Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Ne sme se zaboraviti ni da se ovde skupilo toliko losih okolnosti odjednom, da to svet do sada nije video i doziveo. Kako bi neko uopste mogao tacno da zna sta bi, kako i kojim redosledom trebalo uciniti?
Tajfun Katrina je bila, u stvari, poplava. Nijedna od ove 3 stvari:Ne zemljotres, jedan od najjachih ikada izmerenih.Ne tsunami.Ne nuklearke.Pa kako je to proslo? Osim nemoci i neorganizovanosti najbogatije drzave na svetu, bio je i mali ulicni rat izmedju policije i pljackaskih bandi.Opet, da kazem: ako najveca nesreca mora da te zadesi, najbolje da ti se to desi u Japanu.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Tajfun Katrina je bila, u stvari, poplava. Nijedna od ove 3 stvari:Ne zemljotres, jedan od najjachih ikada izmerenih.Ne tsunami.Ne nuklearke.Pa kako je to proslo? Osim nemoci i neorganizovanosti najbogatije drzave na svetu, bio je i mali ulicni rat izmedju policije i pljackaskih bandi.Opet, da kazem: ako najveca nesreca mora da te zadesi, najbolje da ti se to desi u Japanu.
Da, to je dobro poredjenje, izmedju Japana i USA. Vide i laici to.
Link to comment
Ti "nastavnici", iz tih zemalja (7 zemalja) njima i onako ne treba viza za ostanak do 3 meseca (bez rada). Ni meni ne treba viza sa Oz pasosem ako cu samo da dodjem.Ako bas hoce, mogu da izadju iz zemlje (gde je prestala radna viza) i da udju na no-viza na 3 meseca. A to kosta, 99% njih nema para ni da se vrati kuci, kamoli da pravu U-turn.Stvar je u tome da je ta mladjarija kojoj je jedina kvalifikacija da su rodjeni u English speaking country, ne zna nista drugo da radi i vidi da je party over. Bas to: party over, nema prihoda da podrze njihove navike za izlaske i provod. Ljuti, odlaze pa i daju izjave na aerodromima koje novine citiraju.
Dakle oni bi trebali po tebi da ostanu u zemlji koja im je strana (tu su samo privremeno) i ako su ostali bez posla i prihoda i ne mogu sebi da pokriju troskove zivota?Sta ti uopste pokusavas da kazes, zaboga?
Link to comment
Sta ti uopste pokusavas da kazes, zaboga?
hoce da kaze da ne voli dodjose u Japan. verovatno mnogi od njih imaju i tetovaze Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Morali bi da budu teško neinformisani pa da misle da je Japan nekakva antiteza USofA.
:D Upravo to mislim. Bilo bi interesantno sprovesti neku blic-anketu, verujem da bi se iznenadio rezultatima. Poznato je da nashi ljudi mnogo cheshce, sa vishe zara i nekako intimnije raspravljaju o Hiroshimi nego sami Japanci kojima je to neprijatno podsecanje. Inache je jasno da su USA i Japan izgradili specifichne, duboke i veoma pozitivne veze, chini se neraskidive, prave partnerske, na obostrano zadovoljstvo i korist, shto je meni lichno veoma drago. Siguran sam da su i u ovoj katastrofi imali intenzivnu saradnju i razmenu iskustava, struchnjaka i tehnike.
Link to comment
svi bi preziveli osim onih koji ne bi preziveli
Dobro... TautologijaAli hocu da kazem Japan ce preziveti ovu kataklizmu cak i nuklearnu, uz neki manji broj zrtava.Ljudi, pa ovo nije gore od bacenih bombi na Hirosimu i NagasakiIspravite me ako gresim.Cunami je odneo najveci broj zrtava i svega ostalogKoliko ja vidim, cunami je bio najveci problem.
Link to comment

porodica mog prijatelja živi 100 km južno od Fukušime. izbegavaju da izlaze napolje, kažu da je radijacija jedan dan bila oko 100 puta viša od uobičajene (na bbc-jevom sajtu kažu oko 10 puta, dok je u tokiju, koji je nešto više od 100 km jugozapadno od njihovog grada i dovoljno daleko čak i u worst case scenario slučaju, nivo radijacije bio normalan). razmišljaju da li da se evakuišu. prijatelj ne veruje medijima ni u japanu, ni na zapadu. ali ne krivi ni jedne ni druge za način na koji interpretiraju informacije i predviđaju dalji tok događaja, pošto kada se pravo stanje ne zna sa 100% sigurnosti (na primer, nivo vode u bazenu reaktora 4), svaki scenario je moguć. prethodnih dana je govorio da bi samo želeo da zna istinu, kakva god da je... :(. hoću reći, neki ljudi koji su ipak malo bliže Fukušimi od Tokija i južnijih krajeva su veoma zabrinuti.

Link to comment
:D Upravo to mislim. Bilo bi interesantno sprovesti neku blic-anketu, verujem da bi se iznenadio rezultatima. Poznato je da nashi ljudi mnogo cheshce, sa vishe zara i nekako intimnije raspravljaju o Hiroshimi nego sami Japanci kojima je to neprijatno podsecanje. Inache je jasno da su USA i Japan izgradili specifichne, duboke i veoma pozitivne veze, chini se neraskidive, prave partnerske, na obostrano zadovoljstvo i korist, shto je meni lichno veoma drago. Siguran sam da su i u ovoj katastrofi imali intenzivnu saradnju i razmenu iskustava, struchnjaka i tehnike.
ja se bojim da prost narod veruje da su Japan i Amerika u potpuno neprijateljskim odnosima, a neshvatanje sistema globalne ekonomije dovodi do ideja kao sto je ta da bi Amerikancima na neki cudan nacin mogla da odgovara japanska tragedija. pokuso sam da objasnim kolegama da bi Amerikanci bili u world of shit kada bi Japan poceo da se masovno oslobadja americkih drzavnih obveznica kako bi dosao do kratkorocne likvidnosti. nije to tako lako objasniti ljudima koji razumeju samo polaritete i zero-sum varijante.
Link to comment
hoce da kaze da ne voli dodjose u Japan. verovatno mnogi od njih imaju i tetovaze
To je ono što je zanimljivo. Sa više strana sam čuo to o Japanu, da su ljudi neverovatno gotivni, ljubazni, skromni i sve samo ne arogantni i nakurčeni. Onda neki dođoš tipa Yoyogi krene sa takvim loženjem, sve u želji da ispadne veći Japanac od Akihita™, i napravi potpuno suprotni efekat.
Link to comment
porodica mog prijatelja živi 100 km južno od Fukušime. izbegavaju da izlaze napolje, kažu da je radijacija jedan dan bila oko 100 puta viša od uobičajene (na bbc-jevom sajtu kažu oko 10 puta, dok je u tokiju, koji je nešto više od 100 km jugozapadno od njihovog grada i dovoljno daleko čak i u worst case scenario slučaju, nivo radijacije bio normalan). razmišljaju da li da se evakuišu. prijatelj ne veruje medijima ni u japanu, ni na zapadu. ali ne krivi ni jedne ni druge za način na koji interpretiraju informacije i predviđaju dalji tok događaja, pošto kada se pravo stanje ne zna sa 100% sigurnosti (na primer, nivo vode u bazenu reaktora 4), svaki scenario je moguć. prethodnih dana je govorio da bi samo želeo da zna istinu, kakva god da je... :(. hoću reći, neki ljudi koji su ipak malo bliže Fukušimi od Tokija i južnijih krajeva su veoma zabrinuti.
To su sigurno neki dodjosi
Link to comment
porodica mog prijatelja živi 100 km južno od Fukušime. izbegavaju da izlaze napolje, kažu da je radijacija jedan dan bila oko 100 puta viša od uobičajene (na bbc-jevom sajtu kažu oko 10 puta, dok je u tokiju, koji je nešto više od 100 km jugozapadno od njihovog grada i dovoljno daleko čak i u worst case scenario slučaju, nivo radijacije bio normalan). razmišljaju da li da se evakuišu. prijatelj ne veruje medijima ni u japanu, ni na zapadu. ali ne krivi ni jedne ni druge za način na koji interpretiraju informacije i predviđaju dalji tok događaja, pošto kada se pravo stanje ne zna sa 100% sigurnosti (na primer, nivo vode u bazenu reaktora 4), svaki scenario je moguć. prethodnih dana je govorio da bi samo želeo da zna istinu, kakva god da je... :(. hoću reći, neki ljudi koji su ipak malo bliže Fukušimi od Tokija i južnijih krajeva su veoma zabrinuti.
Da li iko zna? Jedino moze da se meri, pa da se bezi.Ima li nekog, ko zna vise o tomeKad je bila havarija u Cernobilju, ovde nije bilo preteraneuzbune, na kraju krajeva, brinuo ne brinuo, na isto ti dodje....
Link to comment

A zar nije moguć (ne kažem da jeste tako) recimo ovaj scenario (laički):Vlasti kriju koliko je situacija ozbiljna u očajničkoj nadi da će uspeti da uspostave kontrolu, dovedu struju, šta već, možda zato i ne prihvataju pomoć, stručnjake...Posle nekog vremena, sve ode u PM, oni konačno priznaju da je radijacija černobilska na kub, da su okolne zemlje ugrožene, da će ko zna kad obuzdati zračenje...itd.Da li je onda taj medij koji je malko više alarmirao ljude (da se pripreme, pokupuju jod, gajgerove brojače, šta ti ja znam, olovnu ćebad...) loš?Ako ne bude ništa od svega toga - Dobro, šalili smo se.Pa jel' uzbuniše (čak i zdravstvene organizacije) planetu zbog svinjskog gripa i jel' ih neko krivično goni zbog toga?

Edited by ion
Link to comment
To je ono što je zanimljivo. Sa više strana sam čuo to o Japanu, da su ljudi neverovatno gotivni, ljubazni, skromni i sve samo ne arogantni i nakurčeni. Onda neki dođoš tipa Yoyogi krene sa takvim loženjem, sve u želji da ispadne veći Japanac od Akihita™, i napravi potpuno suprotni efekat.
+1. to sam i iskusio sa Japancima, na izvestan dalji nacin sam rodbinski povezan sa Japanom ali dovoljno da skontam sta je i kako je. pre svega, arogancija i nakurcenost je nesto sto se u japanskoj kulturi smatra uzasnim prostaklukom. moze da misli svasta o tebi, ali ti to nece reci makar ga pekli zivog. osim, je li, prostaka kojih ima svuda. da Japanac govori o gostu ovako kako Jojogi govori o klincima koji "predaju engleski" po Japanu, to je nesto van svake pameti, za to te teraju iz boljeg drustva.nego sta bude kad nasi ljudi zapale za Ameriku? uglavnom se ponasaju kao da ih je Sarah Palin odgajala na svom zlom mleku. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
×
×
  • Create New...