Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

1 veliki "pljuc" svima koji su se skupili da (bas u ovom trenutku) kenjaju o gun control... sram vas bilo!
Pa, eto... jel' si procitao nesto o nasem bivsem premijeru, Howardu? Taj se konzervativizmom (i ekonomskim liberalizmom) ne bi postideo cak ni pred tobom. A nasao je da menja zakone o gun control bas posle slicnog zlocina u Tasmaniji.Interesantno mi je da upravo ti (sramotno, i svaki put) branis prevashodno ideologiju, a ne bilo kakvu logicno odrzivu poziciju. Cak (imam utisak) se pritom ni ti ne javljas iz USA. Koji je tvoj interes da svakom tamo, ukljucujuci i labilne manijake, bude pristupacno ubitacno oruzje 21. veka? Ne govorimo o tandzarama iz vremena founding fathers (mada ne znam zasto bi nas na forumu previse doticali americki founding fathers... koliko ni Karl Marx).Ne, mandingo... upravo ti bi trebalo da se stidis sto branis nesto sto je jednostavno stupidno do bola.
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

1 veliki "pljuc" svima koji su se skupili da (bas u ovom trenutku) kenjaju o gun control... sram vas bilo! Topic je ovde vise od godinu dana, ocigledno, samo se cekalo da 1 psihopata pobije 20-tak pretskolske dece pa da vidimo ko je za i protiv... valjda. Sramota!
samo imbecilu i ideoloskom fanatiku nije jasno da ta deca ne bi bila mrtva da vatreno oruzje ludaku nije bilo na dohvat ruke.inace ako ovaj trenutak nije pravi da se razgovara o kontroli naoruzanja, koji jeste, tj. koliko je streljanih malisana dovoljno? 30, 90? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Slazem se, i vidi sta sam imao o tome da kazem u prethodnom postu (tj. sliku). Meni je licno tradicionalizam prilicno stran osecaj, ali postujem da su drugi ljudi drugaciji. Opet, ako su tradicionalisti, onda zasto moraju da imaju sajens-fikshn blastere napravljene da ubiju 114 ljudi u sekundi. To bas nije po tradiciji.Medjutim, istina je da Amerikanci treba da urede svoju zemlju onako kako oni zele... Problem je sto toliko mnogo ljudi svuda po svetu (ne samo u Srbiji, evo i ovde u Australiji) zeli da imitira Amerikance bas u svemu.
Zanimljiv clanak o 1 tradiciji, covek je manje vise pogodio poentu, imo.
1 veliki "pljuc" svima koji su se skupili da (bas u ovom trenutku) kenjaju o gun control... sram vas bilo! Topic je ovde vise od godinu dana, ocigledno, samo se cekalo da 1 psihopata pobije 20-tak pretskolske dece pa da vidimo ko je za i protiv... valjda. Sramota!
Ne razumem sta je problem u tajmingu. Pa normalno je da ce sad da zazivi topic kad se ovako nesto desi. Kao sto topic "Izrael i Palestina" zazivi kad se desi neko sranje tamo, ili topic o sudstvu zazivi kad sudije naprave neko sranje i oslobode nekog Miladina ili Urosa, kao sto NFL topic ode u hibernaciju svakog februara pa zazivi negde krajem avgusta...
Link to comment

Ja samo da vratim na onaj fakat da je uvek u igri više uzroka. Neke ne možeš da menjaš uopšte, a neke možeš lakše ili teže. Npr to da se određeni broj ljudi javlja sa psihološkim oboljenjima ilitendencijom ka povećanom nasilju je nepromenjivo. To da se utiče na kulturu - ono što je paculla rekla da je majka ispisala dete iz škole i da se podstiče asocijalnost, pa to možda donekle može da se menja a donekle ne. Npr u Srbiji deca prosto po zakonu ne mogu da se ispisuju iz škole i svi idu po istom programu, negde je veća fleksibilnost a negde može i home schooling, kao u USA. Čak iako u Srbiji mora da se ide u školu, nisu svi podjednako socijalni, uvek ima povučene dece i dece kojima je otac onaj čudni komšija, tu nešto može da se promeni, ali većina deo ne. Neko gore je pomenuo loš odnos sa majkom, pa i u najboljim društvima jedva se došlo dotle da recimo može da se kontroliše samo onaj aspekt roditelji-deca odnosa koji se odnosi na previše nasilja (oduzimanjem dece). Sad da će država da ide po kućama i pravspitava roditelje (gospođo, ovo dete vam je povučeno, možda ne biste trebali da ga dajete na časove pucanja) to je teže da se organizuje. Komšije i prijatelji su mogli nešto da joj sugerišu, a možda i jesu, ne znamo. Ali ko uostalom sluša sugestije iz okoline. I na kraju ostaje taj jedan aspekt: automatsko oružje. To se da regulisati prosto promenom zakona o oružju. A istovremeno može se ostaviti dozvola posedovanja nekih pištolja bet mnogo metaka, za one koj hoće da imaju pištolj za slučaj provale u stan i sl. Mislim može uvek da se kaže da Amerikanci preferiraju kalašnjikov za taj slučaj, ali statistika je sigurno na strani toga da se automatskim naoružanjem više ljudi pobije u masakrima nego da to oružje daje neku značajnu prednost u slučaju upada u stan u odnosu na neki pištolj koji puca nekoliko metaka.

Edited by Evi_
Link to comment
She was "a big, big gun fan" who went target shooting with her children, according to friends. Read more: http://www.smh.com.au/world/killers-mother-was-a-gun-enthusiast-20121216-2bh68.html#ixzz2FBAHq08r
U onom slucaju koji sam pomenuo, koji ne bih da detaljisem previse javno na forumu, (zenska) osoba, moja stara drugarica, bila je takodje gun enthusiast. Prema izvestaju policije (u koji kao treba da verujemo, mada vecina nas prijatelja ne veruje, tj. ja konkretno imam teskoce da poverujem u potpunosti) upravo to (legalno) oruzje je "skrivilo" smrt 4-oro ljudi.Nije u pitanju Amerika, niti Australija, BTW. Vec Srbija.
Link to comment

Moja mama je uvek bila izričito protiv oružja u kući (takođe). Njeno objašnjenje je da ne želi da ima tako nešto u kući kad joj naiđe žuta minuta. Inače je jedna potpuno normalna i zadivljujuće stabilna osoba s obzorom kakve je stvari imala u životu, ali valjda ona sama zna kakve su joj afektivne emocije.

Link to comment

Đed je držao Berettu M1934 i MP40 rasklopljen u kući, za slučaj "da dođu opet Nemci". Kada je on umro ćale je šmajser odneo u policiju a pištolj i dalje negde skriva po stanu.

Link to comment
Ja samo da vratim na onaj fakat da je uvek u igri više uzroka. Neke ne možeš da menjaš uopšte, a neke možeš lakše ili teže. Npr to da se određeni broj ljudi javlja sa psihološkim oboljenjima ilitendencijom ka povećanom nasilju je nepromenjivo. To da se utiče na kulturu - ono što je paculla rekla da je majka ispisala dete iz škole i da se podstiče asocijalnost, pa to možda donekle može da se menja a donekle ne. Npr u Srbiji deca prosto po zakonu ne mogu da se ispisuju iz škole i svi idu po istom programu, negde je veća fleksibilnost a negde može i home schooling, kao u USA. Čak iako u Srbiji mora da se ide u školu, nisu svi podjednako socijalni, uvek ima povučene dece i dece kojima je otac onaj čudni komšija, tu nešto može da se promeni, ali većina deo ne. Neko gore je pomenuo loš odnos sa majkom, pa i u najboljim društvima jedva se došlo dotle da recimo može da se kontroliše samo onaj aspekt roditelji-deca odnosa koji se odnosi na previše nasilja (oduzimanjem dece). Sad da će država da ide po kućama i pravspitava roditelje (gospođo, ovo dete vam je povučeno, možda ne biste trebali da ga dajete na časove pucanja) to je teže da se organizuje. Komšije i prijatelji su mogli nešto da joj sugerišu, a možda i jesu, ne znamo. Ali ko uostalom sluša sugestije iz okoline. I na kraju ostaje taj jedan aspekt: automatsko oružje. To se da regulisati prosto promenom zakona o oružju. A istovremeno može se ostaviti dozvola posedovanja nekih pištolja bet mnogo metaka, za one koj hoće da imaju pištolj za slučaj provale u stan i sl. Mislim može uvek da se kaže da Amerikanci preferiraju kalašnjikov za taj slučaj, ali statistika je sigurno na strani toga da se automatskim naoružanjem više ljudi pobije u masakrima nego da to oružje daje neku značajnu prednost u slučaju upada u stan u odnosu na neki pištolj koji puca nekoliko metaka.
uobicajeno raspravlja se i raspreda o necemu o cemu blage veze nemas. ne radi se o automatskom naoruzanju.
Link to comment
Bolest.
zavisnost, pun šaržer je rešenje svih problema, čak i onih nenormalnih
al' jedva, i dan danas u pasivnijim krajevima svajcarske naidjes na takve ljude
_46130857_-5.jpgopasno, veoma opasno
Link to comment
Slabljenje porodicnih i moralnih nacela. Postmoderni nihilizam. Formatiranje pojedinca u narcisticko-histericnog konzumenta materijalnih dobara i pop kulture moze da dovede samo do stvaranje isfrustrianih i nestabilnih individua bez ikakvih repera.

Al zamalo:Homicides-1900-2010-2-300x236.jpgViolence-Stylized-2-300x205.pngizvor

Ovo što si dao je generalna stopa ubistava a to je preširok i uopšten parametar za problematiku školskih masakara. Školski masakri pripadaju grupi statistički retkih događaja i oni se u statistici pokrivaju drugačijim raspodelama (puasonova raspodela npr, slow je imao statistiku kao predmet). Statistika običnog kriminaliteta i homicida je ovde od male pomoći. Ono što me je jutros frapiralo kada sam gledao opise školskih masakara je visoka korelacija između tih ubistava i suicida tinejdžerskih izvršilaca. Vrlo često ubice tinejdžeri izvršavaju samoubistvo posle školskih masakara. Možda bi ta stopa bila i veća da ih na kraju policija ili neko drugi naoružan ne ubije posle pucnjave. Dakle ako postoji visoka korelacija između tinejdžerskih samoubistava i školskih masakara tu bi možda trebalo da se traže zajednički uzroci. Osnovni razlog za samoubistvo je depresija. U tinejdžerskim godinama mladići su izuzetno psihički osetljivi i ranjivi. Veliki broj mladića depresivaca pokuša ili izvrši samoubistvo. Veliki broj mladih je sve više na terapiji antidepresivima. I tu sad nastaje ključan momenat: primećeno je da je jedna od nuspojava korišćenja antidepresiva pojačana agresija. Dosta onih koji su izvršili masakre su bili na antidepresivima. Takođe primećeno je da je veliki broj ubica bilo izloženo maltretiranju od strane školskih drugara.Znači eksplozivna smeša bi bila:mladalačka depresija, neadekvatna terapija, školsko maltretiranje, društveno i porodično zanemarivanje ove tri prve činjenice i slobodan pristup oružju od strane ovakvih lica.Verujem da kultura nasilja i pogrešan odgoj mogu da imaju katastrofalne posledice na mlade ljude koji su predisponirani za depresiju. Ovde su krivi i porodica i društvo. Edited by slow
Link to comment
Ovo što si dao je generalna stopa ubistava a to je preširok i uopšten parametar za problematiku školskih masakara. Školski masakri pripadaju grupi statistički retkih događaja i oni se u statistici pokrivaju drugačijim raspodelama (puasonova raspodela npr, slow je imao statistiku kao predmet). Statistika običnog kriminaliteta i homicida je ovde od male pomoći.
Ok, mislio sam da pricamo o ukupnoj kolicini nasilja.
Znači eksplozivna smeša bi bila:mladalačka depresija, neadekvatna terapija, školsko maltretiranje, društveno i porodično zanemarivanje ove tri prve činjenice i slobodan pristup oružju od strane ovakvih lica.
Kao sto kazes, skolski masakri su veoma retke pojave, pa je pitanje da li je moguce ustanoviti neki opsti pattern. Za Adamu Lanzu kazu recimo da je patio od aspergerovog sindroma, i ne izgleda (prema do sada dostupnim informacijama) da je bio zrtva maltretiranja u skoli.
Link to comment

Mislim da je u takvim tragedijama sticaj gomile faktora - kevin poslužavnik pun oružja je samo jedan podsticaj u ovom slučaju.U Srbiji je, recimo čak preko milion komada registrovanog oružja, a ceni se da ima još dvaput toliko neprijavljenog, nasleđenog, ukradenog, donetog, itd, i kad se to podeli sa brojem domaćinstava, brojka je impresivna. Međutim, takvog iskakanja nema, koliko se sećam samo je bio onaj slučaj u istočnoj Srbiji pre par godina. Stoga mislim da sama dostupnost oružja nije jedina stvar koja sama po sebi nosi zlo već samo nudi najlakše sredstvo.Ko ga zna, ja sam vratio utoke darodavcu, jer sam procenio da sam od onih koji mogu da pod određenim okolnostima, jednom u životu, možda mogu da budu van sebe.

Link to comment

Ma, hell hath no furry as masculinity scorned: Brejvik, Heris&Klibold, onaj što je pobio one nesrećne Sike u hramu, a evo sad i ovaj mali. Ne mora da bude maltretiranje, ali neka vrsta "povređene" muževnosti je uvek, ali uvek. H&K jesu bili maltretriani i nazivani pederima, iz čega, na žalost, nisu naučili da se identifikuju sa marginalcima i manjinama i nose svoje manjinski status as a badge of honour, što bi ih možda izvuklo, nego su potpuno internalizovali vrednosti svojih mučitelja, mržnju prema "pederima" i slabosti uopšte. Brejvik nije bio maltretiran, ali ga je neuspeh u životu, kombinovan sa stalnim strahom od "feminizacije" doveo tu gde ga je doveo. Slutim da je slično bilo i sa ovim malim (eto odgovora na Hipino pitanje zašto je prvo ubio majku).Naravno, video igre koje Slow pominje, često se pojavljuju kao katalizator, ali daleko od toga da su glavni uzrok. Glavni uzrok je povređena muževnost koja se spasava nasiljem.School shootings su zapravo fašistička revolucija u malom - pobuna, ne sa ciljem poboljšanja sopstvenog položaja, nego sa ciljem zadovoljenja resantimana. Pobiću sve, pa makar me to ubilo. Nije mi cilj da meni bude bolje, cilj mi je da svima bude gore, da plate za sve što su mi učinili. Biću muško, pa makar me to ubilo.Slow se pita zašto svega ovog nije bilo ranije. Zavisi kad ranije. Ali tokom pomnutih tridesetih i četrdesetih, bilo ga je itekako, samo što je dobijalo svoj jasan politički izraz. Sad ovi nesrećnici nemaju (ili, uglavnom nemaju) s kim da se udruže, nego polaze u individualne poduhvate, zato što je ekstremna desnica slaba i proterana na marginu, ili u političko podzemlje. Ali ponekad i nađu neku petljicu s kojom se povežu - Mekvej i Brejvik su jasni primeri, čak su i Haris i Klibold na svoj patetični pubertetski način bili fascinirani Hitlerom (napad se desio na Hitlerov rođendan).

Edited by Syme
Link to comment
Međutim, takvog iskakanja nema, koliko se sećam samo je bio onaj slučaj u istočnoj Srbiji pre par godina.
Srbija ima 40 puta manje stanovnika od SAD, pa verovatno i toliko puta manje psihopata i sansi da dodje do ovakvih zlocina. Zato nije potrebno neko posebno objasnjenje za cinjenicu da je za poslednjih 50 godina u SAD-u bilo 15-tak skolskih masakara a u Srbiji ni jedan.
Link to comment

Ideologija jeste nesto sto se treba uzeti u obzir. Kod Brejvika je to bila glavna motivacija... That being said, neko mora biti izuzetno bolestan u vugla da bi pobio toliko dece, bez obzira koliko je ideoloski obojen.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...