Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Za danas 3 vesti koje bi se mogle nazvati i dobrim, cetvrtak 7. april. Prve dve su kao da se TEPCO opasuljio i da pokazuje neke rezultate.1. Nitrogen (azot), 6,000 kubnih metara se uspesno upumpava u reaktor. Od tih 6,000 kubika, do 10 jutros je upumpano 200 kubnih metara..2. Od kada je zaustavljeno curenje radioaktivne vode (mlaz od nekih 10cm precnika) na samom mestu u okeanu gde je curenje bilo koncentracija radioaktivnog iodine-131 se smanjila sa 7.5 miliona puta (izmereno u subotu, 2. april) na polovinu (izmereno nakon zaustavljanja curenja, sreda 6. april).3. Trenutni zakon zahteva evakuaciju kada je opasnost izlaganja radijaciji 1 milservert za godinu dana. Medjunarodni standardi su 20 do 100 miliserverta. Vlada je pitala eksperte za savet i razmatra promenu previse striktnog zakona. Dok se to razmatra, evakuisanima iz predostroznosti iz okoline Fukushime ce se dozvoliti da odu u svoje kuce, makar na kratko i da pokupe sta im treba, po svoj prilici u ponedeljak..

Edited by Yoyogi
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

...1. Nitrogen (azot), 6,000 litara se uspesno upumpava u reaktor. Do 10 jutros je upumpano 200 kubnih metara, od 6,000 kubika koliko je planirano....
pa dovoljno je da upumpaju 1l tečnog azota, a on će, kad ispari, da popuni koju 'oćeš zapreminu - u litrima ili kubnim metrima - biraj sam... ;)joj što volem da cepidlačim :D Edited by dekss
Link to comment
pa dovoljno je da upumpaju 1l tečnog azota, a on će, kad ispari, da popuni koju 'oćeš zapreminu - u litrima ili kubnim metrima - biraj sam... ;)joj što volem da cepidlačim :D
Moja greska, sve su kubici, nisu litri. Editovao sam post.
Link to comment
pa dovoljno je da upumpaju 1l tečnog azota, a on će, kad ispari, da popuni koju 'oćeš zapreminu - u litrima ili kubnim metrima - biraj sam... ;)joj što volem da cepidlačim :D
Мислим да се, управо зато, броји док је течан. Ал' добро, бар си се потрудио.
Link to comment

Japanska obalska straža i USGS tvrde da se posle zemljotresa poluostrvo Ošika pomerilo za 5,3 metra, a ostrvo Honšu za 2,4 metra. Opet moram laički da pitam, u odnosu na šta? Kako se takve stvari mere?! Ako je reč samo o deformaciji obale, onda mislim da je užasno glupo pričati o tome kako se "ostrvo pomerilo". Honshu je, naravno, ogromno ostrvo, površine veće od cele Velike Britanije. Tvrditi da ga je zemljotres pomerio dva metra prema Kini je blago rečeno idiotizam, nije ostrvo čamac koji pluta na moru.

Link to comment
Мислим да се, управо зато, броји док је течан. Ал' добро, бар си се потрудио.
pa rekoh da volim da cepidlačim - cepidlačenja radi ;)
pa kaka je razlika izmedju litra i kubnog dm?
u slovima ;)krenulo me cepidlačenje: nigde se ne spominje kubni dm.
Link to comment
Japanska obalska straža i USGS tvrde da se posle zemljotresa poluostrvo Ošika pomerilo za 5,3 metra, a ostrvo Honšu za 2,4 metra. Opet moram laički da pitam, u odnosu na šta? Kako se takve stvari mere?! Ako je reč samo o deformaciji obale, onda mislim da je užasno glupo pričati o tome kako se "ostrvo pomerilo". Honshu je, naravno, ogromno ostrvo, površine veće od cele Velike Britanije. Tvrditi da ga je zemljotres pomerio dva metra prema Kini je blago rečeno idiotizam, nije ostrvo čamac koji pluta na moru.
kako idiotizam. pa to su naučnici, oni su pametniji od forumapš i valjda znaju šta pričaju ;)ne pliva na moru, nego stoji na ledjima velike kornjače:D
Link to comment
Japanska obalska straža i USGS tvrde da se posle zemljotresa poluostrvo Ošika pomerilo za 5,3 metra, a ostrvo Honšu za 2,4 metra. Opet moram laički da pitam, u odnosu na šta? Kako se takve stvari mere?! Ako je reč samo o deformaciji obale, onda mislim da je užasno glupo pričati o tome kako se "ostrvo pomerilo". Honshu je, naravno, ogromno ostrvo, površine veće od cele Velike Britanije. Tvrditi da ga je zemljotres pomerio dva metra prema Kini je blago rečeno idiotizam, nije ostrvo čamac koji pluta na moru.
Verovatno lupam najstrašnije, ali sam čitajući tu vest zamislio da, ako je do potresa došlo usled pomeranja-trvenja dve tektonske ploče, moguće je da se cela jedna tektonska ploča pomerila za 2 i po metra? Mislim, te ploče su valjda u konstantnom zanemarljivom pomeranju, samo ne znam koliko santimetara valjda na godišnjem nivou, možda je ceo zemljotres bio u stvari pomeranje jedne ploče ka Kini.Opet kažem, nemam pojma, to sam smislio u 10 sekundi pročitavši vest.
Link to comment
Verovatno lupam najstrašnije, ali sam čitajući tu vest zamislio da, ako je do potresa došlo usled pomeranja-trvenja dve tektonske ploče, moguće je da se cela jedna tektonska ploča pomerila za 2 i po metra? Mislim, te ploče su valjda u konstantnom zanemarljivom pomeranju, samo ne znam koliko santimetara valjda na godišnjem nivou, možda je ceo zemljotres bio u stvari pomeranje jedne ploče ka Kini.Opet kažem, nemam pojma, to sam smislio u 10 sekundi pročitavši vest.
A zašto ka Kini? Zašto ne od Kine?ili možda ne uopšte ka ili od Kine nego se pomeraj desio u odnosu na pacifičku ploču (ako takva postoji)?Ali ako je ovako (ta pacifička ploča nalegla ili se podvukla pod japansku) kako to da se nije na drugom kraju pacifičke isto nije desio zemljitres. hm?Jedino(?) objašnjenje je da su ploče elastične i da se "pomerajući" se zapravo napinju (kao opruga recimo) i da se u trenutku zemljotresa oslobodi da napetost, tj. oslobodi ta nakupljena "elastična" energije.Ima li neki geološki ili koji već stručnjak ovde da ovo objasni nama laicima?
Link to comment
Verovatno lupam najstrašnije, ali sam čitajući tu vest zamislio da, ako je do potresa došlo usled pomeranja-trvenja dve tektonske ploče, moguće je da se cela jedna tektonska ploča pomerila za 2 i po metra? Mislim, te ploče su valjda u konstantnom zanemarljivom pomeranju, samo ne znam koliko santimetara valjda na godišnjem nivou, možda je ceo zemljotres bio u stvari pomeranje jedne ploče ka Kini.Opet kažem, nemam pojma, to sam smislio u 10 sekundi pročitavši vest.
To je tacno, evo i podataka.Prvo, Honshu (gde su Tokyo, Nagoya, Osaka i zemljotresom i tsunamijem zahvaceno podrucje) se pomerilo 2.4m, od Kine, ne prema njoj.To pomeranje se desava stalno, oko 3cm godisnje. Lako se utvrdjuje sa danasnjim GPS.Od Honshu prema Shikoku (najmanje ostrvo) ima most, nije ni naprsao.Od Honshu prema Kyushu (Fukuoka, Hakata) ima tunel za Shinkansen i tunel za vozila, nista im nije bilo.
Link to comment
A zašto ka Kini? Zašto ne od Kine?ili možda ne uopšte ka ili od Kine nego se pomeraj desio u odnosu na pacifičku ploču (ako takva postoji)?
Zapravo iz prve nisam imao pojma u kom smeru je ostrvo pomereno, pomenuo sam Kinu jer je to i Weenie napisao. Evo sad izguglao, "At a press conference, scientists said the entire island of Honshu moved eastward by 8 feet (2.3 m)."Dakle jeste ka Kini.A zašto ka Kini, pa kakvo pitanje. Otkud znam, pritisak je gurao ka tamo.
Ali ako je ovako (ta pacifička ploča nalegla ili se podvukla pod japansku) kako to da se nije na drugom kraju pacifičke isto nije desio zemljitres. hm?
Erm... šta?edit: evo vidim Yoyogi me ispravio, ipak je valjda od Kine. Pošto je ceo Japan za mene definicija "istoka", valjda sam pobrkao šta je tamo "eastward". Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment
"At a press edit: evo vidim Yoyogi me ispravio, ipak je valjda od Kine. Pošto je ceo Japan za mene definicija "istoka", valjda sam pobrkao šta je tamo "eastward".
Moja profesorka je u svojoj cenjenoj i studentima uvaljivanoj knjizi već na drugoj strani navela kako se na istoku Japana nalazi Kinesko more, a na zapadu Japana Pacifik :DOpet pitam, kako je moguće da se pomeranje tektonskih ploča izmeri u decimetar precizno? I kakve veze ima pomeranje tektonskih ploča sa pomeranjem jednog poluostrva (na ostrvu Honshu), da nije ono samo na nekoj drugoj ploči? Edited by Weenie Pooh
Link to comment
To je tacno, evo i podataka.Prvo, Honshu (gde su Tokyo, Nagoya, Osaka i zemljotresom i tsunamijem zahvaceno podrucje) se pomerilo 2.4m, od Kine, ne prema njoj.To pomeranje se desava stalno, oko 3cm godisnje. Lako se utvrdjuje sa danasnjim GPS.Od Honshu prema Shikoku (najmanje ostrvo) ima most, nije ni naprsao.Od Honshu prema Kyushu (Fukuoka, Hakata) ima tunel za Shinkansen i tunel za vozila, nista im nije bilo.
to što most i tunel nisu naprsli ne znači da su Japanci supergraditelji (u principu jesu, ali su sile planete ipak malo jače) nego da su sva ostrva na istoj ploči i da su se manje više zajedno i istovremeno pomerila. da granica izmedju ploča ide izmedju ostrva ...
eastward...Erm... šta?...
hm, pa eastward znači "ka istoku"taj deo ignoriši. u nastavku sam objasnio koju teoriju sam uzeo kao logičniju.
Link to comment
Moja profesorka je u svojoj cenjenoj i studentima uvaljivanoj knjizi već na drugoj strani navela kako se na istoku Japana nalazi Kinesko more, a na zapadu Japana Pacifik :DOpet pitam, kako je moguće da se pomeranje tektonskih ploča izmeri u decimetar precizno? I kakve veze ima pomeranje tektonskih ploča sa pomeranjem jednog poluostrva (na ostrvu Honshu), da nije ono samo na nekoj drugoj ploči?
profesorka?? čega?kako je moguće? pa preciznim instrumentima ;)ko govori o pomeranju poluostrva?
Link to comment
×
×
  • Create New...