Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

glupo je da ga napadaš za nešto što nije rekao. mada, koliko vidim on se ne obazire, pa sam onda i je krenuo grlom u jagode

 

Da se obazirem cela bi tema bila o obaziranju. Ne vredi se vise obazirati...

Link to comment

glupo je da ga napadaš za nešto što nije rekao. mada, koliko vidim on se ne obazire, pa sam onda i je krenuo grlom u jagode

 

jok ne napadam ga, samo primecujem da ima (bar) dva nacina da se dodje do onoga sto on hoce:

- prestanes da radis i prestanes da trosis i zivis zivot kakav si oduvek zeleo

- nastavis da radis i prestanes da trosis, pa skupljas pare na gomilu i mastas o boljem sutra, dok zivis zivot koji mrzis

 

vecina ovih koje kaci su izabrali prvo, i stvarno zive zivot koji zele, za razliku od njega. pametnom dosta  -_-

Link to comment

Previse pojednostavljujes stvari. Do sada nisam cuo ni za koga ko je preko noci odlucio da napusti mainstream. To nije nesto sto ti padne na pamet iznenada, vec proces, sazreva u tebi, bilo da se pripremas ili ne. Takodje kada prestanes da radis opet ce biti teskoca, samo drugacije prirode. Eliminises teskoce koje ti nisu vazne i foksiras se na bitne. Isto kao sto rad i priprema nisu 100% nesto sto mrzis. Treba znati ceniti i proces dolaska do toga. I kad se dodje to opet onda nije end game, vec pocetak novog. Nisam mnogo citao o Robovom predjasnjem zivotu, ali dacu ti primer Snezane Radojicic koju redovno pratim. U njenom slucaju je ideja putovanja svetom na biciklu sa pripremama sazrevala preko 5 godina.

 

Postoji neogranicen broj nacina. Mozes da se zamonasis. Mozes da budes nomad, zaustavljas se da zaradis pa produzavas. To su alternative bez finansijske nezavisnosti. Sa finansijskom nezavisnoscu opet moze svasta biti. 

Link to comment

a mozes I da /почнеш да/ zaradjujes serious money pa dodjes u situaciju da ne zelis da napustis mainstream? kanalises energiju iz kako da (pre)zivim od ustedjevine&investicija u kako da namlatim™ lovu, zar ne? effort je effort - cemu trosenje energije na nisko profitabilne zanimacije kako da gajim povrce&zivim u kontejneru kad mozes da je trosis dok plivas u svom infinity poolu

Link to comment

a mozes I da /почнеш да/ zaradjujes serious money pa dodjes u situaciju da ne zelis da napustis mainstream? kanalises energiju iz kako da (pre)zivim od ustedjevine&investicija u kako da namlatim™ lovu, zar ne? effort je effort - cemu trosenje energije na nisko profitabilne zanimacije kako da gajim povrce&zivim u kontejneru kad mozes da je trosis dok plivas u svom infinity poolu

 

To se u ekonomiji zove marginalna korisnost. Kada dostignes finansijsku nezavisnost onda se marginalna korisnost invertira. Do tog momenta si trampio vreme za novac, od tog momenta ti se vise ne isplati da to radis jer vise novca imas dovoljno dok ti je vreme ograniceno. Vreme postaje dragoceniji resurs. 

 

Gajenje hrane i kontejner nisu samo sredstva za minimizovanje troskova, vec su istovremeno i vrednost po sebi. Vrednost usavrsavanja svojih sposobnosti, ekoloska vrednost umanjenja footprinta, vrednost zivotnog stila - jednostavnost, pa cak i duhovna vrednost i priblizavanje samodooljnosti.

 

Motivacija i sistem vrednosti su od sustinskog znacaja.

Link to comment

Bilo pre, ali vredi da se ponovi. Maslovljeva skala potreba koja jasno pokazuje da kada se zadovolje stvarne materijalne potrebe onda povecavanje materijalnog blagostanja nema efekta na dobrobit. Treba preci na vise nivoe:

 

maslow-hierarchy-of-needs-powerpoint-sli

 

U skladu sa tim ovo istrazivanje pokazuje da je taj gornji prag marginalne korisnosti 75K dolara godisnjeg prihoda: http://www.huffingtonpost.com/2010/09/06/money-can-buy-happiness_n_706697.html

Medjutim, jednostavan zivot, obacivanje nepotrebnih viskova, razvijanje vestina koje potrosnju nadomescuju improvizacijom i proizvodnjom, razvijanje drustvenih mreza deljenja i pozajmljivanja... sve to moze da tu sumu svede na polovinu, cetvrtinu ili i manje u zavisnosti od licnih okolnosti.

Edited by noskich
Link to comment

Gajenje hrane i kontejner nisu samo sredstva za minimizovanje troskova, vec su istovremeno i vrednost po sebi. Vrednost usavrsavanja svojih sposobnosti, ekoloska vrednost umanjenja footprinta, vrednost zivotnog stila - jednostavnost, pa cak i duhovna vrednost i priblizavanje samodooljnosti.

 

 

 

ovo treba svaki dan govoriti ovdasnjim beskucnicima, romima i ostaloj sirotinji koja svakodnevno obilazi kontejnere, mozda nisu ni svesni vrednosti svog zivotnog stila

 

 

nego mene interesuje samo ovo: koliko shvatam ti imas pristojno placen posao ali ne ucestvujes u konzumerizmu vec imas svoj zivotni stil. dakle, cemu taj novac koji zaradjujes? stavljas ga u banku? pretpostavljam da imas neki vremenski rok, plan, dokle ces da budes u sistemu rada i plata te da ces kada ocenis da je vreme napustiti posao i imati svoju slobodu, zivotni stil + podrsku u ustedjenom novcu. imas li neki plan za situaciju katastrofe, bankrot banke u kojoj drzis novac, kolaps finansijskog sistema i slicno? jer, ukoliko dodje do toga onda je nekako obesmisljen sav taj trud zaradjivanja plate i tako dalje jer novca imati neces. zaista me interesuje kako ti vidis tu mogucnost, da ti nestane ustedjevina. ok, postoji mogucnost da dolare pretvaras u zlato recimo ili tako nekako

Link to comment

бгате, kapiram ja moo* - zaradjujes npr. 100k radeci I onda das otkaz jer od dividendi takodje zaradjujes 100k - zasto raditi, zar ne?

e sad, da bi zaradio 100k godisnje od dividendi mora da si tezak nekih 1.5mil; a nisi tezak 1.5mil jer stalno pricas o kontejnerima

ako hoces 50k od dividendi vredis 750k; a ne vredis 750k jer stalno pricas o kontejnerima

ako hoces 25k od dividendi vredis 375k I tako dalje....

ukratko, cemu da se ovde zajebavamo? ako ti se vise svidja da zivis na crkavici od ustedjevine - ok; cisto sumnjam da imas dividendu koja je visa od prosecne плаће

oh well

*marginal utility

Link to comment

ovo treba svaki dan govoriti ovdasnjim beskucnicima, romima i ostaloj sirotinji koja svakodnevno obilazi kontejnere, mozda nisu ni svesni vrednosti svog zivotnog stila

 

 

nego mene interesuje samo ovo: koliko shvatam ti imas pristojno placen posao ali ne ucestvujes u konzumerizmu vec imas svoj zivotni stil. dakle, cemu taj novac koji zaradjujes? stavljas ga u banku? pretpostavljam da imas neki vremenski rok, plan, dokle ces da budes u sistemu rada i plata te da ces kada ocenis da je vreme napustiti posao i imati svoju slobodu, zivotni stil + podrsku u ustedjenom novcu. imas li neki plan za situaciju katastrofe, bankrot banke u kojoj drzis novac, kolaps finansijskog sistema i slicno? jer, ukoliko dodje do toga onda je nekako obesmisljen sav taj trud zaradjivanja plate i tako dalje jer novca imati neces. zaista me interesuje kako ti vidis tu mogucnost, da ti nestane ustedjevina. ok, postoji mogucnost da dolare pretvaras u zlato recimo ili tako nekako

Tu elemenat samodovoljnosti ulazi u igru. Zemlja na kojoj se zivi i sposobnosti izgradnje sklonista, gajenja hrane, proizvodnje, popravke i odrzavanja. Razvijene drustvene mreze koje se uzajamno ispomazu - komsije, prijatelji... Tako da su troskovi mali. A pored toga 25% portfolia su plemeniti metali.

Link to comment

бгате, kapiram ja moo* - zaradjujes npr. 100k radeci I onda das otkaz jer od dividendi takodje zaradjujes 100k - zasto raditi, zar ne?

e sad, da bi zaradio 100k godisnje od dividendi mora da si tezak nekih 1.5mil; a nisi tezak 1.5mil jer stalno pricas o kontejnerima

ako hoces 50k od dividendi vredis 750k; a ne vredis 750k jer stalno pricas o kontejnerima

ako hoces 25k od dividendi vredis 375k I tako dalje....

ukratko, cemu da se ovde zajebavamo? ako ti se vise svidja da zivis na crkavici od ustedjevine - ok; cisto sumnjam da imas dividendu koja je visa od prosecne плаће

oh well

*marginal utility

Brojke nisu vazne, vazno je da troskove pokrivas investicijama. Da li trosis milion godisnje sa portfoliom od 25 miliona ili 10 hiljada sa portfoliom od 250 hiljada nebitno je sa stanovista finansijske nezavisnosti.

 

Ovo istrazivanje koje sam naveo iznad podrazumeva da sa tim iznosom placas sve. Radis i sve placas od plate. A moji troskovi su mnogo manji jer necu morati da placam sve to. Stanarinu, rezije, dobar deo hrane, dobar deo prevoza, usluga, proizvoda...

 

Vazan je princip, a za moje brojke se ne brini, meni su dobre, a ja cu i ziveti od njih...

I ne zato sto se odricem necega sto mi treba, vec zato sto mi ne treba vise.

Edited by noskich
Link to comment

Tu elemenat samodovoljnosti ulazi u igru. Zemlja na kojoj se zivi i sposobnosti izgradnje sklonista, gajenja hrane, proizvodnje, popravke i odrzavanja. Razvijene drustvene mreze koje se uzajamno ispomazu - komsije, prijatelji... Tako da su troskovi mali. A pored toga 25% portfolia su plemeniti metali.

 

opet pitam, ima li smisla da onda odrzavas tako nizak zivotni standard, nizak po merilima konzumerizma i pritom radis iz petnih zila u sistemu konzumerizma i dobijas dobru godisnju platu za to? zasto ne 90% portfolia u zlato a ostalih 10% u dobro automatsko oruzje i zalihe municije jer kada bi bankarski sistem tako maestralno pukao tesko da bi bilo ikakve solidarnosti od komsija i prijatelja, pre bi bila ona da naoruzane siledzije otimaju hranu od farmera koji su ovladali tehnikama gajenja grane, proizvodnje, popravke i odrzavanja, treba misliti i o odbrani od takvih grupa, zato pominjem tih 10% portfolia dosada u istoriji uvek bilo tako a i ima serijal mad max koji pokazuje kako to izgleda :P kada su bili veliki lomovi nestaje miroljubivost i solidarnost pa ne vidim da bi u nekoj takvoj hipoteticnoj buducnosti bilo drugacije, dakle, opet stoji to da ti sada ostaje mogucnost da bas kada krenes da se iskljucujes iz sistema on propadne i tebi propada 75% novca koji godinama stedis od zarade u sistemu

Edited by Pontijak
Link to comment

opet pitam, ima li smisla da onda odrzavas tako nizak zivotni standard, nizak po merilima konzumerizma i pritom radis iz petnih zila u sistemu konzumerizma i dobijas dobru godisnju platu za to? zasto ne 90% portfolia u zlato a ostalih 10% u dobro automatsko oruzje i zalihe municije jer kada bi bankarski sistem tako maestralno pukao tesko da bi bilo ikakve solidarnosti od komsija i prijatelja, pre bi bila ona da naoruzane siledzije otimaju hranu od farmera koji su ovladali tehnikama gajenja grane, proizvodnje, popravke i odrzavanja, treba misliti i o odbrani od takvih grupa, zato pominjem tih 10% portfolia dosada u istoriji uvek bilo tako a i ima serijal mad max koji pokazuje kako to izgleda :P kada su bili veliki lomovi nestaje miroljubivost i solidarnost pa ne vidim da bi u nekoj takvoj hipoteticnoj buducnosti bilo drugacije, dakle, opet stoji to da ti sada ostaje mogucnost da bas kada krenes da se iskljucujes iz sistema on propadne i tebi propada 75% novca koji godinama stedis od zarade u sistemu

Ako se to desi cena plemenitih metala ce verujem skociti toliko da nadomesti gubitak 75%, pa i vise. Solidarnost je jako vazna, bolje se pomagati i zajednicki suprotstavljati lopovima nego sam. A kakve sve mogucnosti postoje, bolje je ne razmisljati o onima na koje ne mozes da utices kao sto je udar meteora ili da te pokosi kamion sto se desilo mojoj bivsoj profesorki francuskog pre neki dan.

Edited by noskich
Link to comment

Ako se to desi cena plemenitih metala ce verujem skociti toliko da nadomesti gubitak 75%, pa i vise. Solidarnost je jako vazna, bolje se pomagati i zajednicki suprotstavljati lopovima nego sam. A kakve sve mogucnosti postoje, bolje je ne razmisljati o onima na koje ne mozes da utices kao sto je udar meteora ili da te pokosi kamion sto se desilo mojoj bivsoj profesorki francuskog pre neki dan.

 ako se to desi oni koji su investirali u automatsko oruzje ce sniziti cenu tvog zlata na nulu tehnikom otimanja tako da je ipak bolje investirati u sredstva odbrane. samo sam hteo da kazem da je smislenije da ti ceo portfolio bude u zlatu a ne da imas 75% u valutama i pritom zivis jako niskim standardom po merilima konzumerizma, onda sadasnji rad u sistemu i zaradjivanje dobre plate gubi smisao

 

pazi, jeste da je ovo samo tv i zabavni program ali verujem da bi se ljudi bas ovako ponasali, nestala bi solidarnost kakvu poznajemo sada, dok civilizacija jos funckionise

 

Doomsday Preppers is an American reality television series that aired on the National Geographic Channel. The program profiles various survivalists, or "preppers", who are preparing to survive the various circumstances that may cause the end of civilization, including economic collapse, societal collapse, and electromagnetic pulse. The quality of their preparations is graded by the consulting company Practical Preppers, who provide analysis and recommendations for improvements.

 

 

da, video sam tu vest o nesrecnoj profesorki :(

Link to comment

Cenom metala se debelo manipulise preko papirnih investicija koje polazu pravo na zlato koje ne postoji. Biti 90% u metalima ili bilo cemu drugom te previse izlaze riziku. Kada kupujes i prodajes metale gubis na proviziji, imas problem mobilnosti i sigurnosti. Ok je biti pripremljen, ali nije ok ceo zivot pretvoriti u veliku pripremu kao DP.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...