Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Napustio karijeru i ugovor od 40 miliona godisnje da bi radio na svojoj farmi i donirao plodove rada: http://www.newsobserver.com/2014/11/06/4300809_former-nfl-center-jason-brown.html?rh=1

Jason Brown, a former standout in the National Football League and at UNC-Chapel Hill, quit football because he wanted to feed the hungry.

He bought a sprawling 1,030 acre farm near Louisburg, complete with dairy barns and silos. Brown wasn’t a farmer, and he had a lot to learn, but he had a vision and faith.

Last weekend, his faith came to fruition when he gave away 46,000 pounds of sweet potatoes. He hopes to give away that many more Saturday.

Link to comment

Ja bih takođe nastupio sa blagom dozom opreza kada je u pitanju to "čašćavanje" od strane supermarketa. Bahatost uopšte ne mora da bude primarni razlog što je ta hrana završila u kontejnerima. 

Link to comment

Pokvaren stomak nikad, a praktikujem godinama.

Razlika je estetska, umesto sto uzimas sa police u supermarketu, ja uzimam iz kontejnera nesto sto je pre nekoliko sati bilo na toj polici. 

Jedino sto je izbor suzeniji i sto mora da se dodje kasno nakon sto bace hranu. Ali kao sto sam to vec pre napisao ne baziram svoju ishranu 100% na toj hrani. Ona je vise dodatak nego osnova jer zavisi od toga koliko je bace i sta bace. Sad poslednji put sam potpuno popunio frizider, ali nekada bude pola od toga, nekad nista. Svejedno mi je, jer ne gubim mnogo vremena, lokacija mi je usput. 

 

A i ovo sto kaze Maximus, iznenadili biste se kada biste videli kakav se namestaj baca na ulicu. Bas pre neki dan sam se vracao kasno kuci i neko izbacio dvokrilni frizider, izgledao kao nov. Ne treba mi, ne mogu sam to cudo da vucem uz stepenice, a i ma koliko dobro izgledao uvek postoji verovatnoca da ne radi.

 

Ali to je nesto sto mi je interesantno kao hobi. Da imam nekog prostora (i vremena) skupljao bih tako stvari, popravljao ih/renovirao i prodavao. Em bih se izveshtio da popravljam, em nesto zaradio, em bi te stvari nekome opet bile korisne umesto sto zavrse na deponiji...

Edited by noskich
Link to comment

Evo sveze, pre par sati, sveze taze kod cika Laze, pardon, cika Vulija (Woolworths supermarket), nagrabio sam pun ranac i veliku kesu zamrznute robe.

Sad kod kuce sam povadio, pobrisao i pohranio u frizider i samo jedna stvar istice za godinu dana, SVE ostale istucu 2016! Zapakovano, nema nijedne rupe, jos hladno jer je baceno skoro:

 

ofz1z.jpg

 

a gde se snabdevas kad dodjes u Srbiju? 

Link to comment

 

Ali to je nesto sto mi je interesantno kao hobi. Da imam nekog prostora (i vremena) skupljao bih tako stvari, popravljao ih/renovirao i prodavao. Em bih se izveshtio da popravljam, em nesto zaradio, em bi te stvari nekome opet bile korisne umesto sto zavrse na deponiji...

 

Verovatno i postoje neki koji to skupljaju i preprodaju u second hand radnjama za namestaj, ovde bar da, imaju dani kad se izbacuje namestaj na ulicu, i oni samo prodju kamionom pre gradskie komunalne sluzbe i pokupe probrane stvari koje mogu da prodaju.

Frizidere mislim da ne, kad sam ja davala svoje stvari tom sekond handu, jedino mislim frizider nisu hteli da uzmu, jer ljudi to ne vole posle da kupuju.

Link to comment

Pokvaren stomak nikad, a praktikujem godinama.

Razlika je estetska, umesto sto uzimas sa police u supermarketu, ja uzimam iz kontejnera nesto sto je pre nekoliko sati bilo na toj polici. 

 

Dobra mu ova logika... eno svi koji stizu u mrtvacnicu su samo pre nekoliko sati bili zivi...

Link to comment

Na osnovu onoga sto sam procitao rec je o tome da je najskuplja varijanta reprodukovati zivot ekspata iz razvijene zemlje u nerazvijenoj posto nema ni dovoljne traznje ni solidne infrastrukture da se zeljeni proizvodi i usluge dopreme do tog ekspata, on mora da placa ogromni premijum na cenu. Naravno da nije rec o troskovima prosecnog stanovnika, vec o toj grupi ekspata koja zivi u `gated communities`, to jest paralelnom univerzumu iza bodljikavih zica i cuvara sa kalasnjikovim. To jest u balonu od sapunice koji napusta samo u klimatizovanim kolima sa obezbedjenjem posecujuci ostale balone u okruzenju.

Znaci nisu svi stranci u pitanju vec racunaju valjda prevashodno troskove za te na visim polozajima i na ekspat paketima. Pa onda multinacionalke uzmu njihov izvestaj i na osnovu njega odredjuju velicinu paketa. Tako se i reklamira ovaj izvestaj i to su mu musterije. Znaci ukratko troskovi zivota za one koji zive `siroko`.

 

Otuda i nesporazumi, jer u nekim od ovih tradicionalno skupih gradova na listama se moze ziveti za daleko manji novac. Na primer u Singapuru ne zivis u kondou u ekspat kraju sa teretanom i klimom u svakoj sobi, vec iznajmis HDB (drzavna gradnja, 80% ljudi zivi u njoj) sa jednim dobrim ventilatorom. Ne vozis kola, vec koristis jedan od najboljih sistema javnog prevoza na svetu (porez na kola u Singapuru povecava cenu recimo 5 puta). Ne jedes u tim restoranima kojima su ekspati ciljna grupa vec sa lokalcima u hawker centrima. I eto kako 6-7 hiljada troska mesecno moze da se u najmanju ruku prepolovi, a da ne pricamo o nekim ozbiljnijim merama rezanja troskova (deljenje stana sa cimerima i slicno...). U principu sto vise zivis kao lokalci (ta prosecna `srednja` klasa) to te jeftinije izadje (ne jedes sir i pijes vino u Aziji na primer, vec noodles i lokalno pivo).

 

Nema cuvara sa kalasnjikovima, securitijima nije dozvoljeno da nose oruzje. Gated communities su realnost u celoj danasnjoj podsaharskoj Africi. Ukoliko si srednja klasa a ne zivis u kompleksu ili dobro ozidanoj kuci, samo trazis nevolje. Pritom, nije to nikakav izum imigranata, svako, beo, crn, domaci, stran, koji ima nesto sto vredi da se opljacka ce ziveti u dobro zasticenom kompleksu (ja trenutno nemam pa zivim medj radnickom klasom, prvi komsa mi combie driver). Pri tom pljacke su stravicno ceste (u proseku jednom u 2-3 godine ce te neko opljackati, dal na ulici ili u kuci) i sve nasilnije - u Bocvani za sada jos uvek samo seku i mlate, u RSA ubijaju bez pardona. No, u svakom slucaju, kriminal je u sve vecem porastu i ne vidi se nacin da se zaustavi (losi securitiji, slaba samozastita, neupotrebljiva policija). Savetovati nekog sa parama da zivi u (ne)radnickom kvartu je isto kao savetovati ga da se kupa u Chobeu jerbo su bazeni skupi a krokodili retko napadaju ljude. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...