Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Izuzetno zanimljiva Mercerova 2014 lista troskova zivota. Dva najskuplja grada na svetu su Luanda i N`Djamena.

Peking i Sangaj se priblizavaju prvih deset, a tu je i Shenzen. Kineski glavni centri i africki gradovi sa znacajnom expat populacijom su skupi koliko i gradovi u najrazvijenijim zemljama:

http://www.imercer.com/uploads/GM/col2014h6521/index.html

 

Jos jedan tekst o australijskim ekspatima, to jest Australijancima koji plivaju nasuprot plime - napustaju Australiju u potrazi za boljim odnosom primanja i troskova zivota posto su ovde troskovi ubitacni: http://www.smh.com.au/money/saving/inflation-fugitives-fleeing-to-cheaper-shores-20141105-11h9bh.html

Link to comment

Luanda ne samo da je skupa nego iz onog sto su mi pricali je i kurac zivi za zivot. Ne znam odakle tolike cene, nije da se danas stranci u Africi valjaju u parama. 

Link to comment

Luanda ne samo da je skupa nego iz onog sto su mi pricali je i kurac zivi za zivot. Ne znam odakle tolike cene, nije da se danas stranci u Africi valjaju u parama. 

Na osnovu onoga sto sam procitao rec je o tome da je najskuplja varijanta reprodukovati zivot ekspata iz razvijene zemlje u nerazvijenoj posto nema ni dovoljne traznje ni solidne infrastrukture da se zeljeni proizvodi i usluge dopreme do tog ekspata, on mora da placa ogromni premijum na cenu. Naravno da nije rec o troskovima prosecnog stanovnika, vec o toj grupi ekspata koja zivi u `gated communities`, to jest paralelnom univerzumu iza bodljikavih zica i cuvara sa kalasnjikovim. To jest u balonu od sapunice koji napusta samo u klimatizovanim kolima sa obezbedjenjem posecujuci ostale balone u okruzenju.

Znaci nisu svi stranci u pitanju vec racunaju valjda prevashodno troskove za te na visim polozajima i na ekspat paketima. Pa onda multinacionalke uzmu njihov izvestaj i na osnovu njega odredjuju velicinu paketa. Tako se i reklamira ovaj izvestaj i to su mu musterije. Znaci ukratko troskovi zivota za one koji zive `siroko`.

 

Otuda i nesporazumi, jer u nekim od ovih tradicionalno skupih gradova na listama se moze ziveti za daleko manji novac. Na primer u Singapuru ne zivis u kondou u ekspat kraju sa teretanom i klimom u svakoj sobi, vec iznajmis HDB (drzavna gradnja, 80% ljudi zivi u njoj) sa jednim dobrim ventilatorom. Ne vozis kola, vec koristis jedan od najboljih sistema javnog prevoza na svetu (porez na kola u Singapuru povecava cenu recimo 5 puta). Ne jedes u tim restoranima kojima su ekspati ciljna grupa vec sa lokalcima u hawker centrima. I eto kako 6-7 hiljada troska mesecno moze da se u najmanju ruku prepolovi, a da ne pricamo o nekim ozbiljnijim merama rezanja troskova (deljenje stana sa cimerima i slicno...). U principu sto vise zivis kao lokalci (ta prosecna `srednja` klasa) to te jeftinije izadje (ne jedes sir i pijes vino u Aziji na primer, vec noodles i lokalno pivo).

Edited by noskich
Link to comment

Evo malo za ljubitelje freeganstva (znamo da ih ovde ima u velikom broju). Kontejneri prelivaju, ova dva bi cenim mogla da prehrane 20 ljudi nedelju dana. Ja sam samo zagrebao po povrsini i imao sam hranu za dvoje ljudi za desetak dana plus nesto viska za jedno 5-6 dodatnih obroka drugih ljudi: http://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=20497523094

 

Neki artikli isticu cak za godinu dana. Oko pola istice za par dana, a druga polovina tog dana kada su baceni. Vecina hrane je zapakovana. 

Edited by noskich
Link to comment

"If you look deeply at a flower, at its freshness and its beauty, you will see that there is also compost in it, made of garbage. The gardener had the skill to transform this garbage into compost, and with this compost, he made a flower grow.

Flowers and garbage are both organic in nature. So looking deeply into the nature of a flower, you can see the presence of the compost and the garbage. The flower is also going to turn into garbage; but don’t be afraid! You are a gardener, and you have in your hands the power to transform garbage into flowers, into fruit, into vegetables. You don’t throw anything away, because you are not afraid of garbage. Your hands are capable of transforming it into flowers, or lettuce, or cucumbers.

The same thing is true of your happiness and your sorrow. Sorrow, fear, and depression are all a kind of garbage. These bits of garbage are part of real life, and we must look deeply into their nature. You can practice in order to turn these bits of garbage into flowers. It is not only your love that is organic; your hate is, too. So you should not throw anything out. All you have to do is learn how to transform your garbage into flowers. " - Thich Nhat Hanh

Link to comment

I believe that the very future of life on Earth depends on those of us who are privileged to live more simply. To live simply is to be compassionate to yourself and to the world. A life full of material goods and barren of compassion is quite unsustainable from an ecological and karmic point of view. Of course, advertisements are always telling us that the path to happiness lies in purchasing the goods they sell. How is it that the advertising convinces us even when we are skeptical of its message? Our attachment to our own happiness, possessions, family, and self creates a lack of perspective that makes us susceptible. However, if we can be mindful of the emptiness of self, we can create a space for choice rather than habitual consumerism. We don't have to live a life that is sold to us—we can make the brave choice to live simply.

(from: “Gyalwang Karmapa: Talk at 23rd Mind & Life conference – Ecology, Ethics &Interdependence”,http://www.ecobuddhism.org/wisdom/interviews/hhk2011

 

Greed Makes Us Unhappy - 
We all want to be happy, but generally we lack a clear idea of where real happiness comes from. The commercials communicate certain ideas about what we need in order to feel happy. When we are repeatedly exposed to these images and ideas, they begin to form a kind of mental habit. We start feeling that what was advertised could be the key to our happiness, and so of course we want to own it. We end up telling ourselves, “I should have one of those motorcycles! I should go around in style! I want to be successful and happy, too!”

Over time, we develop a habit of longing for what we do not have. Without our noticing where it came from, this habitual desire creeps up on us and evolves into greed. Like other habits, greed develops gradually. We do not stop to check this growing habit in its early stages, because for the most part our cultures encourage us to give ourselves over to greed. The more deeply ingrained our habit of greed, the more deeply we fall under its sway – and the more “natural” it seems. Once entrenched, the habit of greed keeps us feeling needy, and forever on the lookout for things we lack. In short, greed makes us unhappy.

17th Karmapa

from the book "The Heart Is Noble: Changing the World from the Inside Out"

Edited by noskich
Link to comment

Evo sveze, pre par sati, sveze taze kod cika Laze, pardon, cika Vulija (Woolworths supermarket), nagrabio sam pun ranac i veliku kesu zamrznute robe.

Sad kod kuce sam povadio, pobrisao i pohranio u frizider i samo jedna stvar istice za godinu dana, SVE ostale istucu 2016! Zapakovano, nema nijedne rupe, jos hladno jer je baceno skoro:

 

ofz1z.jpg

Link to comment

Cak i Bounty  :cry:

 

:Hail:

To je samo vrh, i samo jedan kontejner.

Ima tri kontejnera pa u dubinu oko metar i po. Svake nedelje se toliko baci jednog dana, drugim danima kako kad, ponekad ne bude nista, nekad jedan kontejner ili jedan i po. Uglavnom ubodem ovakav masovni ulov nedeljom.

 

Zao mi je sto ne mogu da ponesem vise jer nemam prevoz ni zamrzivac. Da dam nekome. Ali sta da se radi.

Edited by noskich
Link to comment

jbt, isti si ko moj diler trave 1 davno, davno:)

tip je nocu cistio restorane heavy duty pa kuci donosio ostatke od hrane - svakojaki junk kao na slici - dodjes u njegov shithole da kupis 1/8, otvoris mu fridge da se pocastis™ ladnim pivom, kad ono 1 shitload of junk food in it - mora da kopas da dodjes do 1 brewskija:)

pored hrane, specijalnost mu je bila I hoardovanje stolica, fotelja, AC, tv, automobilskih guma etc.etc. koje bi pronasao na ulicama

Link to comment

jbt, isti si ko moj diler trave 1 davno, davno:)

tip je nocu cistio restorane heavy duty pa kuci donosio ostatke od hrane - svakojaki junk kao na slici - dodjes u njegov shithole da kupis 1/8, otvoris mu fridge da se pocastis™ ladnim pivom, kad ono 1 shitload of junk food in it - mora da kopas da dodjes do 1 brewskija:)

pored hrane, specijalnost mu je bila I hoardovanje stolica, fotelja, AC, tv, automobilskih guma etc.etc. koje bi pronasao na ulicama

 

Ne znam sta je junk. Imas da proberes sta ti odgovara. Obicno pokupim dosta voca i povrca, nesto mlecnih proizvoda, peciva, sokova svasta ima. Svi artikli koji se prodaju zavrse u kontejneru bez razlike. Vidjao sam i ostrige, kozji sir, losos i ostale skupe stvari. Mislim da u startu racunaju da ce od sve hrane koju imaju pohranjenu u prodavnici makar trecina biti bacena, a mozda i polovina. I opet im se isplati jer je premijum na cenu kostanja ogroman, a kao i svi veliki prekupci mogu da diktiraju uslove (cenu) distributerima.

 

A i kod mene je namestaj pola sa ulice, pola od prijatelja/bivsih cimera. Jedino sam belu tehniku i kuhinjske instrumente kupio nove.

Edited by noskich
Link to comment

 

 

Sad kod kuce sam povadio, pobrisao i pohranio u frizider i samo jedna stvar istice za godinu dana, SVE ostale isticu 2016! Zapakovano, nema nijedne rupe

zašto bacaju ono što mogu da prodaju?

 

 

 

sa tapatoka

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...