Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

cinizam je staracka bolest, ja se jos ne dam, a ti kako hoces.
Ja nisam ciničan niti sumnjam u poštenje japanskog Crvenog krsta - samo kažem da ozbiljne zemlje već uveliko šalju robu koje tamo trenutno nedostaje (bilo direktno iz rezervi, bilo od novčanih donacija građana) jer je to najbolja i najkorisnija varijanta. Neće se niko u Japanu naljutiti ako dobije novčanu donaciju umesto flaširane vode, naravno. Ja samo kažem kako ja razumem ono o čemu je Yoyogi govorio.
Link to comment
onaj kome ga posaljes ne mora da ga trosi u japanu za brisanje dupeta (sto vidim predlazes), nego moze i za finansiranje onoga sto je na terenu potrebno
Nije problem u financiranju, nego nedostatnoj proizvodnji i manjku zaliha. Nije toalet papir nestao zasto sto Japan nema novaca (jer ga ima) nego zato sto su ljudi pokupovali viskove. Radi se dakle samo o tome da je svrsishodnije poslati Japanu ono sto im zaista treba, nego japanskom Crvenom krizu novce s kojima ne mogu nista.Edit: kasnim, drugi vec objasnili. Edited by Zoe
Link to comment
Radi se dakle samo o tome da je svrsishodnije poslati Japanu ono sto im zaista treba, nego japanskom Crvenom krizu novce s kojima ne mogu nista.
To jest mogu, ali sa dodatnim zakašnjenjem nabavke i dostave robe, umesto da se direktno pošalju potrepštine, jer stvar je više u nestašicama i vremenu snabdevanja. Ovako sam i ja razumeo celu priču od koje je nastala poprilična frka.
Link to comment

Ovajj, možda propuštam nešto, pa da pitam - je li poenta da su to do juče-prekjuče bili one lepe bele kocke, a sada posle eksplozija i požara?...

Link to comment
:mellow:1493660_3_500c_les-reacteurs-numero-3-et-4-de-la-centrale-de.jpg
<_<nemojte paničiti sve je u redu sa hlađenjem reaktora rekoše japanci na pojavu prvih vesti o problemu u fukoshimi pre 4 dana, how yes no - oko baterija, zašto bi smo mi zaboga slali baterije odavde kada je najveći svetski proizvođač istih u komšiluku japana :D
Link to comment

Kako je moguće da su tako blizu? Nego, da li je ono neoštećeno što viri iz trojke čelična obloga tj. sam reaktor?Znam da ne treba suditi na osnovu jedne fotografije ali ko posle ovoga kaže da su stvari tamo pod kontrolom...

Link to comment
Kako je moguće da su tako blizu? Nego, da li je ono neoštećeno što viri iz trojke čelična obloga tj. sam reaktor?Znam da ne treba suditi na osnovu jedne fotografije ali ko posle ovoga kaže da su stvari tamo pod kontrolom...
Ja iskreno tu ne vidim da ima ništa neoštećeno.
Link to comment
Opaaa, sad je preslo na moju stranu. Shizuoka je od mene kao Beograd - Jagodina.Shizuoki pripada najgore od svih - sam Mt Fuji. Veruje se da ce odatle doci majka svih zemljotresa.
Da se nadovezhem na moje prethodno trucanje o kolezinici iz Japana... Devojche je istu stvar rekla, navodno svi ochekuju da Mt. Fuji, pre ili kasnije, ode u ofsajd... A kad' ode...:(
Link to comment
Možda grešim, ali meni to deluje ovako:ako je u Japanu trenutno nestašica baterijskih lampi ili flaširane vode, to znači da ni Crveni krst Japana ne može da dođe do njih - osim ako ima nešto na emergency zalihama (koje su svejedno njihove, pa im ne treba novac za plaćanje).Samim tim, novčana pomoć za CKJ jeste plemenita ali postoji pitanje njene upotrebljivosti u smislu da CKJ ima para ali nema gde da ih potroši usled nestašica u samom Japanu. Meni deluje da Japanu nije potreban keš već direktna dostava onog što u ovom trenutku fali. Ako su to baterije, onda direktna dostava istih iz inostranstva. Ili ćebad, portabl šatori, bodybags, blokovi leda za privremene mrtvačnice, flaširana voda, konzervirana hrana, jod, dozimetri, obučeni/opremljeni spasilački timovi, tako neke praktične stvari... Ne verujem da im treba novac sa kojim oni ne mogu da nabave stvari kojih u Japanu trenutno nema. Eto, zbog toga ja ne vidim preveliki smisao u SMS porukama i direktnim uplatama. Da naša vlada ima tri grama mozga i osećaja zahvalnosti Japanu za pomoć koju je njihov narod do sada uputio Srbiji, lepo bi zamolili ambasadora Tsunozakija da ih obavesti o nečemu konkretnom što trenutno fali tamo (a Srbija ima ili može brzo da nabavi iz okruženja), pa bi onda nakrcali jedan ili dva aviona tog nečeg i poslali u Japan, od naroda Srbije. SFRJ je radila takve stvari kada su bili katastrofalni zemljotresi u Jerevanu i Meksiko Sitiju, čak i kada je eksplodirao Nevado Del Ruiz. Naravno, u pitanju je misaoni proces koji za naše vlasti predstavlja poduhvat ravan preplivavanju Atlantika sa vezanim nogama, tako da ne očekujem prevelike pomake u tom pravcu.
zvuci logicno na papiru, u sustini je prilicno daleko od realnostiprvo, japanska ambasada u bgd je zasuta ponudama za pomoc - koje upravo idu u pravcu: recite sta vam treba i kako mozemo da pomognemodrugo, japanska ambasada u bgd nece odbiti nikakvu ponudjenu pomoc ali logisticki i svakojako drugacije, srbija je daleko od mogucnosti pomoci kakva je japanu u ovom trenutku sustinski potrebnatrece, japanska ambasada je pre nekoliko dana izbacila saopstenje u kojoj se zahvaljuje svima koji su ponudili pomoc i pozvala na strpljenje dok se stvar malo ne rascisti kada ce biti definisani institucionalni modeli te pomocicetvrto, japanu je mnogo bolje da ono sto im treba kupuje u svojoj neposrednoj blizini nego da srpsku vodu transportuje preko cele zemaljske kugle do tamo, samo da bi pokazali da smo nesto donirali, a za baterije vazi jos vise, sigurno su cak i jeftinije u susednoj kini gde se prave nego ovde, transport da ne pominjempeto, u ovom trenutku se radi na tome da se pronadje najbolji model kako srbija moze pomoci japanu i tu glavnu pricu ima jap. ambasada - srpska strana nikako ne moze znati sta moze da uradi tako da to ima nekog smisla u ovoj situaciji. ne branim srpsku vladu ili bilo koju instituciju ali lopta je u jap. dvoristu, oni su rekli: sacekajte.i tako..... nista novo za forum
Link to comment
peto, u ovom trenutku se radi na tome da se pronadje najbolji model kako srbija moze pomoci japanu i tu glavnu pricu ima jap. ambasada - srpska strana nikako ne moze znati sta moze da uradi tako da to ima nekog smisla u ovoj situaciji. ne branim srpsku vladu ili bilo koju instituciju ali lopta je u jap. dvoristu, oni su rekli: sacekajte.
To je sasvim u redu i nemam ništa protiv toga. Znači da se ipak nešto radi, a to "sačekajte" je onda jednako primenjivo i na keš uplate.
Link to comment
×
×
  • Create New...