Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

... the reactors at Fukushima Daiichi have, so far, largely contained their dangerous radioactive fuel. "Actually, it's a success," Grimes says, then adds: "Although do I think the general public will be able to see that? I think the answer is, sadly, no."
Da, i ja mislim da je ovo važno istaći. Dopade mi juče ruku link, žao mi je što nisam sačuvao odakle je, članak ide "Naravno da je zastrašujuće kad čujemo da je neka nuklearka u problemu, ali ako stavimo stvari u perspektivu, pogledajmo šta je sve zapravo ova nuklarka do sada doživela. Peti najjači zemljotres u istoriji, cunami i propratne efekte, i još nekoliko afteršokova na dnevnoj bazi koji nimalo nisu zanemarljivi. Pošto je malo verovatno da su nuklearke ikada planirane uopšte da izdržavaju sve ovo (9 rihtera, peti najjači zemljotres ikada, to je najverovatnije iznad nekog benčmarka za bezbednost ionako), za izuzetan respekt je što do sada nije došlo do neke veće havarije".
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Iako CNN nisam gledao pa nemam pojma šta je glavna priča, treba reći da BBC proteklih dana vrlo jasno govori da nema šanse za neku eksploziju ili nesreću koja bi raspršila radijaciju u atmosferu, tj černobilski efekat. Jednostavno je situacija drugačija, i elektrana je drugačija. Dodirnih tačaka i nema, osim da je reč o - nuklearnoj elektrani (u problemu). To jest, nisu to analize BBC-ja, nego gostuju razne profe za nuklearnu energiju koji to pričaju. Tačno je da će neka doza radijacije svakako pobeći, pogotovo uz eksplozije reaktorskih kontejnera i požare, ali izgleda da je zaista glavna briga da se spreči samouništenje reaktora, tj meltdown.I meni je to teško da svarim videvši da se non stop izdaju saopštenja da su obodi i oklopi kontejnera oštećeni i napukli, ali šta znam, uvek pomislim "jebi ga, valjda ovi znaju bolje od mene".
Ovo je nesreca, kazu, bice 200 milijardi dolara da se ovo izvadi. Duplo vise nego Kobe 1995.Sta smo imali: spasavanje kriminalaca sa Wall Street je kostalo 4 puta vise, skoro 800 milijardi dolara. Spasili su blackberry -clad kriminalce obicni gradjani, nisu trebali (niti ih je iko pitao) da salju SMS poruke. Kroz dranje poreza. bez pitanja.
Link to comment
imam retosko pitanje.Kako to da ima jos prezivelih iz Hirosime? I to bas onih sto su svojim ocima videli i bljesak i pecurku?
i gutali crnu kisu...bilo na diskoveriju.to i ja htedoh, al me bilo stra da me ne optuze da lozim...
Link to comment
Beograd Japanu" na Trgu u subotu Grupa Beograđana pozvala je sugrađane na skup "Beograd Japanu" u subotu, 19. marta, na Trgu republike od 14 sati. Cilj skupa je da iskažu solidarnost i pošalje poruka podrške državljanima Japana. Građani pozvani da u belim i crvenim majicama formiraju japansku zastavu Organizatori skupa pozivaju građane Beograda da u subotu dođu na Trg republike u crvenim ili belim majicama, kako bi svojim telima formirali japansku zastavu, s namerom da ta fotografija bude moralna podrška stanovnicima Japana. Na skupu će biti organizovano i crtanje manga portreta i izrada 1.000 ždralova, kao simboličan čin koji je u skladu sa japanskim verovanjem da će se onome ko napravi hiljadu papirnih ždralova ispuniti želja.
Sa sajta Blica
Link to comment
1986. godine su u francuskoj ministri javno govorili da je radioaktiovni oblak zaobisao francusku to jest da se zaustavio na granici (sa sve kartama) i da se ljudi ne trebaju nikako brinuti. Naravno to je bila 1 velika laz. Kasnije se ustanovilo da je broj oboljelih od raka porastao bas u regijama gdje je taj oblak prosao. Znaju onoliko koliko ih placa bilo koji obi (u ovom slucaju pronuke lobi).
Dobro, naravno da svi znamo poteze verovatno svih evropskih vlada da zataškaju i umanje pravi značaj katastrofe u Černobilju, ali ja jednostavno, možda naivno priznajem, ne mogu da poverujem baš da je to i sada slučaj. Hajde da kažem da bih bio pripreman na to da japanska vlada i zvaničnici pokušavaju da spreče svako širenje panike pa možda šalju tonove koji su umirujući više nego realni, ali postoje i mnogi drugi faktori, ovo što je Rođer napisao na prethodnoj strani. Još mi je više nemoguće da pomislim da je pronuklearni lobi potplatio svakog profesora koga zovne BBC da verglaju njihovu liniju. Biće i toga, ali to će se raditi u godinama koje dolaze, kada će se organizovati razni simpozijumi, konferencije, istraživanja itd na kojima će se sanirati pravi efekti cele tragedije. Zvuči mi izuzetno eks-fajlovski da taj lobi ima toliko širok platni spisak da pokrivaju baš sve ljude koji prilično ujedinjeno govore da nema nikakve šanse za černobiljski efekat.
Link to comment
imam retosko pitanje.Kako to da ima jos prezivelih iz Hirosime? I to bas onih sto su svojim ocima videli i bljesak i pecurku?
ti koji su preziveli definitivno nisu bili ozraceni. to sto vidis pecurku ne znaci da ces da se ozracis, mozes da oslepis jer je blesak toliko jak da je slepilo momentalno ukoliko ne okrenes odmah glavu. znam da znas to.zavisi kako je vetar duvao i gde je raznosio radioaktivne cestice. prosto je nemoguce da budes ozracen a da ne utice na unutrasnje organe ili su jednostavno primili dozu sa kojom su mogli da zive.
Link to comment
naravno da necemo koristiti samo zvanicne dokumente, ali ti si rekao da su ti podaci neozbiljni. to nije slucaj. mozda je metodologija manjkava, ali to su jedini podaci koje imamo. cuo sam i ja razne price o nivoima zracenja, ali iskljucivo od apsolutnih laika. mozda postoji neko drugo istrazivanje za koje ne znam ali mislim da je malo opasno opredeljivati se o medicinskim statistikama na osnovu anegdota i intuicije i povezivanja post hoc ergo propter hoc.kako da ti kazem moja baba je pusila 2 pakle cigara dok je nije ubio rak pluca. rak je dijagnostifikovan avgusta 1986, nekoliko meseci nakon Cernobila, a verovatno ga je vukla mesecima pre havarije.u mojoj porodici vlada cvrsto uverenje da ju je ubio Cernobil. ne kazem da WHO nije, mozda, koristio konzervativne medote procene broja obolelih, ali sam ipak svestan kako se formira javno mnenje kada su u pitanju osetljive stvari kao sto je ova. pogledaj pricu o osiromasenom uranijumu, koliko je tu mitova a koliko malo stvarnosti.
prepoznajem odredjeni pattern u tvom rasudjivanju, isto ovako si se drzao drzavne pozicije prosle godine u slucaju vakcine za svinjski grip.postoje stotine neoficijelnih (u smislu da ih nijedna vlada ili organizacija tipa WHO nije podrzala) izvestaja i papira koje su radile zainteresovane profesije (od onkologa do nukl.fizicara) koji govore o stvarnim efektima cernobila na dramatican porast kancerogenih oboljenja, ali sam stvarno mislio da je to vec poznata stvar. anyway, da ne zagadjujemo dalje - svako ce ako stvar ode do kraja dodjavola u japanu odluciti da li ce da izadje go na kisu i jesti nepranu salatu i jagode ili ce se ponasati drugacije. bez obzira da li su paranoici ili ne.
Link to comment

Francuska vlada kao da je podlegla nekoj histeriji, prvo je ministarka za ekologiju izjavila da su se stvari otrgle kontroli i da je najgori scenario verovatan, a onda je danas glasnogovornik vlade dodao da bi taj najgori scenario po posledicama prevazisao cernobilsku katastrofu.Inace, direkor japanskog synchrotrona koji se nalazi 60km severno od Tokija je javio kolegama fizicarima (izmedju ostalog kolegama koji rade na francuskom synchrotonu) da se njihova merenja nivoa radijacije poklapaju sa zvanicnim podacima.

Edited by Radagast
Link to comment
imam retosko pitanje.Kako to da ima jos prezivelih iz Hirosime? I to bas onih sto su svojim ocima videli i bljesak i pecurku?
Ima ih koji su preziveli i Hirosimu i Nagasaki(istina, komata jedan, ali bilo ih je vise nekoc).
Link to comment
imam retosko pitanje.Kako to da ima jos prezivelih iz Hirosime? I to bas onih sto su svojim ocima videli i bljesak i pecurku?
Ne samo prezivelih nego je grad opet oziveo i jako je dobar.Ta bomba je pobila dosta zivih a eksplodirala je u vazduhu, ne u zemlji, i kise su ubrzo sprale radioaktivnost. Mesec dana posle bombe tu je bio poslat australijski bataljon da uspostavi i odrzi red. Nepotrebno, ali ipak uradjeno.Danas je tu Mazda Cars (ako se brzo izgovori matsu-da (srpski, nesto kao pirincano polje uz borovu shumu) to je to, zvuci kao macda) .Nice and thriving city. Slatko bih ziveo tamo.
Link to comment
Francuska vlada kao da je podlegla nekoj histeriji, prvo je ministarka za ekologiju izjavila da su se stvari otrgle kontroli i da je najgori scenario verovatan, a onda je danas glasnogovornik vlade dodao da bi taj najgori scenario po posledicama prevazisao cernobilsku katastrofu.
kud ces lepsi i bolji povod za paniku.najgori scenario je verovatno novo ledeno doba, svi cemo umreti. ostace samo bubasvabe i pacovi. Edited by Gandalf
Link to comment
1986. godine su u francuskoj ministri javno govorili da je radioaktiovni oblak zaobisao francusku to jest da se zaustavio na granici (sa sve kartama) i da se ljudi ne trebaju nikako brinuti. Naravno to je bila 1 velika laz. Kasnije se ustanovilo da je broj oboljelih od raka porastao bas u regijama gdje je taj oblak prosao.
Kod nas je bilo slično: 'radioaktivni oblak u Mađarskoj, u Austriji, u Italiji, u SFRJ nije povećan nivo radijacije'.
Link to comment
×
×
  • Create New...