako se menjala australijska real estate mortgage kamatne stopa u istom perdiodu, pa da uporedis da li je tom fiktivnom top 20% earneru bilo lakse na pocetku otplate, teze na pocetku otplate, ili skroz isto svih 30 godina.

Sve je ovo ovde tačno, samo ima i noskich pravo jer su cene u poslednje 4 godine baš otišle mnogo nagore (a naravno da se to poklapa sa niskim kamatama, najnižim u istoriji i stabilnom stopom nezaposlenosti). Međutim, ima i za njega šansa - Rokdejl (to je gde je onaj dobar burek), dvosobni stanovi za oko 600K, do centra oko 10K, vozom za dvadeset minuta, do plaže dva kilometra.

 

Inace, fundamentalna razlika - ako sam ja to dobro shvatio - izmedju Australije i Amerika je u tome sto ovde (Aus) kad defoltujesh - banka uzme kucu i proda je ne gledajuci za koje pare - ti jos uvek dugujesh toj istoj banci onoliko koliko si se zaduzio. Osim ako bas ne reshish da formalno bankrotirash al' o tome ne znam puno. Koliko sam shvatio ovo nije slucaj u USofA - bar ne ono sto je ovde pisalo na temu ekipe koja je tamo imala portfolio™. Tamo (ponegde ili svuda?) samo uredno izadjesh iz kuce i prestanes da placas kredit i - vozi mishko. 

Jeste, dobro si shvatio. Pri čemu nema puno takvih prodaja (mortgagee sale - uglavnom aukcija) jer banke paze kako ti daju pare, da li možeš da otplaćuješ. Takve aukcije se ne oglašavaju (inače bi privlačile samo lovce na takve kupovine), ja sam slučajno nakon jedne aukcije u komšiluku saznao da je banka bila prodavac, cena je na kraju bila oko 2/3 realne. Eto šanse za noskicha ako se dobro potrudi.

 

danas sam iznajmio stan pored ofisa za kolege koji dolaze poslovno po nasem pozivu. nema se ni zelje ni vremena za rezervacije i razmestanja po hotelima i logistiku na relaciji hotel-ofis. izvolite lepo stan pored kancelarije na 2 min peske i uzivamo svi. dogovorim se sa cistacicom iz ofisa da servisira stan i nema patnje

 

skoro sam ovde pisao relaciju cena iznajmljivanje-kupovina za peking. na konkretnom svezem primeru to izgleda 'vako: 

 

89m2 = 10,500 juana mesecno (to je oko 2000AUD)

prodajna cena je 1.74M AUD (ili 870 meseci rente / 72 godine). 

Au, znači ima još ovde lufta. Ovde je kirija za takav stan (5km od centra) oko 3500$ mesečno, a za prodaju oko milion (oko 285 meseci rente / 24 godine).

 

SaE

Link to comment

Au, znači ima još ovde lufta. Ovde je kirija za takav stan (5km od centra) oko 3500$ mesečno, a za prodaju oko milion (oko 285 meseci rente / 24 godine).

 

SaE

ovaj je cca 2km od centra (CBD aka central business district)

11481013962_.jpg

Link to comment

Još mali dodatak drugom delu noskicheve teme, "gde u penziju" - kako sam je ja shvatio. Osim ovog skipera iz kućnog saveta iz moje sadašnje zgrade što je otišao na Avalon Beach (još uvek Sidnej) imam još dva primera iz kućnog saveta iz moje prethodne zgrade iz 2012. - jedan komšija je prodao dvosoban stan i otišao u Čenaj (tj. Madras) gde je već bio dve godine i gradio neki mali hotel sa desetak soba (pri čemu nije Indijac, običan Anglo Ozi), a druga komšinica je prodala trosoban stan i sa mužem otišla u neko selo na jug Francuske (pri čemu uopšte ne govore francuski, isto Anglo Ozi). Da dodam da sam iz druge ruke čuo za dosta odlazaka u penziju u Ekvador (i to ljudi koje nikakve veze sa španskim jezikom i Latinskom Amerikom ranije nisu imali), izgleda da je to rašireno ovde.

 

SaE

Link to comment

Još mali dodatak drugom delu noskicheve teme, "gde u penziju" - kako sam je ja shvatio. Osim ovog skipera iz kućnog saveta iz moje sadašnje zgrade što je otišao na Avalon Beach (još uvek Sidnej) imam još dva primera iz kućnog saveta iz moje prethodne zgrade iz 2012. - jedan komšija je prodao dvosoban stan i otišao u Čenaj (tj. Madras) gde je već bio dve godine i gradio neki mali hotel sa desetak soba (pri čemu nije Indijac, običan Anglo Ozi), a druga komšinica je prodala trosoban stan i sa mužem otišla u neko selo na jug Francuske (pri čemu uopšte ne govore francuski, isto Anglo Ozi). Da dodam da sam iz druge ruke čuo za dosta odlazaka u penziju u Ekvador (i to ljudi koje nikakve veze sa španskim jezikom i Latinskom Amerikom ranije nisu imali), izgleda da je to rašireno ovde.

 

SaE

 

primer iz nase hemisfere: posto rusi riknjavaju prilicno mladi (sada i ne bas, ali do pre 10ak godina to je bio slucaj), udovice sa vecim stanovima po moskvi su obicno menjale veliki stan za manji uz doplatu od koje su kupovali nekretnine u CG, tamo se selile i zivile od prihoda od iznjmljivanja moskvoskog stana. sada to ide malo teze zbog pada rublje, ali moze i dalje. 

Link to comment

To penzionisanje po zemljama drugog i treceg sveta je OK kada odlazis u penziju sa 65, ali sta kada ti sa 75 ili 85 zatreba ozbiljna zdravstvena nega?

 

Znam za slucajeve prebacivanja bolnickim avionom iz Beograda u Svajcarsku, ali nit svako ima love da placa svajcarsko osiguranje nit je svako osiguranje svajcarsko pa da salje avion.

Link to comment

Ono - što je moja rahmetli nana znala da kaže - "da bob da u snu da umrem, ni vas ni sebe da ne mučim", ne?

 

 

 

Tako nekako (& bob da joj dušu prosti.)

 

Enivej, što se tiče ovog penzionisanja i zdravstvenih potreba (i nekoga da ti menja pelene), ništa nije bolje nego kad imaš para. Neki dan sam poslom išao u 1 starački dom ovde negde u zelenoj suburbiji. Onako valjda izgledaju oni hoteli sa 6 zvezdica, šta ja znam... Da sam juče umro, ne bih ni znao da to ima. Eto... tako se penzionisati, pa da teraš i do 100.

 

I kad sam dedi (od jedno 90) vratio radnu stanicu u život, vidim u emailu mu iskoči mejl za Telstra deoničare. A, tako dakle... kapitalizam za narodne mase.

Link to comment

#onokad si bankar

 

28/36 RULE 

 

Mortgage lenders use this rule, as explained by Visa: "Your monthly household debt service should not exceed 28 per cent of your gross monthly income. Your total debt service, including your house payments plus all other payments, should not exceed 36 per cent of your gross monthly income."

 

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Moj rule, tvoj debt service nikako ne bi trebalo da je preko 100% prihoda, ili možda malo više je OK.

Naravno. Ako već ne može malo manje... ????????????

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...