Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ne znam da li moze po snegu, i necu ni znati jer necu imati potrebu da orem po snegu kao sto vecina zemljoradnika na planeti nema potrebu to da radi. A tebi ako treba isprobaj pa prenesi utiske.

Pitao si ovo:

 

A kada se to zimi ore, i gde? Po snegu, a?

A nakon toga ovo:

 

A mora bas da se ore odmah nakon kise, ne moze da se saceka da se (pro)susi?

Na osnovu toga kako si postavio prvo pitanje, za zimsko oranje, se vidi da si bio ubeđen da je neko lupio glupost pa si hteo da pljucneš sa visine. Zato sam ti na tvoj način, sa video zapisom, objasnio. Dao si autogol, ispao glup u društvo, ali ne želiš da priznaš, ne ide uz tvoju - ah - superiornost.

 

Za oranje suve zemlje si iskreno pitao, tu nisu pokušao da pljuneš nikoga sa visine, pokazao sam ti video zapis u kojem se objašnjavaju praktični problemi oranja suve zemlje.

 

Šta hoću da kažem? Odgovor na prvi video zapis, sa zimskim oranjem, je: "Izvinite, forumaši, vidim da mora i po snegu nekad da se ore, zajebah se, u pravu ste", a odgovor na drugi video zapis je: "Zanimljivo, ovo nisam znao, baš postoji dosta praktičnih problema pri obradi zemljišta koji su mi bili potpuno nepoznati". Sve ostalo, uključujući i odgovor meni, je pljuckanje sa visine po ljudima, potreba da govoriš i da te slušaju a da pri tom ništa ne želiš da čuješ, bez obzira na to da li znaš nešto o temi o kojoj govoriš ili mlatiš kao maksim po diviziji...

Nećeš daleko dogurati sa takvim stavom, iskreno se nadam da si u stvarnom životu normalnija i pristojnija osoba.

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Mora da se nekad ore po snegu. Jeste nekad mora, a sta ti mislis od ukupnog oranja na planeti koliko otpada na oranje po snegu?

 

A na osnovu primedbe o snegu se vidi da si ti hteo da kontriras posto poto, iako je rec o prototipu koji sasvim lepo radi u uobicajnim uslovima zemljoradnje kao sto se i vidi na snimku. 

 

Zato ti na tvoj nacin kazem, pitanje koje si postavio je: jeste postoji bicikl-traktor i vidi se lepo na snimku da radi, ali cu ja bas da napisem kako je sve to glupost zato sto eto ne moze po snegu. 

Po toj logici ne bi smelo da se proizvode bilo kakva prevozna sredstva koja nisu four wheel drive capable, jer za sta ce ti ako ne mozes po pustinji da ga vozis. Ili dzip ili nista i gotovo. 

 

Problem kada je blato, problem kada je suva zemlja. Problem je uvek, onda kada je tako nemoj ni obradjivati. Nije obavezno.

Edited by noskich
Link to comment

Obrada zemljista u normalnim uslovima zahteva znatno veci utrosak energije od onog sto cak i snazna osoba moze da proizvede pedalama. Cak i plitka obrada. Drugo, svako ko je vozio bicikl po rastresitoj zemlji zna koliko je to energetski "efikasno" (cak i bez ikakvog oranja).

 

(Kao sto je neko napisao u komentarima ispod videa, na snimku se ne vidi jasno sta "traktor" tacno radi, tj. kakva obrada zemljista je u pitanju.)

 

Koliko ja vidim, taj tvoj bicikl traktor nije nista sto bi trebalo iole ozbiljno shvatiti, to je necija zanimacija vikendom... nista vise. Izgleda sasavo, a uz to i ne radi. Kao sto sam rekao 100x, takve stvari ne cine uslugu nikome i u stvari odvracaju ljude od ekoloski/energetski/ekonomski pametnijih resenja, zato sto vecina ljudi ne mari za klovnove.

 

Ako se hoce smanjenje energetskih inputa u poljoprivredi (mada bih rekao da se ovde pre radi o bastovanstvu, sto nikako nije isto), onda za to postoje poznati pristupi, kao sto je npr. poljoprivredna proizvodnje bez obrade zemljista (no-till farming).

Link to comment

Mora da se nekad ore po snegu. Jeste nekad mora, a sta ti mislis od ukupnog oranja na planeti koliko otpada na oranje po snegu?

 

A na osnovu primedbe o snegu se vidi da si ti hteo da kontriras posto poto, iako je rec o prototipu koji sasvim lepo radi u uobicajnim uslovima zemljoradnje kao sto se i vidi na snimku. 

 

Zato ti na tvoj nacin kazem, pitanje koje si postavio je: jeste postoji bicikl-traktor i vidi se lepo na snimku da radi, ali cu ja bas da napisem kako je sve to glupost zato sto eto ne moze po snegu. 

Po toj logici ne bi smelo da se proizvode bilo kakva prevozna sredstva koja nisu four wheel drive capable, jer za sta ce ti ako ne mozes po pustinji da ga vozis. Ili dzip ili nista i gotovo. 

 

Problem kada je blato, problem kada je suva zemlja. Problem je uvek, onda kada je tako nemoj ni obradjivati. Nije obavezno.

 

...reče On, zadovoljno se osmehnuvši i namignuvši svom odrazu u ogledalu...

Link to comment

Mora da se nekad ore po snegu. Jeste nekad mora, a sta ti mislis od ukupnog oranja na planeti koliko otpada na oranje po snegu?

 

A na osnovu primedbe o snegu se vidi da si ti hteo da kontriras posto poto, iako je rec o prototipu koji sasvim lepo radi u uobicajnim uslovima zemljoradnje kao sto se i vidi na snimku. 

 

 

Ovo nije uopšte tačno. Ni delimično. Traktor na pedale ne može da ore ni pri idealnim uslovima. 

 

Da li si svestan koliko snage mora da ima traktor da bi uradio to za šta je napravljen?

Link to comment

 

Evo ti sta je napisano opet.

 

Da, tacno ono sto sam napisao.

 

Nije tacno. Napisao si da bolje da rade nesto korisno umesto sto dizu tegove. To implicira dve stvari: da je to sto rade beskorisno (nije tacno) i da je to sto ti radis korisno (nije tacno). U stvarnosti, ti radis ono pobrojano, sto je beskorisnije cak i od dizanja tegova.

 

 

 

Traktor bicikla.

Ajde ovi po teretanama, umesto sto vozite biciklu u mestu da radite nesto korisno:

 

 
Link to comment

Taj traktor-bicikl, kao što uostalom i sam naziv na snimku kaže, može da posluži kao neka vrsta kultivatora i da zameni nešto rada motikom i grabuljama na maloj površini... otprilike se tu završava upotrebljivost. Naravno ne računajući vreme i pare koje bi neko potrošio da ga uopšte napravi. :)

Link to comment

Taj traktor-bicikl, kao što uostalom i sam naziv na snimku kaže, može da posluži kao neka vrsta kultivatora i da zameni nešto rada motikom i grabuljama na maloj površini... otprilike se tu završava upotrebljivost. Naravno ne računajući vreme i pare koje bi neko potrošio da ga uopšte napravi. :)

 

pod uslovom da nije zatravilo, inače doviđenja

Link to comment

Pa da, kao što se i može videti na videu, zemlja je idealno ravna i ne previše mekana da to čudo upadne, i idealno održavana, pa i tada se malo muči da okreće pedale. U iole težim uslovima ne bi daleko stigao. Kako god, pretpostavljam da može biti zanimljivo nekom ko je dovoljno dokon da nešto majstoriše i ima delova i znanja da tako nešto napravi. :)

Edited by Time Crisis
Link to comment

Pa da, kao što se i može videti na videu, zemlja je idealno ravna i ne previše mekana da to čudo upadne, i idealno održavana, pa i tada se malo muči da okreće pedale. U iole težim uslovima ne bi daleko stigao. Kako god, pretpostavljam da može biti zanimljivo nekom ko je dovoljno dokon da nešto majstoriše i ima delova i znanja da tako nešto napravi. :)

zemlja je vec jebeno poorana, ceo klip je zajebancija.

da neko napravi takav prenos koji omogucava paru nogu da ore njivu, bio bi najbolji i najpoznatiji konstruktor danasnjice.

Link to comment

Izvestaj UN od prosle godine je imenovao lokalnu malu organsku proizvodnju hrane kao jedini odrzivi dugorocan nacin da se zadovolje potrebe za hranom.

 

Evo ovde linkova, na drugom linku se moze preuzeti ceo dokument:

http://www.huffingtonpost.com/2013/12/17/un-report-organic-farming_n_4461577.html

http://www.technologywater.com/post/69995394390/un-report-says-small-scale-organic-farming-only

 

(evo ga ovde izvestaj sa tog drugog linka - sad direktan link: http://unctad.org/en/PublicationsLibrary/ditcted2012d3_en.pdf)

 

http://www.i-sis.org.uk/Paradigm_Shift_Urgently_Needed_in_Agriculture.php

http://www.truth-out.org/opinion/item/27636-united-nations-calls-for-an-end-to-industrialized-farming

 

Monokulturalna poljoprivreda uz masovnu upotrebu hemikalija i GMO semenja zahteva to o cemu vi pricate - velike traktore koji trose fosilna goriva. Lokalna mala organska proizvodnja ne zahteva. 

Edited by noskich
Link to comment

 

Da, tacno ono sto sam napisao.

 

 

 

 

 

Evo sta si napisao:

 

 

Nije tacno. Napisao si da bolje da rade nesto korisno umesto sto dizu tegove. To implicira dve stvari: da je to sto rade beskorisno (nije tacno) i da je to sto ti radis korisno (nije tacno). U stvarnosti, ti radis ono pobrojano, sto je beskorisnije cak i od dizanja tegova.

 

 

Tegove nisam pominjao. Napisao sam da je korisnije voziti traktor biciklu nego `biciklu` u mestu u teretani.

 

Jos nisi rekao cime se ti to korisnim bavis nakon sto si od mene to zahtevao?

Edited by noskich
Link to comment

Evo sta si napisao:

 

 
 

 

Tegove nisam pominjao. Napisao sam da je korisnije voziti traktor biciklu nego `biciklu` u mestu u teretani.

 

Jos nisi rekao cime se ti to korisnim bavis nakon sto si od mene to zahtevao?

 

Pominjao si teretanu, u teretani se dizu tegovi. Ja sam otprilike kao ti, ne radim nista korisno. Doduse, ne delim moralne lekcije na sve strane.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...