Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Ali ne guraju svoju opsesivno izabranu temu u bukvalno svaki post, na bilo kojoj temi, što Yoyogi tamo™ radi već godinama. Ako bih ja sad krenuo da na temama o zemljotresu, WikiLeaksu, prevodilačkim greškama, i FESTu tupim o tome kako je Liverpool veći klub od Manchester Uniteda (što vi nišči duhom ne razumete ali dobro, da živite u Liverpulu kao ja sve bi vam bilo jasno, evo da ilustrujem poentu serijom fotografija svog futona)... verujem da bi powers that be vrlo lako našle opravdanje da me udalje sa foruma.That being said ova tema jeste savršena za njega, i nema smisla da mu iko zamera da prečesto postuje.
Kao što rekoh, Yoyogi ovde ima skoro 2k postova, kada je dolazio blizu tvoje ilustracije, em mu je dovoljno ljudi reklo i stavilo do znanja da preteruje, em je zasipanje celog foruma time nekako bivalo sprečeno, brisanjem, splitovanjem, kad dođe do težih reči warnom i jednim banom, nema on ovde neki imunitet. Upravo zbog ovoga svega što si ti napisao sam rekao kao prvo, da mi je jasno da ima ljudi koji ne vole da ga čitaju, ono na šta sam ja reagovao da je i bez toga dolazilo do takvih zahteva, jer se oglasio samo na ovom topiku. Ostatak sledi na tvoj zaključak koji je suština onoga što sam i ja hteo reći.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Ovde je glavni problem informaciona politika koja smatra ljude za idiote. Upravo to i pospesuje paniku i senzacionalizam medija jer je informaciona politika nejasna a medijska buka nesnosna.Ispravna politika i uopste izvestavanje bi se sastojalo iz tri dela:1) Ovo je situacija, ovo su merenja tu i tu, ovo su sigurnosni sistemi koji jos uvek funkcionisu, ovo je nase vidjenje najverovatnijeg daljeg razvoja/scenarija.2) Najgori moguci scenario, sta se desava u tom slucaju, koje okolnosti moraju da se uzmu u obzir (meltdown, kontakt sa vodom, eksplozija, vetar, kisa). Koja je verovatnoca scenarija.3) Najbolji scenario i njegova verovatnoca, pro- i kontra-argumenti. Na ovaj nacin svako za sebe moze na osnovu ovih informacija da vidi koji je rizik i ponasa se u skladu sa tim bez panike. Problem je u tome sto vecina uopste nije svesna sta i kako se dolazi do najgoreg scenarija, informacije dolaze na kasicicu a razni eksperti sirom sveta bez informacija sa terena spekulisu u sirokom dijapazonu od najboljeg moguceg do najgoreg scenarija. Takvo okruzenje je idealno za senzacionalisticku manipulaciju raznih interesnih grupa koje pokusavaju da uticu na javno mnjenje.

Link to comment
Kod nas je bilo slično: 'radioaktivni oblak u Mađarskoj, u Austriji, u Italiji, u SFRJ nije povećan nivo radijacije'.
A, не, "у СФРЈ је ниво радијације у оквиру дозвољеног", јер су у тих дан-два брже боље преправили стандарде дописавши по нулу или две на максималне дозвољене дозе. И кад је то стигло до нас, стварно било у оквиру дозвољеног.
Link to comment

Nema direktne veze sa temom, ali na neki način jeste - povezano:http://www.youtube.com/watch?v=xQXDt4VdS0E

Earthquake forcaster Jim Berkland warns of a 'high risk'seismic window and potential for a massive quake poised to strike somewhere in North America inbetween the dates of March 19th and 26th. Berkland points to the recent mass fish die-offat King Harbor near Redondo Beach as a harbringerof a potential catastrophic quake in the nearfuture...Berkland accurately predicted the 1989 San Francisco earthquake.
hmmm Edited by dekss
Link to comment
Problem je u tome sto vecina uopste nije svesna sta i kako se dolazi do najgoreg scenarija, informacije dolaze na kasicicu a razni eksperti sirom sveta bez informacija sa terena spekulisu u sirokom dijapazonu od najboljeg moguceg do najgoreg scenarija. Takvo okruzenje je idealno za senzacionalisticku manipulaciju raznih interesnih grupa koje pokusavaju da uticu na javno mnjenje.
Stvar je u tome da mi, laici, pojma nemamo kog stručnjaka, koju instituciju da slušamo i uvažimo mišljenje. Ovih dana, čitao sam bar desetak teorija i gledao intervjue, od gospođe iz Beča i nekog našeg profe koji se kunu u beznačajnost događaja, maltene bebu u kolicima da šetaš pored elektrane, do sasvim suprotnih stavova. Namnožilo se tih međunarodnih agencija, udruženja i svega, nije čudo što lako zavlada panika. Kad se doda internet kao čarobni skup nesistematizovanih poluinformacija, eto belaja.Prema tome, pojma nemam da li je Japan ugrožen, ima li mesta radosti "što veter duva ka okeanu" ( a okean teče dalje, al o tome ne mislimo sad),šta je još ugroženo, i slično.
Link to comment

Delić članka iz Vremena. Bez obzira na to što je šteta manja nego što bi bila inače, da je u pitanju neka druga zemlja i drugi reaktor, ovo što je navedeno je bolno tačno. Poluvreme raspada cezijuma 137 je oko 30 godina, drugih izotopa još i više. Velika šteta je već načinjena, a situacija još uvek nije rešena, vrlo lako može da postane još gora.

Eksplozija reaktora broj 2, međutim, ostaviće dugoročne posledice. Stanovništvo je već evakuisano u zoni prečnika 20 km oko elektrane, a građanima koji se nalaze između 20 i 30 kilometara u prečniku, savetuje se da ne napuštaju kuće. U međuvremenu, proglašava se zona zabrane leta iznad elektrane. Stvara se prostor oko Fukušime koji će u godinama koje dolaze biti – zabranjena zona.Živi svet, koji je preživeo cunami, doživeće teške posledice zbog povišene radijacije. Najverovatnije u ovoj oblasti neće biti ljudskih naseobina, pa će, ako se ugledamo na černobiljski scenario, kroz jednu ili dve decenije, izrasti divljina sa brojnim genetskim modifikacijama kod biljaka i životinja. Pitanje je šta će biti s morskim sistemom, jer je deo mora u kontaminiranoj oblasti.
Edited by Kelt
Link to comment

Prvo, Anduril je u pravu kada kaže da je odsustvo zvaničnih informacija ostavilo prostor za milijardu nagađanja i spekulisanja.Drugo, tačno je i da su raznorazni lobiji već uveliko prepoznali priliku da uvećaju vrednosti svojih akcija na berzama i u tom smislu su mi izjave koje stižu iz Francuske i Nemačke prilično sumnjive.Treće, onaj ko tvrdi da je Černobilj bio nešto, eto, ne toliko strašno kao što se predstavlja, incident u granicama kontrole koji praktično ne bi naneo bilo kakvu štetu da nije bilo lokalnog javašluka, taj ima ozbiljan problem sa realnošću.Četvrto, možemo mi do sutra da ubeđujemo ljude da između ovoga:1493660_3_500c_les-reacteurs-numero-3-et-4-de-la-centrale-de.jpgi ovoga:post-109-13003167153036.jpgpostoje neke šatro značajne razlike i da su to dve potpuno različite stvari, ali ljudi, ovde govorimo o nuklearnim reaktorima koji izgledaju kao da su precizno bombardovani u paramparčad. Naprosto je smešno ubeđivati javnost da tu nema neke velike katastrofe - tako će ih se samo ubediti da je u pitanju najgora moguća katastrofa koja se pri tome zataškava, i prestaće da veruju vlastima. Stvar je elementarne odgovornosti da se ovde izađe sa jasnim informacijama i mogućim scenarijima umesto sa: "Ovo je potpuno drugačija priča u odnosu na Černobilj, a ni tamo nije bilo toliko strašno koliko antinuklearni lobiji trube".

Link to comment
Interesantno je kako Englezi sa jedne strane i Francuzi i Njemci zsa druge strane potpuno razlicito izvjestavaju o ovom dogadjaju.
Bogami, neki ozbiljni britanski mediji će sutra osvanuti sa naslovnicama:"48 hours left to avoid another Chernobyl""50 people standing between Japan and a disaster worse than Chernobyl"
Link to comment
×
×
  • Create New...