Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Mali uvid u kulturoloske razlike kada dodje do portparola (Edano-san) koga citiraju agencije i paze na svaku njegovu rec.Japanci, generalno, ne daju decizivne izjave. Uvek se ostavi neka rezerva, kako u svakodnevnom zivotu, tako i u politici pa i sada.Ne sumnjam da su Edano-san izjave prilagodjene svetskoj upotrebi (i da je bio na treningu za to) nego tu nastaje nerazumevanje sa svetom.Na primer, da zoves aerodrom i pitas za status nekog leta situacija bi bila ovakva (korisnik je neko sa Zapada, ukljucujuci i Srbiju):korisnik: Let taj i taj, da li je sleteo?sluzbenik: nije, jos je u letu.korisnik: a sletece kada?sluzbenik: u 14:20, mozda.Tu sad nastaje zabuna: "mozda?".To "mozda", "maybe", "tabun" na japanskom, je cisto ograda da nisi Bog koji moze da kaze za sigurno. Ja to "tabun" uzimam kao sigurno a njihove takve izjave nailaze na cudjenje i frustraciju onih koji ih ne znaju.Drugo, Edano-san, nikada nije rekao ( a to je zbog treninga gde zna da ce se obracati spoljnom svetu) "mozda" niti je rekao "cinimo sve u nasoj moci".Na japanskom, "cinimo sve u svojoj moci" znaci: "nista ne mozemo da uradimo".Koliko god da je shlifovan i treniran, sve sto kaze i prevede se izgleda kao sissy, kao da nema pojma ni o svom poslu niti sta se desava. Potpuno pogresno. I on zna ono sto sam ranije postovao samo on ne moze da kaze "zayebite to, ima pola miliona ljudi kojima treba hrana, voda i gorivo". Stvarno, kako moze da kaze CNN-u mada to vri u njemu?Odvojili su ovaj Fukushima slucaj od prave stvari i nadam se da ce evakuisani i ugrozeni to jos vise i jos brze osetiti.Sumarum: ako ti je sudjeno da se budes u nesreci ovakvih dimenzija, bolje da te to zadesi u Japanu nego bilo gde drugde.

Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Danasnja naslovna strana dnevnog lista The Nation (Bangkok, Thailand):TheNation.jpgTo dodje posle slanja Thai transportnih aviona sa tonama pirincha, pre dva dana.Donacije u robi se primaju od zemalja i od firmi, ne od pojedinaca. Na primer, Indija je poslala 25,000 cebadi.Ovo ne bih mogao da kazem na sajtu neke novinske kuce: novinari, gladni za senzacijama, da zabave i usplahire svoje gledacko telo i podignu rejting, su tesko ista pomogli u ovoj nesreci. Cak su i odmogli.

Link to comment

Najveće svetske mreže su jutros toliko insistirale na "narodu čija se reakcija polako pretvara iz disciplinovanog čekanja u očaj i gnev", da sam isključio TV i zamalo uhvatio sebe kako im uz par sočnih psovki poručujem da ćemo videti njihovu višu rasu na delu kada im rascep St. Andreas bude zviznuo zaušku.

Link to comment

korisnici VIP mreze poslali 47.000 poruka po 50 dinara za prva 2 dana akcije = 23.400 evraako se ovako nastavi, brzo ce se stici do miliona u sve tri mreze.

Link to comment
Napokon jedna lijepa vijest.
A to su uradili tweeteri a ne oni na terenu?Kao da tweets rushe vlade i spasavaju nuklearne reaktore. Sve sa peep-peep sa kaucha.People, get real.
Link to comment
Najveće svetske mreže su jutros toliko insistirale na "narodu čija se reakcija polako pretvara iz disciplinovanog čekanja u očaj i gnev", da sam isključio TV i zamalo uhvatio sebe kako im uz par sočnih psovki poručujem da ćemo videti njihovu višu rasu na delu kada im rascep St. Andreas bude zviznuo zaušku.
Jbt, ko to? Nagađam da je Sky? :isuse:
Link to comment
Najveće svetske mreže su jutros toliko insistirale na "narodu čija se reakcija polako pretvara iz disciplinovanog čekanja u očaj i gnev", da sam isključio TV i zamalo uhvatio sebe kako im uz par sočnih psovki poručujem da ćemo videti njihovu višu rasu na delu kada im rascep St. Andreas bude zviznuo zaušku.
Odakle ti gnev? Odakle ti "visa rasa"?Narod japanski je disciplinovan i miran, uvezban za nesrece, nikoga ne krivi. Nesrece koje nisu man-made razumeju bolje nego iko. I vlasti ih isto tako razumeju, nisu te vlasti pale sa neba nego dojucerasnji commoners, izglasani na slobodnim izborima.
Link to comment
Najveće svetske mreže su jutros toliko insistirale na "narodu čija se reakcija polako pretvara iz disciplinovanog čekanja u očaj i gnev", da sam isključio TV i zamalo uhvatio sebe kako im uz par sočnih psovki poručujem da ćemo videti njihovu višu rasu na delu kada im rascep St. Andreas bude zviznuo zaušku.
Jbt, ko to? Nagađam da je Sky? :isuse:
Ne znam ko je, ali svi americki mediji koje ja pratim su puni pohvale za Japanski narod, njihov mentalitet i kulturu koji se manifestuju kroz mirno i stalozeno prihvatanje realnosti i potpun nedostatak ikakve velike panike ili nezadovoljsta, o nekim nemirima i pljackama da ne govorimo. A izmedju redova se da procitati nesto kao "Nedajboze da se ovo desi nama, jer je ocigledno da bi sve bilo kao u New Orleansu posle Katrine".
Link to comment
Odakle ti gnev? Odakle ti "visa rasa"?
Cijenim da je Beowl mislio na višu rasu čiji mediji pumpaju paniku i senzacionalizam o celoj situaciji. Mada mi se čini da bi to oni isto radili i da zaista rokne na St Andreasu, domaćem terenu.I meni dosta raste pritisak kad samo uporedim na primer ovo
BBC: Japan says it is stepping up efforts to cool overheating fuel at the tsunami-hit Fukushima Daiichi nuclear plant.
i ovo
Sky News:Japan Admits Nuclear Problem Is 'Severe' (It's) the beginning of the catastrophic phase... Maybe we have to pray
Nisu američki mediji doduše u pitanju, ali...
Link to comment
Odakle ti gnev? Odakle ti "visa rasa"?
Možda se nismo razumeli. Pod "višom rasom" sam mislio na ove angloameričke medijske mogule koji već dva dana neumorno trube o nekakvom besu, gnevu i očaju u Japanu, između čega umeću fotografije članova njihovih spasilačkih timova koji naravno izvlače desetine dece i nejači iz ruševina dok japanske vlasti ostavljaju svoj narod na cedilu. Tako otprilike zvuči kada gledaš CNN i Sky News jedno desetak minuta. Zbog toga sam ih opsovao i zamalo pomislio: "Videćemo vas kada vas raspali St. Andreas ili bilo šta makar približno ovome". Cenim da bi tamo duplo više ljudi poginulo u pljačkama i nemirima, nego u samom zemljotresu/cunamiju ali ipak im to nisam poželeo. Oholost sa kojom izveštavaju iz Japana ipak nije vredna takvih emocija.Marvine,da, oni i CNN, ko drugi...
Link to comment
A to su uradili tweeteri a ne oni na terenu?Kao da tweets rushe vlade i spasavaju nuklearne reaktore. Sve sa peep-peep sa kaucha.People, get real.
Jesi ti opet poludio, odmah navaljuješ sa katanom na normalan komentar? To je službeni twitter TEPCOa, koliko ja vidim, za obavještavanje internet generacije o naporima istoga. Opusti se malo i udahni par dubokih.edit: aha, vidim po drugom odgovoru (''viša rasa''), yoyogi je opet malo akutno pooko, ni ne čita što piše nego samo sječe i vrišti banzai.edit2: nije ofišl, sad su tek otvorili. na japanskom. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Meni je ceo ovaj slucaj zapravo dokaz koliko su nuklearke dobro dizajnirane i sigurne za upotrebu - bar ove japanske. Roknuo je zemljotres od 8,9 rihtera, onda je roknuo cunami, elektrana je tik uz obalu i jos se nije desio Cernobilj. Ja na to mogu da gledam samo pozitivno.

Link to comment
Meni je ceo ovaj slucaj zapravo dokaz koliko su nuklearke dobro dizajnirane i sigurne za upotrebu - bar ove japanske. Roknuo je zemljotres od 8,9 rihtera, onda je roknuo cunami, elektrana je tik uz obalu i jos se nije desio Cernobilj. Ja na to mogu da gledam samo pozitivno.
Uuuuuuu sad si najebo, ne pokazujes zeljenu dozu histerije.
Link to comment
×
×
  • Create New...