Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Jezive slike. Kolega sacuvao jucerasnje novine i jutros mi pokazao. Slikao sam sa novinskih listova, ovo je novo, nije bilo do sada. Preuzeto, standstills, sa pronadjene CCTV kamere. Minamisanrika, jedno od najteze pogodjenih mesta.Na slici su bolnica (zeleni krst) i vrh opstinske zgrade. Oba mesta su poznata kao evakuaciona za slucaj tsunamija. Vide se ljudi na obe zgrade (neki sa belim slemovima) kako se penju ili su vec gore.sanriku02.jpgSada pocinje....vidi se nadiranje vode koja rushi sve pred sobom. Ja sam zaokruzio crvenim antenu na vrhu zgrade.sanriku03.jpgKoji je ovo nivo vode...mozda i svih 20m...antena i dvojica koja se drze za nju. Bolnica je pod vodom do chela.sanriku04.jpgTsunami se povlaci. Vidi se 7 ljudi (od ~30 sa slike 2) koji su preziveli nalet.sanriku05.jpgEvo sta je ostalo:sanriku06.jpgOva slika jos dodaje na strahotu: ovo na slikama nije se desilo na samoj obali vec 1.2 km unutar grada:sanriku01.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Seca li se neko danas tog testa koji je u Pacifik doneo radijaciju, bez ikakve nesrece?
bilo je takvih primera i ranije. Kako su dvodelni ženski kupaći kostimi dobili ime? Detoniralo se u okeanu samo tako.Južni pacifik je i poslednje konačište čuvene nemačke teške krstarice Princ Eugen. Povrh izbegavanja savezničkih flota i avijacije, ovaj brod je preživeo i DVE eksplozije atomske bombe - na kraju je potopljen jer je bilo neisplativo dekontaminirati ga i zakrpiti rupe.
Radio si testove ili su Japanci radili testove poslije tog podvodnog nuke testa pa mozes da kazes da je mozda 1 000 000 000X manje?
Francuska vojska (kao i ostale koje su vršile testove) uredno uzima uzorke vode i zemlje decenijama nakon nuklearnih testova koje je obavila. 41 u atmosferi i još 147 komada pod zemljom, na Mururoi i Fangataufi (tu i tamo unište neki atol pa radioaktivni materijal dospe u more ali to je sitnica).Na Gambijeru uzimaju i uzorke pijaće vode, hrane, ljudske kose i vode kao i demografske podatke. Naravno da ih nisu objavili. Ima li u Francuskoj neki zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja? I ti ljudi su građani EU. Ili je dozvoljeno igrati se Mengelea, jer bože moj, oni su na drugoj strani sveta a ionako su im preci bili neki ljudožderi?
obavezno slika pirane, čudi me da nisu stavili karkarodon megalodona.Ovako bi bilo još efektnijepic_megalodonpix2.jpgOčekujem da neki od mudrih urednika filmskih programa na domaćim televizijama krene sa repriziranjima Jaws-a i Deep Blue Sea filmova. Jod 131It has a radioactive decay half life of about eight days.Due to its mode of beta decay, iodine-131 is notable for causing mutation and death in cells which it penetrates, and other cells up to several millimeters away.For this reason, high doses of the isotope are sometimes paradoxically less dangerous than low doses, since they tend to kill thyroid tissues which would otherwise become cancerous as a result of the radiation.Naravno, ovo je mnogo veća katastrofa po živi svet okeana od havarije Ekson Valdeza. Ako koristite Simpsone kao izvor obrazovanja, zaključićete da je more oko Japana sada prepuno trookih riba a i Godzila samo što nije. Ljudima je ovo i dalje smešno. :isuse: Interesantno je kako današnja medijska histerija podseća na onu iz 1990, kada su nas listovi u septembru obavestili da su ljudi u Beogradu i Zaječaru bili ozračeni u avgustu.Na kraju se ispostavilo da se ništa nije desilo ali su mediji u međuvremenu objavljivali svaku glupost koju bi danas objavili samo treće oko i šesto čulo. Ne bi me čudilo da preko 90% domaćih novinara ne ume da kaže šta mere siverti a šta bekereli, kiriji ili rem-ovi iako to spada u osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Za njih je half life poluživot ili video igra (zar nije logično?) a ne vreme poluraspada.
Link to comment

Danasnje saopstenje ambasade Republike Srbije, poslato na email nasih ljudi za koje znaju da zive u Japanu:Sreda, 6. april 2011:Dragi gradjani,Nadamo se da ste dobro.Nakon krace pauze, javljamo vam se sa vise dobrih vesti, sa kojima su sigurno mnogi od vas u toku. Dosadasnji nivoi merenja radioaktivnosti vazduha i vode u Tokiju i okolini su ostali prakticno nepromenjeni u odnosu na nase poslednje javljanje, odnosno nije doslo do pogorsanja izmerenih vrednosti. Takodje, jutros je TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) javio da je zaustavljen izliv radioaktivne vode iz nuklearne elektrane Fukushima Dai-ichi, sto nas je takodje obradovalo. Medjutim, buduci da situacija jos uvek nije sanirana i ocekuju se dalji napori nadleznih sluzbi u narednim mesecima, svakako treba i dalje pomno pratiti vesti i saopstenja vlade Japana i drugih relevantnih organa.Ostajemo na vezi kao i do sada.

Link to comment

Prekinuto isticanje visoko radioaktivne vode - jutros u 5:38am. Slika "nekad i sad" pokazuje da mlaza vise nema.To je bunar uz reaktor #2.leak.jpgVoda koja se ispusta u okean je niske radioaktivnosti, ukljucuje vodu zatecenu oko reaktora 5. i 6. koju su prvi ugaseni.Kolicina je nekih 5 olimpijskih bazena.Cela vest - Kyodo.

Link to comment
1,500 litres of 'water glass' or sodium silicate were used to control and eventually stop the leakage on Wednesday.
Poshto sa starim novinama i piljevinom nije moglo da se uradi nishta, neki su me pitali i pri tome neuspeshno pokushali da budu duhoviti - chime bih ja to zatvorio. Eto, ipak je 21. vek pa su upotrebljena neka savremenija reshenja. Jedino shto sam hteo da kazem je - shto se zayebavaju sa nekom starom 'artijom kad su vec tako tehnoloshki superiorni? A onda mi se nakachio neki baja koji ceni da nemam zavrshenu srednju shkolu, a da sam kompjuter nabavio proshle godine :lol: . Shta cesh yebiga, internet je chudo. Prokleti Amerikanci i kad ga izmislishe. Edited by sickness
Link to comment

Evi nesto sto se upravo pojavilo na Kyodo News. Sad ce da udari po ostaloj stampi:TEPCO to inject nitrogen into No. 1 reactor to prevent explosionTOKYO, April 6, KyodoTokyo Electric Power Co. on Wednesday prepared to inject nitrogen into one of the reactors at the crippled Fukushima Daiichi nuclear power complex to reduce the potential risk of a hydrogen explosion, while it succeeded in stopping highly radioactive water leaking into the Pacific Ocean from the plant.The nitrogen, an inert gas, is expected to be injected into the No. 1 reactor's containment vessel, a process that could take several days. Hidehiko Nishiyama, a spokesman for the government's nuclear agency, denied during a morning press conference that there is an ''immediate danger'' of explosion.O cemu se radi (vest to ne kaze, evo je cele.Radi se o eksploziji pare, ne reaktora. Eksplozija kao ona iz prvih dana kada je para eksplodirala i odnela krov i maltene srusila kucista reaktora 1 i 2.Ta para eksplodira jer vodonik (hydrogen) u njoj pukne. To je ocekivana stvar. Radioaktivna je (nisko) prvih nekoliko sekundi, krug Fukushime napusta bezopasna kao para iz dzezve za kafu.Pa kad je tako malo opasna, sto onda sve ovo? Stvarno, sta bi bilo kada kamere uhvate "opet eksplodiralo u Fukushimi!". Niko ne bi mogao da uveri nekoga da to tamo nije u rasulu i nek nam je Bog na pomoci. To reporteri malo znaju.Avionske gume su napumpane azotom (ne obicnim vazduhom) jer on ne mari za promene od -55C do +40C za 20 minuta pri sletanju vazduhoplova sa krstarece visine.

Link to comment

Eto dokle je doslo kad se primeti da je pocela nestasica piva. Fabrike koje imaju pivare na zemljotresom zahvacenom podrucju ne mogu jos da ih restartuju i snabdevanje je smanjeno na skoro polovinu u Tokiju. Neki iz Tokija sa kojima pricam kazu da su se odjednom pojavila strana piva koja pre nisu primecivali - Grolsch, Pilsner...Mozda su i bila tu samo se nisu isticala u masi lokalnih piva. Sada su tezge ogoljene pa se vide.Tesko leto jos nije doslo, bez piva bi bilo maltene kao bez struje. Na nekoj sam prezentaciji (Sapporo Beer) cuo da svaki 1 stepen iznad 30C znaci prodaju dodatnih 1 milion boca dnevno.Beer in short supply in Tokyo region due to quake, power outagesThursday 07th April, 05:58 AM JSTTOKYO — Beer is running short at some retailers in the Tokyo metropolitan region as brewers struggle with damage to their factories and power outages caused by the March 11 quake and tsunami that ravaged northeastern Japan.Among major brewers, Sapporo Breweries Ltd and Asahi Breweries Ltd each had two beer factories damaged by the disaster, including ones in eastern Japan, while Kirin Brewery Co had a manufacturer of materials for its beer cans affected as well as its Sendai factory in hardest-hit Miyagi Prefecture.Ceo clanak.

Link to comment

moj izvor infoa iz japana je nezadovoljan načinom na koji je japanska vlada reagovala na problem sa Fukušimom neposredno posle zemljotresa i cunamija. smatra da se nije smelo verovati TEPCO-u kako mogu sami da kontrolišu sitaciju sa reaktorima u kojima nije radio sistema za cirkulaciju vode. TEPCO je u početku hteo da sačuva reaktore, pa ih zato nije odmah počeo hladiti jedino dostupnom morskom vodom. razume kompaniju koja je želela da ima što manje materijalnih gubitaka i što je neposredno nakon katastrofe bila vođena više sopstvenim, nego javnim interesima, ali ne može da razume vladu koja je verovala izjavama kompanije u jednoj potencijalno katastrofalnoj situaciji za okruženje.razočaranje vladom je izazvano i zbog nedovoljne efikasnosti u dostavljanju pomoći najugroženijima na severu. kaže da se neki gradovi samoorganizuju u skupljanju pomoći i preraspodeljuju sredstva sa susednim gradovima, pošto je tako efikasnije nego čekati na redistribuciju pomoći od strane vlade. takođe kaže da bi bilo mnogo bolje kada bi se humanitarna pomoć slala direktno gradovima.ljutnja na TEPCO i zbog načina na koji tretiraju radnike koji trenutno spašavaju elektranu. do njega je došao info kako ti radnici danima jedu hranu iz konzervi, kako nemaju gde da se okupaju, kako su preumorni itd. nisam mu tražila linkove i dokaze, tako da je sve ovo možda neistina. samo prenosim neka od trenutnih razmišljanja jednog japanskog prijatelja.i dalje strepi od najgoreg mogućeg scenarija tj. eksplozije samih reaktora. ne bi jeo ribu iz blizine Fukušime.

Link to comment
moj izvor infoa iz japana je nezadovoljan načinom na koji je japanska vlada reagovala na problem sa Fukušimom neposredno posle zemljotresa i cunamija. smatra da se nije smelo verovati TEPCO-u kako mogu sami da kontrolišu sitaciju sa reaktorima u kojima nije radio sistema za cirkulaciju vode. TEPCO je u početku hteo da sačuva reaktore, pa ih zato nije odmah počeo hladiti jedino dostupnom morskom vodom. razume kompaniju koja je želela da ima što manje materijalnih gubitaka i što je neposredno nakon katastrofe bila vođena više sopstvenim, nego javnim interesima, ali ne može da razume vladu koja je verovala izjavama kompanije u jednoj potencijalno katastrofalnoj situaciji za okruženje.razočaranje vladom je izazvano i zbog nedovoljne efikasnosti u dostavljanju pomoći najugroženijima na severu. kaže da se neki gradovi samoorganizuju u skupljanju pomoći i preraspodeljuju sredstva sa susednim gradovima, pošto je tako efikasnije nego čekati na redistribuciju pomoći od strane vlade. takođe kaže da bi bilo mnogo bolje kada bi se humanitarna pomoć slala direktno gradovima.ljutnja na TEPCO i zbog načina na koji tretiraju radnike koji trenutno spašavaju elektranu. do njega je došao info kako ti radnici danima jedu hranu iz konzervi, kako nemaju gde da se okupaju, kako su preumorni itd. nisam mu tražila linkove i dokaze, tako da je sve ovo možda neistina. samo prenosim neka od trenutnih razmišljanja jednog japanskog prijatelja.i dalje strepi od najgoreg mogućeg scenarija tj. eksplozije samih reaktora. ne bi jeo ribu iz blizine Fukušime.
To je uglavnom tacno i to je razmisljanje dosta rasireno.Ponegde neutemeljeno - morska voda unistava reaktore, u dodiru sa njom sve instalacije korodiraju i cini kompletno postrojenje neupotrebljivim. Nemoguce je da su su je hladili njome da bi sacuvali reaktore - time su ih upravo unistili.Neefikasnost u dostavljanju pomoci je iz zakona koji naredjuje da se u ovakvim situacijama putevi rezervisu za interventna vozila. Tako, kamion natovaren hranom ili gorivom ne moze tek tako da se krece. Koren zakona je verovatno u tome da se se spreci stampedo vozila koja bi zakrcila puteve i onda ni oni ni kamioni ni interventna vozila, niko, ne bi mogli da prodju. Potpuna paraliza.Radnici u nuklearki, onih 50 o kojima se prica, nisu radili nista dok nije ponovo uspostavljena struja. Sta su i mogli da rade u kontrolnim sobama bez struje? Niko od njih nije izlozen radijaciji.Pored tih 50, ima jos 500 spoljasnjih, non-TEPCO radnika i vatrogasaca.
Link to comment
morska voda unistava reaktore, u dodiru sa njom sve instalacije korodiraju i cini kompletno postrojenje neupotrebljivim. Nemoguce je da su su je hladili njome da bi sacuvali reaktore - time su ih upravo unistili.
da, to je tačno (to sam gore napisala - hteli su da sačuvaju reaktore, te ih zato odmah nisu krenuli hladiti jedinom dostupnom vodom u tom trenutku, a to je morska). trajno su uništeni zbog morske vode. mišljenje koje sam prenela se odnosi na to što je dozvoljeno TEPCO-u da čeka, tj. trebalo je da im se naredi da odmah krenu sa hlađenjem jedino dostupnom vodom tada (morskom) bez obzira što će ona postrojenje učiniti kompletno neupotrebljivim u budućnosti.
Link to comment
da, to je tačno (to sam gore napisala - hteli su da sačuvaju reaktore, te ih zato odmah nisu krenuli hladiti jedinom dostupnom vodom u tom trenutku, a to je morska). trajno su uništeni zbog morske vode. mišljenje koje sam prenela se odnosi na to što je dozvoljeno TEPCO-u da čeka, tj. trebalo je da im se naredi da odmah krenu sa hlađenjem jedino dostupnom vodom tada (morskom) bez obzira što će ona postrojenje učiniti kompletno neupotrebljivim u budućnosti.
Pogresno sam procitao, u pravu si.Zemljotres se desio u petak oko 14:45. Reaktori su automatski ugaseni i bekap pumpe da ih hlade dok se potpuno ne smire su odmah proradile. Nakon nekoliko sati njih je iz pogona izbacio 15m tsunami.Trebalo je sacekati da se voda povuce i da pumpama moze opet da se pridje, jos nekoliko sati. Kada se videlo da ne mogu da se osposobe, baterijsko napajanje pumpi je ukljuceno sto je dalo jos nekoliko sati vremena da se donesu mobilni generatori. Baterijski pogon nije pokrenut u svimn reaktorima, 1 & 2 nemaju hladjenje.Tu su odlucili da ispuste paru, i smanje temperaturu. Ispustanje te pare (koja je posle nekoliko sekundi bezopasna) je bilo spektakularno za kamere i svugde je raportirano kao nuklearna eksplozija.Posto pumpe jos uvek nisu pokrenute, TEPCO odlucuje da upumpa morsku vodu. To je bilo nekih 16 sati od zemljotresa i u medjuvremenu nije bilo nemog posmatranja niti zatezanja i cekanja da se ne uniste reaktori. Pitanje i sta bi vlasti znale da kazu i narede nego "Razvaljuj!" i pumpaj morsku vodu i tamo gde treba i gde ne treba.Eto, to ne mozes da objasnis nekome ko je zahvacen nesrecom i koji kao i ostali svet gleda TV. Ima na pocetku ove strane koliki je to tsunami bio, da nesto uopste funkionise posle toga je premija. Strogi prema vladi kao sto su i prema sami sebi, razumem Japance koji kazu da nisu zadovoljni. Edited by Yoyogi
Link to comment
Francuska Polinezija nijedeo EU.
U pravu si, samo su građani Francuske, ne i EU. To nije razlog da im u komšiluku u redovnim intervalima detoniraju atomske bombe.
Link to comment
×
×
  • Create New...