Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

a u vezi cega si konkretno pesimista, ja pratim te teme kursorno, ali:

 

- dostigli smo peak child

- dostigli samo peak land use, cak kolicina zemlje koju koristimo za proizvodnju hrane pade, a proizvodi se nikad vise hrane

- PM2.5 u razvijenim zemljama danas je manji nego sto je bio u viktorijanskoj engleskoj

- global C02 emissions su prosle godine po prvi put u 40 god prestale da raste, a i kinezi su se ove godine uozbiljili u pogledu iste

- smrtnost novorodjencadi je prepolovljena u poslednjih 20 god

- broj ljudi koji zive ispod granice apsolutnog siromastva se smanjio za 2/3 u poslednjih 20 god.

- danska je pre neki dan po prvi put proizvela svu svoju struju iz obnovljivih izvora

- u spaniji se drzava koja stoji iza elektrodistribucije vec usrala da ce ljudi poceti da proizvode toliko struje iz sopstvenih solarnih celija da hoce da im naplacuje ubacivanje struje u sistem (naplacuje umesto placa)

 

itd. ovo je samo ono sto mi je palo na pamet onako iz prve.

Link to comment

ti si jedan mrski eco-modernista  :mad:

 

Ja to vidim ovako - tamo gde ima jakog i dobrog upliva drzave (Evropa, Kina i ostale dalekoistocne drzavice), tu stvari deluju obecavajuce - obnovljivi izvori, kontrola populacije, welfare sistem, postovanje ekologije... Tamo gde drzavu bole kurac ili ne zna kako da radi poso (Indija, Afrika, srednjoamericke drzavice...) tu buducnost vise nalikuje antiutopistickim SF filmovima. 

Link to comment

a u vezi cega si konkretno pesimista, ja pratim te teme kursorno, ali:

 

- dostigli smo peak child

- dostigli samo peak land use, cak kolicina zemlje koju koristimo za proizvodnju hrane pade, a proizvodi se nikad vise hrane

- PM2.5 u razvijenim zemljama danas je manji nego sto je bio u viktorijanskoj engleskoj

- global C02 emissions su prosle godine po prvi put u 40 god prestale da raste, a i kinezi su se ove godine uozbiljili u pogledu iste

- smrtnost novorodjencadi je prepolovljena u poslednjih 20 god

- broj ljudi koji zive ispod granice apsolutnog siromastva se smanjio za 2/3 u poslednjih 20 god.

- danska je pre neki dan po prvi put proizvela svu svoju struju iz obnovljivih izvora

- u spaniji se drzava koja stoji iza elektrodistribucije vec usrala da ce ljudi poceti da proizvode toliko struje iz sopstvenih solarnih celija da hoce da im naplacuje ubacivanje struje u sistem (naplacuje umesto placa)

 

itd. ovo je samo ono sto mi je palo na pamet onako iz prve.

 

Ja nisam sposoban da sagledam situaciju u potrebnom obimu.

 

Na osnovu ograničenih saznanja imam problem sa predstavljanjem određenih statističkih podataka.

 

Svojevremeno sam učio neku industrijsku hemiju i tada je pretpostavka određenog kruga ljudi bila - imamo dva efekta koja se međusobno potiru - sa jedne strane emisija gasova koji koji izazivaju efekat staklene bašte, a sa druge strane emisija čestica koje smanjuju efekat staklene bašte. Sa te strane gledano, smanjenje PM2,5 bi značilo da bi ista količina gasova staklene bašte dala veći efekat nego kada čestica u atmosferi ima. Ledeno doba vs staklena bašta.

 

Emisija CO2 je značajna, ali pored nje postoji još niz gasova koji imaju isti efekat. Na primer, ako porediš CH4 i C02, videćeš da metan ima daleko veći uticaj, ukoliko se posmatraju iste količine. Pored toga CO2 se prirodno koristi, a mi smanjujemo njegovu potrošnju uništavanjem šuma itd.

 

Pored toga, zbog topljenja leda i permafrosta dobijamo novi izvor gasova koji imaju negativan uticaj.

 

Za smanjenje emisije CO2 i da zahvalimo letu gospodnjem 2008.

 

Takođe, menjanjem strukture izvora energije možemo da utičemo na raspodelu, samo što ostaje zagađivanje toplotom, koje lokalno/globalno utiče na razne ekosisteme.

 

Što se tiče materijala, uvek me muči ono što ne vidim kako će da se reši, a to su praktično izvori sirovina koji direktno zavise od raznih nalazišta, što sa sobom vuče različite probleme u daljem razvijanju materijala koji mogu da reše ili naprave nove probleme.

 

Što se tiče siromaštva, tu je došlo do određene raspodele pomenutog, tako da verujem da se smanjio udeo ljudi koji žive ispod granice apsolutnog siromaštva.

 

I fraking.

Link to comment

Ko gleda noskicha sa izvesnim simpatijama, ipak (kao ja) - preporučujem za praćenje twitter hashtag #extremecivilisation

  • Konzervisana voda (H2O) iz Fiji-a koja se prodaje u UK
  • Oljuštene i zapakovane banane
  • Oljuštene i zapakovane mandarine
  • Maketa korišćenog kondoma za kuću s lutkama
  • Pilula koja farba vaš izmet u zlatnu boju

Neki su od primera ekstremne civilizacije. Ako vam je zabavan noskich s njegovim kontejnerima, biće vam i ovo, sigurno.

Link to comment

a u vezi cega si konkretno pesimista, ja pratim te teme kursorno, ali:

 

- dostigli smo peak child

- dostigli samo peak land use, cak kolicina zemlje koju koristimo za proizvodnju hrane pade, a proizvodi se nikad vise hrane

- PM2.5 u razvijenim zemljama danas je manji nego sto je bio u viktorijanskoj engleskoj

- global C02 emissions su prosle godine po prvi put u 40 god prestale da raste, a i kinezi su se ove godine uozbiljili u pogledu iste

- smrtnost novorodjencadi je prepolovljena u poslednjih 20 god

- broj ljudi koji zive ispod granice apsolutnog siromastva se smanjio za 2/3 u poslednjih 20 god.

- danska je pre neki dan po prvi put proizvela svu svoju struju iz obnovljivih izvora

- u spaniji se drzava koja stoji iza elektrodistribucije vec usrala da ce ljudi poceti da proizvode toliko struje iz sopstvenih solarnih celija da hoce da im naplacuje ubacivanje struje u sistem (naplacuje umesto placa)

 

itd. ovo je samo ono sto mi je palo na pamet onako iz prve.

 

Koliko kosta Dansku ta struja?

Koliko je tu subvencija koje bi se efikasnije utrosile na drugom mestu i sa vise ekoloskih efekata?

Bojim se da je Danska bas negativan, a nikako pozitivan primer.

 

Uzgred, mohje guglanje je naislo na ovo:

http://www.theguardian.com/environment/2015/jul/10/denmark-wind-windfarm-power-exceed-electricity-demand

 

 

So much power was produced by Denmark’s windfarms on Thursday that the country was able to meet its domestic electricity demand and export power to Norway, Germany and Sweden.

 

On an unusually windy day, Denmark found itself producing 116% of its national electricity needs from wind turbines yesterday evening. By 3am on Friday, when electricity demand dropped, that figure had risen to 140%.

A surge in windfarm installations means Denmark could be producing half of its electricity from renewable sources well before a target date of 2020, according to Kees van der Leun, the chief commercial officer of the Ecofys energy consultancy.

 

A ima i ovo

 

 

 

Yes Denmark produced an excess of renewable power. That was no fantasy. Forty nine hours later, this too was also reality:Wind was just over 3% of demand, beaten even by solar at 8%. 
Link to comment

a u vezi cega si konkretno pesimista, ja pratim te teme kursorno, ali:

...

Napisao sam, mislim, a mogu i još. U principu, vrlo je malo ljudi (u javnom diskursu) koji su otvoreno pesimisti, pošto to nije dobro za biznis, ne prodaje knjige, ne puni sale u kojima se održavaju govori i hepeninzi.

 

Potpuni je slom etike u svetu biznisa (posebno na visokim executive nivoima), obrazovni sistem sve više proizvodi nešto što ni pas s maslom ne bi pojeo, zakasnili smo za zaustavljanje globalnog zagrevanja za +2 stepena (verujem da ćemo udariti najmanje +4 do kraja veka), tropskih šuma se poseče toliko da će ukupno biti posečena površina jedne Indije do 2050. godine, pomlatili smo ni manje ni više nego 50% vrsta divljih životinja samo u poslednjih 40 godina (a trend je u porastu), neće stati populacija pre nego dostignemo najmanje celih 9 milijardi (a možda i svih 10-11), broj izbeglica je već pobio sve ranije rekorde (UNHCR podaci), otkad o tome uopšte postoje podaci, predviđa se da će do 2050. doslovno sve ptice u sebi imati značajan udeo plastike (ptice naime gutaju plastiku koja pluta okolo), toliko za sad, uz jednu razgledicu sa egzotičnih Filipina.

 

2A29C5B700000578-3148193-Scavenging_A_bo

Link to comment

Stara izreka, moc kvari, a apsolutna moc kvari apsolutno. Trziste i drzava imaju jedan isti sustinski problem, a to je koncentracija moci. Cak i da imamo (a nemamo) kao pocetnu poziciju potpunu jednakost na trzistu i u demokratskom procesu, sve ce to zavrsiti u koncentracijama ekonomske i politicke moci, monopolima i partokratijama koji prave dogovore izmedju sebe i samo se naizgled smenjuju. Sa apsolutnom moci imamo 12 miliona dece robova koji se kupuju od roditelja za 200 dolara i rade na plantazama kakaa u zapadnoj Africi. A onda se taj kakao lepo izveze tamo gde je moc (naizgled) manje apsolutna, u Evropu, US i ostale konzumentske zemlje. Tako su te zemlje lepo oprale  ruke od toga, a istovremeno maksimizirale svoju potrosnju. Bang for the buck.

 

Bukchinova osnovna teza objasnjava sustinu, sve dok postoji koncentracija moci i dominacija u drustvu postojace i projekti neogranicenog rasta i unistenja planete. 

 

Pesimizam je vrlo dobro utemeljen u logici. Teorija velikog filtera. Od milijardu milijardi planeta bice X planeta na kojima je moguc zivot, pa onda Y planeta slozen zivot, Z planeta inteligentan zivot itd. itd. pa dodjemo do toga da cak i ako se uzme veoma konzervativan procenat koliko moze biti tehnoloski superiornih civilizacija u svemiru da cak i tada bi trebalo da ima makar milion. A nema dokaza ni o jednoj. Milijarde planeta su starije od zemlje po milijardu godina i vise. Ako te ne pocisti svemir, gama zracenje, supernove, asteroidi... onda ces se sam istrebiti. 

Iliti, ako se ne odustane od trzista i drzave koje omogucuju koncentraciju moci i dominaciju nasa vrsta nema izgleda da prezivi.

 

bookhin_1024x1024.jpg?v=1312047926

Edited by noskich
Link to comment

Btw. na temu optimizma tj. pesimizma, prognani Kim mi je na Burundiju poslao ovaj zanimljivi tekst, pa da podelim i ovde. http://www.bookforum.com/pubdates/15034 A baš danas gledam vesti (nebitan je konkretan sadržaj i kanal)... pa koje je to ispiranje mozga na delu! "Naučnici su najavili otkriće bla bla"... "UK naučnici su pred velikim otkrićem u borbi protiv raka bla bla"... Samo nešto cherry-pick-uju, a posle se redovno pokaže kako su to preterivanja (ili čak sasvim netačne vesti, pisali smo o tome na potforumu Nauka često). Bitno je da se podiže moral naciji, da idu i vredno rade za milijardere i deoničare... a ja sam se isto nekad podsmevao socijalizmu pevajući Maljčiki - pa, što se ono kaže, same difference! Brightsiding se to još zove, konstantno poruka mora biti pozitivna, koka kola i osmeh...
 

 
@noskich - Da, često razmišljam o tome kako se ta ideja sa centralizacijom i ukrupnjavanjem svega pokazala loše. To je jedna od onih "unintended consequences". Kad sam bio studentom, upravo obratno su nas učili: "ništa nema gore od malih farmi, usitnjenih poseda. Svest će spasti" (mislilo se) "ukrupnjavanje, mehanizacija, biotehnologija i masivna primena hemije". To je bio i socijalistički i kapitalistički model! Ono, jeste to direktno dupliralo stanovništvo planete, ali i praktično sve probleme koje imamo, imamo zbog toga.  Centralizovana moć, kad se pređe kritična masa, skoro izvesno vodi u "unmanageably" velike probleme, kao što pokazuju sve ove krize i krizetine od npr BP spill, GFC 2008. pa do sada ovog sa VW. U centralizovanim sistemima ima se uvek single point of failure, što nikad nije pametna stvar. I sad neko na to sve hoće još i geoengineering - ogledala koja će da odbiju suvišnu svetlost Sunca, ili promenu hemije vaskolikih okeana (da usvajaju više CO2), i slične zamisli koje su dostojne onog sa belom mačkom iz James Bond filmova. Ono što tu promiče kao nebitno je da bi svako takvo "rešenje" gotovo izvesno bilo u rukama jedne korporacije, ili čak samo jednog pojedinca... otvaraju se vrata za najdistopijske scenarije koji se mogu zamisliti, Shield Corporation iz Highlander II: The Quickening comes to mind.

 

(Scenario ovog filma uopšte nije ni malo daleko od nekih geoengineering zamisli o kojima se ovih godina priča na konferencijama sastavljenim od vrlo uskog kruga naučnika iskombinovanih sa stanovitim tehno-optimističnim™ multimilionerima - o tome ima lep upozoravajući pasaž u This Changes Everything Naomi Klein).

 

 

Link to comment

Od kako je Tesla firma usavrsila baterije za pohranjivanje obnovljive energije (solarne i energije vetra) nema vise tehnickih prepreka za lokalizaciju. Ne mora da se odrzava ceo grid kada svako moze da ugradi panel i skupljac vetra na krov i sakuplja kisnicu u veliko bure sa filterom. Imamo danas i gotove proizvode za kompostiranje izmeta, sve sa WC soljom i kontejnerom kosta 2 hiljade dolara novo. A 3D stampa otvara mogucnost open source razmene nacrta i stampanja u lokalu. Nista fabrika, nista transport. Tako da oni koji misle da lokalizacija nije tehnicki izvodljiva mislim da grese.

 

Sve su to sistemi koji su i dalje egzoticni i daleko od sire primene, a da se usvajaju masovno mnogo bi se brze usavrsili i bili bi dosta jeftiniji nego sto su danas. 

Link to comment

a u vezi cega si konkretno pesimista, ja pratim te teme kursorno, ali:

 

- dostigli smo peak child

- dostigli samo peak land use, cak kolicina zemlje koju koristimo za proizvodnju hrane pade, a proizvodi se nikad vise hrane

- PM2.5 u razvijenim zemljama danas je manji nego sto je bio u viktorijanskoj engleskoj

- global C02 emissions su prosle godine po prvi put u 40 god prestale da raste, a i kinezi su se ove godine uozbiljili u pogledu iste

- smrtnost novorodjencadi je prepolovljena u poslednjih 20 god

- broj ljudi koji zive ispod granice apsolutnog siromastva se smanjio za 2/3 u poslednjih 20 god.

- danska je pre neki dan po prvi put proizvela svu svoju struju iz obnovljivih izvora

- u spaniji se drzava koja stoji iza elektrodistribucije vec usrala da ce ljudi poceti da proizvode toliko struje iz sopstvenih solarnih celija da hoce da im naplacuje ubacivanje struje u sistem (naplacuje umesto placa)

 

itd. ovo je samo ono sto mi je palo na pamet onako iz prve.

 

 

Samo na brzinu, dosta je ispisano pa tek moram natenane da procitam, ali

 

- nista ne znaci sto se dostigao peak child ako cemo da se stabilizujemo na deset milijardi, vec sad nas je previse za resurse planete.

- ovo za Dansku i Spaniju je lepo, ali pricamo o malom step outu iz potrosnje recimo fosilnih goriva dok imamo milijarde, sto novorodjenih sto onih sto to pre nisu mogli jer su bili siromasni, koji step inuju u potrosnju fosilnih goriva

- izvlacenje iz siromastva je dobro na individualnom, na globalnom nivou to znaci da smo imali tri milijarde potrosaca zemlje koji su vec probili kapacitet i cetiri milijarde sirotinje bez struje itd koji nisu ni zagadjivali, sa izvlacenjem iz siromastva imamo jos i pojacanje efekta prirasta stanovnika

 

Kako ja to vidim, zagadjenje je ogroman problem vec sad i promena klime, deforestacija i unistenje vrsta su na premasivnoj skali, a sve ovo sa vetrenjacicama i solarnom energijom su deo resenja koje mozda moze da stigne na malo bolju upotrebu za jedno par stotina godina. Otprilike covek je imao potpuno izleciv tumor samo problem je sto je umro 1923ce a lek je usao u upotrebu sedamdesetih.

Link to comment

Dagmar, solar i vetar je fantastična stvar (posebno sa ovim novim super-baterijama koje pominje noskich). Ako ne razmišljamo previše globalno (ne mora ni to uvek), lokalno to daje nivo samodovoljnosti (tj. decentralizovanosti) koji je nešto što čak i meni stavi osmeh na lice. Čak i u nekoj mad max budućnosti koja se meni "javlja", to je jednostavno 1 neopisivo dobra stvar. (A koliko će to biti u stanju da pomogne na nekom velikom planu za rešavanje problema energije, zavisi najviše od političara, a u tu žabokrečinu ne bih sad da zagazim).

Link to comment

Dagmar, solar i vetar je fantastična stvar (posebno sa ovim novim super-baterijama koje pominje noskich). Ako ne razmišljamo previše globalno (ne mora ni to uvek), lokalno to daje nivo samodovoljnosti (tj. decentralizovanosti) koji je nešto što čak i meni stavi osmeh na lice. Čak i u nekoj mad max budućnosti koja se meni "javlja", to je jednostavno 1 neopisivo dobra stvar. (A koliko će to biti u stanju da pomogne na nekom velikom planu za rešavanje problema energije, zavisi najviše od političara, a u tu žabokrečinu ne bih sad da zagazim).

 

Ma naravno da je odlicna stvar, ali prosto ne vidim da ce prevagnuti tas to je sve. Ja prosto pricam o trendu, dok ove dve nacije izlaze iz kola, ulaze nove stotine miliona koji nemaju pare za solar ali imaju za litar benzina za svoje sklopocije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...