Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Te su mere i visoke doze uza sam reaktor, vec preko ulice nisu. Osnovna stvar koju ovde malo ko razume je: svi reaktori su automatski ugaseni (shutdown)na pocetku prvog zemljotresa. Ugaseneom reaktoru treba nedelju dana da se oslobodi toplote koja se zadesila u trenutku gasenja.Ovde ispada da ljudi misle da je reaktor u punom jeku i da se otrgao konroli i radi za svoje samounistenje i da usput povlaci u dubinu zemlje sve koje moze.Ako ga ne hlade (kao sto se sada desava ili s eprekida) moze da dodje do meltdowna i to znaci da je posle toga reaktor nepopravljiv i neupotrebljiv. Cak i morska voda koju su kao jednu od poslednjih opcija uzeli da hlade reaktor dovodi celu instalaciju u nepopravljivo stanje (jer je necista).Taman posla da ce reaktor (pa jos njih 6 komada) da eksplodiraju i izbljuju radioaktivnost kao vulkan pri erupciji. To ne moze da se desi a upravo tako svet zamislja da ovo upravo tome vodi.......
Procitaj topik, ovde se vec pisalo o tome da situacija ne moze da se poredi sa Cernobiljom. Medjutim, meltdown znaci da postoji rizik da radioaktivna smesa istopi celicni lonac a onda ce radiokativnost da izadje na otvoreno i ako ta smesa dodje u kontakt sa vodom dolazi do eksplozije. To nije eksplozija kao u Cernobilju ali je to ipak nesto ozbiljnije pogotovo ako je Tokijo na 250km a vetar nepovoljan. Jos ako se to desi u reaktoru broj 3 za koji su rekli da sadrzi smesu plutonijuma onda problem nije samo radijacija i cezijum/stroncijum nego pre svega plutonijom koji je toksican i u tragovima. Ja ne prizivam sve ovo, ali ozbiljnost situacije postoji i zato treba biti maksimalno zahvalan onim ljudima/tehnicarima koji ovog trenutka odrzavaju hladjenje na sva cetiri-pet reaktora i koji ne mogu to da rade sa preko ulice. Oni tamo bukvalno ginu ako rade pored otvorenog reaktora.Sto se ostatka tice, Japan je jedna od najorganizovanijih drzava sveta i oni ce pomoci ljudima (bez vode, sklonista) najbolje sto mogu ali ovu situaciju sa reaktorima ocigledno ne drze pod kontrolom i zato su ljudi opravdano zabrinuti ukljucujuci same Japance i PM-a koji je kritikovao Tepco.
Link to comment
znao sam, ovaj ce da ubije topic. banovali ga tamo a mora da negde brani cast Japana pred belosvetskim neznalicama.jezivo.
Sto si ti meni na "ignore", nikada u zivotu nisam cuo za tebe (istina nisam ni navracao neko vreme).Autor clanka je Englez, on brani cast nuklearki a ne neke zemlje posebno. Samo se desilo da je sada Japan u pitanju.I brani se ne cast Japana nego svet od idiota koji ne razlikuju rafineriju od nuklearke a napaljeni TV-om odjednom uvidaju opasnost, koje i ako ima, daleko je manja nego noc koja je upravo dosla evakuisanima.
Link to comment
Najgore je, ova senzacija za neuke je skrenula paznju sa stotina hiljada evakuisanih koji na blizu 0 stepeni C kampuju vec 5 dan sa onime sto imaju a odgovorni pod lupom medija i svetske javnosti (napaljene TV-om) znacajnu energiju koriste na potpuno pogresne stvari.
Pa ja sam te pitala sto je sa ljudima koji su ostali bez icega i odgovorio si kako im je super i kako je sve 5. Inace, shvacam tvoju potrebu da uvijek o Japanu pises sve najbolje, medjutim prilicno si subjektivan u svojim procjenama oko cijele tragedije. Citajuci tvoje postove, ispada da su ljudi u Japanu gotovo happy sto se dogadja to sto se dogadja. A nedostatak realnih i objektivnih komentara, odnosno SPINOVI tipa kako je sve ruzicasto takodjer spadaju u cist senzacionalizam, samo suprotan od crnokronikaskog protiv kojeg se zalazes.
Link to comment
Autor clanka je Englez, on brani cast nuklearki a ne neke zemlje posebno. Samo se desilo da je sada Japan u pitanju.I brani se ne cast Japana nego svet od idiota koji ne razlikuju rafineriju od nuklearke a napaljeni TV-om odjednom uvidaju opasnost, koje i ako ima, daleko je manja nego noc koja je upravo dosla evakuisanima.
Prvo, stvari koje pricas su u potpunoj koliziji sa aktivnostima japanskih vlasti i izjavama njenih predstavnika. Drugo, nuklearke nemaju cast, one su tehnologija kao i svaka druga, sa svojim prednostima i manama o kojima se moze i mora diskutovati. Tvoje fetisisticko obozavanje nuklearki ne obavezuje nikoga ni na sta. Trece, nazivanje radijacije od 400 milisiverta na sat - bezopasnom je jednostavno neznalacki. Cetvrto, ja ne znam ko ne razlikuje rafineriju od nuklearke i zasto to uopste pominjes. Peto, ti si prvi rekao da je u Japanu svima do jaja, ukljucujuci i mucenike koji su ostali bez kuca i nemas vise pravo da se pozivas na njih. Sesto, moj nekadasnji nick bio je vasudeva418. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nemam nameru da teoretisem o ovome sa tobom na ovom topiku jer je neukusno. Japan, Tepco i velike japanske kompanije uopste su jedan od primera korporativnog uredjenja vec vise decenija unazad gde jedna ruka pere drugu, gde se problemi zataskavaju itd. Dakle, susta suprotnost onome sto bi bilo pozeljno u svakom otvorenom drustvu gde svako placa za svoje greske i rizike. Nije ovo prvi put da postoje problemi u Japanu sa elektranama (bilo je vec slucajeva sa poginulima i ozracenima), samo sto niko licno od menadzera nije platio za nesto nego se svi skrivaju iza korporativnog sistema. Kad je bio problem sa bankama, ista stvar - niko ne odgovara svojim licnim imetkom nego samo korporativnim (tj. musterije i investitori) ili jos bolje - poreski obveznici i potrosaci koji na kraju placaju najveci danak.
Sličnu priču, ako ne i istu, pričaju ovi na CNN: narod Japana je obmanut, neobavešten, vlada u dilu sa kompanijama radi protiv svog naroda, vlada prebacuje odgovornost na kompaniju koja je izgradila reaktor i viceversa. Nekako mi je ta priča u ovom trenutku degutantna, jer su operacije spašavanja/sanacije još uvek u toku. A i nema mi logike da se pitanjem odgovornosti japanske vlade ili neke kompanije bavi lik koji je na 5.000 km od epicentra dešavanja. Na stranu priča što je centralu pogodio zemljotres jačine 9 rihtera + cunami. Tri bekap sistema su otkazala, nije da je neko štedeo na delovima, pa da su u okean iscureli milioni i milioni galona nafte. Edited by dux
Link to comment
Čoveče, ti za par dana od zagovornika privatizacije državnih institucija preraste u protivnika privatizacije svega što je javni interes. :isuse: Ovo što boldovano moglo bi se preneti i na većinu javnih preduzeća(ona koja su po prirodi monopolisti). To su naprimer vodovodi, toplane, EPS, ...Nuklearke su naravno posebna priča, jer je šteta koju mogu da naprave ogromna. Nije mnogo bolje ni sa fabrikama hemijske industrije. Posle ovog što se desilo Srbija definitivno treba da odustane od pomisli da pravi nuklearke. Kod nas je zanemarljiva verovatnoća da se desi ovakav zemljotres, ali bi bezbednost bila na takvom nivou da bi i onaj koji je potresao Kraljevo mogao da napravi katastrofu.
Izvini, zasto se javljas kad po obicaju samo nesto lupis jer opet ne razumes? Naravno da elektrane ili bilo sta slicno od opsteg znacaja moze biti u privatnom vlasnistvu. Drzavne kompanije su se cesto pokazale jos gore - pogledaj Cernobilj. Moja poenta se tice pravnog polozaja korporacija i problem sa korporativnim uredjenjem uopste sto ocigledno po obicaju nisi ukapirao.
Link to comment
Jedan radnik je "popio" 10% godisnje doze radijacije i to je sve.Ako si procitao clanak, video si da je od zemljotresa + tsunamija bezbednije raditi i biti u Fukushima nuklearci nego biti slobodan clan drustva u svojoj kuci u krugu od 200km pa i dalje.
Nije bas tako. Prije dva dana na francuskom radiju je bio intervju jednog francuza sto zivi u japanu (60km od te nuklearke). Zena mu je japanka. Zenin stric radi u toj nukleraki. Kaze da su dobili oprostajni mail od njega gdje ih sve pozdravlja i da ga ne ocekuju nazad :mellow: Edited by borris_
Link to comment

marvin zauzet, pa vam po meni porucujue, da spustite loptu i oladite malo,da ne bi doslo do topljenja njegovog strpljenja i izlivanja srdzbe po ban logu.

Link to comment
Pa ja sam te pitala sto je sa ljudima koji su ostali bez icega i odgovorio si kako im je super i kako je sve 5. Inace, shvacam tvoju potrebu da uvijek o Japanu pises sve najbolje, medjutim prilicno si subjektivan u svojim procjenama oko cijele tragedije. Citajuci tvoje postove, ispada da su ljudi u Japanu gotovo happy sto se dogadja to sto se dogadja. A nedostatak realnih i objektivnih komentara, odnosno SPINOVI tipa kako je sve ruzicasto takodjer spadaju u cist senzacionalizam, samo suprotan od crnokronikaskog protiv kojeg se zalazes.
Nema spinova kako je ruzicasto nego kako je organizovano, mirno i disciplinovano.Za dva dana se broj evakuisanih duplirao i to sigurno znaci da prvih 50 koji su stigli u petak, u subotu ih je stiglo na desetine hiljada, sada isti kapacitet deli njih 200 hiljada.Dok drzava prinudjena medijima baca energiju na nepotrebnosti a mediji sve gladniji i gladniji kao i oni koji ih sa kaucha uz kokice gledaju...ponestaje senzacija a to je za TV "red alert". Evo, sada je progoreo i sam kazan, gotovo.
Link to comment

...ghh... ok nema nuklearne havarije, svi lazu, evo Jojogiju topik pa nek se igra

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
hattori, ovo nije skolsko dvoriste. ako treba da se spusta lopta, mozda bi bilo dobro da se kaze ko i kako to treba da uradi.
polemika o opasnosti od radijacije se zahuktava u pravcu eskalacije.nije nalog da se o tome prestane, nego da se smanji brzina i prilagodi retorika, da bi se moglo prikociti na vreme.
Link to comment
×
×
  • Create New...