Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ovu temu je zapoceo Noskich prije nesto vishe od 4 godine. Covjek koji zivi u Sydney, gradu koji je u medjuvremenu dozvio stravican rast cijena nekretnina.

Za ove 4 godine, prosjecna cijena kuce u jednom od suburba dje je on zivio je skocila sa 600k na 900k

Pazite, to je 300k tax free AUD razlike!!!

http://www.realestate.com.au/neighbourhoods/belmore-2192-nsw

 

Ako ovo napuvavanje nije iskoristio i kupio nesto (a balon jos raste) onda stvano treba da se dobro zapita nad svojim finansijama.

 

Eto nadam se da si uzeo neku gajbu u SYD koju sad mozes dobro da iskeshirash.

Pre 4 godine Noskich nam je prichao kako za jedan stan u SYD moze da se kupi 13 stanova u BKK i kako je ova druga opcija mnogo bolja.

 

Kad sam ga posle godinu dana pitao kako mu ide odrzavanje onih 13 stanova u BKK, ticher me je chastio sa 2 nedelje banovine. U tom smislu pretpostavljam da nije nikad kupio onih 13 stanova u BKK za koje je prichao da su odlichna opcija za ulaganje u nekretnine, a i onaj sidnejski balon je propustio. Nije, medjutim, propustio da prijavli moderaciji kada ga neko upita jel slusa sopstvene savete.

Link to comment

Ma da, obrnem, okrnem, easy peasy, sta je jedno milionce. Video sam first hand kako zakopavanje u kredite, cak i bez globalnih ekonomskih problema, moze da unisti ljude (well iskusio cak i sam poprilicno), but ignorance is bliss.

A jel si video iz prve ruke sta se dogadja kad sednes u auto? Saobracajne nesrece i to?

 

Zasto se toliko bojite neuspeha?

Link to comment

Mesas izraze Neuspeh i Sjebati Sebi Zivot. Ne radi se o tome da li se neko boji neuspeha vec o propovedanju kako je kredit na 20 godina i milion dolara nesto sto samo budala ne bi uzela jer sigurno radi™. Ko zeli da rizikuje neka rizikuje, ali je tesko nipodostavanje pricati o tome kao necemu bez ikakvog rizika. Neko, kao Noskich, moze da odluci da mu taj stres ne treba i da umesto toga odradi downsize. I to je skroz legitimno resenje.

Link to comment

Mesas izraze Neuspeh i Sjebati Sebi Zivot. Ne radi se o tome da li se neko boji neuspeha vec o propovedanju kako je kredit na 20 godina i milion dolara nesto sto samo budala ne bi uzela jer sigurno radi™.

 A sta ako je plata 250 hiljada, koliki kredit treba da bude da bi ti sjebao zivot, i na koliko godina? 

 

 

Neko, kao Noskich, moze da odluci da mu taj stres ne treba i da umesto toga odradi downsize. I to je skroz legitimno resenje.

Noskich ne voli posao koji radi i za koji se skolovao. U tome je njegov stres, a ne u kreditima. Kada radis sto volis i kada ti nije tesko da ulazes u sebe da ucis i napredujes u tome sto radis, onda se i manje bojis gubitka posla jer si bolji od konkurencije. Kada mrzis ono sto radis samo gledas kad ce pre penzija onda se svega plasis, a narocito mladjih kolega koji mogu da zapnu vise od tebe a znaju kao i ti.

Link to comment

robovanje novcu je uvek prisutno i jedino rešenje je osloboditi ga se potpuno, a to ima i neke negativne strane

 

ono što ne mogu nikada da shvatim je da neko voli to što radi, tj ja volim to što radim, ali samo dok mi to nije posao

Link to comment

robovanje novcu je uvek prisutno i jedino rešenje je osloboditi ga se potpuno, a to ima i neke negativne strane

 

ono što ne mogu nikada da shvatim je da neko voli to što radi, tj ja volim to što radim, ali samo dok mi to nije posao

 

ne volis obavezu, ili ne volis sam posao kao takav? 

 

(interesuje me sta radis, barem okvirno, ako zelis da podelis)

Link to comment

Noskich tvrdi da ne zeli da robuje novcu a samo o novcu pise i ni o cemu drugom.

 

 

Tako su nekad i Srbi tvrdili da ne žele da robuju Turcima a kad im pogledaš pesme iz tih vremena samo o Turcima.

 

Što se kredita tiče, to je verovatno prva stvar koju ću uraditi kad se bogato udam ili upadnem u neki stabilniji career track.

Link to comment

ne volis obavezu, ili ne volis sam posao kao takav? 

 

(interesuje me sta radis, barem okvirno, ako zelis da podelis)

 

ne volim način kako je skrojeno, ako sam zaradio dosta, posle moram to dosta, pa još malo više i tako u svakom segmentu koji je vezan za posao

 

spice must flow economy have to grow itd

 

a što se tiče rada, radim različite poslove vezane za optimizaciju procesa hemijski ili tehnološki u različitim granama industrije (npr ne mogu nikako da zalepe 100k cigareta po minutu, pa malo doštelujemo karakterstike da mogu, sporo sušenje kartona, pa dodamo x te se poboljša drainage, ili pucaju niti pa sredimo šlihtu, sve praktično i samo i jedino praktično)

 

kao i sve od nule pa dok ne počne, a pored toga i prodaju koječega što je potrebno za te akcije, dovoljno raznovrsno da nije dosadno, a šta fali dosadi ne znam

Link to comment

ja imam kredit za kucu i otplacujem ga i ne smatram da sam uleteo u rizik kad sam ga uzimao, cak smatram da sam imao srece sto sam to na vreme obavio. pre toga sam placao kiriju koja je bila otprilike tolika koliko placam ratu za kredit. nisam razmisljao o tome da li ce cene kuca rasti ili padati jer sam kucu kupio da u njoj zivim a ne da na njoj zaradjujem. i jedva sam cekao da nakupim depozit i uletim u kredit da vise ne bacam novac uludo na rentu.

 

dok sam iznajmljivao stan, gazda je mogao da mi da otkaz kad god mu padne na pamet (dva meseca otkazni rok je standard kod iznajmljivanja), nisam mogao nista u kuci da mrdnem, ni ekser u zid da zabijem da ne idemo dalje. jos jedna bitna stavka je da sad kad bih izgubio posao, ne bih nuzno izgubio i kucu. placam nesto sto se zove mortgage insurance, nije to neka velika kinta mesecno a ako mi se desi da izgubim posao, placa mi kredit za gajbu do godinu dana, dovoljno vremena da covek nadje nesto drugo. a sve i da ne placam, mogao bih i da se zbijem, iznajmim jednu sobu i od tog novca isplacujem kredit. i da se okacim drzavi na sisu dok ne nadjem sledeci posao. ne znam da bi bilo koji gazda cekao da nadjem novi posao kad bi mi se to desilo pri iznajmljivanju stana tako da bih se morao seliti negde jadno da mi socijala pokriva troskove. znaci opet sam u boljoj poziciji.

 

imam jos nesto manje od deset godina dok sve ne otplatim. cena kuce je vec sad porasla jos malo pa trostruko. sutra da je prodam, mogao bih isplatiti ostatak kredita, kupiti kucu istih dimenzija negde u prirodi i u dzepu bi mi ostalo vise nego sto sam je platio. mogao sam da se neckam i merkam rizike ali sam procenio da mi je najsigurnije raditi ono sto vecina radi vec decenijama. 

Link to comment

To zvuci razumno - placati ratu koja je slicna kiriji. Mozda sam stekao pogresan utisak da kuce koje su kupovane od strane australijanaca ovde su dosta preko onog sto bi iznajmivali.

Link to comment

pa sta znam, londonske kirije su uvek bile visoke i ako ne kupujes besnu kucu na besnoj lokaciji vec neku normalnu, to je otprilike to. london je podeljen na sest zona, ja sam kupio kucu u trecoj, ne tako daleko od centra ali ne ni u predgradju. kuca ima tri spavace sobe, bastu i garazu. pre toga sam iznajmljivao gajbu u drugoj zoni (dvosobnu) i kirija mi je bila kao rata kredita kad sam kupio kucu. 

 

sad, ima onih koji se sire preko gubera i kupuju neke ogromne kucerine na nekim skupim lokacijama pa nemaju novaca da ih otplacuju i ulecu u sranja ali ako si razuman, to neces uzeti u obzir. i kad kupujes auto siris se po guberu, valjda isto vazi i za kucu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...