Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa racunica takodje pokazuje da je i ono sto ti ostane dovoljno. Plus - pricamo o stanovima blizu centra, u Sidneju. Gde je ostatak zemlje? Cak i ostatak Sidneja. Ne pricam samo o svom primeru, vidim kako ljudi zive. Ako je neko ovde specifican, to si vise ti.

Link to comment

Pa racunica takodje pokazuje da je i ono sto ti ostane dovoljno. Plus - pricamo o stanovima blizu centra, u Sidneju. Gde je ostatak zemlje? Cak i ostatak Sidneja. Ne pricam samo o svom primeru, vidim kako ljudi zive. Ako je neko ovde specifican, to si vise ti.

Zato ga svi ovako pazimo & tetoshimo. Da je neki dripac nahranili bi ga odavno *ovnima, garant... :)

Link to comment

Budjo, pricas iz vrlo ne-australijske tacke gledanja. ovde se stvari drugacije vide i drugacije rade.

 

naravno da je tako, generalno. ali ovaj aus bubble nikako da pukne. situacija je takva da je property i dalje najunosniji investment. 

 

penzija - superannuation (kakva je da je, ako si krenuo da radis u 20tim i ako se ne desi neka katastrofa, ipak je znacajno).

stednja i ostalo - pa ovde se kupovina kuce vidi prvenstveno kao investicija (sto meni ide na zivce). ali tako se to gleda - kupio si property, znaci sredjen si, imas investment.

 

gomila ljudi. kazem, ti pricas o vrlo specificnom trzistu. ja ne tvrdim da je situacija sa AUS property dobra (valjda sam dovoljno puta to pomenula). ali ne utice na kvalitet zivota, tj ne smanjuje ga ni priblizno tome koliko se noskich trudi da to predstavi. ljudima su ovde prodali neki homeowner san i sad deru kad su se svi primili na to.

 

edit: i nemojmo smetnuti s uma da noskich sve vreme postavlja pricu kao da rentiranje nije zivot, nego ti za osnovni zivot treba vlasnistvo 2bd stana blizu centra. sve ostalo nije zivot. ma da... mislim, on napravi neke strawmene a svi nasedamo - kao u AUS postoji nejednakost koja se ogleda u tome da ne mogu svi da zive u centru Sidneja, sto znaci da je zivot ovde los. ajde. gde to postoji jednakost da svi mogu da priuste stan u centru glavnog grada?

 

Cinjenica jeste da niti poznajem detaljno situaciju niti brojke. Ali brojke jesu vaznije od toga "kako ljudi vide stvari". Ja se ubih svadjajuci ce sa svojom zenom oko toga kako su "stanovi najbolje investicije", cak  i sada kada su cene pale u Kitu nekih 20%, a velikih kuca i 30-40% i po dve godine stoje neprodate.

 

Rentiranju nista ne fali, naravno, i to jeste i poenta. Sa rentiranjem si fleskibilniji, manje te boli glava, rizici su manji.

 

 

Ne slazem se ja sa Noskichem da je zivot u Australiji pakao, ali ni sa vama koji minimizirate i verovatnocu i moguci znacaj troskova nekretnina na standard.

Link to comment

Pa racunica takodje pokazuje da je i ono sto ti ostane dovoljno. Plus - pricamo o stanovima blizu centra, u Sidneju. Gde je ostatak zemlje? Cak i ostatak Sidneja. Ne pricam samo o svom primeru, vidim kako ljudi zive. Ako je neko ovde specifican, to si vise ti.

 

1000 dolara mesecno je dovoljno za porodicu sa decom (jedan partner brine o deci)? Pri cemu je rec o plati koja je medju 20% najvisih. 

Pricamo o stanovima na 10 kilometara od centra. 

A hajde da pricamo o manje specificnim, sta cemo ako je rec o 50 hiljada umesto 100 hiljada? Kako se onda otplacuje stan na periferiji Sidneja sa 50K?

 

Jeste, pricam o Sidneju jer tu zivim i tu mi je 90% poslova.

Link to comment

Ne slazem se ja sa Noskichem da je zivot u Australiji pakao, ali ni sa vama koji minimizirate i verovatnocu i moguci znacaj troskova nekretnina na standard.

 

Ja sve vreme baratam brojkama i objektivnim pokazateljima. Naravno bude i primera iz licnog zivota, ali uzimam po pravilu primere koji su demonstracija necega. Nikada nisam rekao da je zivot u Australiji pakao, niti sam govorio da 80% ljudi jedva prezivljava. Zaista duboko verujem da pricam samo realno, ni pesimisticno, ni optimisticno. A podrazumeva se da pricamo iz imigrantske perspektive, ne lokalne kada imas podrsku i roditelja, i prijatelja i nadalje...

 

Ovima sto su kupili kada su cene bile realne njima je sasvim ok, u to ne sumnjam. Kupis za 300K, skoci na 1,2 milion. Odlicno.

Edited by noskich
Link to comment

1000 dolara mesecno je dovoljno za porodicu sa decom (jedan partner brine o deci)? Pri cemu je rec o plati koja je medju 20% najvisih. 

 

Zasto je 20% znacajna "prelomna" tacka??? Ako nisi u prvih 5-7 (nek' bude i 10)% - sve ostalo je radni narod™.

Ok, ok, covek sa investicijom (QLD nekretnina) nije obican radni narod, ne? 

Link to comment

Cinjenica jeste da niti poznajem detaljno situaciju niti brojke. Ali brojke jesu vaznije od toga "kako ljudi vide stvari". Ja se ubih svadjajuci ce sa svojom zenom oko toga kako su "stanovi najbolje investicije", cak  i sada kada su cene pale u Kitu nekih 20%, a velikih kuca i 30-40% i po dve godine stoje neprodate.

 

Rentiranju nista ne fali, naravno, i to jeste i poenta. Sa rentiranjem si fleskibilniji, manje te boli glava, rizici su manji.

 

 

Ne slazem se ja sa Noskichem da je zivot u Australiji pakao, ali ni sa vama koji minimizirate i verovatnocu i moguci znacaj troskova nekretnina na standard.

ne minimiziram ja efekat cena stanova - pogledaj koliko puta sam napisala "tri sobe ti odredjuje da li mozes na odmor..." itd. nego odgovaram na noskicheve tvrdnje koje su potpuno ekstremne, pa ti izgleda da minimiziram.

 

noskich, ako jedan partner ne radi, onda ne kupujes tu kucu, na takvom mestu. a nece jedan partner dozivotno da ne radi (a ako neko hoce da zivi bez da radi, e pa onda, izvini, druga su pravila). i ne pricas o Sidneju, nego o centru i blizini centra Sidneja. ti ne mozes bas da se odlucis sta tacno hoces da kazes - jesu li cene visoke, jesu; jel zivot ovde zbog toga los, nije, smao se ti svako malo zaletis da tvrdis da jeste. ako ti je plata 50k, kupujes ono sto je u tvom dometu, ako uopste moras da kupis (ponavljam k'o papagaj - zivi se sasvim lepo bez da si vlasnik nekretnine). edit: oh, please - brojke i objektivni pokazatelji da je 35k ovde uporedivo sa 200e u BG. daj molim te.

Edited by Aineko
Link to comment

noskich, ako jedan partner ne radi, onda ne kupujes tu kucu, na takvom mestu. a nece jedan partner dozivotno da ne radi (a ako neko hoce da zivi bez da radi, e pa onda, izvini, druga su pravila). i ne pricas o Sidneju, nego o centru i blizini centra Sidneja. ti ne mozes bas da se odlucis sta tacno hoces da kazes - jesu li cene visoke, jesu; jel zivot ovde zbog toga los, nije, smao se ti svako malo zaletis da tvrdis da jeste. ako ti je plata 50k, kupujes ono sto je u tvom dometu, ako uopste moras da kupis (ponavljam k'o papagaj - zivi se sasvim lepo bez da si vlasnik nekretnine).

 

Sve vreme pricamo o stanovima, a ti sad kuca. Sa 50K platom ne mozes da kupis nista u Sidneju. 

Nece dozivotno, a kako ce da se otplacuje dok deca ne stasaju? Neka mi iDemo pomogne, do koje je ono godine ilegalno u Australiji ostaviti dete samo kod kuce, 12? A prosek je dva deteta u porodici, pa onda to zajedno izadje na nekih 15-20 godina. 

Pa hajde da vidim neke brojke koje pokazuju da zivot nije los zbog toga. Brojke su iznete sa moje strane. Sa tvoje samo vidim licno misljenje. 

 

Ljudi, krov nad glavom je osnovna ljudska potreba, ne privilegija. I svako bi trebalo da moze da je zadovolji.

Pricamo o drugoj zemlji na svetu po kvalitetu zivota u kojoj je problematicno obezbediti tu potrebu. Pa o cemu dalje da se prica?

Edited by noskich
Link to comment

Sve vreme pricamo o stanovima, a ti sad kuca. Sa 50K platom ne mozes da kupis nista u Sidneju. 

Nece dozivotno, a kako ce da se otplacuje dok deca ne stasaju? Neka mi iDemo pomogne, do koje je ono godine ilegalno u Australiji ostaviti dete samo kod kuce, 12? A prosek je dva deteta u porodici, pa onda to zajedno izadje na nekih 15-20 godina. 

Pa hajde da vidim neke brojke koje pokazuju da zivot nije los zbog toga. Brojke su iznete sa moje strane. Sa tvoje samo vidim licno misljenje. 

Magic word(s): baba i deda x2

Link to comment

Ja sam iznela i previse brojki na ovom topiku, vrati se pa procitaj. Sto bi ostavljao decu samu? Gde je skola, preschool etc. Moze da se radi i part time. Nemam nameru da se upustam u raspravu gde ja treba da dokazujem ociglednu stvar: da svi ne mogu da zivekako hoce i rade bas sta hoce, ukljucujuci i prevremenu penziju. To je jasno. Ali to sto ti pominjes nije prosecan zivot ovde. 50k nije prosecna plata nekoga ko je u godinama da ima decu, oba roditelja rade (zivotati, koliko ljudi znas da su zaglavili zatvor jer su ostavili decu samu a u suprotnom gladovali? Po pravilu izvlacis neki nonsense), ljudi prilagode kupovinu nekretnine (stan ili kuca, nebitno) zivotnom trenutku itd. I zivi se sasvim normalno.

Link to comment

Evo noskiču da se malo zabavlja umesto da radi.

 

Sydney couple in their 20s go on home buying spree, picking up 19 properties in a single year

 

 

THEY’RE in their mid-20s and earn average incomes, yet Emily Sharp and Luke Rogers own 22 homes — 19 purchased in the last year alone.

 

The Sydney couple’s $3 million property portfolio includes homes in Sydney, the Blue Mountains, Central Coast and Queensland, which they’ve purchased mostly over the past 12 months despite one of the biggest price booms in history.

 

Ms Sharp, 25, and Mr Rogers, 24, purchased their homes with no financial help from friends or family and have relied instead on a clever home buying strategy and savings from their salaries — she works a graduate position in marketing, he works in the army.

 

They owe their success to a mix of determination and strict saving, Mr Rogers said.

Link to comment

Magic word(s): baba i deda x2

 

To, to. Baba i deda x 2 plus deca x 2 plus roditelji x 2 i stanu soba x 2.

Ne valja, ima tri sobe, sta ce ti treca soba.

Edited by noskich
Link to comment

Noskich, ti primeri i brojke koje ti kao iznosis su primeri tioa "hocu sve odmah i sad bas onako kako ja hocu" - to ti je vec receno nekoliko puta. Pricas o hipotetickoj osobi kojoj partner ne radi, ima dvoje dece, household income od 100k i resi da kupuje stan 10km od centra Sidneja. I to je nekakv pokazatelj zivota ivde? Aha.

Link to comment

To, to. Baba i deda x 2 plus deca x 2 plus roditelji x 2 i stanu soba x 2.

Ne valja, ima tri sobe, sta ce ti treca soba.

Slushaj ovamo: njih odmah na socijalu - da dobiju socijalni stan a ne da se guzvate po kuci/stanu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...