Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Nije vreme za zabavu, otkazao sam posetu Adventure World (Wakayama, blizu Osake) gde imaju 2 baby panda, a samo 1 dan odmora je trebao. Rezervisano pre 3 meseca.Svi su otkazali sve sto ih odvlaci od domova, cak i sluzbena putovanja, ljudi kojima se nista nije desilo, cak i jako daleko od nesrece same.Potpuno je japanski biti tu kad je tesko i ne pokazivati znake zelje za odsustvom.Tesko shvatljivo, mada nesto kao sto su kod nas deca govorila : "ko izda -> pizda".Svi zajedno, mirno i napred. Da budem iskren, oduvek mi je bilo drago da mi cerka bas u Japanu odrasta. Tek sad, uz ovu i posle ove nesrece, to ce biti jos bolje potvrdjeno.Preziveti je sa njima, nesreca veca od ove nije zamisliva (mozda i jeste samo ne bi imao ko o tome da prica) i dostojanstvo i humanost sa kojom se kroz nju prolazi i kako se prevazilazi.Over to CNN.

Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Meni je ceo ovaj slucaj zapravo dokaz koliko su nuklearke dobro dizajnirane i sigurne za upotrebu - bar ove japanske. Roknuo je zemljotres od 8,9 rihtera, onda je roknuo cunami, elektrana je tik uz obalu i jos se nije desio Cernobilj. Ja na to mogu da gledam samo pozitivno.
objektivno jeste tako.vesti pratim odavde:http://www.iaea.org/newscenter/news/tsunamiupdate01.html Edited by PointTaken
Link to comment
da, poznato je da je gospodin brindenbo pre 35 godina upravo razmisljao kako ce se reaktor ponasati kada ga rokne kombinacija zemljotresa i cunamija, pa je brze bolje dao ostavku.
1) није само он, него још двојица2) па их је и то натерало (пише на 2. страни чланка) да крену редом и испоправљају све те реакторе тог почетног модела.3) нешто је рачунао, иначе не би дошао ни до каквих закључака. Још је вероватније да је рачунао и на много мање од овог, па је испало по том рачуну да неће ваљати. А кад су кренули да ојачавају, ојачавали су га до неке некле - вероватно је ово сад далеко преко тога.Шта би било да није дигао фрку и да је цела серија остала у првобитном облику?
Link to comment
Meni je ceo ovaj slucaj zapravo dokaz koliko su nuklearke dobro dizajnirane i sigurne za upotrebu - bar ove japanske. Roknuo je zemljotres od 8,9 rihtera, onda je roknuo cunami, elektrana je tik uz obalu i jos se nije desio Cernobilj. Ja na to mogu da gledam samo pozitivno.
Zivim u zemlji gdje ima oko 60-ak nuklearnih reaktora i gdje nam elektricna energija totalno (90%) zavisi od tih nuklearki i naravno da sam pro nuke raspolozen. Godinama i decenijama su nam govorili da je ta energija najbezbjednija i da se vise nikako ne moze desiti jedan cernobil. To jest govorili da moze ali samo u Ex CCCP zemljama i satelitima. Godinama su nam pricali da su u Japanu nuklearke najbezbjednije i da mogu izdrzati skoro bilo kakav zemljotres i bilo kakav cunami. I naravno najveca nuke katastrofa poslije cernobilja se desila bas u tom Japanu usprkos svim onim pricama.I dalje sam naravno za nuklearke ali zaboravite pricu da su one bezopasne. I jos nesto, ovo samo dokazuje da se nuklearke nikako ne treba da stave pod menadzment neke privatne firme.
Link to comment

Pa nuklearka jeste prezivela zemljotres. Manje-vise je ceo Japan preziveo zemljotres (od 8,9 rihtera!) bez vecih ostecenja, a cini mi se niko nije zbog samog zemljotresa poginuo. Prakticno sva steta je posledica cunamija, a ne direktna posledica samog zemljotresa. A sto se tice nuklearke, zapravo, problem nije u reaktoru nego u dizel generatorima koji su trebali da pruze struju bezbednosnim mehanizmima za reaktor. To je ono sto je cunami "odneo" ili ostetio i zato je nastao problem. Dakle problem je nastao u delu elektrane koji nema veze sa samom nuklearnom energijom.Daljni paradoks, kada pricamo generalno o nuklearkama, je taj da mi sirom sveta upravo zbog antinuklearne histerije 70ih, 80ih, i 90ih imamo manje bezbedne reaktore nego sto bi ih imali da je istim tempom kao pre te histerije nastavljena gradnja nuklearki i razvoj novih reaktora. Zbog te histerije u SAD su vecina reaktora iz 1970ih godina (ili stariji), mnogi od njih su bazirani na reaktorima osmisljenim 1950ih.

Link to comment

Evo malo uznemiravajucih vijesti (na fr). CRIIRAD

Des mesures partielles réalisées mardi et mercredi par un laboratoire japonais sur la radioactivité à Tokyo donnent des "résultats inquiétants", s'est alarmée jeudi la Commission de Recherche et d'Information indépendantes sur la Radioactivité (Criirad). En moyenne sur 42 heures, l'activité de l'iode 131 s'élève à 14,9 becquerel par mètre cube (Bq/m3), celle de l'iode 132 à 14,5 Bq/m3, celle du césium 134 à 3,4 Bq/m3 et celle du césium 137 à 3,2 Bq/m3, énumère la Criirad, qui affirme que l'air "contient nécessairement" d'autres particules radioactives."En situation normale, le seul radionucléide que l'on s'attend à mesurer dans l'atmosphère est le césium 137", en raison d'une contamination résiduelle après la catastrophe de Tchernobyl, mais à un taux environ "un million de fois inférieur", souligne l'association.
Link to comment

Na beogradskoj hronici svaka dva minuta ide link ka sajtu na kome možemo provjeriti trenutno stanje radijacije u Srbiji. Wtf? Mislio sam da u ovoj situaciji ne može da se desi ništa budalastije od onog opskurnog prebrojavanja nacionalnosti žrtava kada smo svi kolektivno odahnuli jer među nastradalima nema Srba, međutim ovo prevazilazi granice svake paranoje.

Link to comment
Uuuuuuu sad si najebo, ne pokazujes zeljenu dozu histerije.
Da se onih par tehnicara i vojnika upravo ovih poslednjih dana ne zrtvuje i to u bukvalnom smislu jer mnogi od njih nece preziveti sledecih nekoliko nedelja videli bi gospodo sta je histerija. Katastrofa se nije dogodila samo zbog njih a ne zato sto je elektrana dobro dizajnirana.Sami konstruktori Toshibe kazu da su samo tupo kopirali sezdesetih stari GE plan i da tada uopste nisu uzimali u obzir cunamije a i posle njih je slabo ko o tome razmisljao.
Link to comment
Zivim u zemlji gdje ima oko 60-ak nuklearnih reaktora i gdje nam elektricna energija totalno (90%) zavisi od tih nuklearki i naravno da sam pro nuke raspolozen. Godinama i decenijama su nam govorili da je ta energija najbezbjednija i da se vise nikako ne moze desiti jedan cernobil. To jest govorili da moze ali samo u Ex CCCP zemljama i satelitima. Godinama su nam pricali da su u Japanu nuklearke najbezbjednije i da mogu izdrzati skoro bilo kakav zemljotres i bilo kakav cunami. I naravno najveca nuke katastrofa poslije cernobilja se desila bas u tom Japanu usprkos svim onim pricama.I dalje sam naravno za nuklearke ali zaboravite pricu da su one bezopasne. I jos nesto, ovo samo dokazuje da se nuklearke nikako ne treba da stave pod menadzment neke privatne firme.
Koliko ja znam u FR nuklearke proizvedu cca80% električne energije. (cepidlačim, znam ;))Pa dobro su govorili. Nuklerake su prilično bezbedne, ali ne i 100% I nije ti trebao zemljotres u Japanu da to saznaš - zar nije bilo par incidenata sa nukelarkama u FRancuskoj ovog Prošle godine?
Pa nuklearka jeste prezivela zemljotres. Manje-vise je ceo Japan preziveo zemljotres (od 8,9 rihtera!) bez vecih ostecenja, a cini mi se niko nije zbog samog zemljotresa poginuo. Prakticno sva steta je posledica cunamija, a ne direktna posledica samog zemljotresa. A sto se tice nuklearke, zapravo, problem nije u reaktoru nego u dizel generatorima koji su trebali da pruze struju bezbednosnim mehanizmima za reaktor. To je ono sto je cunami "odneo" ili ostetio i zato je nastao problem. Dakle problem je nastao u delu elektrane koji nema veze sa samom nuklearnom energijom.Daljni paradoks, kada pricamo generalno o nuklearkama, je taj da mi sirom sveta upravo zbog antinuklearne histerije 70ih, 80ih, i 90ih imamo manje bezbedne reaktore nego sto bi ih imali da je istim tempom kao pre te histerije nastavljena gradnja nuklearki i razvoj novih reaktora. Zbog te histerije u SAD su vecina reaktora iz 1970ih godina (ili stariji), mnogi od njih su bazirani na reaktorima osmisljenim 1950ih.
Hm. Taj generator je neophodan deo nuklerake. U ovom slučaju vidimo poprilično važan, tako da, pošto se pokvario, znači da nuklearka - nije preživela ovu prirodnu katastrofu. Znam, opet cepidlačim ;)I nebitno što je kvar generatora posledica cunamija, a ne samog zemljotresa - cunami je posledica zemljotresa, i očigledno idu u kompletu. Slažem se da je ta antinuklearna histerija bila pogrešna i, evo, na žalost, opet se ponavlja :(
Na beogradskoj hronici svaka dva minuta ide link ka sajtu na kome možemo provjeriti trenutno stanje radijacije u Srbiji. Wtf? Mislio sam da u ovoj situaciji ne može da se desi ništa budalastije od onog opskurnog prebrojavanja nacionalnosti žrtava kada smo svi kolektivno odahnuli jer među nastradalima nema Srba, međutim ovo prevazilazi granice svake paranoje.
Pa to narod traži: paniku i mediji im to daju :D
Da se onih par tehnicara i vojnika upravo ovih poslednjih dana ne zrtvuje i to u bukvalnom smislu jer mnogi od njih nece preziveti sledecih nekoliko nedelja videli bi gospodo sta je histerija. Katastrofa se nije dogodila samo zbog njih a ne zato sto je elektrana dobro dizajnirana.Sami konstruktori Toshibe kazu da su samo tupo kopirali sezdesetih stari GE plan i da tada uopste nisu uzimali u obzir cunamije a i posle njih je slabo ko o tome razmisljao.
Ček, zar Fukishima nije projektovao i izgradio GE, a ne Toshiba?
Link to comment
Ček, zar Fukishima nije projektovao i izgradio GE, a ne Toshiba?
Reaktore je dizajnirao GE, tri od 6 reaktora i izradio, a ostale su radili Toshiba 2 i Hitachi 1.
Link to comment
×
×
  • Create New...