Jump to content

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

"Strucno lice" napisa i ostade zivo, da su zgrade prezivele jer zemljotres i nije bio nesto narocito jak. Kojesta se ovde moze procitati. Yoyogi je suvo zlato za neke druge poznavaoce, koji su uostalom mnogo dalje dogadjajima od njega.

Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Tsunami.I ova slika je bila, mesto (Nishiura) kao jedno od onih koja su zbrisana. Valobrani su tu da spreche ili razbiju snagu tsunamija.nishiura01.jpgKoji tsunami? Mozda od 2-3 metra ali ne od 15m.Svako moze da zamisli sta se desi ako takav tsunami naidje. Nema kuce vise od 8m.

Link to comment

Have I hijacked the topic? Mozda. Evo jos jedna socijalna posledica zemljotresa, malo poznata a vrlo vazna.Fakulteti su tesno povezani sa privredom i drzavom i ne skoluju (u nekim znacajnim brojevima) nekoga ko ne moze da nadje posao. Nije da sprecavaju skolovanje po izboru nego samo stave broj studenata na ono sto se ocekuje da ce biti zaposljivo.Skoro svi diplomci fakulteta imaju posao kada zavrse studije. Pejzazna arhitektura, Istorija umetnosti, geografija, arheologija, svi koji su studirali bilo sta, ne samo IT ili nesto kurentno, imaju posao. Nema velike razlike u zaposljivosti elektro ili masinskih inzenjera i drugih.Problem je u tome da u zemljotresom zahvacenim podrucjima, firme su ili zbrisane ili tesko onemogucene da rade.A imaju nove ljude (te diplomce) kojima su vec dale posao, sada moraju da otkazu.Bas danasnji dan, prvi dan finansijske godine je kada freshmen pocinju novi posao. Na zalost mnogih, toga nece biti u zoni velikoj kao i 3 puta vise nastanjenoj nego Vojvodina.Ovako je trebalo da izgleda (slike od prosle godine, na danasnji dan):freshmen.jpgFreshmen and women:freshman02.jpgVelika je frka. Ti mladi ce otici negde, postati "temp" i niza klasa. Propustili su "the hiring date", danasnji dan, ne njihovom krivicom.Firme u zahvacenoj zoni, kada se oporave, nece imati koga da regrutuju.Vrzino kolo.

Edited by Yoyogi
Link to comment
"Strucno lice" napisa i ostade zivo, da su zgrade prezivele jer zemljotres i nije bio nesto narocito jak. Kojesta se ovde moze procitati. Yoyogi je suvo zlato za neke druge poznavaoce, koji su uostalom mnogo dalje dogadjajima od njega.
Zemljotres je bio jak i rekordan tamo gde se desio. Na 24 km dubine, u moru. A eno sajta, eno mernih stanica i sezimlozi ljudi od struke sta su izmerili na kopnu u karakteristicnim tackama. Jos jednom, prosto, ne rusi zgradu to sto se smakla tektonska ploca u Tihom okeanu 30-40m, nego koliko se i koliko brzo, kao posledica tog smicanja, pomaklo tlo u kome je temeljena nuklearna elektrana, na primer. Na taj parametar utice jako puno faktora. Htedoh reci da su ti faktori(za razliku od onih koji su uticali na pojavu i nergiju cunamija) ovaj put bili na strani coveka. Dobar deo energije seizmickih talasa se na putu do kopna apsorbovao i stisao kroz okean i, u tom smislu, povoljno konfigurisano tlo. Drugaciji scenario, koji je mogao u nekim zlurado projetovanim situacijama da se desi, sa istim intenzitetom u epicentru (9 Richtera) bi mogao da izazove kataklizmu cak i u Japanu. Ne vidim koji je problem reci da su objekti u Japanu fantasticno podneli potrese. Dakle, pogresno se izrazih u prethodnom postu, u Japanu se sa aspekta izdrzljivosti objekata, desio zemljotres koji je na tom podrucju bio ocekivan i na koji su odgovorni objekti projektovani. To je prost i racionalan razlog zasto se nisu srusili i sto su ostali u funkciji. Sto je, opet, mnogo veci uspeh i osobenost japanskih gradjevina nego to sto nije doslo do kolapsa. Zemljotresno inzenjerstvo inace, u siromasnijim i manje trusnim podrucjima, je koncipirano tako da za zemljotrese ovog i slicnog intenziteta zgrade izdrze u toj meri da ne dodje do njihovog naglog kolapsa, a da pritom buduca funkcija i nije prioritet. Jednostavno nema ekonomske racunice praviti takav objekat koji ce ocuvati funkciju pri necem sto ce se desiti jednom u 500 godina. Rok eksploatacije danasnjih konstrukcija nije ni blizu toliko. Nego, da ne sirimo pricu. Japanskim inzenjerima treba skinuti kapu i reci da se ispravnost njihovim propisa itekako pokazala ovaj put u praksi. I nije potrebna Yoyogijeva, niti bilo cija senzacionalisticka i proizvoljna ocena o pet puta jacem od projektnog da to dokumentuje i ukaze na superiornost Japanaca na tom polju. To htedoh reci. A ne bih sebe nazvao toliko strucnim. Eventualno u kontekstu da ne pije vodu prica o pet puta jacem zemljotresu.@gonefishingNisam siguran, al mislim da je magnituda velicina do koje se dolazi posredno preko eksperimentalnih formula, a da su direktni ulazni podaci samo seizmogrami sa seizmografa, jelte. To je vec posao seizmologa, mada verovatno i google dosta zna o tome na nivou forumaskih rasprava. Edited by MeanM@
Link to comment
Nisam siguran, al mislim da je magnituda velicina do koje se dolazi posredno preko eksperimentalnih formula, a da su direktni ulazni podaci samo seizmogrami sa seizmografa, jelte. To je vec posao seizmologa, mada verovatno i google dosta zna o tome na nivou forumaskih rasprava.
Voli ti tvoje formule koliko hoces, zovi i Gooogle u pomoc - samo ovde se (u Japanu) zivi pa i prosperira sa svim tim vama neshavatljivim nesrecama.
Link to comment
Japanskim inzenjerima treba skinuti kapu i reci da se ispravnost njihovim propisa itekako pokazala ovaj put u praksi.
Drago mi je da se oko toga slazemo.
Link to comment
Voli ti tvoje formule koliko hoces, zovi i Gooogle u pomoc - samo ovde se (u Japanu) zivi pa i prosperira sa svim tim vama neshavatljivim nesrecama.
Formule i dostignuca covecanstva nemaju ama bas nikakve veze sa tvojim tvrdnjama i optuzbama. Pogresnoj se publici obracas, posebno ovo oko neshvacenih nesreca. A svako sa iole zdravim razumom apsolutno uvidja i ceni prosperitet i vrline Japanaca. Tu sliku ne menjaju tvoji kanda usiljeni prikazi. Na neke ljude koliko vidim deluju cak totalno suprotno.Nebitno, nastavi dalje, ovo je bio samo moj pokusaj demistifikacije krajnje konkretne stvari, bez ikakve zelje za uopstavanjem i polemisanjem o uspesnosti japanskog drustva.
Link to comment

Naoto Kan kaže da je vlada spremna na dugu borbu s nuklearnim problemom.S druge strane, čujem i da je stanovnicima NO no go zone danas kazano da će njihova evakuacija trajati poprilično dugo, jer su radioaktivni materijali dospjeli i u podzemne vode. Dakle, nažalost, izgleda da će ipak nastati nekakva Fukushima Exclusion Zone - i japanski Stalker.

Link to comment
Formule i dostignuca covecanstva nemaju ama bas nikakve veze sa tvojim tvrdnjama i optuzbama. Pogresnoj se publici obracas, posebno ovo oko neshvacenih nesreca. A svako sa iole zdravim razumom apsolutno uvidja i ceni prosperitet i vrline Japanaca. Tu sliku ne menjaju tvoji kanda usiljeni prikazi. Na neke ljude koliko vidim deluju cak totalno suprotno.Nebitno, nastavi dalje, ovo je bio samo moj pokusaj demistifikacije krajnje konkretne stvari, bez ikakve zelje za uopstavanjem i polemisanjem o uspesnosti japanskog drustva.
Koje si stvari demistifikovao?Da od Fukushime jos niko nije poginuo niti po zdravlje opasno ozracen? Niti ce biti.Da su postradali (i preziveli) od zemljotresa, tsunamija i predostrozne evakuacije oko Fukushime zbrinuti.Da im se prave privremene kuce da se izvuku iz evakuacije.Da im se prave stanovi koje ce moci da rentuju jeftino dok se, ako hoce, ne izmeste i obnove svoje kuce.Daj im svoje dijagrame, tabele, matrice, analize i uzbune, mozda im samo to treba. Ne zaboravi sledeci put nov red i pasus.
Link to comment

Rekoh pokusaj. Ocigledno bezuspesan. Ne bih te dalje uznemirav'o, nadji sledeceg kome ces da ponavljas tu mantru. Samo mogu sve najbolje da pozelim tebi i tvojima tamo. Pozdrav

Link to comment
Nek se sam poduci.EDIT. Evo mu i link, za pocetak, posto sam dobar.
...despite record magnitude, buildings in tokyo didnt collapse...i prica o apsorbovanju energije, seizmoizolatorima, damperima i ostalim vrstama specijalnog osiguranja. Moras nesto ozbiljnije da pronadjes :). Probaj malo sa shake maps i peak ground acceleration. Ima tu stvarno zapanjujucih merenja, ali opet, to su vrednosti osrednjene za jedan vrlo kratak period oscilovanja T(~0.3-1.0s) koji nije relevantan za moderne objekte ciji prirodni periodi se upravo zbog toga i podizu na vecu vrednost. Da ne dodje do usaglasavanja prirodne i prinudne frekvencije, jelte. Fizika nas uci jos od osnovne skole da to treba izbegavati kad god je moguce. Naravno, mogu da zamislim samo koliko se paznje o tome vodi, pouceno iskustvom, u japanskim propisima. Elem, probaj da uporedis ova ista merenja za Christchurch onomad i za Japan sad. Christchurch je bio oko 7 Richtera ako se secam. To mu dodje 100 puta slabiji potres u epicentru. Vidi da li su i PGAs proporcionalno manji. Jer upravo to odredjuje razornost zemljotresa na povrsini i utice na naknadnu i po rusenju na zemlji (ne)sagledivu opisnu ocenu zemljotresa. Evo i linka, covek je elokventniji nekako od mene. Na jednom mestu cak i govori o tome da su pojedine gradjevine u Christchurchu prezivele bez ostecenja fasade(!) i nominalno veci PGA od projektnog, ali opet to verovatno ima veze sa onim periodima gore navedenim. Postoji rezerva i da je neki drugi fenomen u pitanju, ali o tome se upravo vode polemike i preispituju dosadasnja saznanja u svakako strucnijim krugovima nego sto smo mi ovde. A usput otkrismo(bez namere da ga poredim sa japanskim) da i seizmicko inzenjerstvo Novozelandjana ima cime da se podichi. Edited by MeanM@
Link to comment
meni je jezivo da se ova tema pretvorila u spomenik Jojogijevoj sujeti i nadobudnosti. odurno
Tako to ide kad pustiš trola da se razmahne. Čovek ima te neke OC navike kad je univerzalna japanska supremacija u pitanju, i tu pomoći nema. Ja samo ne bih voleo da ljudi steknu utisak da je Yoyogi nekakav reprezentativan uzorak "japanskog načina razmišljanja", jer ništa nije dalje od istine. Japanci kojima sam ja u nevezanom razgovoru pokušao da dočaram Yoyogijev forumski angažman su mislili da ih zajebavam. (Mada to i nisu bili oni praaavi Japanci, nego ovi što putuju ili žive po Evropi, takoreći izrod. Ja im ništa nisam verovao.)
Japanci! :Hail:
Kanda bi se obradovao da dođu, a? <_<
Link to comment
×
×
  • Create New...