Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

ja imam dva para patika, jedne cipele i jedne sandale. 

Gee, ovim si upravo oborila sve ono što sam u 53 godine uspeo da naučim o tome koliko žene vole da kupuju.

Link to comment

 - 1

 

Ja volim da imam dobar auto i volim da mi zena ima puno dobrih cipela.

 

Zapravo, ja volim da sve zene imaju dobre haljine, jos bolje cipele, i sredjene ruke with fingernails that shine like justice:

 

Pa, kako da ti kažem, možda imaš malo previše para. Meni su decenijama nagomilane kutije nenošenih cipela za specijalne prilike (plaćenih tipično 300 dolara) koje idu sa haljinama za specijalne prilike (plaćenih cca 500 dol po komadu) malo izašle nanos, a pritom na osnovu iskustva mislim da sam još relativno i dobro prošao u pogledu potrošnje dotičnog modela. Bolje da sam čak i u to jalovo zlato investirao, bar bi nešto vredelo. (EDIT. Pa da, zato se i ne žalim previše na potrošnju za nakit, to barem može da se konvertira u nešto iole vredno.)

Edited by Indy
Link to comment

9% jes malo mnogo, ako je prosecan dugorocni istorijski prinos na indeks oko 10% (ako se ne varam).

 

Kao sto sam vec napisao racunam na 4% nakon inflacije uz veoma konzervativne pretpostavke: potpuno pasivan prihod, 0 nasledstvo i tri puta veci troskovi nego sto ih imam sada. A kada uzmemo u obzir da ce biti nekakvog dodatnog prihoda ma cime se budem bavio, nasledstva i manjih troskova (0 renta, nizi troskovi skoro svega na Tajlandu, manji troskovi hrane...), onda ce i 2% nakon inflacije biti dovoljno.

Link to comment

(EDIT. Pa da, zato se i ne žalim previše na potrošnju za nakit, to barem može da se konvertira u nešto iole vredno.)

 

Nakit je jako losa investicija. Dijamanti nisu uopste retki, vec se njihova cena bazira na monopolu i vestackoj nestasici.

Odnos cene i tezine plemenitih metala u nakitu takodje nije dobar, izrada nakita cini dobar deo cene. 

 

Zlato je od 90-ih do danas poskupelo 500% i poskupelo bi jos vise da se ne manipulise njegovom cenom preko papirnog zlata. Plemeniti metali su jednostavno osiguranje. Za razliku od akcija, obveznica, kesha nisu slovo na papiru, vec nesto konkretno sto imas u ruci i sto ima mnogo namena u industrijskoj proizvodnji, narocito srebro. Srebro (poluge i/ili novchici) je danas po meni jako dobra investicija (pogledati istorijski odnos cene zlata i srebra, primene srebra u proizvodnji i opadanje raspolozive kolicine srebra).

 

Zemlja je takodje po meni vrhunska investicija. `They don`t make it anymore`. 

Edited by noskich
Link to comment

Problem sa tvojom taktikom da se penzionises i zivis od investiranja je sto ces mnogo vremena trositi na analizu trzista, pracenje akcija isl. Za mene je to posao sam za sebe, i to posao koji ne bih voleo da radim.

 

Osim toga, tvoj portfolio, kako god bio diversifikovan, podlezan je riziku drustvenih promena. Na primer, kad moja revolucionarna partija preuzme vlast, prvo ce se obracunati sa neradnicima koji zive od spekulativnog investiranja sa prinosom iznad 8.99%.

 

Nema sanse da ostvaris prinos blizu 9%, nemoj se zaludjivati. Osim toga, uporedio bih prinos tvog portfolija sa market indeksima.

 

 

Tesko je za investiranje dati univerzalan savet. Zavisi od licnih okolnosti.

Sledbenik sam `permanent portfolia` koji se bazira na ideji podele investicija na cetiri grupe koje drugacije reaguju na ekonomske prilike. Evo ovde o tome: https://en.wikipedia.org/wiki/Fail-Safe_Investing Samo sto ja ne investiram u americke akcije i obveznice, to je razlika. Akcije i obveznice pokrivam preko mutual fondova, kes u banci, fizicki metali kod sebe. Ovo je strategija za solidan roi i miran san. Jednostavna i bez mnogo truda. Rebalansira se jednom godisnje. A mozes i automatski da podesis da ti se delovi plate prebacuju u fondove, a metale kupis licno.

 

 

Za roi vec odgovoreno iznad.

Link to comment

problem sa njegovom taktikom je sto druge ljude poziva da zive kao on, a njegova strategija zavisi od toga da drugi ljudi stvaraju i trose. ne znam sta misli na cemu bi pocivale te investicije, ako bi svi ziveli u kuci koju su napravili od kontejnera, jeli iz svoje baste/dumpstera iza samousluge i gledali kako da se penzionisu.

 

Kada bi svi to radili ne bi ti ni trebale investicije. Svoj paradajz iz baste trampis za komsijin patlidzan. Ko je sam, bolestan pomogne mu se. 

 

Okvir drustva je dat i posto on nije nikakva demokratija kao sto se tvrdi, on je rigidan i postavljen kao problem. Taj problem u postojecem okviru treba da se resi. Potoji predlozeno resenje, samo se prate instrukcije, ili se improvizuje. A da imamo drugaciji okvir ili da je moguce jedinki da menja okvir onda bi bilo moguce i eliminisati problem, ili resavati drugaciju vrstu problema.

Edited by noskich
Link to comment

slobodno podigni roi na 6.5-7% nakon inflacije /matori siegel stocks for the run long:)/

kapiram da su prosecne thai плаће less than $400/month

ti si frugal; the frugalest™ forumas - treba ti $6k godisnje za zivot

racunas na 6.5% roi = $6k godisnje = sedis na $92k

I planiras da ih obrces forever, zar ne?

sve dok je zivot u thai jeftin

a kad zivot poskupi eto tebe nazad u work force, zar ne?

Link to comment

slobodno podigni roi na 6.5-7% nakon inflacije /matori siegel stocks for the run long:)/

kapiram da su prosecne thai плаће less than $400/month

ti si frugal; the frugalest™ forumas - treba ti $6k godisnje za zivot

racunas na 6.5% roi = $6k godisnje = sedis na $92k

I planiras da ih obrces forever, zar ne?

sve dok je zivot u thai jeftin

a kad zivot poskupi eto tebe nazad u work force, zar ne?

 

Zato sam i napisao nakon inflacije, jer se deo roi-ja reinvestira. Taj deo ti omogucuje da se vrednost odrzi i da prati inflaciju.

 

Treba razlikovati finansijsku nezavisnost i autarhicnost. Mozes da trosis 10 miliona godisnje na luksuz ako imas portfolio od 250 miliona i da ga ne okrnjis. Ali to nema veze sa autarhicnoscu. Autarhicnost je drugi napredni nivo u ovoj video igri. I tu ti dolaze zemlja, kuca koju sam napravis, hrana koju sam proizvodis, vestine koje razvijas, drustvena mreza koju razvijas...

 

Zaposlenje kao nuznost da bi platio racune, ne. To je cilj da se izbegne, Raditi nesto sto te ispunjava i sto ti odgovara u tom trenutku da. Sad da li je za platu, za procenat ili besplatno irelevantno je.  

Link to comment

Dobro, to je slucaj sa ama bas svakim dugorocnim investiranjem.

Da podjemo od drzavnog penzijskog fonda (jes da je obavezan, ali...) i defined benefit penzija.

 

9% jes malo mnogo, ako je prosecan dugorocni istorijski prinos na indeks oko 10% (ako se ne varam).

 

Kupiti stanove/kuce pa izdavati je dugorocna investicija a ne kosta puno vremena i truda za odrzavanje. 

Link to comment

Kupiti stanove/kuce pa izdavati je dugorocna investicija a ne kosta puno vremena i truda za odrzavanje. 

 

a stanovi i kuće se ne amortizuju i nema troškova održavanja?

Link to comment

Kupiti stanove/kuce pa izdavati je dugorocna investicija a ne kosta puno vremena i truda za odrzavanje. 

 

Zato je nemoguce dati specificne savete svima o investiranju. Tebi mozda to lezi, drugima ne lezi. Svako treba da nadje svoj metod.

Link to comment

a stanovi i kuće se ne amortizuju i nema troškova održavanja?

 

Naravno da odrzavanje kosta, tu je i jurenje stanara da ne zaborave da plate sto se platiti mora i sl... Ali je mnogo manja sansa da ta investicija izgubi ogromnu vrednost ili bankrotira tek tako.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...