Jump to content
IGNORED

Kurs,seminar kako vec za notara na BG pravnom.


Moća

Recommended Posts

Video sam juce na brzinu da ce se na pravnom fakultetu u BG-u odrzati kurs ili kako vec za notara u trajanju od 100 casova i to svakog petka od 16h na sajtu pravnog fakulteta nema nista o tome tako da ukoliko neko ovde ima informacije o tome da mi napise bio bih izuzetno zahvalan.

Link to comment

Ni u kom slučaju ne idi ni na kakav kurs, jer to služi za otimanje para šatro za pripremu za nešto što još ne postoji. Ko može da gleda u bob kakav će biti zakon ? O tome se priča već godinama, bilo je raznih kurseva, čak i za par hiljada eura/maraka, pa cvrc.Najtužnije je što svaki polaznik misli da će biti u kombinaciji, pa da bude spreman

Link to comment
Ni u kom slučaju ne idi ni na kakav kurs, jer to služi za otimanje para šatro za pripremu za nešto što još ne postoji. Ko može da gleda u bob kakav će biti zakon ? O tome se priča već godinama, bilo je raznih kurseva, čak i za par hiljada eura/maraka, pa cvrc.Najtužnije je što svaki polaznik misli da će biti u kombinaciji, pa da bude spreman
Slažem se, gubljenje vremena i bacanje para. Detaljnije o ovome kasnije (idem na koncert).
Link to comment

Evo ukratko:Zakon o notarima još nije na vidiku, niti će ga skoro biti, iako se ta priča provlači s vremena na vreme.Drugo, kako se u globalu zamišlja, i obično tako i biva, na određeni broj građana dolazi 1 notarska kancelarija. Taj broj građana nije par stotina nego znatno veći. KAncelariju vodi 1 notar - a drugi su zaposleni, terminologija za njih se još ne zna, pomoćnici, npr. Njihov broj po kancelariji se takođe još ne zna, ali u principu biće to najamnici kao bilo koji zaposleni u opštinskoj upravi, recimo, sa sličnom, crnačkom platom.Dalje, njihov broj na celom području države je ograničen, nije kao kod advokata , upišeš se u imenik i uđeš na slobodno tržište. Jok. Najslađe je da će o izboru, po svoj prilici odlučivati vrlo uska ekipa, kojoj pretpostavljam da ne možeš da primirišeš ( bez uvrede, shvati to kao kompliment)a na način viđen pri reizboru sudija. Jedino notari, a ne zaposleni kod njih mogu da dođu do love iz tog posla, zato će se to deliti kao mesta u upranom odboru uprave za kontrolu leta, recimo.Dakle, zašto da ne upišeš kurs:-Nema zakona o notarima, pa bi učio hipotetičke stvari-Nema svrhe, broj notara biće manji nego polovina slušalaca kursa-Za eventualnu licencu, ili kako će se već zvati, kurs ćeš moći da okačiš mačku o rep, a ispit ćeš polagati po nekom pravilniku, koji će biti objavljen nakon zakona, kog takođe nema-Ne zna se ništa, hoće li biti, kad će biti, kako će izgledati.-Kurs je skup a značiće ti kao akcije NISa-Verovatno, uz najbolju volju, nikad nećeš biti notar. Ni ja. Ni većina kolega koje znam. Biće oni koje ne znam.Pozdrav

Link to comment

Kapetanm je u svemu u pravu, samo da dodam tri bitna detalja :- Broj kojim se najčešće spekulisalo je 40.000 stanovnika na 1 notara. Ne znam da li je bilo nekih promena u ovoj ideji (jer nema nikakve javne rasprave o ovom pitanju), ali bi to značilo da će ceo Grad Beograd imati oko 40 notara, a npr. Vršac samo jednog, pa ti vidi koja će tuča i potezanje veza biti za izbor ;- Takođe se spominjalo da će budući notar biti u obavezi da pruži veoma visoku novčanu garanciju, za slučaj da zabrlja nešto prilikom pružanja svojih usluga. Spekulisalo se raznim sumama, ali ni jedna nije bila manja od 50.000 eura (spominjalo se i do 250.000 eura). Znači, trebao bi ili da imaš tu sumu da deponuješ ili da imaš nekretninu u vlasništvu, pa na nju da staviš hipoteku ;- Takođe se spekulisalo da će prednost pri izboru imati sudije vanparničnih odeljenja osnovnih sudova, obzirom da će se ta odeljenja rasformirati uvođenjem notarijata. Opet, pitanje je da li je ovo tačno, jer nema nikakvih tačnih podataka ;Uopšte, cela priča sa tim notarskim kursom na Pravnom je jedna obična pljačka naivnih, osmišljena od strane pojedinih profesora i pojedinih sudija - vrlo skupa, a potpuno nepotrebna stvar. Isto važi i za kurs za polaganje pravosudnog ispita na Pravnom, koji je u moje vreme bio maska za korupciju pri polaganju ispita - platiš Lepi i ekipi pare da ti kao nešto predaju, a onda dođeš kod tih istih ljudi na ispit.

Link to comment

Pazi ovo:...Homen objašnjava da se, kada je reč o zakonu o notarima, odnosno javnim beležnicima, uvodi sistem koji ranije nije postojao. Na pitanje da li će biti priznavani vrlo skupi kursevi koji su se tokom prethodne dve godine održavali, posle čega su polaznici dobijali sertifikate za notare, Homen odgovara: "Što se nas kao države tiče biće uveden takozvani notarski ispit koji će biti sličan pravosudnom ispitu i biće veoma strog. Taj ispit će svaki budući kandidat za notara morati da položi. Oni koji su pohađali te kurseve, koji su se održavali na privatnim i državnim fakultetima, mogu ih smatrati olakšavajućom okolnošću, odnosno dodatnim obrazovanjem da bi lakše položili državni notarski ispit. Uostalom, na pravnim fakultetima organizuju se pripremni kursevi za polaganje pravosudnog ispita. Dakle, i njih koji su išli na kurseve za notare čeka zvanični državni ispit. Da li je neko završio kurs to je njegova privatna stvar, verovatno će mu biti lakše da položi, ali to se zvanično neće uzimati u obzir "....Ovo je izjava iz 2008. godine

Edited by kapetanm
Link to comment

Lupider mi pečat ovde!Ako se može birati, ima li za pravnika dosadnijeg i mizernijeg posla od javnobeležničkog i više ponižavajućeg od posla privatnog izvršitelja? Povrh svega toga, za ova dva zanimanja će se pored diplome pravnog fakulteta, tražiti i položen pravosudni ispit, a za javnog beležnika još i “kurs” (uslovi predviđeni u dostupnim nacrtima zakona) i najavljuju ih već duže vreme kao deo epohalnih reformi, samo fanfare nedostaju.Sa usvajanjem zakona o javnim beležnicima i privatnim izvršiteljima se kasni, iako je planirano da se u ova zanimanja kao utešne nagrade (izvori korupcije isto kao i u pravosuđu) utopi nezadovoljstvo onih koji nisu prošli reizbor sudija il’ tužilaca, na šta bi mnogi i pristali.

Edited by halloween
Link to comment
Broj kojim se najčešće spekulisalo je 40.000 stanovnika na 1 notara. Ne znam da li je bilo nekih promena u ovoj ideji (jer nema nikakve javne rasprave o ovom pitanju), ali bi to značilo da će ceo Grad Beograd imati oko 40 notara, a npr. Vršac samo jednog, pa ti vidi koja će tuča i potezanje veza biti za izbor
Hm... Malo je to, kod nas je 1 notar na 20.000 stanovnika. Usprkos najavama, ostavine i izvršenja su još uvijek u nadležnosti općinskih/osnovnih sudova dok, koliko znam, u Hrvatskoj nije tako. Šta će preći na vaše notare?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...