Jump to content

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Ne znam sta je na osama X, Y.Brzometno, bez mnogo razmisljanja, bilo bi da je to % GDP. Kako je on rastao, 5% na kraju moze da bude vise od 23% na vrhuncu.Cinjenica je da je danas u Japan Post 1.6 triliona $ + po ostalim bankama.
eh, čak ni na X osi? to bar pišena y je:"(japan) savings rate: The amount a population saves divided by its disposable income, expressed as a percentage."izvor onog gore grafikonaono što ja vidim je da japanci nisu više baš toliko štedljivi. s druge strane verujem i tebi, pa se pitam gde je catch.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

eh, čak ni na X osi? to bar pišena y je:"(japan) savings rate: The amount a population saves divided by its disposable income, expressed as a percentage."izvor onog gore grafikonaono što ja vidim je da japanci nisu više baš toliko štedljivi. s druge strane verujem i tebi, pa se pitam gde je catch.
To onda nije tesko objasniti. Ako je neko stedeo 1975. 20% od "disposable income", recimo 5,000US$ od godisnje plate 25,000US$, sa porastom tog "disposable income", citaj, porastom plata, da to isto danas ustedi je 5% od plate od 100,000$.Nisu plate toliko rasle nego su jeftina radna mesta odlazila u inostranstvo (proizvodnja kola u Thai, Kini, Indoneziji, na primer) a kreirana su nova, high value.Bilo bi zanimljivo videti apsolutne iznose (u Japanu nema inflacije, cak je deflacija) pa onda bi se videlo ako je doslo do smanjenja stednje.Druga stvar koju bi tvoj nalaz obuhvatio (istina implicitno i nehotice): sa starenjem stanovnistva (sve vise penzionera) sa njihove strane nema vise stednje nego potrosnje ustedjenog.I tu se slabo stoji sa nasledjivanjem: da starci nesto prodaju pa daju deci pare, ako se to desilo na manje od 10 godina pre smrti darodavca, ista pravila se primenjuju kao na nepokretnu imovinu. Ode drzavi kroz porez. Moguce da neko nesto smuva ali generalno nema od tih para nista.Zakoni o prometu para su rigorozni (zapadnjaci bi rekli kao Australija 1950.) ali tako je i svake osetne pare (preko 5,000US$) se prate.
Link to comment
To onda nije tesko objasniti. Ako je neko stedeo 1975. 20% od "disposable income", recimo 5,000US$ od godisnje plate 25,000US$, sa porastom tog "disposable income", citaj, porastom plata, da to isto danas ustedi je 5% od plate od 100,000$.Nisu plate toliko rasle nego su jeftina radna mesta odlazila u inostranstvo (proizvodnja kola u Thai, Kini, Indoneziji, na primer) a kreirana su nova, high value.Bilo bi zanimljivo videti apsolutne iznose (u Japanu nema inflacije, cak je deflacija) pa onda bi se videlo ako je doslo do smanjenja stednje.Druga stvar koju bi tvoj nalaz obuhvatio (istina implicitno i nehotice): sa starenjem stanovnistva (sve vise penzionera) sa njihove strane nema vise stednje nego potrosnje ustedjenog.I tu se slabo stoji sa nasledjivanjem: da starci nesto prodaju pa daju deci pare, ako se to desilo na manje od 10 godina pre smrti darodavca, ista pravila se primenjuju kao na nepokretnu imovinu. Ode drzavi kroz porez. Moguce da neko nesto smuva ali generalno nema od tih para nista.Zakoni o prometu para su rigorozni (zapadnjaci bi rekli kao Australija 1950.) ali tako je i svake osetne pare (preko 5,000US$) se prate.
aha. pa da, rate.hoces da kazes da japanci sad procentualno manje stede (brojevi ne lazu), ali stednja koju su imali pre je ostala netaknuta.ima logike.
Link to comment
Mislis 0 mrtvih?Japanci! :Hail:
Od Fukushime, nula mrtvih, nula ozracenih necime sto moze da im ugrozi zdravlje.Moze ta nula da se bije, gazi, mnozi sa cime bilo a nula opet ostaje nula.Citirani clanak je pisao Englez a to opet ne menja chinjenucu: nula mrtvih, nula po zdravlje stetno ozracenih.
Link to comment
aha. pa da, rate.hoces da kazes da japanci sad procentualno manje stede (brojevi ne lazu), ali stednja koju su imali pre je ostala netaknuta.ima logike.
Mogu da ti anegdotalno kazem sto (otprilike) znam od kolega. U mom poslu, svaki ima najmanje 200K US$ u steku. To oni koji imaju vec kuce. Pre su imali i vise, dok nisu kupili. Niske kamate, ne mora u kucu da se ubaci sve sto se ima. OK, ovo je world class IT, vece su pare a oni koji imaju manje jednostavno - vise stede da bi bili na istom.Sad bi, kao sto je tema, neko mogao da pita: gde idu pare od donacija ako pojedincima direktno nisu za spasavanje zivota i da se ne zivi pod mostovima?Ici ce na one koji su nekomercijalni, koji su uvek od nekoga morali da dobiju pare da bi nesto uradili a sada su izgubili prostorije.Amaterski klubovi, skauti, udruzenja, non-profit. Bez njih se pojedinacno moze ali bez svih njih zajedno, zivot je sranje. Oni ce aplicirati za obnovu i dobiti nesto od donacija a ostatak od drzave i firmi. Vazno je, takvi ne zaborave od koga su dosle donacije i dobili sredstva, posle se bratime sa tim gradovima i zemljama pa kad se tragedija povuce na zadnje sediste, bude cak i dobro i donatorima i primaocima da se razmenjuju, sretnu i razumeju.
Link to comment
Od Fukushime, nula mrtvih, nula ozracenih necime sto moze da im ugrozi zdravlje.Moze ta nula da se bije, gazi, mnozi sa cime bilo a nula opet ostaje nula.Citirani clanak je pisao Englez a to opet ne menja chinjenucu: nula mrtvih, nula po zdravlje stetno ozracenih.
Ok, sto se mene tice, imas privatnu temu. Pisi o kucicama i krpama kojima skolarci brisu svoja nedela.
Link to comment
Ok, sto se mene tice, imas privatnu temu. Pisi o kucicama i krpama kojima skolarci brisu svoja nedela.
Imas li nesto da nulu pomnozimo time pa da nesto ispadne?
Link to comment
The health ministry said 510 becquerels of radioactive cesium had been detected in beef from Tenei in Fukushima prefecture, about 70km from the plant - exceeding the 500-becquerel limit, Kyodo News said.Da se stavi u kontekst, ljudsko telo prirodno emituje 50 Bq po kilogramu tezine. Tako ja, neozracen, emitujem 3,500Bq a jos ne svetlim u mraku.
Link to comment

pretpostavljam da je i 1000 mrtvih koji zbog radijacije ne mogu biti sahranjeni nego leze po plazama - isto izmisljotina medija?

Link to comment

Yoyogi je skroz cool lik, mozda nas malo prezire sto smo u Svrbiji, a on baja u Dzapanu, ali i ja se sam prezirem sto sam ovde, tako da me to preterano ne pogadja... :D

Link to comment

Čujem da je juče u jednodnevnoj poseti Japanu bio Sarkozi kao predstavnik zemlje koja je globalni lider u nuklearnoj industriji.Tadić poslednji pre,a Sarkozi prvi posle katastrofe.

Link to comment
pretpostavljam da je i 1000 mrtvih koji zbog radijacije ne mogu biti sahranjeni nego leze po plazama - isto izmisljotina medija?
Odakle ti ta informacija? Nema nikakve logike u tome, van same nuklearke FD i mora u neposrednoj blizini koliko mi je poznato nije zabelezena radijacija opasna po zivot ili direkto opasna po zdravlje (ljudi su evakuisani predostroznosti radi).Postoji uzasno mnogo preterivanja u medijima, ja kad citam regularne vesti, pa posle toga blogove na kojima pisu strucnjaci, to je kao da zive u paralelnim svemirima. Nema veze jedno s drugim.Mozda ce biti nekom zanimljivo, George Monbiot pokusava da kontrira potpuno histericnoj Dr. Helen Caldicott... zadnja su vremena dosla kad ja mislim da je Monbiot 1 glas razuma. Sto i nije tesko naspram osobe koja tvrdi da je Chernobil dosad pobio 1 milion ljudi i da ce "nastaviti da ubija ljude do kraja vremena", te da u Fukushimi ima dovoljno plutonijuma da pobije "sve ljude na Zemlji". "Fukushima je najveca katastrofa koju je svet ikad video"... + "Lekari nikad ne lazu"http://www.youtube.com/watch?v=pb5HItRpDY8. Edited by Indy
Link to comment
Odakle ti ta informacija? Nema nikakve logike u tome, van same nuklearke FD i mora u neposrednoj blizini koliko mi je poznato nije zabelezena radijacija opasna po zivot ili direkto opasna po zdravlje (ljudi su evakuisani predostroznosti radi).
ima 500 vesti, kucaj fukushima dead bodies. ovo je sa VOA Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
×
×
  • Create New...