Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

zive i ispod toga ali postoji citav niz stilova zivota koji u srbiji nazalost nisu etablirani a mogli bi biti korisni. oni se u pravilu ni ne potezu iz apsolutne nuznosti ili ne samo

 

kladim se da je u srbiji jaca stigma prema odredjenim

praksama ustede nego drugdje gdje su one manje nuzne

 

dakle, bitno je da one postanu hipsteraj i zato sto je to oslobadjajuce u smislu da smanjuje stigmu prema siromasnima koja, uprkos tome sto smo svi na forumu jako sirokogrudi, ipak postoji tamo negdje izvan

Edited by morgana
Link to comment

Mnogo puta ponovljeno - ja sam u fazi priprema. U fazi otkupljivanja svog ropstva. Kao sto je prikazano u filmovima, kada se bezi iz zatvora, oni koji naprecac odluce pa krenu odmah padnu. Pripreme su razlika imedju slobode i povratka nazad u zatvor pod jos gorim okolnostima. Ispitas kada se straza menja, kakve su prepreke (ograde), psi, kakvo je vreme... Sakupljas dodatnu hranu i opremu koju ces poneti sa sobom, i onda kada se ukaze povoljna prilika - cao. Kao bekstvo iz Shoshenka. 

 

Vazi. Pazi samo da se ne pripremas toliko, da na kraju ne znas nista drugo osim da funkcionises u tom istom zatvoru. Kad vec pominjes Shawshank, nesto kao matori Brooks.

Link to comment

A ne, to ce da bude sajt. Kad budem imao vise vremena napravicu sajt - kako ustedeti novac. To ce biti vrhunski. Vec imam koncepciju u glavi. Prvo pracenje troskova (anamneza), pa analiza, pa dijagnoza. I onda kad se izvrsi dijagnoza - gomila saveta i opcija prema razlicitim okolnostima. Bice ukljucen citav spektar opcija pa neka bira ko hoce sta mu odgovara.

kako ce beskucnici da procitaju tvoj websajt? ovi nasi, uglavnom, nemaju pristup internetu. 

Link to comment

zive i ispod toga ali postoji citav niz stilova zivota koji u srbiji nazalost nisu etablirani a mogli bi biti korisni. oni se u pravilu ni ne potezu iz apsolutne nuznosti ili ne samo

 

 

Kao npr? Ne mogu ni da zamislim na sta mislis.

 

Iz prve ruke mogu da gledam kako izgleda zivot ljudi koji nemaju svoju nekretninu (nigde) a rade za tih 30ak hiljada. Par koji su uspeli da naprave neku kombinaciju da ne placaju stanarinu po ovom noskichevom sistemu podrentiranja, ali i to je trajalo dok je trajalo a sad vise ne mogu da nadju ljude za to. Ostatak ode na racune za stan, hemiju, (vrlo) skromnu klopu, i ponesto za obuci da bi se pojavilo na poslu. Svaki nepredvidjen racun resava se uz pomoc dotacija, ako ima.

Ako on stvarno ima nesto sto bi moglo da resetuje ovu racunicu, ja bih svakako to volela da vidim.

Link to comment

npr, sering ekonomija kod nas nije zazivjela koliko bi mogla, razvija se vecinom u manjim prijateljskim grupama a to je ogranicava, urbane baste (nesto u bgd vec postoji, mislim, ne znam kako funkcionise i ko joj ima pristup) i slicni  projekti bi mogli da pomognu pokojem studentu ili manje imucnoj porodici, premda im domet nije ogroman.

 

u beogradu nema skvotova, ili ako ih ima - malo ih je, zazeto kino zvezda je svijetla tacka djelimicno na toj liniji, a napustenih sto privatizovanih sto neprivatizovanih objekata onoliko.

 

kladim se da je znacajan otpor kupovini u second hand shopovima, koji imaju doduse jadnu ponudu, a imaju je jer postoji otpor kupovini. 

da dam grubo poredjenje, u dijelu koje se tice polovne garderobe kupindo nije kul kao etsy.

 

kod nas supermarketi ne odbacuju jabuku samo zato sto je manja od standarda pa pretpostavljam da od friganizma nema nista.

 

sad, posto ja ne vladam temom narocito, ovdje cu stati, a svakako bi neko upuceniji imao sta da doda. ovaj topik je ogroman pa sad nemam  vremena da ga prelistam i povadim ono sto mi se ucini zgodnim.

 

evo belc da svrati na topik imala bi sta da kaze, pored noskicha.

 

 

 

 

edit, samo da ne bude nesporazuma, ne mislim ja da su dometi alternativne ekonomije ogromni, ali nije zgoreg da se ona uspostavi u nekoj mjeri preko sadasnje 

Edited by morgana
Link to comment

Ma svakako, ali sem za tu second hand kupovinu ne vidim previse mogucnosti. Napusteni objekti, a da imaju ikakav unutra sredjeni prostor sa vodom i ostalim? Ili mozes i sam da ulozis, ali to su velike pare, koje oni koji bi tu upadali verovatno nemaju, a i koliko dugo mogu da racunaju da ce tu moci da ostanu da zive a da ih enko ne izbaci, ako to srede. Uostalom, da moze to tek tako, valjda bi se Romi dosetili, bolje je od karton naselja imati solidan krov nad glavom (pitam, ne znam)?

 

Za second hand odecu, i ovde to nije mejnstream, tj ovde znam jednu zenu koja tu kupuje, a u Srbiji dve osobe. Bolja snadbevenost bi im sigurno pomogla, kapiram da bi se moglo utaliti sa nekim stranim second hand snadbevacem, i da tu mozda postoji prostor za neko poboljsanje tog biznisa. Ja licno kupujem second hand namestaj, elektroniku, posudje, otrpilike sve sem odece. Jebiga, to mi na korak od necije second hand cetkice za zube.

Link to comment

ali u americi vjerujem da je znacajno manje potrebe za second hand-ovima, trebalo bi da je garderoba tu povoljna - ili je to moja fiks ideja? etsy dobro prolazi, sasvim sigurno.

nigdje to nije mejnstrim, ali nije ni stigmatizovano. u srbiji, sem par vintage shop-ova, uglavnom jeste.

 

sto se tice skvotova, pa eto jos par bioskopa iz istog lanca kao zvezda :D

ne znam ja da ti pobrojim, ali vjerujem da takvih objekata ima.

 

kako to da nema projekata poput onog na berlinskom tempelhof aerodromu, sa urbanim bastama, nekim art komunama i sl? doduse znam za umjetnicku komunu u napustenom industrijskom objektu u bgd.

ili tzv socijalnih centara kao u italiji, u napustenim objektima?

 

da smo na drugoj temi rekla bih da je bgd propustio sansu da bude berlin istocne evrope (mada citam ovih dana da je palermo novi berlin), ali to je ovdje manje bitno.

u svakom slucaju, bilo bi korisno da alternativa bude dozivljena vise kao 'kul' nego sto je sada.

 

opet kazem, ne mislim ja da je alternativa rjesenje za krizu nego da moze da relaksira nekom situaciju na licnom nivou a onda i dozivljaj koji javnost ima u odnosu na te jeftinije stilove zivota. 

 

 

edit, evo jedne urbane baste, ne znam kog je obima i kakva je perspektiva

http://bastaliste.org/

sad, meni je prvenstveno zanimljivo da neko ko je u losijoj materijalnoj situaciji dobije hranu nego da neka gospodja iz sense gaji organsku cicoku, ne znam kakva je ovdje situacija biti da li jedno drugo iskljucuje, a i ovo drugo je dobro polaziste projekta

Edited by morgana
Link to comment

second handovi uspevaju samo tamo gde se preliva, a u srbiji to i nije slucaj.

stvari se nose dok se ne raspadnu.

 

a sto se tice skvotova, jok ih i nema, naravno ako pod tim ne podrazumevas mesta gde bleje ispisingovani klinci sa zelenim kosama i slusaju melodicni pank.

eto, bas u zgradi gde je smestena ta umetnicka kolonija koju pominjes (a verujem da na istu mislimo), pre dzentrifikcaije, ziveli su dzankiji, beskucnici i kurve.

Link to comment

second handovi i sada postoje i rade u srbiji, a asortiman se dobavlja iz inostranstva. izmedju njih i vintage shopova, kojih je u beogradu par a ponuda im ide ka ekscentricnoj, je izvjestan neosvojen prostor.

 

super ako postoje skvotovi ali dzankiji, beskucnici i kurve nisu ta demografija na koju mislim. ne kazem to sa nipodastavanjem, naravno.

njihov zivot je tek problematican, nego mi (meni) prosto nije tema ovdje.

 

hocu da kazem, beograd je mnogo konvencionalniji nego sto je to dobro za njega.

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...