Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

jos jedna prica s lica mestaStefani Peti, mlada američka hemičarka, koja je sa mojom mlađom ćerkom Unom razmenjivala časove japanskog za španski, je bila juče u Tokiju. Bila je u Šinagavi, delu Tokija gde se nalazi naša ambasada, u imigracionom birou da bi produžila boravišnu vizu. Rekla mi je da su japanski službenici, kao i uvek, mirno, vredno i strpljivo obavljali svoj posao, dok su se gomile stranaca, natovareni kesama i tašnama, potpuno pripremljene za eventalnu kataklizmu, gurale, vikale, paničile i to sve pred kamerama stranih medija koji su izveštavali o panici u Tokiju. Izuzev ove epizode, moji prijatelji, poznanici, komšije , kao ni ja nismo videli paniku, nered, gužvu niti bilo kakav nemir. Ljudi su izuzetno mirni, uljudni i disciplinovani. U radnjama se svi trude da kupuju samo ono najosnovnije da bi ostalo i drugima. Mene su kontaktirali mnogi ljudi i nudili mi pomoć. Mnogi su se raspitivali kako moji ostareli roditelji podnose ovu brigu. Akcije i reakcije Japnaca su samo za svaku pohvalu i primer.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Da vidimo sta smo imali za 10 dana u Fukusima Dai-1 nuklearnoj elektrani:Jedan radnik se zatekao u kabini krana kada je zemljotres udario i pao sa njega.Dva radnika "missing" posle tsunamijaJedan radnik zadobio jednomesecnu dozu radijacije za jedan sat.Od ostalih, niko ozracen da udje u zdravstveni rizik (oni i ne napustaju kontrolnu sobu, isto mesto gde rade ceo radni vek).Reaktori, 6 komada:1 & 2: jos treba da dobiju eksternu energiju. Dok pumpe ne prorade (ocekuje se u utorak) automatizovana vozila (daljinski upravljani vatrogasni kamioni bez posade) ubacuju vodu 3 & 4: imaju eksternu energiju, pumpe za hladjenje im rade, ocitavanje instrumenata takodje.5 & 6: posle povezivanja eksternih kablova, pumpe ih ohladile i regularno su ugaseni prosle noci.Radioaktivnost vode u Tokiju je 0.052 (bem li ga cega) dok za rizik po zdravlje treba 50 isto toga (1000 puta vise nego ono sto jeste a niko ne moze da kaze da nije radijacija)Fukushima se privodi kraju i osim senzacije, dima, vatrometa, spektakla sa helikopterima i vodom sa neba i panike stranih ambasada (na "spam" sam stavio i australijsku i srpsku)nista s obzirom da je Fukushima izdrzala 5 puta jaci potres i (sa 12m) 6m veci tsunami nego sto su dizajneri bili pitani da je naprave. I dalje tvrdim da nema zamislive nesrece (koju bi neko preziveo da posle prica) koja je mogla da razbije 40 godina staru Fukushimu i ugrozi, kamoli pobije stanovnistvo.Stranci kada se vrate mogu da se (srecom, opravdano) nadaju da se niko nece pitati koji cem im qrac ovde i koji su oni faktor kad tako lako mogu da nestanu i da zivot lepo (cak i lepse kada nema ko da panichi) ide i bez njih.U mojoj skoli, mnogi su zbrisali. Danas, nastavu vode preostali (ozenjeni/udati u Japanu pa nigde ne nameravaju da idu) i majke (Japanke) dece koje imaju dobar engleski i prijavile su se jos na pocetku skolske godine za neki predmet ili nesto.Da ima nesto opasno, vlast bi rekla narodu da se pomeri gde moze i organizovala smestaj. Japan je kao od Minhena do Atine, ima tu gde da se skloni. Tada bi verovatno rekli, oni koji imaju u inostranstvu smestaj, neka idu tamo da olaksaju. Tek tada bih ja otisao i radio iz sidnejskog ili bangkoshkog ofisa jer bi svi ionako vec radili sa daljine ne iz ofisa. Tek tada.Trebalo je imati mooda i ovako pisati od prvog dana. Izvadak, emailovima me pitaju da li je tacno da je hrana zatrovana:According to the Japanese government, the levels detected in food samples thus far would have to be consumed for a lifetime to do harm: if someone drank milk containing radio-iodine at the levels seen in the affected samples for a year, the effect on the thyroid would be the same as a single CT scan. (That would be impossible in this case as all the radio-iodine from Fukushima will have decayed away within weeks.) Nonetheless the Japanese government has advised that evacuees below the age of 40 from the 20km zone around the plant should take iodine pills (or syrup for children) as a precaution: the presence of non-radioactive iodine in the body prevents iodine-131 being taken up by the thyroid.Ceo poslednji clanak, 21. mart

Edited by Yoyogi
Link to comment
srpsku sklonost preterivanju ne moze ni sto japana da izleci
Vala bas. Pazi samo ovo, i katastrofa je vec tu:Izvor: FoNet Tokio/Beč -- Japanska Agencija za nuklearnu i industrijsku bezbednost kritikovala kompaniju u čijem je vlasništvu nuklearka u Fukušimi zbog odsustva kontrole opreme. Nuklearka Fukušima Daići pre i posle zemljotresa (Beta, arhiva) Agencija je navela da kompanija Tokio elektrik nije izvšila kontrolu opreme nekoliko nedelja pre nego što je elektrana teško oštećena u zemljotresu.U izveštaju objavljenom pre zemljotresa, Agencija je navela da nije poštovan raspored kontrola i nisu pregledana 33 elementa opreme nuklearke, uključujući generatore i pumpe važne za hlađenje šest atomskih reaktora. Iz Fukušime je posle zemljotresa iscurio radioaktivni gas i postoji opasnost nuklearne katastrofe. Sto je najbolje, niko osim japanske TV ne daje sliku, pogotovo iz helikoptera i komentare oko nuklearke. Tamo strane TV nemaju svoje helikoptere.Samo, te vesti nisu dovoljno dramaticne pa koristeci tu sliku, strane TV na nju stavljaju svoj spin i bullshit pun poluistina ali senzacionalan.Jos jedan paradoks: stranci, mozda 200 hiljada njih je, kao pilici preplaseno sopstvenom TV, zbrisalo na vrat na nos. Ostavljajuci Japance da rade i njihov posao (podrazumevajuci da su ista svrsishodno radili a ne bili cisti sviraci qurtzu). Edited by Yoyogi
Link to comment
Vala bas. Pazi samo ovo, i katastrofa je vec tu:Izvor: FoNet Tokio/Beč -- Japanska Agencija za nuklearnu i industrijsku bezbednost kritikovala kompaniju u čijem je vlasništvu nuklearka u Fukušimi zbog odsustva kontrole opreme. Nuklearka Fukušima Daići pre i posle zemljotresa (Beta, arhiva) Agencija je navela da kompanija Tokio elektrik nije izvšila kontrolu opreme nekoliko nedelja pre nego što je elektrana teško oštećena u zemljotresu.U izveštaju objavljenom pre zemljotresa, Agencija je navela da nije poštovan raspored kontrola i nisu pregledana 33 elementa opreme nuklearke, uključujući generatore i pumpe važne za hlađenje šest atomskih reaktora. Iz Fukušime je posle zemljotresa iscurio radioaktivni gas i postoji opasnost nuklearne katastrofe. Sto je najbolje, niko osim japanske TV ne daje sliku, pogotovo iz helikoptera i komentare oko nuklearke. Tamo strane TV nemaju svoje helikoptere.Samo, te vesti nisu dovoljno dramaticne pa koristeci tu sliku, strane TV na nju stavljaju svoj spin i bullshit pun poluistina ali senzacionalan.Jos jedan paradoks: stranci, mozda 200 hiljada njih je, kao pilici preplaseno sopstvenom TV, zbrisalo na vrat na nos. Ostavljajuci Japance da rade i njihov posao (podrazumevajuci da su ista svrsishodno radili a ne bili cisti sviraci qurtzu).
zaboraviću kad prođe svo ovo ludilo, a ne bih da propustim da ti se zahvalim na sjajnom izveštavanju (jebeni izraz :isuse: izveštavaš iz sopstvenog života... ali ne znam kako drugačije da se kaže).do sada sam japanski narod smatrao jednim vrednim i organizovanim, a nama naklonjenim narodom. sad sam potpuni fan, iskreno im se divim.
Link to comment
zaboraviću kad prođe svo ovo ludilo, a ne bih da propustim da ti se zahvalim na sjajnom izveštavanju (jebeni izraz :isuse: izveštavaš iz sopstvenog života... ali ne znam kako drugačije da se kaže).do sada sam japanski narod smatrao jednim vrednim i organizovanim, a nama naklonjenim narodom. sad sam potpuni fan, iskreno im se divim.
Da li zbog rigorozne skole (osnovne i srednje, fakulteti su "laki" a mozda su bas kao sto treba da bude) svaki Japanac zna za Srbiju i osnovne cinjenice i podatke. I Srbija je prosla sa svim ostalim znanjima i ostala u glavama. Moj bivsi sef je govorio srpski (naucio iz zadovoljstva). Kada sam ga prvi put sreo, kaze mi "Moje ime na srpskom (Soko) znaci "falcon"". Pokazao mi Pavicev "Hazarski recnik" koji je doneo u kancelariju i rekao da moze da ga razume (verovatno ne i svaku nijansu) u originalu.Jedna poluistina kojom mediji masovno manipulisu: "Ispustena radioaktivna para". Jeste, ispustena je i bila je radioaktivna.Puna istina: ta para je nisko radioaktivna prvih nekoliko sekundi, dok predje okvire postojenja ista je kao para iz dzezve za kafu. To se ne pominje a vlasti ne smeju da kazu da nije radioaktivna, jer jeste radioaktivna ispustena.
Link to comment

Kad smo vec tu, zakon o gradnji u Japanu kaze da zgrada moze biti visoka toliko i toliko. To se svodi na vertikalnu osu koja moze da se vrati nazad pri ljuljanju kada stoji na hidraulicnim jastucima. Taman, nekako ispadne 55 spratova. Zgrade su prakticno iste max visine:shinjuku01.jpgDa ponovimo ovaj snimak, Shinjuku, moj tokijski ofis (braon-crna zgrda u sredini, prethodna slika je snimljena iz nje, 29. sprat):http://www.youtube.com/watch?v=5Q16ynm9nNUTakav je zakon za gradnju u Japanu i nema visih zgrada od te proporcije, bas nekih 55 spratova.Medjutim, kada nema te zabrane, oni mogu da odu nebu pod oblake.Ova pagoda (mesto: Nara, prva prestonica Japana)visoka 51m, je podignuta 730 godine ove ere. Nekih 200-300 godina pre dolaska Slovena na Balkan. Izdrzala je sve i svasta za 1,300 godina art_5_pagoda_730_nara.jpgIli ova, To-ji, Kyoto, iz 796. godine, sa 54.8m najvisa drvena konstrukcija u Japanu. I ona je svasta izdrzala kroz milenijum + 3 veka:art_toji_kyoto_796_54.8m.jpgKako to rade? Evo kako:Svaki prsljen ima klecku koja ide u suprotnom smeru pri potresu. Kao zmija, ide levo-desno a u stvari ide pravo. Zaokret na levo je ponisten istim takvim zaokretom na desno.Sta imamo od toga? Japanska firma "Kumagai" je napravila do nedavno najvisu zgradu na svetu (najvisa 2004-2010) Taipei 101. Visoka 510 metara.Sada je jasno na koju foru to radi (na Tajvanu nema iste gradjevinske zabrane kao u Japanu mada je isto trusan kao Japan):art_taipei101_510m.jpgTo je to: hiljadugodisnja tradicija u izgradni primenjena danas. I moja firma ima ofis u Taipei bas u ovoj zgradi, Taipei 101.(Kumagai je, mozda se to zaboravilo, isao i u dubinu a ne samo u visinu: oni su napravili sidnejski Harbour tunnel koji ide ispod Opera house 1992.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Odakle ova informacija? Oni su vec danima izlozeni kriticnim dozama radijacije.
Gde si to pročitala ili čula?Pa ti ljudi rade u uslovima u kojima je radijacija nekoliko hiljada puta povišena, bez obzira što imaju (za razliku od radnika iz Černobilja) zaštitna odela, verovatno su već sada "živi mrtvaci".
Informaciju sam cula u jednoj TV emisiji kada je nuklearni strucnjak pojasnjavao da visoke doze koje primaju radnici ne znace nuzno da su smrtonosne, da se situacija ni po cemu ne moze usporediti sa Cernobilom i da postoji velika sansa da ce ti ljudi prezivjeti. On je to naravno i argumentirao, ali nisam u stanju kao laik to prepricati.
Link to comment
Informaciju sam cula u jednoj TV emisiji kada je nuklearni strucnjak pojasnjavao da visoke doze koje primaju radnici ne znace nuzno da su smrtonosne, da se situacija ni po cemu ne moze usporediti sa Cernobilom i da postoji velika sansa da ce ti ljudi prezivjeti. On je to naravno i argumentirao, ali nisam u stanju kao laik to prepricati.
Nije to ono sto javnost ocekuje, kao "Mi gradimo generator, generator gradi nas" pa onda zrtve voluntarizma i neprofesionalnosti.Ta posada Fukushima nuklearne elektrane (koja je ispala bezbednija od sve okoline unistene tsunamijem) je u kontrolnoj sobi, ne izlazi da se golim rukama rve sa radijacijom.Radeci, neki su dobili su po 10% godisnje radijacije za kratko vreme, tamo planiraju ko se sledeci izlazhe i sta je ko dobio od radijacije.Ni njima nista nece biti.
Link to comment
Nije to ono sto javnost ocekuje, kao "Mi gradimo generator, generator gradi nas" pa onda zrtve voluntarizma i neprofesionalnosti.Ta posada Fukushima nuklearne elektrane (koja je ispala bezbednija od sve okoline unistene tsunamijem) je u kontrolnoj sobi, ne izlazi da se golim rukama rve sa radijacijom.Radeci, neki su dobili su po 10% godisnje radijacije za kratko vreme, tamo planiraju ko se sledeci izlazhe i sta je ko dobio od radijacije.Ni njima nista nece biti.
Nadajmo se da nece, medjutim istina je izgleda negdje u sredini. Postavila sam sljedece pitanje na ovom forumu ,Molim Vas, ako moze odgovor na pitanje postoje li sanse da radnici koji svih ovih dana rade u nuklearki, prezive? Naime, u medijima svi isticu da su osudjeni na "sigurnu smrt", dok se sad javljaju i napisi da im preostaje jos nekoliko tjedana zivota. Jasno je da su izlozeni visokim dozama radijacije, ali pomazu li im zastitna odjela koja nose?a odgovor je ovaj:Radnici koji su zaduženi za hlađenje bazena za istrošeno gorivo u trećem i četvrtom reaktoru su najizloženiji zračenju. Problem je taj što u bazenu nema vode i potpuno je otvoren prema atmosferi. U normalnom pogonu, s gornje strane, debeli sloj vode štiti od gama zraka, a sa strane je tu čelična konstrukcija. Kada je gorivo otkriveno, primljena bi doza iznad i u neposrednoj blizini bazena (unutar zgrade na istoj etaži na kojoj je i bazen) bila smrtonosna. Tu nikakvo zaštitno odijelo ne bi pomoglo. Helikopteri koji su bacali vodu na te bazene su morali imati na dnu nekakvu olovnu ploču koja smanjuje intenzitet gama zraka i nisu se smjeli dugo zadržavati iznad reaktorske zgrade. Primljena doza koju je pilot helikoptera primio ne bi u tom slučaju trebala biti pogubna po zdravlje. S druge strane, dio ljudi uštrcava vodu u bazene iz vatrogasnih vozila koja se nalaze na zemlji. Gama zračenje iz bazena je tu manje jer snop gama zraka prolazi najprije kroz metalni zid bazena, a onda još i kroz betonske zidove reaktorske zgrade. No, i oni moraju svoj posao obaviti što brže jer bi predugo zadržavanje u blizini srušene reaktorske zgrade ostavilo teške posljedice. Zaštitna odijela i respiratori onemogućuju udisanje i direktan fizički kontakt s izvorima zračenja, ali ne štite od gama zračenja. Tu pomažu samo debeli metalni štitovi koji raspršuju zrake, smanjuju njihovu energiju i prodornost. Zbog toga gorivo koje se nalazi unutar samog reaktora ne predstavlja problem jer oko njega postoji nekoliko barijera: stijenka reaktorske posude, neutronski štit okolo posude, stijenka kontejnmenta, betonska zgrada. Sigurno je da će nakon svih dosadašnjih improviziranih zahvata, dio radnika imati posljedica. Ne bih htio spekulirati o broju mrtvih jer to jednostavno ne možemo znati i svaka bi procjena bila pogrešna.
Link to comment
×
×
  • Create New...