Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Istina za subletting, imam par drugara koji su vise neplanski zavrsili kao landlords slicno kao ti. Dodju kao novi stanari da dijele kucu, vremenom ovi stari se odsele oni preuzmu ugovor na sebe i iznajmljuju sobe novim cimerima. Neki cimeri ostanu 6 mjeseci, neki i vise godina. Ja iz ih sale cesto upitam (pred cimerima) kolika je kirija za kucu, na sta me samo prostrijele pogledom. S druge strane imam i drugare koji solo zive u stanovima. U Sidneju, priznaces, to je poprilican luksuz i nema mnogo ljudi koji to mogu da priuste ili zele da se odreknu drugih stvari zarad 'mira u kuci'. Medjutim, ljudi su isuvise pedantni i cijene svoje slobodno vrijeme da bi ga trosili na prepirke tipa ko pere kupatilo i ko je pojeo moj sir iz frizidera... Valjda sve zavisi od karaktera osobe, samo vidim kako se priblizavaju 40-te, sve vise je ovih koji cijene sopstveni mir. 

 

Shvatam da okolnosti za podizanje kredita nisu bili moguci, ni to mi nije bas najjasnije. Iz perspektive banke kao dugorocnog lendera, koja je razlika izmedju tebe koji mozes dobiti otkaz u roku 2 sata i mene koji imam 4 weeks notice? Iz 30godisnje perspektive ne bas veliki. Ti mozes za 2 sedmice da nadjes drugi ugovor od pola godine, a ja da provedem pola godine trazeci novi posao od razgovora do razgovora. Uz 4 neotplacene mjesecne rate. 

 

Da, mene si prilicno dobro opisao gore... to je taj mainstream, posao, kredit za kucicu u kraju blizu skole (srednji prosjek, naravno ne privatne), blizu vozne stanice, sa po pola sata 'od vrata do vrata' od/do posla. Uz slobodne vikende, svaki drugi petak i povremen rad od kuce. Na sam pomen tog slobodnog petka moji prijatelji u SAD me zovu 'komunistom'. To je najvise sto sam mogao izvuci iz ovog sistema. Alternativa je da sta? Zivim kao Robinzon na self-sustained farmi i prosipam mlijeko, jer otkupna cijena ne moze da pokrije trosove? Neka hvala. Lijepo je i ostvariti neki napredak u karijeri. Ukoliko se trudis da se izolujes od 'poslovne politike' i stvoris neki profesionalan odnos s ljudima na poslu uz korektnu komunikaciju. Pocnem na vrijeme, zavrsim na vrijeme. Prekovremeni rad se ne placa? Pa necemo onda ni raditi i nacicemo poslodavca koji to cijeni i postuje. 

 

Druga alternativa je da za neki manji iznos placam kiriju, da se selim svaku godinu dvije kad vlasnici odluce renoviranje/prodaju, da trazim novu skolu/vrtic, da klinci placu, jer ne poznaju nikog. A ja da zivim negdje gdje mi se ne svidja, jer krov nad glavom moram naci u roku 3-4 sedmice pa da zavisim od ponude na trzistu u tom trenutku. Neka hvala. Imam i previse takvih slucajeva u okolini i znam kroz sta prolaze. Da ne pominjem stresne situacije koje izaziva preseljenje. Da i troskove takodje.

 

Nisam siguran da li imas djecu, ali ako imas trebao bi znati  da ti homeschooling ne gine u koju god skolu da idu. U skoli im ispredaju nastavu po programu, al da li su oni nesto naucili ili nisu? E to nikog nije briga osim tebe. Odvoji slobodnog vremena i klince od tableta i precesljaj gradivo i provjeri sta si naucili. Maksimalno iskoristi slobodno vrijeme s nijma kroz ucenje i igru. A skola je ionako vise za druzenje i takmicenje ko bolje igra fudbal. Ili netball. S porodicom se stvaraju znanje i zivotna iskustva.

 

Inace simpatican mi je ovaj tvoj odnos prema institucijama svih oblika i zelim ti mnogo uspjeha gdje god ti odluzio da izgradis svoj zivot. Malo sam opsiran cisto da ti opisem da moze i neka granica da se povuce ovom neoliberalnom kapitalizmu. Svako dobro. 

Link to comment

Mislim da je bolje pripremiti se za "nomadski" način života u današnje FUBAR nestabilno vreme nego vezati se za jedno mesto. Ne kapiram stav da je iznajmljivanje bacanje pare kroz prozor svaki mesec što redovno čujem u okolini uz "ali... to nije MOJE/NAŠE". Bez ogromnog druga, stresa, straha od gubitka redovnih primanja, posledica još jednog boom/bust ciklusa itd  Naravno stoji i ovo što je Random napisao.  Uvek postoji opcija da se pare ostavljaju po strani za neku permanentu rezidenciju. Ili celo ostrvo za 15k$ :misko: https://www.google.rs/search?sourceid=chrome-psyapi2&ion=1&espv=2&ie=UTF-8&q=couple%20bought%2015k%20island&oq=couple%20bought%2015k%20island&aqs=chrome..69i57j0.4662j0j7 

Edited by miki.bg
Link to comment

Evo ga balonchina je dostigao jos jedan milestone: http://www.domain.com.au/news/australian-home-loans-top-1-trillion-for-the-first-time-20160531-gp8afz/

Australian home loans top $1 trillion for the first time

'From $124 billion in January 1995 it doubled to $248 billion July 2001, then to a smidgin under $500 billion by March 2006, before topping $1 trillion in April this year.'

Bas sam izracunao na svoju ruku da to odoka izadje 150K duga po svakom domacinstvu u Australiji!

 

A po pitanju alternativa evo jednog primera, frishka film, premijera bila ove nedelje:

 

Pitanje komfora je vrlo interesantna diskusija. Mislim da je vazno imati osecaj za balans, sta je nuzni komfor koji nam zaista treba. Na se, u se i poda se, plus medicina. Ljudi danas uglavnom misle da sto imas veci komfor to je bolje, pa nije, jer da jeste evo sta je maksimalni komfor, iz filma Wall-e:

 

WALL-E-382.jpg

A ovo sto si me pitao za kredit, napisao si samo o otkaznom roku, ali verovatnoca da permanent ostane bez posla je mnogo manja nego u slucaju zaposlenog na ugovoru. Kao permanent ti mozes da se zalis Fair trading, Fair work ombudsman, postoji ili Enterprise agreement koji te stiti ili zakoni. Dok ja na ugovoru nemam nikakva prava na tuzbu. Kad god dodje do kresanja prvo se kresu ugovori zbog toga. Jednostavno verovatnoca da ce permanent izgubiti posao je daleko manja nego zaposlen na ugovoru. Zato banke ne daju kredit za ugovor osim ako nisi baja na ugovoru 1000 dolara dnevno i vise i vec imas dobar depozit za kredit, a ne samo 10%. Ti na ugovoru ne mozes ni dobiti osiguranje ako imas samo 10% depozit zato ne mozes ni dobiti kredit.

 

Ja sam isto neplanski krenuo subletting, kao student bez referenci i posla nisam ni mogao da iznajmim kucu. Nego sam se uselio u kucu sa nekim Vijetnamcima kada sam stigao, za 6 meseci oni hoce da se isele i ja preuzmem ugovor. Svima lepo, i njima jer ne moraju da gube bond jer ugovor nije istekao i agentu koji ne mora da trazi nove stanare i meni koji sam preuzeo kucu.

Edited by noskich
Link to comment

Mislim da je bolje pripremiti se za "nomadski" način života u današnje FUBAR nestabilno vreme nego vezati se za jedno mesto. Ne kapiram stav da je iznajmljivanje bacanje pare kroz prozor svaki mesec što redovno čujem u okolini uz "ali... to nije MOJE/NAŠE". Bez ogromnog druga, stresa, straha od gubitka redovnih primanja, posledica još jednog boom/bust ciklusa itd  Naravno stoji i ovo što je Random napisao.  Uvek postoji opcija da se pare ostavljaju po strani za neku permanentu rezidenciju. Ili celo ostrvo za 15k$ :misko: https://www.google.rs/search?sourceid=chrome-psyapi2&ion=1&espv=2&ie=UTF-8&q=couple%20bought%2015k%20island&oq=couple%20bought%2015k%20island&aqs=chrome..69i57j0.4662j0j7 

 

Random, nemam decu, evo bas sad planiramo da li cemo ove godine ili sledece. A vec smo isplanirali, idemo za Vankuver da se dete rodi tamo. Slazem se sa Mikijem po pitanju nomadskog zivota. Dete ce u startu imati 4 pasosa: Kanada, Australija, Srbija i Tajland. Ako bude drugo, onda ja tipujem na Brazil, videcemo da li ce se zena sloziti, malo ima predrasude prema Brazilu.

 

Nije bas celo ostrvo, ali i u Australiji mozes kupiti plac na ostrvu za 15k. Ako uracunas da dobijas first home owner grant od vlade od 15k onda si zemlju dobio dzabe, samo treba da podignes kucu (naravno, ovo vazi samo za drzavljane/PR).

Edited by noskich
Link to comment

Apropo ovog Fubara sto rece Miki bas nabasah na tekst, u selima i gradicima u Spaniji i Italiji napustene kuce se prodaju za 1 euro:

https://theconversation.com/who-will-breathe-life-back-into-europes-dying-villages-58942

 

The mayors of Sicilian towns Gangi and Salemi, together with Carreghi Ligure in northern Italy, have resorted to selling abandoned homes for €1 each, providing that buyers agree to rebuild them within a given period of time.

 

Za Detroit vec svi znaju, a evo ga i Klivlend:

http://www.abc.net.au/news/2016-03-22/zombies-mortgages-wall-street-paul-barry-returns-to-cleveland/7262018

 

The average house in Sydney will set you back around $1 million.

But in Cleveland, Ohio, you can still snap up a home for under $500.

Edited by noskich
Link to comment

I jedna mala observacija u vezi ovog 'jeftin real estate' u naslovu teme.

 

U periodu kada si otvorio ovu temu, prosjecna cijena kuce u Sidneju se kretala oko $600,000. Trenutna cijena je oko $1m. Dakle rast od oko 50% i ako uzmemo u obzir inflaciju. Nestvarno.

Zapravo, median price je oko milion. https://www.theguardian.com/business/2016/mar/10/australias-median-capital-city-house-price-falls-for-first-time-in-three-years

 

što verovatno ne menja mnogo poentu tvog posta.

Edited by pacey defender
Link to comment

Juce emitovana reportaza o Vankuveru koji je Sidnej na steroidima. 120 hiljada kineskih milionera je doslo na biznis vizu i napumpalo cenu prosecnih kuca u predgradju na 3 miliona: http://www.sbs.com.au/news/dateline/story/chinas-millionaire-migration

Ovde malo kao porede sa Sidnejem, ali nisu razradili pricu, jer je verujem suvise osetljiva tema, lakse je pricati o Kanadi:

http://www.sbs.com.au/news/dateline/article/2016/06/07/how-do-canada-and-australia-compare-chinese-property-demand 

 

Sa jedne strane ovde se pumpa, sa druge se napustena mesta daju u bescenje. 

 

Ova Kanadjanka sto se pojavljuje je pogodila srz:

The real estate agents may be happy, but those priced out of the market are definitely not.

"I'm not happy my house is worth $1.5 million, I'm not happy at all," Kerry Starchuk tells Dateline. She's become a campaigner against homes left empty as investments, driving up prices in her Vancouver community.

"Not one of my five grown children are home owners. Their generation has been priced out of the market," she says. "Money has taken precedence over our neighbourhoods." 

 

Ista stvar u Sidneju: http://www.smh.com.au/nsw/thousands-of-empty-homes-adding-to-sydneys-housing-crisis-experts-say-20160323-gnpc52.html

 

Neka ih, sta je rekao Isak Njutn kada mu je propala investicija u trgovacku kompaniju:  'I can calculate the motion of heavenly bodies but not the madness of people'. 

Edited by noskich
Link to comment

Imam samo jedno pitanje u vezi sa cenama nekretnina u AUS. Kada sam bio tamo (januar 2012), odnos AUD:EUR bio je 0.85. Sada je taj odnos 0.66.

 

Median house price u prvom kvartalu 2012 u Sydneyu bio je oko 650.000 AUD. Sada je oko milion AUD. 

 

Svakako su cene nekretnina brže rasle od pada vrednosti AUD, ali sigurno i ovaj faktor igra značajnu ulogu. Zar ne? Prosto, stranac je za jednaku sumu svojih novaca mogao da kupi veću količinu australijskih novaca, te mu je kupovina nekretnine u australijji bila isplativija. To je onda podiglo cene nekretnina u određenoj meri - pojavila se veća potražnja. Je li ispravan rezon?

 

Slažem se da ovakvo obrazloženje nije utešno za klinca iz srednje australijske klase koji bi da studira i nakon toga da se skući, a prvo ga čeka rast cena školarina, a potom i ne manje od 400k troška da kupi 1 bedroom apartment u Blacktownu.

 

A negative gearing mi se čini kao kompletan skandal.

Edited by pacey defender
Link to comment

Cisto sumnjam da je kineskim milionerima zapela za oko valutna razlika u kursu. To je za njih kusur. 

 

Opet se vracam na ono sto je izjavila ona Kanadjanka, za gro ljudi cije su kuce poskupele ili nema nikakvog efekta ili je negativno po njih.

Ako ne zelis da se selis iz Vankuvera i Sidneja, kao sto vecina vlasnika kuca ne zeli, onda je visa cena tvoje kuce samo nominalna. Ni u dzep, ni iz dzepa. Ako si planirao da je prodas pa da kupis bolju kucu ili da se preselis u nesto bolji kraj (sto je bilo uobicajno do skora da mlada porodica kupi u losijem kraju pa se seli kad moze da priusti bolje) sada ne mozes jer je i u boljem kraju skocila cena jos vise.

Jedino ko moze da profitira su ljudi koji su spremni da se presele. Iz Sidneja u Melburn, iz Melburna u Brizben ili van zemlje. Ili penzioneri kojima vise ne treba kuca pa se sele u stan. Ali zato ko od njih ima decu, tough luck. Ili da deca zive sa roditeljima u 30-im kao sto je slucaj u Srbiji ili da iznajmljuju. 

 

Eto, setimo se sada SFRJ i dobijanja stana od firme. Naucna fantastika. Sto je rekao u reportazi onaj Australijanac kineskog porekla koji zivi u Vankuveru: mozete biti lekari, advokati... ne vredi vam, ne mozete da priustite kucu ovde...

 

S druge strane, siroko vam polje, zasto morate da zivite bas u Vankuveru i Sidneju. Fleksibilnost i mobilnost caruju, mentalitet stada klade valja. A ko je vezan za porodicu i prijatelje mora da se nosi sa tim. To ti je sto ti je. Kao i ljudima koji su vezani za porodicu i prijatelje pa su zbog toga ostali u Srbiji...

Edited by noskich
Link to comment

Nemam ni ja pare da kupim kuću od milion u Sidneju, dodajte me u članak.

A i teško mi je da poverujem da većina tih Sidnejaca nema roditelje koji su u prethodna vremena kupovali kuće. Danas ta kuća sigurno vredi kao dve manje ili dva manja stana, pa nek se izorganizuju. Nego ono, porodica sedi na milionu, ali jadni hteli bi na dva.

Link to comment

E da ti znas... klasicni true blue Oziji naplacuju kiriju deci koja zive sa njima, a rade. Kamoli da naruse svoj komfor radi dece. A i zive kao metuzalemi, preko 80, tako da to nasledstvo nije izgledno u najavi skoro.

Edited by noskich
Link to comment

E da ti znas... klasicni true blue Oziji naplacuju kiriju deci koja zive sa njima, a rade. Kamoli da naruse svoj komfor radi dece. A i zive kao metuzalemi, preko 80, tako da to nasledstvo nije izgledno u najavi skoro.

 

Pa nisam pominjala nasledstvo, generalno je gadno to da neko kao treba da čeka da neko drugi umre. Mislila sam da prosto urade nešto slično što kod nas ljudi rade, prodaju veći stan, uzmu dva manja itd. Naplaćivanje kirije je ok, svako treba da da svoj doprinos. Moje drugarice npr ne daju kiriju roditeljima jer je to za naše pojmove pomalo čudno, ali naravno da doprinose kućnom budžetu, kupuju povremeno hranu, plaćaju neke od računa... to je valjda normalno. Znam i par primera gde "dete" počne da radi i mesecima mu ne pada na pamet da nešto kupi ili pita roditelje sa kojim računima da pomogne, to je već bizar imo.

Link to comment

Problem sa time je sto su garsonjere/jednosobni stanovi egzotika u Australiji. Vrlo ih malo ima, a to sto ima je uglavnom novogradnja na najskupljim lokacijama. 

A nasledstvo je verujem za masu ljudi u Srbiji jedini izgledan nacin da zive samostalno.

Edited by noskich
Link to comment

Problem sa time je sto su garsonjere/jednosobni stanovi egzotika u Australiji. Vrlo ih malo ima, a to sto ima je uglavnom novogradnja na najskupljim lokacijama. 

A nasledstvo je verujem za masu ljudi u Srbiji jedini izgledan nacin da zive samostalno.

 

 

Interesantno. Negde sam još videla da valjda u Turskoj isto nemaju običaj izgradnje tih manjih stanova, a dosta čudno kad pomisliš koliko sad ima više ljudi koji žive sami.

Link to comment

Glavni razlog tome jeste sto je balon nekretnina nov fenomen. Ponavljam se, ali sustina je da je do 2000-ih cena prosecne kuce bila tri bruto godisnja prihoda prosecnog domacinstva, a sada je osam. Zbog toga ne samo da do skora nije bilo garsonjera, vec su i stambene zgrade bile retkost, uglavnom su bile kuce i tzv. townhouse - kuce u nizu koje se naslanjaju jedna na drugu. Zato sto su nekretnine bile pristupacne. Zato je izostala i bilo kakva efikasna akcija drzave da problem ublazi. U Singapuru i Hong Kongu u kojima ovaj problem postoji dosta duze postoje resenja koja ublazavaju teret nepristupacnosti nekretnina. Drzavna subvencionisana gradnja. A u Oz ne samo sto to ne postoji vec imamo negative gearing koji situaciju cini jos gorom.

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...