Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

sto toliko pricas o tim pacovima? ja to poredjenje nisam napravio.nego ne bi ti platila 50.000. to je redovna cena. platila bi 500.000. pazi meni nije problem da zavirujem u tudje novcanike i ne priznajem ono "zaradio je, moze mu se". mislim da je placanje takve sume za bezanje od neceg sto je za tebe u osnovi bezopasno - neverovatno bahata stvar.
kako sad 500, jesi rekao da je za 19. mart (to je za 3 dana) 50K. 50K je nesto sto svako ko radi u japanu moze da priusti (makar placao posle). a opet, ako si video kako se ljudi ponasaju kada se boje, nije mi cudno da mnogi pokusavaju da odu.[spomenula sam pacove, jer sam bas na tu rec reagovala, neko, ok nisi ti, je ljude tako nazvao]
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Pa nije bas toliko opasno da treba bezati navrat nanos iz Japana. Sve i da riknu i istope se svi reaktori, opasnost od radijacije bice takva da ce biti dovoljno uzeti tablete joda da se sprece stetne posledice. Verovanje u radioaktivne oblake koji ubijaju sve pred sobom je posledica medijske histerije, tu je Yoyogi potpuno u pravu.
daj jebote.svaki dan po 1 novi potres, sve da se radi o pustinji bez 1 gradjavine, a da ne pricam o nuklearkama, siguran sam da bi i ti smugnuo odande da ti se pruzi prilika.
Link to comment
kako sad 500, jesi rekao da je za 19. mart (to je za 3 dana) 50K. 50K je nesto sto svako ko radi u japanu moze da priusti (makar placao posle). a opet, ako si video kako se ljudi ponasaju kada se boje, nije mi cudno da mnogi pokusavaju da odu.[spomenula sam pacove, jer sam bas na tu rec reagovala, neko, ok nisi ti, je ljude tako nazvao]
to je nominalna cena leta. po svim medijskim izvestajima, putnika ima mnogo vise nego raspolozivih mesta u privatnim avionima. a zna se sta se onda desava sa cenama.50.000 evra nesto sto svako ko radi u Japanu moze sebi da priusti?! isuse.gif
Link to comment

Vrlo ziv topic.Samo da kazem nesto jos o pitanju koje je Zoe postavila: sta ce biti sa tim evakuisanim ljudima?Danas sam pricao sa kolegama koji imaju porodice i svoje kuce, sta bi bilo da se njima desi ono iz Sendaija (tsunamijem zbrisano naselje).Prvo kraj:Oni koji su sve izgubili, drzava ce napraviti stanove, nesto kao NBg paviljoni, za njihov smestaj. Ima da plate rentu (~200$ mesecno) za dvosoban stan od 60kvm (to bi se kod nas, prema prostorijama, zvao 3-soban). Nista fancy mada ima lift i sve je cisto. I nije geto jer su tu spali ljudi iz svih socijalnih nivoa. Ukljucujuci i low income i penzioneri i oni koji ne mogu ponovo da se snalaze - drzavna pomoc koju treba da traze (i dobiju je).Onda polako:Osiguranje za zemljotres moze (i to se radi) da se kupi. Kada dodje do nesrece, max premija je 50% vrednosti bivse kuce. Max zato sto sve sto ima u fondu ima da se podeli na sve ugrozene i sta ispadne. Moze da bude i 5%. Ugovori su na 5 godina i cena za 5 godina. Sada, kada ima mnogo isplata, sledeci koji se osiguravaju ima da plate veci ulog jer je fond prazan, Bez obszira gde je isplata bila i gde su oni.Sta se posle desava sa onima koji stvarno nemaju:Stanuju tu dok ne vide sta ce. Onda imaju olaksice od drzave da na primer, ne plate porez na novu kucu (i bez nesreca Australija je , da stimulise traznju, smanjivala ili cash-back te poreze za "first home").U najugrozenijim podrucjima, mnogi su mozda imali osiguranje za zemljotres ali nisu imali istovremeno i za tsunami. A tsunami je unistio njihove kuce, ne zemljotres. Vec svako moze da zamisli te okretne igre sa osiguranjima.Jednostavno, ne idu da spavaju pod mostovima. Za one koji bas ne mogu, montazne kuce dok se ne snadju, 5-10 godina.Mora da se plati, bez obzira kolike olaksice drzava daje. Po proceni mojih kolega, vlasnika kuca koji su imali srecu da ne budu zahvaceni katastrofom, nekih 10% evakuisanih ce biti van sistema i odseliti se negde (kod roditelja, rodjaka) i baciti peshkir u ring.

Link to comment

Ako gomila stranaca koji zarađuju grdne pare svojevoljno napusti Japan, oni time samo smanjuju u kakvoj-takvoj meri pritisak na čitavo društvo, da bi potrepštine više dolazile ugroženima. Ti koji mogu da priušte 50K za let bolje da ga troše na let nego da u prodavnicama kupuju potrepštine koje su preko potrebne za druge. Pošto situacija zaista nije do te mere katastrofalna, nije mi jasno odakle toliki animozitet prema ljudima koji napuštaju Japan ako mogu, samim tim to znači da nije slučaj da oni kidaju i spašavaju sopstvene guzice gazeći po manje imućnim ljudima koji ostaju da umiru? Ovo je potpuno nepotrebno offtopičarenje izazvano pretežno nesimpatijama prema delu bankarskih sekti koje zarađuju osmocifrene sume godišnje i koje su u ovoj ili onoj meri odgovorne za svetsku krizu, a sa trenutnom situacijom u Japanu imaju 0.01% dodirnih tačaka.

Link to comment
daj jebote.svaki dan po 1 novi potres, sve da se radi o pustinji bez 1 gradjavine, a da ne pricam o nuklearkama, siguran sam da bi i ti smugnuo odande da ti se pruzi prilika.
ja, pak, mislim da bi se onako podbocio, isturio jednu nogu, i usred zemljotresa i radijacije prezrivo gledao kukavice koje beze.
Link to comment
vaso, odakle ti info za sbbkbb scenario? od nekog strucnog?
pa postoji konsenzus medju strucnjacima da nema govora o katastroficnom scenariju cak ni na nivou Cernobila, koji je posredno ubio nekoliko hiljada ljudi koji nisu na vreme primili terapiju jodom, usled onog najgoreg sovjetskog javasluka. niko ni ne govori nista drugo, osim ostrascenih protivnika nuklearne energije koji propagandno koriste situaciju.inace nisam siguran da se razumemo oko ovih bogatasa. za mene privatna svojina nije svetinja. ja procenjujem, na osnovu dostupnih informacija, da situacija ne opravdava hitnu evakuaciju iz Japana. znaci 50.000+ evra za let iz Japana je neopravdan trosak. da imam pravnu moc da to uradim, onome ko pokusa da plati toliki novac da pobegne iz zemlje koja je izgubila 170 milijardi dolara za pola sata i koja ce upasti u hiljadu finansijskih nevolja kada se ovo zavrsi, jednostavno bih rekvirirao taj novac i uputio Crvenom krstu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
pa postoji konsenzus medju strucnjacima da nema govora o katastroficnom scenariju cak ni na nivou Cernobila, koji je posredno ubio nekoliko hiljada ljudi koji nisu na vreme primili terapiju jodom, usled onog najgoreg sovjetskog javasluka. niko ni ne govori nista drugo, osim ostrascenih protivnika nuklearne energije koji propagandno koriste situaciju.
Samo da zapamtim ovaj post.
Link to comment
pa postoji konsenzus medju strucnjacima da nema govora o katastroficnom scenariju cak ni na nivou Cernobila, koji je posredno ubio nekoliko hiljada ljudi koji nisu na vreme primili terapiju jodom, usled onog najgoreg sovjetskog javasluka. niko ni ne govori nista drugo, osim ostrascenih protivnika nuklearne energije koji propagandno koriste situaciju.
Samo da zapamtim ovaj post.
Link to comment
×
×
  • Create New...