Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

Ideologija jeste nesto sto se treba uzeti u obzir. Kod Brejvika je to bila glavna motivacija...That being said, neko mora biti izuzetno bolestan u vugla da bi pobio toliko dece, bez obzira koliko je ideoloski obojen.
Pa dobro, naravno, bar u kolokvijalnom smislu, ni ovaj mali ni Brejvik nisu baš podlibelni. Ali da ne otvaramo temu o kojoj smo onoliko drvili na topiću o Brejviku, bez jasnog rezultata.Ipak, ja moram da ti kažem da se poptuno slažem sa Indijem i ekipom - prva stvar koju treba uraditi jeste pod hitno i radikalno ograničiti priistup naoružanju - ne mora to da bude totalna zabrana, lokalne tradicije treba uzeti u obzir, i u tom smislu WTF-ova varijanta mi se čini kao razumno rešenje, ali nešto se pod hitno mora učiniti. Nema ničeg fundamentalnog u slobodi posedovanja oružja. To nije fundamentalna soboda, poput slobode veroispovesti, mišljenja, govora, političkog organizovanja, itd. Ona se može sasvim legitimno ograničiti na osnovu utilitarnih razloga.
Link to comment

Koliko ja kapiram te neke vatrene pristalice vatrenog oruzja, da su ucitelji imali za pojasom po par revolvera, svega ovoga ne bi bilo. Obozavam argument da je oruzje potrebno i da treba da se slobodno nosi zato sto ima puno ljudi sa oruzjem. Potreban je valjda IQ Sare Palin da se u tome ne bi video logicki problem.

Link to comment

Frame of mind koji dolazi na takve ideje je prilično crno-beli (racist overtones intended, a pokazaće se i zašto). Po njemu postoje ludaci i kriminalci kao posebna, mada relativno malobrojna sorta, i čestit svet kao opet posebna, potpuno drugačija sorta ljudi. Ako već ludaci imaju pištolje, dobro je da i naši imaju. Ovo je naravno nonsens, što je uviđao čak i Lok, kome takvo mišljenje nije bilo strano. U prirodnom stanju zaista ima malo ludaka, ali to ne znači da se normalan svet neće međusobno poubijati iz zabune, zbog pogrešne procene (u odsustvu nezavisnog sudstva, svako je sklon da sudi u svoju korist), itd. Zato nam i treba država, koju bi mnogi libertarijanci sada veselo da šutnu na groblje istorije, a u korist jednog novog prirodnog stanja.Rekoh da je ideja implicitno, ili istorijski rasistička, jer zapravo smatra da je ta linija podele rasna, a kasnije i klasna. Pištolji zapravo trebaju srednjoj i višoj srednjoj klasi da se odbrani od nižih klasa (Death wish, anyone?). Više klase ionako brani policija koja za njih radi, a siroti sitni buržujčuć moraju sami sa snalaze.Edit:

NIje samo fetis, nego je i fantazija. (Hocu reci, fantazija o sposobnosti samoodbrane).
Izvrsna primedba. Ne znam da li sam već kačio ovaj tekst. Edited by Syme
Link to comment
Srbija ima 40 puta manje stanovnika od SAD, pa verovatno i toliko puta manje psihopata i sansi da dodje do ovakvih zlocina. Zato nije potrebno neko posebno objasnjenje za cinjenicu da je za poslednjih 50 godina u SAD-u bilo 15-tak skolskih masakara a u Srbiji ni jedan.
Da, naravno, mada mislim da nije reč samo o školskim već i o drugim zločinima, a s druge strane, o količini oružja po glavi u Srbiji
Link to comment

Zašto se zvanična USA politika protivi da svaka ludačka vlada na ovaj svijet ima nuklearno naoružanje, ako im ne smeta da svaki ludak doma ima svoj privatni top?

Link to comment
Daj molim te, vekovna tradicija držanja oružja....to možeš reći za većinu država u svetu. Doneseš zakon o zabrani pa da vidiš kako se menja vekovna tradicija i DNA.
+1000oruzje u nacionalnom DNA :Dpa i vise puta spominjani svajcarci su bili brdjani koji su nosili ogromne sekire kojima su ocecali glave svojim neprijateljima, pa su nekako prestali sa tom tradicijom.
Stvarno? I sta, donesete Obznanu o zabrani posedovanja oruzja, i sta onda? Da necete da krenete u skupljanje sada vec ilegalnog oruzja po kucama? Mogu misliti kako bi bili docekani vladini agenti po zabitima Zapadne Virdzinije, Teksasa... kad im zabarakidrani redneci pripucaju iz svojih trandzara. Pricate o stvarima o koje ne razumete. Ali ajde, ne zivite ovde, ne znate kako narod dise, pa vam se da oprostiti.
Pa dobro, naravno, bar u kolokvijalnom smislu, ni ovaj mali ni Brejvik nisu baš podlibelni. Ali da ne otvaramo temu o kojoj smo onoliko drvili na topiću o Brejviku, bez jasnog rezultata.Ipak, ja moram da ti kažem da se poptuno slažem sa Indijem i ekipom - prva stvar koju treba uraditi jeste pod hitno i radikalno ograničiti priistup naoružanju - ne mora to da bude totalna zabrana, lokalne tradicije treba uzeti u obzir, i u tom smislu WTF-ova varijanta mi se čini kao razumno rešenje, ali nešto se pod hitno mora učiniti. Nema ničeg fundamentalnog u slobodi posedovanja oružja. To nije fundamentalna soboda, poput slobode veroispovesti, mišljenja, govora, političkog organizovanja, itd. Ona se može sasvim legitimno ograničiti na osnovu utilitarnih razloga.
Jok i nije, samo je deo ustava... Cik ga promeni.
Obama (navodno) planira da nesto preduzme po pitanju kontrole oruzja.Izdvajam ovo:
Hoce, taman kao sto je uradio i posle tragedije u Koloradu. I Arizoni...Iako se i sam gadim na oruzje i na samu pomisao da je ono neophodno zarad "samoodbrane i lova", stvari stoje tako kako stoje i nece se menjati. Niti jedan politicar nikada, ma kako god bio veliki zlocin nece se usuditi da napadne drugi amandman, i da poput nekih idealista sa ovog foruma zabrani oruzje, jer bi to automatski dovelo do gradjanskog rata i raspada zemlje. Zato cete uvek cuti jadikovke nad nevinim zrtvama masakra, ali nikad, ali bas nikad i neko konkretno resenje, jer njega nema. Problem je mnogo kompleksniji, i odnosi se pre svega na raspad americkog drustva, jer ona kohezivna snaga, porodica, gubi, ako nije vec izgubila, na znacaju. Ludaci nam se setaju slobodno po ulicama, i niko ih ne dira, bar ne dok ne pocine neki zlocin, a tada je vec kasno. Na primer, prosle nedelje, ili malo vise, jedan ludak je gurnuo coveka pod voz u podzemnoj, iz cista mira. Na stranu to da niko od par stotina putnika na platformi koji su tu bili nisu pruzili ruku tom coveku da se popne nazad, jer sam nikako nije mogao, platforma je isuvise visoka da se zaskoci, bio je pregazen, ali su zato svi bili spremni da izvade svoje smartfone da ga slikaju onako iskasapljenog i uvrnutog ko perecu. Drustvo je otislo u kurac.Nazalost, cucemo se mi opet na ovom topiku ponovo, kad opet neki manijak zapuca po nevinima. A hoce. I nista ga, i niko nece spreciti. Samo je pitanje gde, kada i ko ce biti zrtve... Jbga, takva nam je ova zemlja.
Link to comment

Svaki narod dise onako kako mu zandari narede. Raspad zemlje zbog gun controla, svasta. Ako ne zivimo u USA, umemo da citamo tamosnje medije i na ovakav stav kao tvoj naletao sam samo u fringe blogovima.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...