Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ne mora nužno da se prebacuje, ako se ja pitam.

 

Noskičeva glavna tema je konzumerizam, a ovo o čemu ste vi pričali ima veze s tim. Sad, šta god neko mislio, gotovo je izvesno da je odnos muškog i ženskog pola prema tom pitanju malčice (a možda i više nego malčice) drugačiji. Imamo mene koji mislim (tačnije, osećam, nije to neka "nauka") da su žene same (kao i muški neizdrž da se žene moraju po svaku cenu fascinirati uspešnošću) glavni drajver konzumerizma; i imamo funk soul sister koja misli obratno, tj. da su žene priterarne uza zid od strane muškaraca, te da moraju da kupuju sve te stvari i usluge, e da bi ih muški uopšte primećivali (ima tu neke istine, ali ne mislim da je to cela istina). O tome smo pričali, pa može ovde, a može i negde drugde... a najbolje nigde, jer cenim da postoji prilična verovatnoća za svađu po m/ž osnovama. :)

Link to comment

Pa ne bih rekao da ovde postoji neka podela po toj m/ž liniji. Sve što je rekla belch verovatno bi rekao i neki liberalno nastrojeni muškarac. Meni je taj odnos prema ženama koji je ispoljen kroz neke stavove na prethodnoj strani užasno patronizujući i mislim da jedna recimo teretanuša ili neka druga žena koja sledi konvencije o kojima pričamo uopšte ne bi bila oduševljena da je neko "brani" na taj način (ili da je - u nekom društveno-političkom smislu - brani uopšte).

Link to comment

image.jpg

 

Sednem na trem s čašom vina i tako... Skromni kućerak, ali šta će mi više. Pola sata odatle je Bay of Islands (slika dole). Domaći sam na NZ, ako ponestane para ima i državna penzijica (pod izvesnim uslovima, vidi spoiler). Međutim, troškovi bi bili mali. Oblast je Northland, nema potrebe za grejanjem, a ni hlađenjem (In summer, temperatures range from 22°C to 26°C, occasionally rising above 30 °C. In winter, maximum temperatures vary between 14°C and 20°C). Još: "NZ citizen is eligible for publicly funded health and disability services."

 

Šta bih mogao za neku dodatnu kintu? Možda fotografije ručno izrađene nekim tradicionalnim metodom, npr. wet collodion plates. Prodavalo bi se tu i tamo preko neta, možda? Vajdica.

 

bayofislands.jpg

 

 

You may be able to get New Zealand Superannuation if you:

 

are aged 65 or over

are a New Zealand citizen or permanent resident

normally live in New Zealand at the time you apply.

 

You must also have lived in New Zealand for at least 10 years since you turned 20. Five of those years must be since you turned 50.

 

 

Indy postavio sliku (koju ne vidim na poslu jer je blokirana), a ja postavljam odgovarajuci video moje verzije:

 

Link to comment

Evo, ovo ne bi trebalo da je blokirano (hostovano je na samom forumu):

 

Btw. ja stvarno hocu u taj Northland jednog dana, makar ziveo na camcu.

Link to comment

@Noskich: ako se dobro secam, ti si imao neku kombinaciju razlicitih vrsta ulaganja. Mozes li malo vise o tome koje se najvise isplatilo nakon ovih par godina, koje ti je oduzelo najvise vremena i truda itd itd... Cisto da znamo opcije ako dodjemo u cudnu situaciju da imamo visak para :D

 

Tesko je za investiranje dati univerzalan savet. Zavisi od licnih okolnosti.

Sledbenik sam `permanent portfolia` koji se bazira na ideji podele investicija na cetiri grupe koje drugacije reaguju na ekonomske prilike. Evo ovde o tome: https://en.wikipedia.org/wiki/Fail-Safe_Investing Samo sto ja ne investiram u americke akcije i obveznice, to je razlika. Akcije i obveznice pokrivam preko mutual fondova, kes u banci, fizicki metali kod sebe. Ovo je strategija za solidan roi i miran san. Jednostavna i bez mnogo truda. Rebalansira se jednom godisnje. A mozes i automatski da podesis da ti se delovi plate prebacuju u fondove, a metale kupis licno.

Edited by noskich
Link to comment

Evo, ovo ne bi trebalo da je blokirano (hostovano je na samom forumu):

 

Btw. ja stvarno hocu u taj Northland jednog dana, makar ziveo na camcu.

Nije blokirano. Bagatela.

Link to comment

Indy, kako stoje na NZ sa karakondžulama?

 

 

Nema ništa vredno pomena iz australijske (pa čak ni balkanske) perspektive. Tu i tamo poneki pauk, a i oni su došli iz Australije. U moru je druga priča, ima raznorazne živine koja može da uzrokuje neprijatnosti (posebno meduze).

Link to comment

Mene više brine ova kopnena živina, pazi gde gaziš i tresi cipele, nego morska, ali lepo je znati da je relativno bezbedno.

Mada, većina australijskih kuća se redovno prska protiv gamadi.

Link to comment

ako si 25% u zlatu be afraid, be very very afraid

 

Cilj permanentnog portfolia je bas da ne moras da se plasis, jer kada zakaze neka od grupa, druge prosperiraju tako da je kranji balans solidan. Od kada postoje podaci, sto su dvadesete godine proslog veka do danas godisnji roi je u proseku bio oko 9%. Kada dobijas ne dobijas previse, ali i kada gubis ne gubis previse takodje. I druga stvar je sto je pp na duge staze. Kratkorocne varijacije se iznivelisu, a rebalans osigurava da prodajes skupo i kupujes jeftino. 

Link to comment

ako si 25% u zlatu be afraid, be very very afraid

 

Podseti me bas u vezi frke panike. Sad kada je pala berza u Sangaju 30-40%, mutual fond azijske akcije minus Japan je pao 4%. Pa ti vidi. Moc diversifikacije. Cak i da sam bio ulozen 100% u Aziju, to bi bilo 4% od 25% sto je 1%.

 

A ovo sto je pominjano za zene, pa zavisi. Svojom sam zadovoljan po pitanju potrosnje. Jedino sto je navikla da jede napolju dva puta nedeljno, to mu dodje kao deo tajlandske kulture, oni svi jedu na ulici svaki dan. I kupila je TV od 48 incha kada je bio na rasprodaji za 400 dolara. Osim toga, nista ne bih zamerio, sasvim podnosljivo. Kozmetika, garderoba - nista skupo niti mnogo. Stvari poput nakita i ostalih stvari koje nemaju prakticnu svrhu 0.

 

Btw, ovaj chova je sjajan:

 

http://www.filmsforaction.org/articles/hacking-planned-obsolescence-through-the-art-of-repairing-not-replacing/ 

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...