Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Postoji škola mišljenja koja bi mogla da ustvrdi da je Japan visoko razvijeno i super-uređeno društvo kakvo danas jeste, kao i neke druge države čijim uređenjima stremimo, velikim delom zbog činjenice da za njih privatna svojina jeste svetinja, i da im je nezamislivo i smešno razmišljanje o nekom rekviriranju, zamrzavanju i nacionalizaciji bilo čije svojine iz ovih ili onih razloga koji se nama u trenutku učine kao deo veće pravedne slike, ili čega već.
cisto za zapisnik: slab eminent domain sjebava ne samo drzavne projekte, nego i svaki veci privatni projekat. ima o izgradnji narita aerodroma po netu ...
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

inace po procenama WHO broj zrtava Cernobila ne premasuje 4.000 u periodu 1986-2006. ne znam odakle brojka od 93.000, to se nigde ne pominje
los ti info, prema un je najmanje 9k.i pogledaj procenu grinpisa, pominje se, samo lose guglas. a, da, grinpis, antinuk lobi. Edited by ToniAdams
Link to comment
los ti info, prema un je najmanje 9ki pogledaj procenu grinpisa
prema WHO broj je "up to" 9.000, ukljucujuci i one koji ce tek umreti
Link to comment

Imajte milosti, bankrotirace vaso :P Nego jel postoji sansa da ovaj upravni odbor TEPCOa krivicno odgovara ako se ispostavi da su zamazivali situaciju? To da ce japanska vlada se obrusiti na kompaniju sumljam da ce njihove zlatopadobranske guzice mnogo pogoditi <_<

Link to comment

bolje guglaj. i vidi sta biva kad se gorivne sipke nadju na otvorenom.izmedju panike od radioaktivnih oblaka i gutanja tableta joda koje sprecavaju karcinom stitnjace u nekoj perspektivi postoji ogroman prostor, kao sto rekoh.uopste ne sumnjam da bi i ti zapalio odande, kao sto bi svako normalan, da je u prilici.

Edited by ToniAdams
Link to comment
bolje guglaj. i vidi sta biva kad se gorivne sipke nadju na otvorenom.
dobro ajde daj mi tu katastroficnu procenu, da popricamo o njoj. a ti guglas dobro ali citas lose. ja izmedju WHO i ekoterorista biram WHO, jebi ga, a izmedju "up to" i "dead or will die" i dosadasnjeg broja zrtava postoji ogromna razlika. takodje postoji ogromna razlika i izmedju Cernobila i Fukushime, u tehnickom smislu, kao i izmedju sovjetske dekadencije i japanske efikasnosti.
Link to comment
Ako gomila stranaca koji zarađuju grdne pare svojevoljno napusti Japan, oni time samo smanjuju u kakvoj-takvoj meri pritisak na čitavo društvo, da bi potrepštine više dolazile ugroženima. Ti koji mogu da priušte 50K za let bolje da ga troše na let nego da u prodavnicama kupuju potrepštine koje su preko potrebne za druge. Pošto situacija zaista nije do te mere katastrofalna, nije mi jasno odakle toliki animozitet prema ljudima koji napuštaju Japan ako mogu, samim tim to znači da nije slučaj da oni kidaju i spašavaju sopstvene guzice gazeći po manje imućnim ljudima koji ostaju da umiru? Ovo je potpuno nepotrebno offtopičarenje izazvano pretežno nesimpatijama prema delu bankarskih sekti koje zarađuju osmocifrene sume godišnje i koje su u ovoj ili onoj meri odgovorne za svetsku krizu, a sa trenutnom situacijom u Japanu imaju 0.01% dodirnih tačaka.
Da pojasnim, pošto je od mene i krenulo - radi se upravo i isključivo o pripadnicima bankarske sekte:
0827: Following that item on the demand for private jets, Reuters is also running a story on the flight of foreign bankers from Tokyo. This despite a denial from the Tokyo-based International Bankers Association that any exodus was under way.
Naravno da nije pacov svako ko odluči da napusti Japan kako staramajka kod kuće ne bi presahla od brige. Mislio sam da su bankari bili jasno označeni već u inicijalnom postu ali sam očigledno pogrešio pošto se to na volej pretvorilo u "sve ljude koje ne poznajem". Da se ne radi o tim zadriglim sektašima, samo bih sa smehom uporedio ovu paničnu evakuaciju iz Japana sa nezaboravnim momentom od 23. marta 1999-te, kada mi komšija saopštava da sa ženom odlazi na selo jer će do kraja narednog dana Beograd biti bez struje, vode, hrane i bilo čega ostalog, ljudi će se ubijati po ulicama za konzervu paštete a preživeće samo oni koji zapale na selo i posade paradajz i kupus u bašti. Na moje pitanje: "Nije loš plan, a u koje selo se evakuišete?" čovek je najtrijumfalnijim mogućim tonom odgovorio: "U Lađevce!" Vratili su se šestog ili sedmog dana, ne baš previše raspoloženi za dalju diskusiju.Ali pošto se radi o zadriglim sektašima, onda mi nije smešno nego mi se gadi njihova parazitska mobilnost. Inače nemam ništa protiv kompanija koje izvlače svoje zaposlene.
Link to comment
WikiLeaks kaže da je IAEA upozoravala Japan na bezbednost njihovih reaktora. Problem je u tome što su se kao mutavi uhvatili za argumentaciju 9 Rihtera vs 7 rihtera (za koliko su navodno projektovani) iako je već sada manje-više jasno da nije snaga zemljotresa izazvala ovo u Fukušimi, već odluka da dizel agregati stoje tamo gde cunami može da ih dohvati. Dodatno, reaktori su 40 godina stari i nemaju dodatni sistem za hlađenje vazduhom, kao što imaju moderni reaktori. Ovde se ne radi o zemljotresu kao takvom.
samo da se nadovežem oko predviđanja i projektovanja. fakat je da je jačina ovog zemljotresa presedan imajući u vidu do sada važeću i prihvaćenu geofizičku teoriju po kojima ta oblast nije sklona katastrofalnim potresima ove magnitude, što su do sada potvrđivali i istorijski podaci.

This earthquake is a lesson in humility," says Emile Okal, a geophysicist at Northwestern University in Evanston, Illinois, who studies great earthquakes and tsunamis. Few experts had thought that the seismic zone near Sendai, Japan, was capable of producing earthquakes anywhere near as powerful as the magnitude-9.0 shock on 11 March, the largest on record in Japan.The quake happened along a seam in the planet's surface where the Pacific Ocean floor is diving beneath the tectonic plate carrying northern Japan (see 'Collision zone'). That process of subduction triggers the largest earthquakes in the world, such as the magnitude-9.5 Chilean quake in 1960 and the magnitude-9.1 Sumatran quake in 2004. But geophysicists had thought that great subduction-zone earthquakes happened only where younger oceanic crust scrapes its way into the mantle. Older crust, which is cooler and denser, was thought to slide much more readily downward, triggering smaller quakes. And the ocean crust off the northeast part of Japan, having formed about 140 million years ago, is about as old as it can get. The history of the Sendai region seemed to support that idea. "There has been seismicity but not really great-earthquake seismicity," says Hiroo Kanamori, a seismologist at the California Institute of Technology in Pasadena. In the past few centuries, the subduction zone off the coast of Sendai has generated earthquakes of up to magnitude 8 or so, but nothing as powerful as a 9, which releases 30 times more energy.

što se tiče cunamija, japanski naučnici su 2001. godine predvideli da ovu oblast u skoroj budućnosti čeka novi veliki cunami, nakon poslednjeg zabeleženog koji se desio 13. jula 869. godine.

The recurrence interval for a largescale tsunami is 800 to 1100 years. More than 1100 years have passed since the Jogan tsunami and, given the reoccurrence interval, the possibility of a large tsunami striking the Sendai plain is high. Our numerical findings indicate that a tsunami similar to the Jogan one would inundate the present coastal plain for about 2.5 to 3 km inland.

ed. ispravio datum.

Edited by Gonzo
Link to comment
dobro ajde daj mi tu katastroficnu procenu, da popricamo o njoj. a ti guglas dobro ali citas lose. ja izmedju WHO i ekoterorista biram WHO, jebi ga, a izmedju "up to" i "dead or will die" i dosadasnjeg broja zrtava postoji ogromna razlika. takodje postoji ogromna razlika i izmedju Cernobila i Fukushime, u tehnickom smislu, kao i izmedju sovjetske dekadencije i japanske efikasnosti.
odnosilo se na sledecu recenicu, to bolje guglaj, ne na cifru.ako se gorivo nadje na otvorenom, sto moze biti posledica ili novog udara, ili neuspelog saniranja sadasnjeg stanja, veruj mi da ne bi voleo biti blizu.nemam nameru da dajem procenu, nisam dovoljno potkovan. samo vidim licemerje u prozivanju onih koji su u stanju da napuste japan u ovom momentu.
Link to comment
Ma jok.To su tipovi koje su firme poslale u Japan.
Ma dobro to Yoyogi, meni barem i nije mnogo bitno u trenutnoj priči da li neki mangaš sa 30 miliona dolara na kontu sam za sebe uzima kartu, ili bogate firme plaćaju svojim zaposlenima koje su poslale u Japan iz bilo kakvog altruizma ili zato što, jebi ga, moraju da ih vade odatle, možda iz čisto legalnih razloga, možda radnici posle mogu da ih odrape od para za tužbe. Ili jedno ili drugo, meni nebitno.Jedini način na koji ja vidim to je ovako: ne postoji ni u najluđim glavama neki plan za masovnu evakuaciju Japana kao takvog, sama ideja mi je bizarna. Neki stranci će biti na prvim letovima odatle, i surprise surprise, to će uglavnom biti oni koji imaju dosta love, ili rade za firme koje imaju dosta love da ih izvuku odatle. Ne mogu da vidim nijedan razlog zašto bi Japanu bilo bolje ako oni ostanu, a ako 5000 ljudi ode, po meni je to 5000 automobila manje u redovima za benzin, 5000 ljudi manje koji troše pijaću vodu, da ne nabrajam sad. Iz dosadašnje priče sam dobio jedino sliku da je Japan u stvari Titanik koji tone i ima još 4 sata dok ne potone skroz, a da pokvareni bogatuni u frakovima i cilindrima bahato kupuju mesta na čamcima za spasavanje koja inače pripadaju ženama i deci.Jednostavno ne znam odakle takva pretpostavka, ni šta čitava diskusija traži na topiku sa koga sam do sada saznavao više informacija o celoj situaciji nego sa BBC-ja.
Link to comment
Jednostavno ne znam odakle takva pretpostavka, ni šta čitava diskusija traži na topiku sa koga sam do sada saznavao više informacija o celoj situaciji nego sa BBC-ja.
Amputiraj, ne pitaj.
Link to comment

@tonigde si izvalio licemerje? sad treba da objasnjavam da 1999. tokom bombardovanja nisam zapalio iz zemlje, a mogao sam, pa da me neko optuzi da osudjujem one koji jesu, tek bi to bila zamka. ne. osudjujem one koji bacaju 50.000 evra zato sto su suvise svileni da bi putovali redovnim letom. uostalom Jojogi je objasnio kako to izgleda i koliko je to jadno.sto se mene tice rado bih se zaustavio ovde, ako se ostali slazu. no, ako se nastavi sa ad hominem pricama o licemerju, nastavicemo.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Jednostavno ne znam odakle takva pretpostavka, ni šta čitava diskusija traži na topiku sa koga sam do sada saznavao više informacija o celoj situaciji nego sa BBC-ja.
tradicija, mora da se opljune po trulim kapitalistima. još ako su firme američke, dupla radost.
Link to comment
gde si izvalio licemerje? sad treba da objasnjavam da 1999. tokom bombardovanja nisam zapalio iz zemlje, a mogao sam, pa da me neko optuzi da osudjujem one koji jesu, tek bi to bila zamka. ne. osudjujem one koji bacaju 50.000 evra zato sto su suvise svileni da bi putovali redovnim letom. uostalom Jojogi je objasnio kako to izgleda i koliko je to jadno.
pa svakako ne bih poredio situaciju u japanu sa onom u srbiji tokom bombardovanja.
Link to comment
×
×
  • Create New...