Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

cover_Gad-poster-head.pngsmiley-waving-us-flag.gif
Washington, D.C. – A new coalition of gun rights and conservative groups has proclaimed January 19, 2013, “Gun Appreciation Day” and begun urging Americans nationwide to show their support for gun ownership by turning out en masse at gun stores, ranges, and shows from coast to coast.Scheduled to send a message to Washington two days before Obama’s second inauguration, the “Gun Appreciation Day” is expected to rival “Chick-fil-A Day” as a public statement of protest against government policies.
Link to comment
Zar tamo nema oko 11 000 - 12 000 ubistava godisnje? Kud se denulo ostalih 8 000 - 9 000 ubijenih?
ja se sećam iz "bowling for colombine" da je bilo 11k i nešto ubistava vatrenim oružjem. u japanu neki jednocifren broj, u francuskoj, engleskoj, kanadi malo. sto-dvesta.
Link to comment

323 je ubijeno puškama bilo koje vrste, a ne vatrenim oružjem (revolverima, pištoljima itd) u totalu.

Edited by buffalo bill
Link to comment
323 je ubijeno puškama bilo koje vrste, a ne vatrenim oružjem (revolverima, pištoljima itd) u totalu.
Ma znam, samo primecujem da ne bi bas bilo povoljno po njihovu "agendu" da su na vrhu stavili cifru od 8-9000 ubijenih pistoljima i slicno, jer bi onda implicitna poruka bila: Obama hoce da zabrani samo puske umesto da zabrani pistolje ili vatreno oruzje u globalu.
Link to comment
Ma znam, samo primecujem da ne bi bas bilo povoljno po njihovu "agendu" da su na vrhu stavili cifru od 8-9000 ubijenih pistoljima i slicno, jer bi onda implicitna poruka bila: Obama hoce da zabrani samo puske umesto da zabrani pistolje ili vatreno oruzje u globalu.
pa da, "handguns are off limits, ajde da pričamo o puškama".
Link to comment
Na Lenonovoj stazi Evil Brita američkog društva ostade Simon Cowell. Rešili američki domaćini da proćeraju ovu seka persu....
mrzi me da gledam sve, di se spominje simon cowel?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...