Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

 

Ljudi rizikuju kada kupuju nekretnine, ali ono sto se podrazumeva je da je rata za otplatu stambenog kredita fiksna, 

 

Ovo mislim da ima samo u US. U UK mozes max da fiksiras rate na 5 god, u Kanadi na 10, u Australiji mislim da je isto max 5. I to su vrlo skupi krediti naspram redovnih variable rate.

Link to comment

A u Bgd-u jedno 50 plata? #isto

Oni pricaju o godisnjim bruto platama, a ti o mesecnim. Ali ako uzmes da je prosek plata u Bgd 500 evra (neto) a da dvosoban stan u predgradju mozes da kupis za 60-70 hiljada, dolazis do "12 (godisnjih) plata" racunice o kojoj se ovde prica. #isto.

Edited by ObiW
Link to comment

Oni pricaju o godisnjim bruto platama, a ti o mesecnim. Ali ako uzmes da je prosek plata u Bgd 500 evra (neto) a da dvosoban stan u predgradju mozes da kupis za 60-70 hiljada, dolazis do "12 plata" racunice o kojoj se prica. #isto.

 

kako god okrenes, standard u australiji u srbiji isti :D

Link to comment

Oni pricaju o godisnjim bruto platama, a ti o mesecnim. Ali ako uzmes da je prosek plata u Bgd 500 evra (neto) a da dvosoban stan u predgradju mozes da kupis za 60-70 hiljada, dolazis do "12 (godisnjih) plata" racunice o kojoj se ovde prica. #isto.

Mea culpa. Hvala.
Link to comment

Oni pricaju o godisnjim bruto platama, a ti o mesecnim. Ali ako uzmes da je prosek plata u Bgd 500 evra (neto) a da dvosoban stan u predgradju mozes da kupis za 60-70 hiljada, dolazis do "12 plata" racunice o kojoj se prica. #isto.

 

Pričamo o bruto platama. U platu od 500 evra ide oko 800 bruto, za godinu dana to je 9-10 k evra, stan u BG uzimaš za 7 bruto plata a ne 12.

Link to comment

Za 5 bruto plata (toliki mi je negde i maks dozvoljeni kredit) bih mogla lepu kuću da uzmem, ali meni je i to ekstrem.

 

Koliko sam shvatio iz tvog pisanja, zivis u kontinentalnoj Evropi a ako je rec o Nemackoj, ona je poznata po najmanjem procentu kucevlasnistva u zapadnoj Evropi, a traznja utice i na cenu nekretnina.

 

Moje, sada vec ne toliko relevantno iskustvo, je iz Engleske.

Link to comment

Pričamo o bruto platama. U platu od 500 evra ide oko 800 bruto, za godinu dana to je 9-10 k evra, stan u BG uzimaš za 7 bruto plata a ne 12.

Da, al to su predgradja na 10 km od CBD. 

Link to comment

Budjo, pricas iz vrlo ne-australijske tacke gledanja. ovde se stvari drugacije vide i drugacije rade.

 

Nije to bas tako.

Pre ce biti da je gubitak posla koreliran sa smanjenjem cena nekretnina, tj. ekonomskom krizom

Duplo golo u tom slucaju.

naravno da je tako, generalno. ali ovaj aus bubble nikako da pukne. situacija je takva da je property i dalje najunosniji investment. 

 

Dagmar, Aineko, suvise se fokusirate na apsolutne a ne relativne cifre o kojima  Noskich govori u vezi stanova.

 

I malo mi se cinite short-term. 1,400 evra. Do jaja, za koncerte, restorane i sasvim solidan drustveni zivot. Gde su tu porodica (buduca), deca, penzija, stednja...ako je procenat troskova stanovanja toliko visok?

 

Bez obzira sta ti ostane u aspolutnom iznosu, relativne proporcije jesu bitne.

penzija - superannuation (kakva je da je, ako si krenuo da radis u 20tim i ako se ne desi neka katastrofa, ipak je znacajno).

stednja i ostalo - pa ovde se kupovina kuce vidi prvenstveno kao investicija (sto meni ide na zivce). ali tako se to gleda - kupio si property, znaci sredjen si, imas investment.

 

Ko kupuje stan u dvadesetim? Ja ne znam nikoga.

Prvo treba da se otplate studentski krediti.

A onda dodjes u tridesete, pa deca, pa veci prostor...

A u danasnjem svetu ni polsovna trajektorija profesionalca sa fakultetom nije nuzno bas takva kakvom je opisujes.

 

Drugim recima, naravno da je rizik kupovati sve preko nekog razumnog racija cena nekretnine/godisnji dohodak (valjda je 5-6 razumna cifra).

gomila ljudi. kazem, ti pricas o vrlo specificnom trzistu. ja ne tvrdim da je situacija sa AUS property dobra (valjda sam dovoljno puta to pomenula). ali ne utice na kvalitet zivota, tj ne smanjuje ga ni priblizno tome koliko se noskich trudi da to predstavi. ljudima su ovde prodali neki homeowner san i sad deru kad su se svi primili na to.

 

edit: i nemojmo smetnuti s uma da noskich sve vreme postavlja pricu kao da rentiranje nije zivot, nego ti za osnovni zivot treba vlasnistvo 2bd stana blizu centra. sve ostalo nije zivot. ma da... mislim, on napravi neke strawmene a svi nasedamo - kao u AUS postoji nejednakost koja se ogleda u tome da ne mogu svi da zive u centru Sidneja, sto znaci da je zivot ovde los. ajde. gde to postoji jednakost da svi mogu da priuste stan u centru glavnog grada?

Edited by Aineko
Link to comment

gomila ljudi. kazem, ti pricas o vrlo specificnom trzistu. ja ne tvrdim da je situacija sa AUS property dobra (valjda sam dovoljno puta to pomenula). ali ne utice na kvalitet zivota, tj ne smanjuje ga ni priblizno tome koliko se noskich trudi da to predstavi. ljudima su ovde prodali neki homeowner san i sad deru kad su se svi primili na to.

 

Negde ziveti moras. Ako imas dete valjda ces gledati da ga ne remetis stalno preseljenjima kada ti otkazu ugovor i da se naselis u kraju sa dobrom skolom. Ti sve posmatras veoma usko iskljucivo kroz licni primer - ja idem peske na posao prema tome nema veze kakav je javni prevoz. Ja iznajmljujem stan i sta mi fali, solo sa mackom.

 

A racunica je pokazala koliko utice na kvalitet zivota, ako otplacujes jedva se krpis da platis racune (ako uopste mozes da uzmes kredit). Ako iznajmljujes dajes pola plate za solidan stan.

Edited by noskich
Link to comment

Lako je organizovati se kad si kupio kucu po ceni od tri bruto plate domacinstva. A sada je 12 plata. A vlada sve cini da tako I ostane.

Ovi pre nas su imali još bolju situaciju - zanatlije po Njemačkama i Švicama, profesionalci po Libijama (bob da dušu prosti rahmetli pukovniku), Iracima (gde si Sadame, Slobo), Burmama, Angolama, Kuvajtima i slično. A cene po Srbiji i ex-Yu smešne. Jedna (mesečna) plata kola - godina za vikendicu a dve za kuću ili jači stan... pa ko posle da ne mrzi i CIJu i snajku, ne?

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Ovi pre nas su imali još bolju situaciju - zanatlije po Njemačkama i Švicama, profesionalci po Libijama (bob da dušu prosti rahmetli pukovniku), Iracima (gde si Sadame, Slobo), Burmama, Angolama, Kuvajtima i slično. A cene po Srbiji i ex-Yu smešne. Jedna (mesečna) plata kola - godina za vikendicu a dve za kuću ili jači stan... pa ko posle da ne mrzi i CIJu i snajku, ne?

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

 

Pa nego sta. Sve vreme o tome i pricam. Bejbi bum generacija zivela ko bubreg u loju. Posle njih potop pa progresivno. Sto kasnije to losije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...