Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Nije to besposlenost kao u Srbiji, prinudna, da hoces da radis a ne mozes. Laos je kao i Tajland, nezaposlenost je 1-2%, nema je, medju najnizima na svetu. Ko god hoce da radi moze. Ko god hoce da pokrene biznis moze. Cak ne treba ni stand ni tezga, ljudi spremaju i prodaju hranu na ulici. Otvore mini prodavnicu ispred kuce. Ili frizerski `salon` ispred kuce ili u jednoj od soba... Potreban kapital 0 ili minimalan. 

 

Nije rec o zaposlenju, vec o pristupu zivotu. Ima se vremena za sebe i za druge. Ne zivi se da bi se zaradilo/trosilo, vec se zaradjuje da bi se zivelo. Odnosi sa ljudima su na prvom mestu. Porodica, prijatelji, komsije. Jednostavno vreme tece sporije tamo. 

 

Mislim da je problem sa Srbijom sto je vrlo brzo digla ruke od tog kulturoloskog taloga. Moja majka je odrasla u gradu srednje velicine u Srbiji nakon drugog svetskog rata kada se vrata nisu zakljucavala. Komsije svracaju bez najavljivanja, ako su dosle da recimo pozajme secer, udju, uzmu sta im treba i odu. U centru grada se u dvoristima gajila zivina i svinje. Guske odu same na reku, provedu ceo dan tamo, i uvece se vracaju u kolonama. Svaka se odvaja ka kuci u kojoj zivi. U industralizaciji i urbanizaciji, kao i komercijalizaciji svega se to izgubilo. Komsiluk kao prosirena porodica. Prisnost, uzajamno pomaganje, pa tradicionalna gostoljubivost prema gostima. Mislim da je mnogo toga izgubljeno. Moja majka i danas praktikuje takav odnos sa komsijama, ali to sve izumire i zavrsice se sa njenom generacijom... 

Edited by noskich
Link to comment

To 1-2% nezaposlenost je statisticki trik.

 

Koliko je od tih 98% zaposlenih zaposleno part-time, tj. s vremena na vreme pravi hranu na ulici.

To zaposlenost nije.

 

I u Ekvadoru je nezaposlenost ispod 5%, ali je udeo neadakevatne part-time zaposlenosti oko 50%.

Edited by Budja
Link to comment

Mislim da je problem sa Srbijom sto je vrlo brzo digla ruke od tog kulturoloskog taloga. Moja majka je odrasla u gradu srednje velicine u Srbiji nakon drugog svetskog rata kada se vrata nisu zakljucavala. Komsije svracaju bez najavljivanja, ako su dosle da recimo pozajme secer, udju, uzmu sta im treba i odu. U centru grada se u dvoristima gajila zivina i svinje. Guske odu same na reku, provedu ceo dan tamo, i uvece se vracaju u kolonama. Svaka se odvaja ka kuci u kojoj zivi. U industralizaciji i urbanizaciji, kao i komercijalizaciji svega se to izgubilo. Komsiluk kao prosirena porodica. Prisnost, uzajamno pomaganje, pa tradicionalna gostoljubivost prema gostima. Mislim da je mnogo toga izgubljeno. Moja majka i danas praktikuje takav odnos sa komsijama, ali to sve izumire i zavrsice se sa njenom generacijom... 

ovo ko pakao da opisuješ  :ph34r:

Link to comment

@Budja

Ni u razvijenim zemljama ne znamo za to koliko je tačno minimum sati nedeljno za part-time zaposlene. Tačnije, nema minimuma (regulativa samo kaže da je p-t "manje od 38 h nedeljno", što je standardna radna nedelja).

Link to comment

 

 

 

ovo ko pakao da opisuješ  :ph34r:

To i ja kažem.

 

To zvuči lepo samo u teoriji. Jebo ljude.

Štagod da ne valja ovde, barem te ostavljaju na miru. I možeš da budeš štagod želiš da budeš, taman koliko god to "glupo" nekom drugom izgledalo.

Link to comment

To 1-2% nezaposlenost je statisticki trik.

 

Koliko je od tih 98% zaposlenih zaposleno part-time, tj. s vremena na vreme pravi hranu na ulici.

To zaposlenost nije.

 

I u Ekvadoru je nezaposlenost ispod 5%, ali je udeo neadakevatne part-time zaposlenosti oko 50%.

 

Jeste, ja sam bas protivnik te `pune` zaposlenosti od 40 sati nedeljno. Previse, i nepotrebno. Novi prosek bi trebao pre da bude 15-20 sati nedeljno. Sta je bolje, imati pola ljudi koji rade previse u punoj zaposlenosti i pola koji su nezaposleni ili da se to podeli, pa da svi rade i rade manje. Holandija je poznata po masovnom part-time zaposlenju pa joj nista ne fali. I Skandinavija je tu negde. To je siguran nacin da se unapredi kvalitet zivota.

 

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/how-parttime-work-and-exercise-may-explain-why-holland-is-one-of-the-happiest-countries-in-the-world-10255905.html

 

http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/05/economist-explains-12 

Edited by noskich
Link to comment

Prvo treba obezbediti neki minimum uslova neophodnih za zdrav život, pa onda može da se skraćuje i radna nedelja. Na prvom pitanju te siromašne zemlje kao Laos podbacuju (a na drugom delu Zapad takođe omašuje).

Link to comment

Ne bih se bas slozio.

Nisi morao da potežeš taj načisto egzotični primer u naporu da po bilo koju cenu pobediš u diskusiji sa mnom. Ima ovde puno ljudi po zatvorima, na hiljade... jasno je da im država ne da budu to što žele da budu.

Link to comment

Nisi morao da potežeš taj načisto egzotični primer u naporu da po bilo koju cenu pobediš u diskusiji sa mnom. Ima ovde puno ljudi po zatvorima, na hiljade... jasno je da im država ne da budu to što žele da budu.

 

Ne, potegao sam ga jer je bas bilo pre neki dan. On cesto stoji pored vozne stanice i bas sam popricao sa njim o tome, cini mi se u utorak. Dusa od coveka. Skupili su online 500 dolara za njega za sat vremena, on im je rekao da daju u dobrotvorne svrhe. Odmah se nasao i advokat koji ce ga zastupati pro bono. Rekao mi je da nije bitan on, vec da mora da se bori za slobodu izrazavanja. Eto, taj covek radi stvari za koje `puno zaposleni` nemaju vremena. I to mu se mnogostruko vraca.

Link to comment

Ja njega podržavam, slažem se s tim na njegovim panou. Šta si se navrzao bez veze, užasava me jednoumlje kojim odišeš. Možda stvarno i pasuješ nekoj istočnoazijskoj "demokratiji".

Link to comment

Moguce da vise pasujem takvoj demokratiji nego ovoj demojkratiji u kojoj se uvodi vojna okupacija severnih teritorija uz policijski cas za Aboridzine zato sto je vladi rudni magnat dosapnuo da bi voleo da malo busi zemlju na kojoj zive. I u kojoj je stopa smrtnosti i pismenosti Aboridzina gora od Aparthejda u Juznoj Africi. U kojoj niko ne odgovara kada Aboridzin umre u zatvoru ili u policijskom kombiju. Drzava koja pociva na genocidu i otimacini koji nikad nije priznala. 

 

U Auburnu, predgradju blizu mene, gradonacelnik pravio svadbu sa troskom od preko milion dolara. Zaustavio prevoz da mu ne ometa svadbu. Prosle finansijske godine zaradio 50 miliona tako sto je odobravao gradjevinske projekte sopstvene firme. Sve legalno. Ovo bre nema ni u Srbiji.

 

http://www.smh.com.au/nsw/four-wedding-helicopters-as-lavish-deputy-mayor-marriage-upsets-locals-20150815-gizrw3.html

 

http://www.dailytelegraph.com.au/news/nsw/salim-mehajer-investigate-all-you-like-auburn-deputy-mayor-tells-authorities/story-fni0cx12-1227487622286

Edited by noskich
Link to comment

Ima nesto i u kulturi. Kultura kao kolektivni dozivljaj sveta. To ti je ono, dodjes u Srbiju nakon podosta vremena i onda primetis stvari koje su ti ranije bile svakodnevnica: pola vesti na TV-u su saopstenja stranaka na konferencijama za stampu, ljudi su nervozni, zabrinuti, neljubazni, depresivni, preovladjujuce misljenje je da je svuda bolje nego u Srbiji i da je strano bolje od domaceg... Stalno neke afere, prepucavanja, vadjenja kostura iz ormara, preispitivanje proslosti po ko zna koji put bez ikakvog finala i zakljucka pa opet isto... Zato me ne cudi da je po Galupovom istrazivanju Srbija skoro poslednja. Mnogo je crna ta kultura tamo.

 

S druge strane, kad udjem u Laos nema zurbe, sve je laganica, opustencija, nema nervoze i nezadovoljstva, iako je zemlja daleko siromasnija od Srbije. Siesta popodne kad zakuva vreme. Ruca se pa se odspava. Rashladjuju se ispred kuca sa picem i pricaju sa komsijama, mladji igraju uz muziku, a jos mladji se igraju svuda po ceo dan. A daleko od toga da ih je nesreca zaobisla. Do 1973 ih je US tukla bombama svakodnevno. Najbombardovanija zemlja u istoriji. Iz feudalizma usli preko noci u boljsevizam. Izolovani do pada berlinskog zida. Mozda je to bila pozitivna stvar.

 

 

Nije to besposlenost kao u Srbiji, prinudna, da hoces da radis a ne mozes. Laos je kao i Tajland, nezaposlenost je 1-2%, nema je, medju najnizima na svetu. Ko god hoce da radi moze. Ko god hoce da pokrene biznis moze. Cak ne treba ni stand ni tezga, ljudi spremaju i prodaju hranu na ulici. Otvore mini prodavnicu ispred kuce. Ili frizerski `salon` ispred kuce ili u jednoj od soba... Potreban kapital 0 ili minimalan. 

 

Nije rec o zaposlenju, vec o pristupu zivotu. Ima se vremena za sebe i za druge. Ne zivi se da bi se zaradilo/trosilo, vec se zaradjuje da bi se zivelo. Odnosi sa ljudima su na prvom mestu. Porodica, prijatelji, komsije. Jednostavno vreme tece sporije tamo. 

 

Mislim da je problem sa Srbijom sto je vrlo brzo digla ruke od tog kulturoloskog taloga. Moja majka je odrasla u gradu srednje velicine u Srbiji nakon drugog svetskog rata kada se vrata nisu zakljucavala. Komsije svracaju bez najavljivanja, ako su dosle da recimo pozajme secer, udju, uzmu sta im treba i odu. U centru grada se u dvoristima gajila zivina i svinje. Guske odu same na reku, provedu ceo dan tamo, i uvece se vracaju u kolonama. Svaka se odvaja ka kuci u kojoj zivi. U industralizaciji i urbanizaciji, kao i komercijalizaciji svega se to izgubilo. Komsiluk kao prosirena porodica. Prisnost, uzajamno pomaganje, pa tradicionalna gostoljubivost prema gostima. Mislim da je mnogo toga izgubljeno. Moja majka i danas praktikuje takav odnos sa komsijama, ali to sve izumire i zavrsice se sa njenom generacijom... 

 

zapravo ovo što ti priželjkuješ već je sprovedeno neoliberalnom deindustrijalizacijom poslednjih decenija… ovaj grad u Laosu kako si ga opisao može biti i opustošeni Detroit, sa sve laganicom i tehno žurkama u razorenim fabrikama.

 
tvoj generalni stav se može sumirati kao neki primitivistički hejt ka civilizaciji, mixovan sa hipsterskim lifestyleom te povratku zanatstvu i predindustrijskoj proizvodnji. a zapravo ti si apologeta sveta čije smo rađanje videli osamdesetih - ti si apologeta minimalne države i prekarnog rada. pored toga svo vreme pokušavaš da depolitizuješ pitanja rada, siromaštva itd. - kupite neki neobični (asketski) lifestyle i živite odvojeno od sveta, samo nemojte da preispitujete totalitet sistema.
 
ako već imaš toliko vremena za čitanje i internet, preporučujem ti da uzmeš nešto ozbiljnije i batališ čomskog, koji je potpuno politički nepismen, iako jak lingvista. zanimljiv si kad pišeš praktične savete o deonicama, ali čim se dovatiš siromaštva i politike to se svodi na osiono prosipanje neznanja i uobičajeno lamentiranje nad “zagljupljenošću” sveta i onda počinješ da smaraš.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...