Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

naravno, ali ne govorimo mi ovde o kreditima u srbiji vec o tome da li je trebalo pre cetiri godine uzeti kredit za kucu u sidneju.

 

noskich je smatrao da su ljudi koji dizu kredite za kucu u sidneju budale i robovi kapitalizma koji ne vide da ih se zloupotrebljava i umesto toga nudio prednosti finansijske slobode kako je on zamislja. ta prednost se zasniva na tome da radis od jutra do sutra i zivis kao klosar jedno deset, petnaest godina da bi nakupila kintu koja bi ti omogucila da odes negde gde je zivot jeftin i tamo kupis neko imanje i zivis bez budilnika i gazde. 

 

da tad nije s prezirom pljuckao na nas robove nego da je kupio gajbu u sidneju, ja ti garantujem da bi za ovo vreme + jos par godina mogao da je proda, vrati banci svoje i ima iste te novce koje bi dobio krvavim radom i klosarenjem za tih 10-15 godina iz njegovog plana. i pri tom bi mogao da zivi sve vreme u toj kuci, da ima i garderobu i namestaj i da se hrani iz radnje a ne iz kontejnera ako zeli. ako ne, ustedeo bi i tu kintu. 

 

sidnej je jako popularan grad, potraznja za gajbama je velika i ne vidim da ce se tu nesto bitno promeniti za nasih zivota. nije to neki gradic koji moze sutra da nestane ako ukinu lokalnu fabriku. 

Link to comment

Pa ne bas, ti pricas o kupovini kuce koja to sluzi da bi u njoj ziveo, i ne zanima te da li cena skace ili pada, a moracikus je poceo pricu o spekulaciji, uzmes kredit na 600k u sred krize, pa onda za 4 godine zavaljas i dobio si 300k, trange frange zajebancija u kojoj ovican covek moze da zaradi, ali jednaka je verovatnoca i da pukne sve sto ima i zakopa se sa kreditom za ceo zivot.

Link to comment

tih 600k je uzeo za primer, da pokaze koliku su porasle cene. rekao covek lepo na kraju posta da se nada da je kupio nesto jer su cene nekretnina dobro skocile. valjda se podrazumeva da svi uzimamo nesto u okviru svojih mogucnosti.

 

ako je to uradio, sigurno je na dobitku pa taman da je ulozio u garazu. samo, noskich ovde sve vreme pise da ne bi uzeo ni kredit za telefon a kamo li kucu (i ne samo to nego pljucka pun prezira na nas budale) a s nekretninom (kolikom god) bi bio daleko blize cilju koji je sam sebi zacrtao. 

Link to comment

Da ne kažem da je i pitanje da li je noksich bio kreditno sposoban za kuću od 600 hiljada u tom trenutku. Ja npr još nisam, a živim u vanzemaljstvu evo već sedmu godinu. Takođe nema garancije za rast cena sem u mestima u koja kapital beži, tipa CH ili Londona.

Link to comment

U gradovima, u principu (OK; osim Detroita). Od 50tih je praktično neprekinut porast, sa lokalnim blipovima, ali nekretnine se najčešće ne kupuju sa kratkoročnim ciljevima.

Link to comment

A ja taman krenula da kucam pa da brišem taj deo selo-grad. Gledam odnedavno kuće i stanove ovde kod mene, i problem je što ni za šta u gradu nemam dovoljno novca, tj moj maksimalni kredit pokriva samo kuće po okolnim i udaljenijim selima. A one stoje na oglasima preko godinu dana, a znam ljude koji su izgubili lepe novce kad su morali da ih prodaju.

Da imam pare za neki solidniji deo grada, ne bih se čini mi se previše razišljala. Imaju i neki olupani delovi grada ali tu ne bih uzimala nekretninu pre svega zato što se ne bih usudila tu da živim, čak iako bi se održala cena.

Link to comment

u. samo, noskich ovde sve vreme pise da ne bi uzeo ni kredit za telefon a kamo li kucu (i ne samo to nego pljucka pun prezira na nas budale) a s nekretninom (kolikom god) bi bio daleko blize cilju koji je sam sebi zacrtao. 

 

Ne radi se "samo" o njegovom preziranju kredita. On je vise puta pricao da od 2009 ne placa ni dolara za kucu koju je iznajmio jer izdaje sobe cimerima pa mu to pokriva sve troskove. Nemam pojma kako to funkcionise u Australiji, ali je u Americi 100% nelegalno jer bukvalno u svakom ugovoru za iznajmljivanje kuce/stana stoje imena stanara i pise velikim slovima "NO SUBLETTING". To ne znaci da stanari ne mogu da se menjaju ali mora da se nazove vlasnik (ili agencija koja je to izdala) i da se promene imena u ugovoru.

 

 

A ja taman krenula da kucam pa da brišem taj deo selo-grad. Gledam odnedavno kuće i stanove ovde kod mene, i problem je što ni za šta u gradu nemam dovoljno novca, tj moj maksimalni kredit pokriva samo kuće po okolnim i udaljenijim selima. A one stoje na oglasima preko godinu dana, a znam ljude koji su izgubili lepe novce kad su morali da ih prodaju.

Pu malera. A kada smo mi kupovali nase prve kuce i stanove, cetrnaesti arondisman i upper west side su bili sasvim dostupni radnom narodu. Eh te lude devedesete.

 

For real, girl. First house is a bitch, ali od neceg mora da se pocne.  

Link to comment

Pu malera. A kada smo mi kupovali nase prve kuce i stanove, cetrnaesti arondisman i upper west side su bili sasvim dostupni radnom narodu. Eh te lude devedesete.

 

For real, girl. First house is a bitch, ali od neceg mora da se pocne.  

 

Pa počeću eventualno za koju godinu, sad da ulazim u kupovinu nečega za šta ljudi koje znam gube po 20ak hiljada prilikm preprodaje, a sa šansama da ću ovde živeti i za nekih 5 godina od jedno 10%, jbg, neću moći da spavam normalno ako to uradim.

Link to comment

Pa počeću eventualno za koju godinu, sad da ulazim u kupovinu nečega za šta ljudi koje znam gube po 20ak hiljada prilikm preprodaje, a sa šansama da ću ovde živeti i za nekih 5 godina od jedno 10%, jbg, neću moći da spavam normalno ako to uradim.

 

Ne mora stan/kuca da se proda ako se selis. Moze i da se da agenciji da je iznajmi, resava probleme sa stanarima i uzima rentu u tvoje ime. Pitanje je koliko bi se neto dobilo od rente vs. koliko bi se placao mortgage (jbg, isuvise je rano da bih se setio srpske reci).  

Link to comment

Cela prica zato sto Moracikus hoce da mu se kaze bravo care, al` si uspeo u zivotu.

Skocila cena nekretnine, koliko 30%?

 

I sad treba investitor u akcije da dodje Moracikusu i da mu pokaze da je od 2010-te godisnje dobijao ROI od 20 do 60% na godisnjem nivou. Na cemu, pa recimo na akcijama fondova koji ulazu u Aziji. Ili jos bolje, da mu dodje neko ko je bitcoin kupio za 2 dolara, a prodao za 1000.

 

Sve dok ti zivis u toj kuci njena vrednost je nominalna. A kakav si, neces odraditi downsize, vec ces u najboljem slucaju ziveti u istoj ili slicnoj kuci, a u najgorem upsize kako to vec ide, pa ces taj rast cena da platis iz svog dzepa umesto na njemu da profitiras.

 

Sto se mene tice to sam vise puta napisao, meni je miran san najveca vrednost. I druga stvar, nikakvo klosarenje nije u pitanju, to jest ja se ne odricem nacina zivota koji zelim da imam, vec ja zaista ne zelim da imam takav stil zivota koji drugi smatraju pozeljnim. Dopada mi se da koristim samo ono sto mi treba, ni manje ni vise. 

 

 

Braca Strugacki su ponovili ono sto sam i sam mali milion puta rekao, ne mogu da volim nesto da radim sve dok postoji elemenat prisile. Tako da da, eto idem ka eliminisanju prisile. A pominje neko ovde 10-15 godina. Ja da sam solo vec sam zavrsio pricu. Imam i vise nego sto mi treba. Ali nisam solo. U planu je porodica, tako da jos prisila nije gotova, Za sada...

Edited by noskich
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kompjuter je najmanji problem. U individualnoj potrosnji glavne stavke su automobil, ishrana - izbegavati proizvode zivotinjskog porekla i uvoznu hranu i staniste, to jest trosak izgradnje i odrzavanja prebivalista. Kod nekih ljudi troskovi odevanja, putovanja ili neceg drugog mogu biti visi od ova tri, ali generalno ta tri su najvaznija na koje se treba fokusirati.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...