Jump to content

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Problem je ako radis u specificnoj industriji poput IT-ja i finansija (ima i drugih, ali ovo dvoje su bas karakteristicni). 90% poslova su u Sidneju. Nije nemoguce naci van Sidneja, ali tesko. Moja struka je tipican primer ovoga. Ako u Sidneju bude oglaseno 100 poslova u mojoj struci, u Melburnu ce biti 10, u Brizbenu 5, u Pertu jedan.

Znash kako je - ako nije kurentno - morash da menjash. Bolje dok si mlad nego pod starost (u dzunglama Tajlanda??). 

Ovo je proverena taktika - i seljaci menjaju od godine do godine sta ce i kako da seju (osim onih sto iskusno imaju vishegodishnje - al' njih kad strefi onda je potop, ne preporucujem).

Link to comment

e dobri ste

 

obrni-okreni, bottom line je dva posla, nema deca i polako u otplacivanje

zasto udruzenje +1 ne reaguje?!  :cry:

 

zasto suti sirotinja iz kanade, zar su tolko ubijeni u pojam 

 

kod nas u pekingu su takve cene da ja i ne razmisljam u pravcu kupovine. drugi razlog je sto je odnos cena debelo u korist iznajmljivanja. ne racunajuci procente meni treba blizu 100 godina da otkupim stan u kojem zivim. ok, ja imam super cenu, ali svakako je po trzisnim cenama srednji rok preko 50-60 godina i to bez %. in general mislim da je iznajljivanje stana do penzije bolja opcija, posebno za nas koji nismo od kolevke do groba u rodnom kraju. 

Link to comment

Ti vec 7 godina pricas da ce market da ode u 3PM evo samo sto nije. A da si kupio stan onog sekunda kada si poceo da kukas, silne bi pare zaradio. 

 

Ljudi rizikuju kada kupuju nekretnine, ali ono sto se podrazumeva je da je rata za otplatu stambenog kredita fiksna, a primanja nisu. Takodje se podrazumeva da ces napredovati u karijeri i da ces u tridesetim, cetrdesetim i pedesetim godinama (kada bi trebao da otplatis taj 30 year mortgage o kojem pricamo) zaradjivati daleko vise nego u dvadesetim kada si kupio prvu nekretninu. Neces zaradjivati sto hiljada sledecih 30 godina, bespredmetno je praviti racunicu tipa zaradjujem 1300 bruto nedeljno, kredit je 1100, dakle ostane mi 200 mesecno pa tako sledecih 30 godina.

 

Ko kupuje stan u dvadesetim? Ja ne znam nikoga.

Prvo treba da se otplate studentski krediti.

A onda dodjes u tridesete, pa deca, pa veci prostor...

A u danasnjem svetu ni polsovna trajektorija profesionalca sa fakultetom nije nuzno bas takva kakvom je opisujes.

 

Drugim recima, naravno da je rizik kupovati sve preko nekog razumnog racija cena nekretnine/godisnji dohodak (valjda je 5-6 razumna cifra).

Link to comment

Dagmar, Aineko, suvise se fokusirate na apsolutne a ne relativne cifre o kojima  Noskich govori u vezi stanova.

 

I malo mi se cinite short-term. 1,400 evra. Do jaja, za koncerte, restorane i sasvim solidan drustveni zivot. Gde su tu porodica (buduca), deca, penzija, stednja...ako je procenat troskova stanovanja toliko visok?

 

Bez obzira sta ti ostane u aspolutnom iznosu, relativne proporcije jesu bitne.

 

Za porodicu sa decom potrebne su dve plate na zapadu, to je prosto tako. Sa platama od 1400 evra neto, kolege su mi svojevremeno kupovale lepe kuće a i decu pravili. Da se ipak stvari stave u neki kontekst.

Link to comment

Ko kupuje stan u dvadesetim? Ja ne znam nikoga.

Prvo treba da se otplate studentski krediti.

A onda dodjes u tridesete, pa deca, pa veci prostor...

A u danasnjem svetu ni polsovna trajektorija profesionalca sa fakultetom nije nuzno bas takva kakvom je opisujes.

 

Drugim recima, naravno da je rizik kupovati sve preko nekog razumnog racija cena nekretnine/godisnji dohodak (valjda je 5-6 razumna cifra).

 

5-6 bruto, neto? Kakva je kalkulacija?

Link to comment

Nema to kod njih. Oni nisu imali krizu 25 godina. 

 

A to je garancija tacno cega?

 

Ode kineski rast na 2%, pa da vidimo kako ce australijska ekonomija bazirana na izvozu gvozdja Kini to da prezivi.

Link to comment

Vec sam pisao o tome, nisam bio permanent, vec na ugovor sa otkazom od dva sata pa nisam mogao da uzmem kredit ni da sam hteo.

 

Ti vec 7 godina pricas da ce market da ode u 3PM evo samo sto nije. A da si kupio stan onog sekunda kada si poceo da kukas, silne bi pare zaradio. 

 

Link to comment

Ko kupuje stan u dvadesetim? Ja ne znam nikoga.

Prvo treba da se otplate studentski krediti.

A onda dodjes u tridesete, pa deca, pa veci prostor...

A u danasnjem svetu ni polsovna trajektorija profesionalca sa fakultetom nije nuzno bas takva kakvom je opisujes.

 

Drugim recima, naravno da je rizik kupovati sve preko nekog razumnog racija cena nekretnine/godisnji dohodak (valjda je 5-6 razumna cifra).

I ja sam se sokirao kad sam krenuo na prvi posao i video sta rade mladi Amerikanci. Diplomiraju sa 22, do 25-26 vrate kredite, sa 27-8 kupe prvu kucu, bilo sami bilo sa bracnim drugom. Jedni smatraju da je rentiranje bacanje para, drugi smatraju da treba da se skrase, dosta je seljenja, itd itsl. Bukvalno nikoga nisam sreo ko razmislja kao ti, daj da se zenim pa da sacekam da se rode deca, pa onda...

 

Inace, druga kuca se kupuje kada stigne drugo dete (prosirenje) i/ili kada prvo dete treba da krene u skolu, jer je mnogo bitno u kome kraju zivis. 

 

Trajektorija nije kao sto sam je opisao? Pazi, nema sanse da, ako si white collar, da ti plata stoji na istoj cifri 30 godina. Ako nista drugo, zbog inflacije.

Link to comment

A to je garancija tacno cega?

 

Ode kineski rast na 2%, pa da vidimo kako ce australijska ekonomija bazirana na izvozu gvozdja Kini to da prezivi.

Ne brini nista - uvek mogu da izvoze vodu hranu. Ako ne prodaju u medjuvremenu svo poljoprivredno zemljiste kineskim firmama (note: ne Kini nego kineskim firmama)... 

Link to comment

e dobri ste

 

obrni-okreni, bottom line je dva posla, nema deca i polako u otplacivanje

zasto udruzenje +1 ne reaguje?!  :cry:

 

 

 

Prica kao tri sobe u dvosobnom stanu za jednog coveka. Pa meni i zeni se (uverenja na stranu) nikako ne bi isplatilo da oboje radimo i da placamo childcare ovde. Ona bi bukvalno radila svoj posao samo da plati childcare. I onda eto vidis kako moze da se otplati sa dve plate.

Link to comment

Prica kao tri sobe u dvosobnom stanu za jednog coveka. Pa meni i zeni se (uverenja na stranu) nikako ne bi isplatilo da oboje radimo i da placamo childcare ovde. Ona bi bukvalno radila svoj posao samo da plati childcare. I onda eto vidis kako moze da se otplati sa dve plate.

A zasto ne dovedete babe/dede da cuvaju decu?? 

#pitamzadruga

Link to comment

Naravno, kad se podvuche crta - ne isplati se ni ziveti - onako striktno - kako to accountants to znaju da izracunaju - al' ako se covek dobro organizuje - moze da nadje nekog/neku preko koje/g ce i prezervative moci da klejmuje (ono fiskultura™, health i to)...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...