Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Možda je veoma ozbiljna za nekog zvaničnika ili osobu na položaju, ali zašto bi bila ozbiljna za anonimnog učesnika Internet foruma? Čovek iznosi svoje mišljenje, na drugima je da ga vrednuju kako im se svidi.
Pri tome, lokalno stanovnistvo ne daje 5 para za (nepostojecu) radijaciju. Obezbedjuju se za iskljucenja struje i ne-nuklearne stvari kao nestanak goriva ili novi jak zemljotres koji bi i za sada nezahvacene mogao da strefi.Edano-san (portparol vlade) se pojavljuje u radnickoj uniformi (takve se masovno nose po firmama, cak i ne-radnickim, kao NTT DoCoMo sa 60 miliona pretplatnika na njihove mobilne telefone) boje petroleja. Na Zapadu ne izgleda kao veliko moodo, vise izgleda kao poslovodja smene na pokretnoj traci a u lokalu (u Japanu) izgleda kao neko ko je duboko ukljucen u desavanja i resavanja.Na kraju, njegovu politicku sudbinu ce odluciti lokalni glasaci, ne CNN, za lokalne (Japan) je on odlican. Cak ide i preko mere: sta on ima da se pravda strancima, mi znamo da on radi ono sto je moguce uraditi. A jedino lokalcima, ne svetskim medijima, on nesto znaci.I ja isto nosim uniformu (istina, samo jaknu, teget boje sa logom firme koja je i anti-static za racunske centre). Cak je i prezentabilna, u Australiji i Americi je kolege nose i kada su van posla.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

3) Iz usputnih razgovora i čitanja komentara na vesti (znam, gubljenje vremena) prilično mi jasno deluje da mnogi ljudi i dalje vezuju pojam "nuklearno" za nuklearni rat. Kao da zamišljaju da ne samo što u svakoj elektrani čuči jedna hidrogenska bomba sa sve tajmerom koja nam jel'te daje struju, nego su one sve još nekako povezane, i lančana reakcija samo što nije počela. I bum, ode Vinča u vazduh. Ne bih nikome da solim pamet, ali širenje takvih priča služi isključivo licemerima koji pokušavaju da prodaju svoje glasilo po svaku cenu.
И да подметну јефтин сценарио неком произвођачу катастрофалних филмова друге и треће лиге.
Link to comment

Stranci u JapanuIma ih nekih ~1.8 miliona. Tu su ukljuceni i treca generacija Koreanaca i Kineza, njih je mozda 1.2 miliona. Nikada nisu hteli da uzmu japansko drzavljanstvo mada su svoje jezike mnogi zaboravili ili nikada naucili.Od ostalih 600 hiljada, ima 300 hiljada Brazilaca, Filipinaca i ostalih iz Azije koji su tu na radu.Preostalih 300 hiljada su nastavnici engleskog, mahom mladjarija iz English speaking countries i profesionalci koje su firme poslale u Japan.Oni koji beze su uglavnom ti nastavnici, kojima su ugovori prekinuti zbog nesrece, oni i ne mogu da ostanu bez radne vize, koja vise ne postoji jer su im skole zbrisane a one koje nisu nalaze otkaze studenata.Drugi koji beze su pioni koje su firme poslale pa sad vataju vunu na teskoce tako vidjene na TV da se ogrebu za extra kartu nazad o tudjem trosku. Otprilike kao osoblje Genexa 70-ih i 80-ih po stranim zemljama.Na kraju, Japanci mogu (a nece u nekom znacajnijem obimu) i da se zapitaju: sto su nam uopste trebali svi ti stranci? Dok njihove televizije od nas prave majmune, oni brishu i kao da potvrdjuju nasu (japansku) nesposobnost.Nema boljih od samih Japanaca da rese i prodju kroz ovo. I pored sto imam otvorene karte za Australiju i Tajland, ne pada mi na pamet da odem.Cak ni u lokalu da idem na vikend van Nagoje, taman posla da se plasim radijacije. Cisto, deliti sa ovim ljudima nesrecu je oplemenjujuce. To nije ni tesko, kada se odbaci hype koji su mediji stvorili a oko tebe trezven i dobar narod.Utorak i sredu 22-23 mart, idem u Tokijo da radim. Zabole me za lazne i naduvane izvestaje o radijaciji. Ne samo mene.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Oni koji beze su uglavnom ti nastavnici, kojima su ugovori prekinuti zbog nesrece, oni i ne mogu da ostanu bez radne vize, koja vise ne postoji jer su im skole zbrisane a one koje nisu nalaze otkaze studenata.
Na kraju, Japanci mogu (a nece u nekom znacajnijem obimu) i da se zapitaju: sto su nam uopste trebali svi ti stranci? Dok njihove televizije od nas prave majmune, oni brishu i kao da potvrdjuju nasu (japansku) nesposobnost.
ali ovo nema smisla, ne dozvoljavaš nekom da ostane jer nema radnu vizu jer mu je uništeno mesto gde je radio, pa onda kažeš, ma glupi stranci, vidi kako odma brišu i neće da se solidarišu sa nama
Link to comment
I na kraju, po meni neochekivana, snazna podrshka gradjana Srbije. Ne sumnjam u iskrenost jednog dela, ali imam utisak da je vecinski bazirana na snaznoj anti-amerikanshtini i da se pomoc Japana Srbiji potpuno pogreshno protumachila .......
Gde u podršci građana Srbije vidiš "snažnu anti-amerikanštinu"? Morali bi da budu teško neinformisani pa da misle da je Japan nekakva antiteza USofA. Verovatnije je da su uticaj imali oni mali žuti autobusi kojima se godinama u Beogradu voze, nego neka hodgepodge ideologija.Na Prvoj imaju neku emisiju inventivnog naziva Žarište, gde reporterke izbečenih očiju izveštavaju da nuklearke, zamislite, koriste vodu reke Dunav za hlađenje reaktora, pa zato "možete samo da zamislite šta bi se desilo kad bi došlo do izlivanja". Journalism gold.Doveli nekog lika u hazmat kombinezonu u studio, pa se voditelj zabvaljaj.- Gospođo X, da li je ovakva odežda efikasna zaštita?- Jeste, ta odela mogu da vas zaštite od kontaminacije, mada ne od zračenja.- A šta to znači prevedeno na običan jezik?Znači da si retard, to znači.
Link to comment
Ne iznenadjuje da je Japan odbio pomoc nerazvijenih zemalja kojima velikodushno pomaze. Sasvim je logichno da bi ta pomoc samo smetala, a i koshtala domacine. Treba to ugostiti, a imaju svojih ljudi vishe nego shto je potrebno, tako da je to bilo onako, iskreno. To je jedna od top 20 zemalja u svetu i lekari iz Kube :lol: i vatrogasci iz Moldavije, Srbije, nebitno odakle, bi samo dodatno opteretili ionako teshku situaciju.
Japan je odbio i pomoc nekih razvijenih, za koje je zakljucio da bi u ovom trenutku odvukli previse resursa, a doneli premalo koristi, npr. Svedske. Koliko znam, u ovom trenutku je prihvatio samo od desetak zemalja i to onih iz najblizeg okruzenja, bez obzira na ekonomsku razvijenost. Sto se meni cini kao vrlo racionalno ponasanje.Sto se tice kontradiktornih vesti, vazi isto kao za medijsku galamu. Ne treba se cuditi, niti uzimati za zlo, ako se neka vest pojavi, pa posle pokaze kao netacna, pod uslovom da nije "sudbonosna". Vazno je samo da se ne juri za senzacijama, jer to moze naneti jos vise stete, a neki mediji, pa bogami i naucnici su se pokazali skloni tome.Ne sme se zaboraviti ni da se ovde skupilo toliko losih okolnosti odjednom, da to svet do sada nije video i doziveo. Kako bi neko uopste mogao tacno da zna sta bi, kako i kojim redosledom trebalo uciniti? Ne smem ni da pomislim kako bi sve to izgledalo negde drugde, ali kako sada stvari izgledaju, Japanci se sjajno drze, a i oni koji odlucuju imaju kakvu-takvu kontrolu nad situacijom. Mozemo samo da im drzimo palceve ili se molimo za njih, a za tacne ocene (ne) delotvornosti pojedinih poteza nadleznih je sigurno super prerano. Pa i to "zapisavanje" reaktora iz helikoptera moze da bude samo jedan od pokusaja da se nesto ucini, bilo sta, dok se ne nadje pravo i trajnije resenje. Ako je i jedina korist od svega bila da su se u medjuvremenu ljudi malo umirili i videli da se nesto ipak preduzima, opet nekakva vajda.
Link to comment
ali ovo nema smisla, ne dozvoljavaš nekom da ostane jer nema radnu vizu jer mu je uništeno mesto gde je radio, pa onda kažeš, ma glupi stranci, vidi kako odma brišu i neće da se solidarišu sa nama
Ti "nastavnici", iz tih zemalja (7 zemalja) njima i onako ne treba viza za ostanak do 3 meseca (bez rada). Ni meni ne treba viza sa Oz pasosem ako cu samo da dodjem.Ako bas hoce, mogu da izadju iz zemlje (gde je prestala radna viza) i da udju na no-viza na 3 meseca. A to kosta, 99% njih nema para ni da se vrati kuci, kamoli da pravu U-turn.Stvar je u tome da je ta mladjarija kojoj je jedina kvalifikacija da su rodjeni u English speaking country, ne zna nista drugo da radi i vidi da je party over. Bas to: party over, nema prihoda da podrze njihove navike za izlaske i provod. Ljuti, odlaze pa i daju izjave na aerodromima koje novine citiraju.
Link to comment
ukoliko dodje do vece pizdarije, yoyogi ce poslednji ostati u japanu. nece se evakuisati cak iako ga licno car bude molio.
Car je ovaj narod, osim ostalog vidim kroz ljude oko mene.Sto bih se ja evakuisao? Gde oni mogu da se evakuishu? I zasto? Zbog dupeglavog CNN-a?
Link to comment
2) O razlikama između ove opasnosti i one od pre 25 godina radije ne bih, ima stručnijih od mene koji to sigurno mogu mnogo bolje da objasne. Meni deluje kao da ima više razlika nego sličnosti, ali da svet više voli Fukushimu da poredi sa Černobiljem nego sa Three Mile Islandom upravo zato što je tako "kataklizmičnije". Još su u startu krenuli da traže neku ljudsku grešku i ovde, ne bi li bilo više sličnosti i sočnijih novinskih naslova. <_<
+ hiljadu, jedino sto stvarno ne vidim ko ovde poredi fukusimu sa cernobiljem.
Link to comment

Pratim ovo oko nuklerki, ali niko nije objasnio, sta bi bilo kad bi bio 7 stepen, kao u Cernobilju. Nastadalo je ukrug, lupam 50-60 km, jer se nije znalo. A Evropa prezivela. I Ukrajina! I susedi. Mozda ima nekog dugorocnog efekta, kakvog i kolikog je pitanje, ali Japan bi preziveo,iako ne verujem da ce to toga da dodje,i sedmi stepen. Ne svi, i ne bez posledica, ali narod bi preziveoIspravite me ako gresim

Link to comment
×
×
  • Create New...