Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Od Honshu prema Shikoku (najmanje ostrvo) ima most, nije ni naprsao.Od Honshu prema Kyushu (Fukuoka, Hakata) ima tunel za Shinkansen i tunel za vozila, nista im nije bilo.
Pa kako je onda Honshu izmešteno za dva i po metra? Jel' ceo Japan pomeren?
da granica izmedju ploča ide izmedju ostrva ...
Naravno da ne ide, nije svaki rascep u zemlji granica tektonske ploče:800px-Plates_tect2_en.svg.png
Link to comment
Opet pitam, kako je moguće da se pomeranje tektonskih ploča izmeri u decimetar precizno? I kakve veze ima pomeranje tektonskih ploča sa pomeranjem jednog poluostrva (na ostrvu Honshu), da nije ono samo na nekoj drugoj ploči?
GPS.
Link to comment
profesorka?? čega?
Svega pomalo - Japanologije, Kulturne istorija Japana, itd. Na svakoj godini je imala predmet pod različitim imenom, a na većini časova se nikad i nije pojavljivala :fantom:
ko govori o pomeranju poluostrva?
A o pomeranju poluostrva govore isti koji govore i po pomeranju ostrva - Japanska obalska straža, i US Geological Survey, samo su se različito pomerali. Kao što rekoh, poluostrvo Ošika za 5,3 metra, a ostrvo Honšu za 2,4 metra. Takve stvari meni nisu jasne, u odnosu na šta se pomrilo poluostrvo, u odnosu na ostrvo na kom se nalazi? Koje se isto pomerilo?tumblr_lib6k4yclQ1qavqzco1_500.jpghttp://hayakawajunpei.tumblr.com/post/3960287077/the-entire-oshika-peninsula-in-miyagi-prefectureThe entire Oshika Peninsula in Miyagi prefecture shifted east-southeast by 5.3 metres and dropped 1.2 metres during the earthquake that struck on the 11th of March. The entire Tohoku region experienced considerable deformation of the Earth’s crust. Japan sits on four tectonic plates where the North American, Pacific, Eurasian and Philippine plates come together. The Pacific Plate in particular is moving west at about 8.9 centimetres a year. The earthquake forced the North American plate eastward by about 20 metres, reported Japan’s national broadcast agency, NHK. The entire island of Honshu actually swung a bit, about 2.4 metres to the east.U kakvoj su korelaciji ovi brojevi? :unsure:
Link to comment
Pa kako je onda Honshu izmešteno za dva i po metra? Jel' ceo Japan pomeren?Naravno da ne ide, nije svaki rascep u zemlji granica tektonske ploče:
nisa ni mislio da ide. ali to je sve, čini mi se. malo komplikovanije nego što mi ovde zamišljamo:niigata_kobe.jpglinkšto se tiče pomeranja - tektonske ploče su se pomerile jedna u odnosu na drugi (pacifička u odnosu na severnoameričku kojoj delimično pripada japan(?)) i to je to (a i logično je) ali u medijima lepše zvuči: "japan se pomerio za 2 metra" - i šta će ti tu kakvo objašnjenje ;)
Link to comment

Moj inzenjer, koji je na pocetku karijere bio sa JAE (Japan Antarctica Expedition) 6 meseci na Juznom Polu kao radio vezista i navigator u vozilu, nasao je na nekom njemu znanom sajtu kako i koliko je pomeranje bilo, evo sad mi poslao fajlove. U milimetar se izmeri.U zaglavlju stoji da je stanje (razlika, strelice) od 1. marta u 21:00 i od 11. marta u 18:00I horizontalno hor.JPGi vertikalnover.JPG

Edited by Yoyogi
Link to comment
Moj inzenjer, koji je na pocetku karijere bio sa JAE (Japan Antarctica Expedition) 6 meseci na Juznom Polu kao radio vezista i navigator u vozilu, nasao je na nekom njemu znanom sajtu kako i koliko je pomeranje bilo, evo sad mi poslao fajlove. U milimetar se izmeri.U zaglavlju stoji da je stanje (razlika, strelice) od 1. marta u 21:00 i od 11. marta u 18:00I horizontalno hor.JPGi vertikalnover.JPG
ček da opet cepidlačim: na prvoj slici nije baš horizontalno ;)a i da jeste ne razumem šta predstavlja odvojiti horizontalno i vertikalno - što nisu uzeli rezultantu - ukoso?a u pravo to "ukoso" mi se čini prikazano na prvoj slici (tako da mi se "verikalna" slika čini suvišna) - kao da se ceo japan ili bar to ostrvo pomerilo manje ili više ka jednoj tački ili jednom području. ovo se čini logično - ploča se naprezala i zemljotresom se ta napetost oslobodila (tj zemljotres je posledica oslobadjanja napetosti - da budemo uzročno-posledično precizni) - zapadni kraj ploče je bio, recimo tako "pričvrćen", ploča se "ispužila" ka istoku - i logično je da su se istočniji delovi pomerili više od zapadnijih. Edited by dekss
Link to comment
ček da opet cepidlačim: na prvoj slici nije baš horizontalno ;)a i da jeste ne razumem šta predstavlja odvojiti horizontalno i vertikalno - što nisu uzeli rezultantu - ukoso?a u pravo to "ukoso" mi se čini prikazano na prvoj slici (tako da mi se "verikalna" slika čini suvišna) - kao da se ceo japan ili bar to ostrvo pomerilo manje ili više ka jednoj tački ili jednom području. ovo se čini logično - ploča se naprezala i zemljotresom se ta napetost oslobodila (tj zemljotres je posledica oslobadjanja napetosti - da budemo uzročno-posledično precizni) - zapadni kraj ploče je bio, recimo tako "pričvrćen", ploča se "ispužila" ka istoku - i logično je da su se istočniji delovi pomerili više od zapadnijih.
Ih, bre, neko ti pokaze krofnu (donut) a ti vidis samo njegovu rupu.Pojma nemam, pricao sam sa njim, otisao za svoj sto a on mi doneo posle te dve karte. Verujem da je neki profesionalni sajt koji ima jos tih karti i preseka, on je izabrao te dve. Mozda i sam sajt Seizmoloskog Zavoda, on to zna. Cak i da mi je dao sajt to je na japanskom.Bitno je da se vidi referentno i novo vreme karti i razlika prikazana strelicama i da su merenja do milimetarske preciznosti.
Link to comment

note to self: nabaviti gajger-miralemov brojac da ga merim u sushiju u mom omiljenom sasabune restoranu u honolulu. oko 70% ribe im stize iz dzpena postom. na uniformama im pise 'sasabune, trust me'. fuck you muthafucka, ima bring my gajger-miralem wit me! aint no niggaz be glowin in tha dark, muthafucka!

Link to comment

Stranci koji su zbrisali, Umesto gai-jin, Fly-jin.(gai = inostranstvo, jin = pripadnik strane nacije)Nekih 240 hiljada stranaca je zbrisalo iz Japana od 14 marta (zemljotres + tsunami + Fukushima su poceli 11. marta). Haos na aerodromima, ambasade poslale osoblje da pomognu svojim drzavljanima.Razumljivo je za one koji su bili u nastradalom podrucju i njihova su radna mesta nestala. Mogli su da budu srecni da su zivi + da imaju pasoshe u rukama.Donekle je razumljivo i za one u Tokiju koji nisu morali da se prepuste iskljucenjima struje i paralizi transporta (iskljucenja vozova i struje su otkazana zadnjih 10 dana).Za one iz Nagoje i Osake, nije bilo nikakvih problema. Upravo u Nagoju i Osaku su se mnogi premestili (cak i Ambasada Srbije, neko osoblje, u Osaku).Ovaj mlad i recit covek je nasao nesto da kaze o tome a nije u pravu. Ne zna zasto nije u pravu a (samo) izgleda da jeste, ne zna da je njegovo napustanje Tokija beznacajno i da mu niko nece zameriti.Izvadak:Looking at foreign media coverage of this event, you would think all of Japan was crumbling, sinking, radiating or panicking out of fear of any one of the above, making it all the more difficult for non-Japanese, with news-addicted family back home, to try to stick it out and honor their professional and personal responsibilities in Tokyo.Asking a few Japanese acquaintances if they were planning on getting out of Tokyo for a while, I got a pause and an uncomfortable look every time. Of course they were thinking no such thing — they had to work or take care of their families. And where would they go? They are Japanese! Ceo napis

Link to comment
ček da opet cepidlačim: na prvoj slici nije baš horizontalno ;)a i da jeste ne razumem šta predstavlja odvojiti horizontalno i vertikalno - što nisu uzeli rezultantu - ukoso?a u pravo to "ukoso" mi se čini prikazano na prvoj slici (tako da mi se "verikalna" slika čini suvišna) - kao da se ceo japan ili bar to ostrvo pomerilo manje ili više ka jednoj tački ili jednom području. ovo se čini logično - ploča se naprezala i zemljotresom se ta napetost oslobodila (tj zemljotres je posledica oslobadjanja napetosti - da budemo uzročno-posledično precizni) - zapadni kraj ploče je bio, recimo tako "pričvrćen", ploča se "ispužila" ka istoku - i logično je da su se istočniji delovi pomerili više od zapadnijih.
Jeste horizontalno na prvoj slici. To je pomeraj paralalno sa zamisljenom ravni tla (koja je ustvari sve samo ne ravan ali 'ajde) dakle dve dimenzije - pravci sever-jug i istok-zapad , x i y osa koordinatnog sistema.Na drugoj slici je pomeraj na pravcu gore-dole, dakle 90 stepeni u odnosu na gorepomenutu zamisljenu ravan tla, znaci po z osi koordinatnog sistema.Kad saberes ta dva vektora dobijes rezultantan pomeraj u 3D prostoru.cartesiancoordinates3d.png Edited by Radoye
Link to comment
Jeste horizontalno na prvoj slici. To je pomeraj paralalno sa zamisljenom ravni tla (koja je ustvari sve samo ne ravan ali 'ajde) dakle dve dimenzije - pravci sever-jug i istok-zapad , x i y osa koordinatnog sistema.Na drugoj slici je pomeraj na pravcu gore-dole, dakle 90 stepeni u odnosu na gorepomenutu zamisljenu ravan tla, znaci po z osi koordinatnog sistema.Kad saberes ta dva vektora dobijes rezultantan pomeraj u 3D prostoru.cartesiancoordinates3d.png
kako je jednostavno kad se malo razmisli, da ne kažem kad neko objasni ;) nije mi ni palo napamet da ono vertikalno znači - vertikalno, a ne sever-jug kako sam ja zamišljaoal' sam glup :( hvala :)znači "japan je 'potonuo' ~67 cm" - jao kad ovo mediji saznaju... :P Edited by dekss
Link to comment
A tsunami warning is issued for north-eastern Japan after an earthquake with a magnitude of 7.4 hits the region. (BBC)
Link to comment
×
×
  • Create New...