Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

Ovaj zemljotres je bio hiljadu puta jachi nego veliki Hanshin zemljotres koji je zadesio Kobe 1995.Malo je poznato, taj zemljotres je bio najskuplja katastrofa koja se prenela planetom. Tu se videlo koliko firmi zavisi od industrije u Kobe.Sun Microsystems, IBM (moja tadasnja firma), HP, svi su kasnili po 6-12 meseci da ispune narudzbe, ne samo oni nego skoro cela hi-tech industrija.Tada je zivot izgubilo 6,000 ljudi. Desio se u zoru, skoro svi poginuli su bili (spavali) u svojim kucama. Da se desio kasnije, kao ovaj, u popodne, bilo bi manje zrtava jer bi mnogi bili u propisno izgradjenim zgradama. U perspektivi, uz sve zrtve koje je 2004. na 26. decembar Sumatra zemljotres doneo sa tsunamijem, neko hladne glave bi rekao da je to bila najjeftinija velika katastrofa. Ni jedna luka, ni jedno postrojenje, nikakva proizvodnja, nijedna nukelarka. Samo riff-raff bungalows za turiste.Zbrisan Phuket u Thai i cela turisticka industrija, nisu ostavili traga na Thai GDP 2005.Za Japan, ima nesto isto malo poznato.Japanske vlasti su legendarne kada dodje do generisanja radova koji puno kostaju. Paralelni autoputevi, mostovi kojima niko ne prelazi, samo da se nesto radi. Sada imaju na sta da se okome i potrose pare i generishu potraznju. Priznajem, nije lepo to reci dok svet gleda katasrtofalne slike, ali za mesec-dva, na to ce izaci.Jos nesto, malo poznato. Kada nekretnine ne vrede nista (jer prezivljavaju zemljotrese), zgrada u susedstvu nestaje da bi se napravila ista takva nova, to formira mentalitet ljudi.Koji se na kraju svede na: sta cu sutra da obuchem? Nikakvo cudo da je Japan najvece trziste luksuzne robe na svetu. Sve se menja, nestaje, ponovo gradi, sutra mozda jos veci zemljotres, ko zna.Mrtav necu da budem vidjen u proslogodisnjoj modi.

Link to comment
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Today, Japanese Yen has strenghtened 1.3% against US dollar.Ocigledno, investitori misle ono sto sam gore (besplatno) rekao. Bice aktivnosti i para.

Link to comment

Hajde, ne pocinjite i ovde.Inace, sada javljaju da je na jugozapadu Japana proradio i vulkan sto nije neobicno posle ovakvih zemljotresa. Reaktor 3 od pre par meseci radi i sa plutonijumom sto jos vise povecava rizik od katastrofe. Izgleda da ne znaju tacno u kojem je stanju i kada/da li ce da eksplodira. Istovremeno ljudi iz regiona zapravo nemaju gde da beze jer javni transport jos ne funkcionise a putevi su zakrceni.

Link to comment

[off] samo jedan detalj o cunamiju u japanskoj istoriji i mitologiji: u 13. veku su tada mocni mongoli, predvodjeni kublaj-kanom, i uz pomoc kineza i korejanaca, krenuli u osvajanje japana. dva pokusaja u nekoliko godina, mnogo vise vojnika, camaca, naoruzanja u odnosu na japance... i oba puta(!) se dogodila ista stvar: ogromna oluja (cunami), koja je u sred bitke skoro potpuno unistavala osvajacku flotu, i tako sprecavala pad japana. otud u tradiciji i verovanje da je japan zasticen od boga, a te oluje nazvane kamikaze (divine wind... ne znam kako bi bio prikladan nas prevod: bozanski vetar?)u jednom od tih pokusaja mongolskog osvajanja se kratko vodila borba na ostrvu kjusu, i to je jedini trenutak u japanskoj istoriji da je neprijateljska vojska krocila na neko od cetiri velika ostrva koja cine japanski arhipelag... naravno, do kraja drugog svetskog rata i tadasnje kapitulacije.

Link to comment

Jos jedna nuklearka, u Onagawi, se ponasa cudno... nije otkazalo hladjenje, ali ima povecanog zracenja, pa je proglasena opasnost.Japan's chief cabinet secretary Yukio Edano told reporters earlier on Sunday that a partial meltdown in Unit 3 at the Fukushima facility was "highly possible"."At the risk of raising further public concern, we cannot rule out the possibility of an explosion," Edano said. "If there is an explosion, however, there would be no significant impact on human health.

Link to comment
...Premijer je tražio od CEO-a Toshibe (koja je projektovala reaktore) da korporacija pod hitno nešto smisli i preduzme. Ne sluti na dobro....
Pročitah negde da je tu elektranu izgradio GE, a ne Japanci.
strucnjak za nuklearke i apokalipsu na bbc-ju kaze da vjerovatno necemo otici u pizdu materinu
zašto bio odlazili u PM??
... i oba puta(!) se dogodila ista stvar: ogromna oluja (cunami), koja je u sred bitke skoro potpuno unistavala osvajacku flotu, i tako sprecavala pad japana. ...
Cunami je talas nastao usled zemljotresa na porskom dnu - dakle nije oluja.Oluja koju pominješ se verovatno zove - tajfun Edited by dekss
Link to comment
Nema panike. Veruje se da vlasti rade sve sto mogu. Svi imaju "Plan B" za ovakve situacije, uvezban stalnim drilovima.
Izvini zbog zabune, pročitao sam tweet-ove nekih ljudi koji su iz Tokija razmatrali planove za evakuaciju zbog Fukušime, pa su pričali kako će da odu u gradove južno, za slučaj da mora da se beži iz zemlje. Mislio sam da su to japanski tweet-ovi, međutim ispostavilo se da su u pitanju neki Evropljani koje je obuzela panika.
Link to comment
Jos jedna nuklearka, u Onagawi, se ponasa cudno... nije otkazalo hladjenje, ali ima povecanog zracenja, pa je proglasena opasnost.
Kažu da je sa njom sve u redu ali Kyodo upravo javlja da je otkazao rashladni sistem u nuklearki Tokai 2.Inače, nakon gledanja onog što je Adams ostavio gore, povlačim sve što sam ikada rekao na račun ljudi koji ostavljaju komentare na srpskim sajtovima. Ja ne mogu da verujem da je moguće biti onoliko lobotomiran. To je stvarno strašno.
Link to comment

Tokai 2 ipak nije toliko problematična pošto pomoćni sistemi rade i navodno uspevaju da održe normalnu temperaturu jezgra. Vlasti ne dostavljaju baš previše informacija o stvarnom stanju i prognozama u Fukušimi, što ostavlja dosta prostora za špekulacije od kojih naravno nijedna ne ide u pozitivnom pravcu.

Link to comment
Cunami je talas nastao usled zemljotresa na porskom dnu - dakle nije oluja.Oluja koju pominješ se verovatno zove - tajfun
jeste, tajfun... pomesao sam pojmove. -_-tokijska edb planira restrikcije struje, do stabilizacije proizvodnje el. energije... prvi put od nastanka 1951.

The Tokyo Electric Power Company has announced it will implement planned power outages to cope with severe electricity shortages in the wake of Friday's massive earthquake.This is the first time the power utility, commonly known as TEPCO, will have to employ planned outages since it was established in 1951.TEPCO president Masataka Shimizu told reporters on Sunday that the utility's 2 nuclear power plants and 5 thermal plants in the Tohoku and Kanto regions have halted operations.He said Sunday's power supply was not affected, as many companies are not running their factories.But he said it will be difficult to secure the necessary power on Monday as businesses resume operations. He added that at the peak hour of power demand, from 6 to 7 p.m., it will only be able to provide for three quarters of demand.In response, the utility will implement outages starting Monday from 6:20 AM to 10 PM.Power will be cut to 5 predetermined areas served by TEPCO in a rotating order for a fixed time.The utility says it has to continue the planned outages until the end of April, even if its thermal power plants resume operation in a week or two.It urges major consumers such as factories, and ordinary people, to save on electricity.

Link to comment
Today, Japanese Yen has strenghtened 1.3% against US dollar.Ocigledno, investitori misle ono sto sam gore (besplatno) rekao. Bice aktivnosti i para.
Na nekom forumu sam čuo rečenicu tipa: "Šta mislite, u ponedeljak počinje trading, da li da ulažem u akcije japanskih građevinskih firmi?"...
Link to comment
×
×
  • Create New...