Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

sto se tice skvotova, pa eto jos par bioskopa iz istog lanca kao zvezda :D

ne znam ja da ti pobrojim, ali vjerujem da takvih objekata ima.

 

kako to da nema projekata poput onog na berlinskom tempelhof aerodromu, sa urbanim bastama, nekim art komunama i sl? doduse znam za umjetnicku komunu u napustenom industrijskom objektu u bgd.

ili tzv socijalnih centara kao u italiji, u napustenim objektima?

 

 

Nisam sigurna o cemu pricas, oba ova primera koja si navela tih socijalnih centara u Italiji i ove baste na krovu aerodroma u gajbicama su mesta za hang-out / ja sam mislila da pricas o jeftinijim varijantama za stanovanje.

 

Drugo polazis od toga da neko ko se muci da bi priustio kiriju koju deli sa cimerima u BGu samo iz razloga socijalne neprihvacenosti ne prelazi u skvot (koji inace postoji u raznim oblicima u BGu) - ako sam te dobro razumela. Kao silazak necega sto bih mogla oznaciti kao siromasna srednja klasa Srbije u stambena resenja Roma, narkomana i kurvi?

 

Ali - to je nekomforno i nebezbedno, zasto bi to radili ako ipak mogu da sakupe desetak hiljada da se utale za stan i racune u prenatrpanom stanu? Mislim cak i ovaj cimerski zivot je nuzno zlo za ljude koji nisu vise tako mladi. Ja sam tako zivela do nedavno, ma pukne ti u nekom trenutku, jos su mi cimeri stvarno bili ok (studentarija sa mog PhD programa). Kako to izgleda kad zahvatas cimere iz nepoznate studentske populacije Beograda mozda bolje moze da objasni moja rodjaka koju je jednom tako cimerka odlucila da prebije onako doslo joj, dovela svog decka, zapodenula kavgu sa njom, pretukla je i izbacila na ulicu. Jbg, sto si siromasniji, veca je sansa i fizickog nasilja. U stanu sa par cimera je ipak redja mislim nego da uletis u neki skvot sa ko zna koliko nepoznatih siromasnijih sugradjana. Komfor da ne pominem, ako hocemo skvot gde se ceka na red na prljavu WC solju, bez tusa, to bas nije prijatno. Ako hocemo da renoviramo skvot i ubacimo lepo kupatilo, par WCa itd, to kosta, ko ce da te pare, a ako ih i da, kako ce takav zivot da ga izadje jeftinije nego rentanje normalnog stana u Srbiji sa cimerima, ili sobe kod babe u jos skromnijoj verziji?

 

Sve u svemu, nisam uopste sigurna jesam li te dobro razumela da pricas o toj populaciji o kojoj ja govorim, i kakvu ce im prednost doneti neuredan zivot u raspalim napustenim zgradama bez kulturnih instalacija, sa gomilom polunepoznatog sveta< i zasto bi to sebi bilo ko radio dok moze da placa nesto sto ipak ima WC dasku na koju mozes da sednes, i vrata koja mozes da zakljucas nocu?

Link to comment

ja nisam ni pricala o skvotovima kao mjestima za zivot nego drustvene aktivnosti, to mozes da vidis iz prvog posta danas

 

sto se tice dijeljenja studentskih stanova, to je davno sredjeno samo po sebi

 

sad, o skvotovima smo nastavili igrom slucaja, a u prvom danasnjem postu sam ti napisala zasto mislim da je nokisev sajt potencijalno zanimljiv

Edited by morgana
Link to comment

ja nisam ni pricala o skvotovima kao mjestima za zivot nego drustvene aktivnosti, to mozes da vidis iz prvog posta danas

 

sto se tice dijeljenja studentskih stanova, to je davno sredjeno samo po sebi

 

sad, o skvotovima smo nastavili igrom slucaja, a u prvom danasnjem postu sam ti napisala zasto mislim da je nokisev sajt potencijalno zanimljiv

 

 

Ok, kapiram, ti mislis da ima prostora za ustedu u sering varijantama, mada nisi mi napisala sering varijante za sta? Recimo kod mene na poslu vani je bila strana za deljenje prevoza, sa otprilike dva i po oglasa za firmu u kojoj radi nekih 10000+ ljudi, toliko je bilo interesovanje, ali to u Beogradu recimo resava sada potpuno masovno svercovanje u gradskom prevozu. U unutrasnjosti odakle sam ja trziste se potpuno prilagodilo (u zadnjih par godina, pre toga nije bilo, a nije ni moglo) uvodjenjem neregistrovanih taksija koji voze prakticno iskljucivo potpuno popunjeni na ove malo vece razdaljine u lokalu i tako kompetiraju skupljim ili redjim busevima. Za vecinu tih opcija podelimo ovo ili ono, u Srbiji imas masovno resenje jer su potrebe prosto vece. Kad sam kao mladja putovala, mini fen od komsinice, kabanica od drugarice, necu valjda da kupujem a i nemam odakle, na svakodnevnoj bazi secer, ulje, kafa, kao student zivot u takoreci komuni sto mi je tad bilo i bas kul al sad bas ne bih volela tako da zivim, rotacija odece za grad medju 15 prijateljica da se ne bi ponavljalo itd. Cale koji je jedno vreme komutirao u BG na posao ponedeljkom skoro nikad nije imao prazan auto, saznaju ljudi i onda neka kombinacija da povezes ovoga ili onoga, imao je i redovne i povremene putnike.

 

Opet dolazim na pitanje nerazumevanja, koje to sering varijante postoje vani koje u Srbiji ne koristimo vec, a interesuje nas da ih koristimo?

 

U stvari, moj je utisak da se mi vec toliko "svercujemo" na deljenjim dobrima i javnim sluzbama da to vodi neizbeznom kolapsu / premalo trosimo (jer nemamo naravno), ali zato se i sve nedovoljnije para vrti u sistemu. Statisticki manje para trosimo na hranu, radnje sa odecom se zatvaraju, sve ide u tom nekom pravcu jos manje potrosnje i jos losije ekonomije.

Link to comment

naravno da to sve vec odavno postoji medju prijateljima, kao sto sam napisala kad sam pomenula sering ekonomiju, ali upravo je i ograniceno prijateljskom grupom. pa sering ekonomija je svuda i nastala na svakodnevnom ponasanju.

 

a sta je ljydi jos u ex yu na primorju izdavalo sve sto je moglo od kuce ili stana ljeti :D

 

uzmi sta hoces, prevoz, dijeljenje poslovnog prostora, pozajmljivanje bicikala ili cega god, umrezavanje na malim poslovnim projektima (sad vec idem sire od teme), gotovo sve moze dodatno da se omasovi u srbiji, prelaskom na web platforme (a nisu one ovdje popularne koliko bi mogke biti), samo je iznajmljivanje stambenog i namjenskog prostora u turisticke svrhe bas razvijeno (kazem i namjenskog jer se kod nas on oglasava na airbnb i slicnim sajtovima)

 

pobrojala sam ti vec jos par stvari koje su po meni korisne, vjerujem da bi belch mogla da doprinese vise, a i noskich naravno.

 

noskich, napravi sajt :)

Edited by morgana
Link to comment

Vazi. Pazi samo da se ne pripremas toliko, da na kraju ne znas nista drugo osim da funkcionises u tom istom zatvoru. Kad vec pominjes Shawshank, nesto kao matori Brooks.

Imam 32, a nisam solo. U planu je i dete, tako da nam treba solidna doza priprema.

Jedan kolega je tako popizdeo, dao otkaz i otisao da putuje po svetu 7 meseci. Trebalo mu je preko godinu dana da nadje novi posao. Pri cemu je tu celu godinu proveo dekintiran prijavljujuci se za posao i spavajuci na kaucu drugara. Znaci nije mogao da se opusti i radi nesto drugo dok ne nadje posao, vec je samo trazenje posla bilo posao za njega.

Edited by noskich
Link to comment

kako ce beskucnici da procitaju tvoj websajt? ovi nasi, uglavnom, nemaju pristup internetu. 

Ako mogu da gledaju TED sto si ti predlozio, onda mogu i da citaju sajt...

Link to comment

A za onaj Tempelhof, sad pogledah malo detaljnije na wiki stranici, pa zasto mi nemamo Tempelhof postaje malo jasnije:
 

 

In August 2009, Berlin city officials announced that Tempelhof would be opened in May 2010 as a city park. The city will spend an estimated €60 million on developing the park from 2010 to 2017.[111] On the weekend of 8/9 May 2010, the outfield was festively opened as Berlin's largest public park named "Tempelhofer Feld". More than 200,000 Berliners visited the park to enjoy its wide open spaces for recreation ranging from biking and skating to baseball and kiting.[112][113][114] The opening ceremonies were slightly marred by some protesters unhappy about the fence that closes off the park during the night.[115] Entrance is free and park hours are from 6 a.m. until sunset. The grounds are maintained by Grün Berlin,[116] a company that also looks after several other gated parks in Berlin.

 

 

 

Znaci park koji odrzava drzava, sa lepim budzetom. U tom smislu, ovo je vise gradski park, i svakako mi je mnogo lepsi Kalemegdan mada i ovaj deluje zanimljivo, sto da ne, ogroman park u gradskoj zoni uvek je prava stvar.

 

Ovo sa omasovljavanjem - opet je pitanje sta ljudi hoce. Polazis od toga da je prosirivanje na vanprijateljske grupe ono sto bi ljudi zeleli, ali prilicno sam sigurna da npr mom ocu ne bi bilo primamljivo da do Beograda vozi nepoznate ljude, a i meni nije zanimljivo da odecu uzimam iz sireg kruga nego sto mi je prijateljski. Ovo sa taksistima i pravljenjem pravog public transporta od njega vec funkcionise izvan prijateljskih grupa, itd.

 

Mislim bio je i autostop kod nas nekad popularan (nekad je moj otac stajao svakom ko podigne palac), pa vise nije. Kapiram da nekim ljudima to vise nije tako primamljivo jer im se vise ne dopada bezbednosni aspekt koji je nekad bio povoljniji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...