Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo za stan od 835 hiljada, kredit je 751.5 hiljada, nedeljno se servisira 

$868.43

Imas nedeljno 1346, ostaje ti $478 nedeljno. 

 

Stamp duty je 30K. Opet tesno. Nije nemoguce, ali tesno.

 

Čekaj stani, to je preko 1400 evra mesečno za trošenje kad platiš kredit za stan. Sem ako su cene u Australiji mnooogo veće od zapadne Evrope, ova cifra je meni OK. Jbt pa to je bila moja cela neto plata pre par godina, od koje sam plaćala zdravstveno, stanarinu, račune, odmore, a i sad kad zaradim više je to više od onoga što mi ostane kad platim stanarinu. Šta je tu tesno? Ok, fakat možda su cene u Austarliji drastično više od evropskih, ali sa plaćenim stanom i preko 1400 evra neto mesečno u Evropi nije tesno.

Link to comment

Čekaj stani, to je preko 1400 evra mesečno za trošenje kad platiš kredit za stan. Sem ako su cene u Australiji mnooogo veće od zapadne Evrope, ova cifra je meni OK. Jbt pa to je bila moja cela neto plata pre par godina, od koje sam plaćala zdravstveno, stanarinu, račune, odmore, a i sad kad zaradim više je to više od onoga što mi ostane kad platim stanarinu. Šta je tu tesno? Ok, fakat možda su cene u Austarliji drastično više od evropskih, ali sa plaćenim stanom i preko 1400 evra neto mesečno u Evropi nije tesno.

 

U Australiji ako si u zgradi placas council fee - nesto kao opstina, zatim odrzavanje zgrade i rezije naravno (voda, struja, gas, telefon, internet) - placas prvo za prikljucak, a zatim i za potrosnju.

Sve ovo je vrlo lako 1000 dolara mesecno za ovakav stan. Znaci samo rezije.

Edited by noskich
Link to comment

U Australiji ako si u zgradi placas council fee - nesto kao opstina, zatim odrzavanje zgrade i rezije naravno (voda, struja, gas, telefon, internet) - placas prvo za prikljucak, a zatim i za potrosnju.

Sve ovo je vrlo lako 1000 dolara mesecno za ovakav stan. Znaci samo rezije.

 

Znači ostaješ sa 700 evra za život ako uzmeš ovakav kredit? To već jeste knap.

Opet, to je koliko vidim izuzetak za Sidnej usled poremećaja tržišta nekretnina.

Link to comment

U Australiji ako si u zgradi placas council fee - nesto kao opstina, zatim odrzavanje zgrade i rezije naravno (voda, struja, gas, telefon, internet) - placas prvo za prikljucak, a zatim i za potrosnju.

Sve ovo je vrlo lako 1000 dolara mesecno za ovakav stan. Znaci samo rezije.

Gde god da si placas council fee (razlikuje se od opstine do opstine al' se moze reci da je reda velicine izmedju 1000 i 1500 A$ godisnje) - dok u zgradi placas i za odrzavanje  zgrade.

Vodu placa vlasnik - znaci ako rentujes ne placas vodu a sve ostalo kao sto si rekao - prvo prikljucak a potom potrosnju. S tim sto je 99.9 smeshtajnog kapaciteta u Sidneju (ne samo u prvih 10km od centra) prikljuceno na sve servise - ovo "prilkjucak" znaci da ti naplacuju sto ce da promene jankovo ime na racunu u tvoje... I tome slicno. 

Iz ovoga se lako moze zakljuciti da je zivot u zgradi zajebana stvar. Kucni savet, troskovi na odvodnjavanje podzemnih garaza i krecenje zajednickih prostorija iznutra i spolja.

Link to comment

Znači ostaješ sa 700 evra za život ako uzmeš ovakav kredit? To već jeste knap.

Opet, to je koliko vidim izuzetak za Sidnej usled poremećaja tržišta nekretnina.

Zato je bob izmislio Gosford, Wollongong, New Castle, Wagga Wagga i dalje redom... 

Link to comment

Problem je ako radis u specificnoj industriji poput IT-ja i finansija (ima i drugih, ali ovo dvoje su bas karakteristicni). 90% poslova su u Sidneju. Nije nemoguce naci van Sidneja, ali tesko. Moja struka je tipican primer ovoga. Ako u Sidneju bude oglaseno 100 poslova u mojoj struci, u Melburnu ce biti 10, u Brizbenu 5, u Pertu jedan.

Edited by noskich
Link to comment

Gde god da si placas council fee (razlikuje se od opstine do opstine al' se moze reci da je reda velicine izmedju 1000 i 1500 A$ godisnje) - dok u zgradi placas i za odrzavanje  zgrade.

Vodu placa vlasnik - znaci ako rentujes ne placas vodu a sve ostalo kao sto si rekao - prvo prikljucak a potom potrosnju. S tim sto je 99.9 smeshtajnog kapaciteta u Sidneju (ne samo u prvih 10km od centra) prikljuceno na sve servise - ovo "prilkjucak" znaci da ti naplacuju sto ce da promene jankovo ime na racunu u tvoje... I tome slicno. 

Iz ovoga se lako moze zakljuciti da je zivot u zgradi zajebana stvar. Kucni savet, troskovi na odvodnjavanje podzemnih garaza i krecenje zajednickih prostorija iznutra i spolja.

 

Jeste, s tim sto placas vodu (potrosnju) ako iznajmljujes kucu, a ne stan. U stanu ne placas (kao neko ko iznajmljuje).

Link to comment

Zato je bob izmislio Gosford, Wollongong, New Castle, Wagga Wagga i dalje redom... 

From Wagga Wagga NSW
To Sydney NSW
 
4 h 43 min (461.4 kmvia M31
Link to comment

Jeste, s tim sto placas vodu (potrosnju) ako iznajmljujes kucu, a ne stan. U stanu ne placas (kao neko ko iznajmljuje).

To si se ti loshe pogodio™, niko koga ja znam nije u zadnjih 20ak godina placao i vodu. Prvo i osnovno jer racun dolazi na ime vlasnika a ne rentijera a drugo jery je takav obicaj.

Link to comment

A kamatne stope su najnize u istoriji i vrlo verovatno idu na gore u buducnosti. Tako da vrlo lako tone konstrukcija ako/kad se to desi.

Imas glavu iznad vode, koliko dugo, pitanje je...

Ti vec 7 godina pricas da ce market da ode u 3PM evo samo sto nije. A da si kupio stan onog sekunda kada si poceo da kukas, silne bi pare zaradio. 

 

Ljudi rizikuju kada kupuju nekretnine, ali ono sto se podrazumeva je da je rata za otplatu stambenog kredita fiksna, a primanja nisu. Takodje se podrazumeva da ces napredovati u karijeri i da ces u tridesetim, cetrdesetim i pedesetim godinama (kada bi trebao da otplatis taj 30 year mortgage o kojem pricamo) zaradjivati daleko vise nego u dvadesetim kada si kupio prvu nekretninu. Neces zaradjivati sto hiljada sledecih 30 godina, bespredmetno je praviti racunicu tipa zaradjujem 1300 bruto nedeljno, kredit je 1100, dakle ostane mi 200 mesecno pa tako sledecih 30 godina.

Edited by ObiW
Link to comment

da prevedemo: ostane ti 2k $ mesecno. kako se zivi sa manje od toga smo ovde vec apsolvirali.

sa time moze da se zivi, ali to je onda ono sto ja pominjem: tri sobe zivotnog prostora ti diktira kad mozes na odmor, da li mozes da das otkaz itd. (da budemo fer - ovakva situacija sa marketom znaci da je te stanove isto tako lako prodati ako ti se desi nesto da ne mozes da isplacujes)

 

Nije to bas tako.

Pre ce biti da je gubitak posla koreliran sa smanjenjem cena nekretnina, tj. ekonomskom krizom

Duplo golo u tom slucaju.

Link to comment

Nije to bas tako.

Pre ce biti da je gubitak posla koreliran sa smanjenjem cena nekretnina, tj. ekonomskom krizom

Duplo golo u tom slucaju.

Nema to kod njih. Oni nisu imali krizu 25 godina. 

Link to comment

Dagmar, Aineko, suvise se fokusirate na apsolutne a ne relativne cifre o kojima  Noskich govori u vezi stanova.

 

I malo mi se cinite short-term. 1,400 evra. Do jaja, za koncerte, restorane i sasvim solidan drustveni zivot. Gde su tu porodica (buduca), deca, penzija, stednja...ako je procenat troskova stanovanja toliko visok?

 

Bez obzira sta ti ostane u aspolutnom iznosu, relativne proporcije jesu bitne.

Link to comment

Ne podrazumeva se ništa danas, ni da ćeš zarađivati više, ni isto, možda ćeš i manje, možda i pukne balon nekretnina, ne bi bio prvi. 

Kako ja to vidim, ako je već veliki poremećaj u tržištu nekretnina ideš ili na to da živiš malo dalje dok god je doable (commuting je generalno  nužna posledica života u megalopolisima čak i onima gde ne postoje takvi baloni, da se ne zavaravamo), ili da se fokusiraš na transfer u neko manje mesto, bar da se proba.

Ali što se života pod hipotekom tiče, šta znam, meni lično je to recimo frka, ne volim da imam dug, mada znam da je to donekle samozavaravanje, jer dok sam živa imam i neke fiksne troškove što ti dođe kao dug samim tim što živiš. No opet...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...