Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Izvini, zasto se javljas kad po obicaju samo nesto lupis jer opet ne razumes? Naravno da elektrane ili bilo sta slicno od opsteg znacaja moze biti u privatnom vlasnistvu. Drzavne kompanije su se cesto pokazale jos gore - pogledaj Cernobilj. Moja poenta se tice pravnog polozaja korporacija i problem sa korporativnim uredjenjem uopste sto ocigledno po obicaju nisi ukapirao.
Los primer, mada kapiram da seksi zvuci. Dobar primer bi bila elektrana u drzavnom vlasnistvu u Japanu, to bi se vec dalo uporedjivati.
Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Nema spinova kako je ruzicasto nego kako je organizovano, mirno i disciplinovano.Za dva dana se broj evakuisanih duplirao i to sigurno znaci da prvih 50 koji su stigli u petak, u subotu ih je stiglo na desetine hiljada, sada isti kapacitet deli njih 200 hiljada.Dok drzava prinudjena medijima baca energiju na nepotrebnosti a mediji sve gladniji i gladniji kao i oni koji ih sa kaucha uz kokice gledaju...ponestaje senzacija a to je za TV "red alert". Evo, sada je progoreo i sam kazan, gotovo.
Sve ok. I vidjela sam na TV-u u jednom prilogu kako su ljudi zaista iznimno disciplinirani i strpljivi. Bila je prica o uobicajenim procedurama u Japanu prilikom potresa gdje svi mirno odlaze u sklonista koja su specijalno napravljena za tu namjenu i u kojima su osigurane rezerve hrane, vode, itd. Ali, ovo nije jedan od "obicnih" potresa, kao ni okolnosti koje ga prate. I mnogi ljudi koji ne zive u Japanu nemaju drugu opciju nego da prate medije i gledaju TV (to uostalom vjerojatno rade i sami Japanci koji nisu zahvaceni tragedijom). Vijesti stizu strahovito brzo, stalno dobijamo nove informacije i sasvim je normalno da se o tome prica i da se komentiraju svakakvi scenariji. Ljudi (hah, pa cak i forumasi biggrin.gif ) se boje, nitko ne zeli da tragedija bude jos veca i nitko nije zloban. Nema potrebe da zauzimas obrambeni stav i da se ljutis zbog toga, jer nitko ovdje ne izmislja napamet nego se samo razgovara o informacijama koje pristizu iz medija. Odnosno, ako se vec ljutis, onda budi ljut na medije. Mnogima je bilo drago sto si se javio i sto su saznali da si ok, pa ne bi bilo lose da tako i ostane. I naravno da nitko ovdje (bar koliko znam) nije strucnjak za nuklearke, ali nitko ne zeli da dodje do najgoreg, a to je, budimo realni, sasvim moguce cak i ako su reaktori ugaseni. Jer u protivnom ne bi ni doslo do evakuacije u krugu od 20 km, zar ne? ;)
Link to comment
Dok drzava prinudjena medijima baca energiju na nepotrebnosti a mediji sve gladniji i gladniji kao i oni koji ih sa kaucha uz kokice gledaju...ponestaje senzacija a to je za TV "red alert".
Yoyogi, i meni se gadi skakanje masmedija sa jednog na drugi breaking news, i gade mi se kajroni koji jedan ispod drugog naturaju ljudima senzacije u jednoj rečenici, samo da bi ostali uz kanal i mogli da pogledaju reklame sponzora. Ali kada imaš simultani meltdown u dva nuklearna reaktora, u trećem meltdown i probijanje oplate, dok na četvrtom izbija požar, onda čoveku ne preostaje drugo nego da se ozbiljno zabrine. Mislim, nije u pitanju neko rutinsko pregrevanje ili problem sa jednim reaktorom pa da mediji podignu paniku bez potrebe. Bunkeri tih reaktora su odleteli u vazduh, pa sve i da ništa od radijacije ne izađe napolje to je krajnje alarmantna stvar. Ne mora da se završi kao Černobilj da bismo ga proglasili katastrofom. Na kraju krajeva, svi smo manje-više saglasni oko toga da bi ovakva prirodna katastrofa na bilo kom drugom mestu na planeti odnela najmanje milion života i da Japan ima vrhunski sistem za reagovanje u ovakvim situacijama. Na žalost, glupa arhitektonska greška u Fukušimi će ih skupo koštati. Žao mi je jer niko nije savršen niti sveznadar, ljudi uče na svojim greškama ali ih ipak čine. U roku od 10 godina će sve nuklearke u Japanu biti tako renovirane da će moći da izdrže duplo jači zemljotres i cunami od 50 metara visine. Ali ovog puta je ispalo tako kako je ispalo, zbog benignog propusta na sistemu hlađenja.
Link to comment
Sve ok. I vidjela sam na TV-u u jednom prilogu kako su ljudi zaista iznimno disciplinirani i strpljivi. Bila je prica o uobicajenim procedurama u Japanu prilikom potresa gdje svi mirno odlaze u sklonista koja su specijalno napravljena za tu namjenu i u kojima su osigurane rezerve hrane, vode, itd. Ali, ovo nije jedan od "obicnih" potresa, kao ni okolnosti koje ga prate. I mnogi ljudi koji ne zive u Japanu nemaju drugu opciju nego da prate medije i gledaju TV (to uostalom vjerojatno rade i sami Japanci koji nisu zahvaceni tragedijom). Vijesti stizu strahovito brzo, stalno dobijamo nove informacije i sasvim je normalno da se o tome prica i da se komentiraju svakakvi scenariji. Ljudi (hah, pa cak i forumasi biggrin.gif ) se boje, nitko ne zeli da tragedija bude jos veca i nitko nije zloban. Nema potrebe da zauzimas obrambeni stav i da se ljutis zbog toga, jer nitko ovdje ne izmislja napamet nego se samo razgovara o informacijama koje pristizu iz medija. Odnosno, ako se vec ljutis, onda budi ljut na medije.
Nego sta nego sam ljut na medije a to ne moze bez onih koji se njima hrane. Lenjo uzivanje medija, na kaucu, zavaljen ili lezeci.Evo, od izbora 1990. nisam gledao TV, ne gledam ni sada. Informacije uzimam sa transkripta NHK (drzavne TV) i lokalnih novina na engleskom. Nezatrovan, mozda zato i izgleda da drugacije mislim jer nema elemenata spektakla koji je neizbezan ako se pogledaju ovi klipovi sto su prilagani.I Japanci, gledaju istu TV pa naseli, pa pokupovali stvari za stekovanje. Sva sreca da je voda sa cesme za pice, da se pije samo flasirana ne bi danas mogla da se nadje u radnjama.
I naravno da nitko ovdje (bar koliko znam) nije strucnjak za nuklearke, ali nitko ne zeli da dodje do najgoreg, a to je, budimo realni, sasvim moguce cak i ako su reaktori ugaseni. Jer u protivnom ne bi ni doslo do evakuacije u krugu od 20 km, zar ne?
Ta zona evakuacije je za najgori slucaj, kao Cernobil i vazi za sve nuklearke u svetu.Tacno je da bi bilo svasta kada bi doslo do najgoreg. Samo, ni pod kojim uslovima do toga ne moze da dodje jer je Fukushima tako dizajnirana da ne moze reaktor da eksplodira kao u Cernobilu. Takve stvari se ne objasnjavaju stanovnistvu tamo nego naredba evakuacija i gotovo. Edited by Yoyogi
Link to comment
1228: France's nuclear safety authority says it classifies the Fukushima plant accident as level six. The maximum is level seven, used only once for the 1986 Chernobyl accident, Reuters reports.
Link to comment
Te su mere i visoke doze uza sam reaktor, vec preko ulice nisu. Osnovna stvar koju ovde malo ko razume je: svi reaktori su automatski ugaseni (shutdown)na pocetku prvog zemljotresa. Ugasenom reaktoru treba nedelju dana da se oslobodi (ohladi) toplote koja se zadesila u trenutku gasenja. Ako se tako ne ohladi, nemoguce ga je posle restartovati i koristiti. Ovde ispada da ljudi misle da je reaktor u punom jeku i da se otrgao konroli i radi za svoje samounistenje i da usput povlaci u dubinu zemlje sve koje moze.Ako ga ne hlade (kao sto se sada desava ili s eprekida) moze da dodje do meltdowna i to znaci da je posle toga reaktor nepopravljiv i neupotrebljiv. Cak i morska voda koju su kao jednu od poslednjih opcija uzeli da hlade reaktor dovodi celu instalaciju u nepopravljivo stanje (jer je necista).Taman posla da ce reaktor (pa jos njih 6 komada) da eksplodiraju i izbljuju radioaktivnost kao vulkan pri erupciji. To ne moze da se desi a upravo tako svet zamislja da ovo upravo tome vodi.
Ako sam dobro shvatio, najgore sto moze da se desi je da nuklearna elektrana koja je eksplodirala nece moci u buducnosti da se koristi, ako dodje do meltdowna. Inace je sve ruzicasto. Tako da su morali da upotrebe morsku vodu da bi sprecili meltdown, sto je doduse takodje trajno onesposobilo "instalaciju", s obzirom da je necista.
Link to comment
Autor clanka je Englez, on brani cast nuklearki a ne neke zemlje posebno. Samo se desilo da je sada Japan u pitanju.
Misliš da to što brani čast nuklearki ne utiče na njegovu objektivnost?Ti stvarno misliš da nije problem ako "godišnju dozu" radioaktivnosti čovek primi za dan ili sat?OK mi je da imaš potrebu da kažeš da je Japan idealan, ali imaj mere čoveče. Genratori su morali biti napravljeni da ne može da ih izbaci ni zemljotres ni Cunami. Zar ne? Evo svi se slažemo da bi drugde bilo gore nego u Japanu, ali ohladi se i ti malo.
Izvini, zasto se javljas kad po obicaju samo nesto lupis jer opet ne razumes? Naravno da elektrane ili bilo sta slicno od opsteg znacaja moze biti u privatnom vlasnistvu. Drzavne kompanije su se cesto pokazale jos gore - pogledaj Cernobilj. Moja poenta se tice pravnog polozaja korporacija i problem sa korporativnim uredjenjem uopste sto ocigledno po obicaju nisi ukapirao.
Samo ti nemoj o lupetanju. Ko bi po tebi sve krivično i materijalno odgovarao kad kompanija napravi sranje. Svi koji se za nešto pitaju? Ne mora svako ko je u upravnom odboru da zna da li se dovoljno ulaže u održavanje. Uostalom svi akcionari bi imali korist od toga što se bi se smanjili troškovi. Da li su i oni odgovorni?Šta ti možeš i menadžerima, pogotovu ako nisu naši državljani? Sumnjam da će ti ih neko izručiti što nisu održavali tvoju infrastrukturu. Eventualno možda odgovaraju za neki novi Černobilj. Čak i tad bi teško dokazao da su krivi oni a ne oni što su izginuli u nuklearnoj centrali. Još veselije bi bilo da imaš par kompanija koje bi radile što na korišćenju što na održavanju. Koga bi sve tužio?Na primeru Srbije, Miško kupi EPS, maksimalno ga izrabljuje, digne cene, a kad vidi da će sve da pukne zbriše u inostranstvo. Verovatno bi isto uradilo i par menadžera. P.S.
znao sam, ovaj ce da ubije topic. banovali ga tamo a mora da negde brani cast Japana pred belosvetskim neznalicama.
Banovali su ga pre ovog Edited by duma
Link to comment
Banovali su ga pre ovog
znam znam nego ocigledno ima potrebu da na nekom forumu zastupa to njegovo, ne znam ni kako da to nazovem
Link to comment

ide mi opasno na zivce CNN. bukvalno po ceo dan drve o cover-ups u japanskoj nuklearnoj industriji. valjda im je neki rejting-efendija dosapnuo da je to sada prioritet u izvestavanju

Link to comment
×
×
  • Create New...