Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Cekaj ja iskoriscavam sistem tako sto idem na Tajland a svi ovi dijasporci sta rade kada su se preselili iz Srbije u razvijene zemlje? I onda se meni popuje da sam licemer. Smejurija. Ne daj boze da imam dobru platu u nerazvijenoj zemlji, tek bi me onda razapeli na krst.

daj, ti uopste ne razumes sta ti se prica. ziveti sa platom od preko 100k u Sidneju i tvrditi da je taj zivot los je licimerno. kao sto mislim da je licimerno kad imigranti pricaju protiv imigracije. 

Link to comment

daj, ti uopste ne razumes sta ti se prica. ziveti sa platom od preko 100k u Sidneju i tvrditi da je taj zivot los je licimerno. kao sto mislim da je licimerno kad imigranti pricaju protiv imigracije.

Ne los, vec fakticki da ne mozes da otplatis solidan dvosoban stan u dobrom kraju na oko 10 km od centra. To nije luksuz, I trebalo bi da neko ko je medju 20% najplacenijih to moze da priusti. A ne moze u drugoj zemlji po kvalitetu zivota na svetu.

Edited by noskich
Link to comment

Kakve su skole u Sidneju? Mi smo se relativno nedavno preselili u Australiju. Dete ide u drzavnu osnovnu skolu i tamo je ok. Kakve su public high schools?

Selective su public i fakat su najbolje. Azijati i Indusi su obično u većini nezavisno od toga gde su škole. Cene ljudi isto što i mi - obrazovanje (i da je public/"džabe" ako može). Konkurencija za ulaz je jaka, polaže se test - private tutoring pomaže a još više ako su roditelji iz Matematičke i/ili neke slične. Ja fakat nisam a ni supruga al smo iz "neke slične" oboje... ????

To za matematiku, podrazumeva se da deca znaju solidno engeski.

 

Najjača je (uvek bila) James Ruse a za njom (pet mesta prazno pa onda) 3-4 druge škole ravnopravno. Tu su negde (u drugom trećem "ešalonu") i razne privatne škole (fees od 5 do 25k godišnje, stipendija može da se dobije al' mora dete ili da bude mnogo talentovano za sport ili za umetnost (2 instrumenta i taj rad) ili da sabija akademski - mada je onda pitanje koj će moj u privatnoj školi - čak i na stipendiji. Selective su obično mešovite ali ih ima i koje su samo za dečake/samo za devojčice. Sydney Boys & Sydney Girls a slično i North Syd Boys & Girls. Takve škole znaju da budu jedna pored druge.

 

Ako si "zubarka"/in onda se (možda?) znamo pa si dobar deo ovoga već čuo/la a ako nisi - pitaj šta te još zanima - ili ovde ili na pm/dm.

 

Ima slučajeva da deca iz "običnih" public škola razbiju HSC (završni i kvalifikacioni/prijemni za faks ispit) ali to samo govori koliko su ta deca pojedinačno izuzetna - nikako da su "obične" public škole valjane.

 

I, btw, ovo je iz prve ruke i to duplo - moja deca idu u (ovo će neko da kaže možda paušalno) "top 3-4" školu - a nije James Ruse... Naši ljudi - čak i obrazovaniji znaju malo da gledaju na te škole i tu decu kao ono - nerds i taj rad - al' to mogu da pričaju samo oni koji baš ne znaju nikoga ko ide u takvu skolu... Ta deca su k'o i sva druga s tim što je svakako (za nijansu?) manja šansa da će da se drogiraju nego u drugim školama... Anywayz - nisu ni ovi iz James R. zmajevi - jesu u proseku bolji i jesu svakako demonstrirali ono 97/100 i taj rad na "prijemnom" testu. Posle je slično s tim što je JR magnet za top par procenata dece u Sidneju i NSW (mislim da imaju i internat)...

 

A da - ako ovde ima neka škola da liči na "naše" škole dok su nekom stojku valjale onda su to selektivne škole.

 

Ima par finih "performing arts" škola - ono - pevanje, instrumenti (2 i više), slikanje i taj rad - s tim što i tu ima jedna koja je extra - pri Konzervatorijumu u gradu - ove ostale su - realno fine al svakako "poor man's" verzije. Naravno - da se tamo uđe mora da se ima na rezimeu jedno 4-5 godina ozbiljnog sviranja i tome slično. Ovo iz druge ruke al' je mali već i Akademiju završio tako da je to otprilike "put kojim sere đe ide" otprilike.

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Hvala na odgovoru. Impresivno za tvoju decu, svaka cast!

Ne verujem da se poznajemo. Imam jos par pitanja, poslacu ti na pm.

Na mamu, šta da kažem... ????

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Azijati i Indusi su obično u većini nezavisno od toga gde su škole. 

 

Prosecni razred cini 50-60% Azijata (istocna Azija) od kojih su makar dve trecine kineskog porekla, zatim oko 30% subkontinent (juzna Azija) ukljucujuci Indiju, Pakistan, Bangladesh... i ostalo je meshano meso u koje se ubraja tvoje dete. Po pravilu imas getoizaciju, svako je sa svojima, govori se jezik iz majchice izmedju sebe (100% u slucaju subkontinenta, u slucaju istocne Azije ima ko govori engleski izmedju sebe, ali ima i samo majchinskog sporazumevanja). Ne bas najzgodnija kombinacija, narocito ako je dete zensko. Ako je zensko, verovatno nece biti deo ovih getoiziranih grupa, sa decacima je nesto lakse.

Edited by noskich
Link to comment

Prosecni razred cini 50-60% Azijata (istocna Azija) od kojih su makar dve trecine kineskog porekla, zatim oko 30% subkontinent (juzna Azija) ukljucujuci Indiju, Pakistan, Bangladesh... i ostalo je meshano meso u koje se ubraja tvoje dete. Po pravilu imas getoizaciju, svako je sa svojima, govori se jezik iz majchice izmedju sebe (100% u slucaju subkontinenta, u slucaju istocne Azije ima ko govori engleski izmedju sebe, ali ima i samo majchinskog sporazumevanja). 

Reshse™, da oproste prisutni. Ili citiras necije iskustvo od pre 15-20 godina. 

Ostim toga - zaboravio si Sri Lanku - mada to sve moze da se podvede pod "Indija" bez velike greshke.  

Link to comment

Sta nije tacno? Nema getoizacije? Ili ako je ima tvoje dete lako postaje deo tih kruzoka?

A mozda se nase definicije razlikuje?? 

U mom slucaju znam dobar deo te dece jos iz njihove osnovne, i so called Azijata (kinezi iz HK i )korejanci i potkontinentalaca (Indija, Sri Lanka, Bangladesh), znam im i roditelje i sve ostalo. Izmedju sebe govore engleski (ovo ne sto sam ja cuo nego sto sam isto tako kao ti - pitao, ne?)... :)

Sto se jezika uopste tice - smeshno je i ocekivati da oni govore 'svoj' jezik - kad vidis kako "nasha" deca govore svoj/e jezike. To o cemu ti govorish je mozda postojalo u ona vremena kad su majke i babe govorile - "prvo mandarinski, pa kantonski pa onda engleski"... Mis'im...  :)

Inace, najludje sto sam ja video su parovi iz Indije koji su se ovde upoznali/vencali a svako govori "svoj" jezik (koji se razlikuju) tako da izmedju sebe nemaju sta drugo nego engleski da govore. Deca njihova, naravno, govore samo engleski.

Link to comment

Jezik je samo jedan aspekt getoizacije. Sidnej je pre svega getoiziran po klasi. Zna se gde ko zivi. Istocni i severni deo su domen dobrostojecih. Sirotinja je na zapadu. Zatim imamo getoizaciju prema predgradju. Svako ima svoja dominantna predgradja, Indijci Harris Park, Korejci Strathfield, Kinezi Hurstville, muslimani Lakembu... 

 

Getoizacija deteta u skoli zavisi od mnogo faktora, zemlje porekla, koja su generacija useljenika, kraja, klase...

Ali moze biti problema sa uklapanjem, narocito ako je dete druga generacija-useljenik kome engleski nije maternji, ako je dete povucheno, zensko dete...

 

Mislim da smo pre pricali o aspektu ispiranja mozga u skoli, kako ih se uci sta da misle, a ne kako da misle. Nikako mi se ne dopada taj strasan nivo takmicenja kojem se deca izlazu od ranog doba. Preko dana u skoli, uvece se vode na dodatne casove matematike, klavira, sporta... Uopste se ne slazem sa tim. Cini da deca gube detinjstvo, izlaze ih pritisku, i temeljno ispira mozgice. A u ekstremnim slucajevima moze da se desi ovo: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3176529/The-intricate-web-lies-daughter-Vietnamese-immigrants-fed-parents-high-school-college-graduation-hired-hit-men-kill-them.html

 

Kada je rec o ispiranju mozga tu se gadim uniformi, podizanja zastave i pevanja himne, separacije muskog i zenskog pola, 'zvanicne istorije' i ostalih nauka bez alternativnog vidjenja stvari. Isto je tako i na Tajlandu i ako je do mene, uvek bih se opredelio ili za specijalnu privatnu skolu sa malo dece, posvecenim nastavnicima i kritickim misljenjem ili homeschooling.

 

Sirom sveta hriscanskih i katolickih skola ima na tone, tako i ovde, ali ima i jedna budisticka u Sidneju: http://pal.nsw.edu.au/ Imao sam zadovoljstvo da upoznam njenog osnivaca i sada direktora. Njegova zivotna prica je veoma zanimljiva. Rodjen je u bogatoj porodici u Kambodzi, ali su ga kao malog sa ostalom decom poslali prvo na Tajland, a zatim u Australiju. Cela porodica mu je pobijena od strane Crvenih kmera. U Australiji je krenuo od nule, briljirao u skoli, ostvario zavidnu karijeru... ali se osecao neispunjenim. Tada je ponovo poceo da otkriva budizam i onda je shvatio svoju misiju: da otvori skolu i bavi se humanitarnim radom u Kambodzi. Tako da ostajemo u Sidneju ta skola bi bila najizglednija, a ovako je do deteta, ako hoce studije u Australiji bice daleko lakse da se upise kao strani-domaci student nego da prolazi kroz svu tu gungulu i borbu 12 godina samo da bi se upisalo na fakultet.

Edited by noskich
Link to comment

Kada je rec o ispiranju mozga tu se gadim uniformi, podizanja zastave i pevanja himne, separacije muskog i zenskog pola, 'zvanicne istorije' i ostalih nauka bez alternativnog vidjenja stvari. Isto je tako i na Tajlandu i ako je do mene, uvek bih se opredelio ili za specijalnu privatnu skolu sa malo dece, posvecenim nastavnicima i kritickim misljenjem ili homeschooling.

Sto se skole tice - to moze- ili kod kuce da se samoorganizuje ili da se izbacujesh po 15-20k na godinu... 

Sto se pak tice "zastave/himne/separacije i slicno" -  neki ljudi tek kad dodju shvate u kakvoj su slobodi ziveli u onoj™ i onakvoj zemlji, ne? 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...