Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

Daj molim te, vekovna tradicija držanja oružja....to možeš reći za većinu država u svetu. Doneseš zakon o zabrani pa da vidiš kako se menja vekovna tradicija i DNA.
Intersantno je kako zemlje koje imaju relativno slicnu proslost kao USA (Kanada, a i ova moja domovina ovde) nemaju tu pricu sa "vatrenim oruzjem u DNA".
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

+1000oruzje u nacionalnom DNA :Dpa i vise puta spominjani svajcarci su bili brdjani koji su nosili ogromne sekire kojima su ocecali glave svojim neprijateljima, pa su nekako prestali sa tom tradicijom.
al' jedva, i dan danas u pasivnijim krajevima svajcarske naidjes na takve ljude
Link to comment
To jeste tačno, ali npr. tridesetih/četrdesetih godina oružje je takođe bilo na izvolte u Americi ali nije bilo ovakvih incidenata i u ovolikom obimu. Šta se u međuvremenu promenilo?
Slabljenje porodicnih i moralnih nacela. Postmoderni nihilizam. Formatiranje pojedinca u narcisticko-histericnog konzumenta materijalnih dobara i pop kulture moze da dovede samo do stvaranje isfrustrianih i nestabilnih individua bez ikakvih repera.

Al zamalo:Homicides-1900-2010-2-300x236.jpgViolence-Stylized-2-300x205.pngizvor

Link to comment
al' jedva, i dan danas u pasivnijim krajevima svajcarske naidjes na takve ljude
:Dpa da, al oni nose sekire napravljene od cokolade i sira. sta mi mogu sa takvom sekirom? Edited by ToniAdams
Link to comment
Slabljenje porodicnih i moralnih nacela. Postmoderni nihilizam. Formatiranje pojedinca u narcisticko-histericnog konzumenta materijalnih dobara i pop kulture moze da dovede samo do stvaranje isfrustrianih i nestabilnih individua bez ikakvih repera.

Al zamalo:Homicides-1900-2010-2-300x236.jpgViolence-Stylized-2-300x205.pngizvor

Interesantno je da ispada da su 1930-te, 1940-te, koje slow spominje, na nivou ovog danas, tj. nisu bile gore.
Link to comment

da, još jedan mit kao onaj da su za belce iz srednje klase.evo za nešto za mass shottings, slaže se grubo sa radagastovim dijagramom:

Grant Duwe, a criminologist with the Minnesota Department of Corrections who has written a history of mass murders in America, said that while mass shootings rose between the 1960s and the 1990s, they actually dropped in the 2000s. And mass killings actually reached their peak in 1929, according to his data. He estimates that there were 32 in the 1980s, 42 in the 1990s and 26 in the first decade of the century.Read more: http://www.nydailynews.com/new-york/rise-mass-killings-impact-huge-article-1.1221062#ixzz2FA9awTLK
takođe, većina žrtava masovnih napada je pogođena iz pištolja, ne iz "dugih cevi". bio je i jedan napad bacačem plamena iz samogradnje i kopljem(!) ali u nemačkoj šezdesetih prošlog veka.
Link to comment

Obama (navodno) planira da nesto preduzme po pitanju kontrole oruzja.Izdvajam ovo:

As the debate over gun control flares anew, it is likely to focus on the types of two of the guns that were found with the suspect in Connecticut, a Glock pistol and a Bushmaster .223 M4 carbine rifle, which are similar in type to the weapons used in the mass shootings in Oregon and Colorado. Both guns are popular for target shooting and self-defence, and have been singled out by gun-control advocates because they can rapidly fire multiple rounds and take large magazines.Read more: http://www.theage.com.au/world/obama-hints-at-gun-control-action-20121215-2bgir.html#ixzz2FAP7c02g
Link to comment
Interesantno je da ispada da su 1930-te, 1940-te, koje slow spominje, na nivou ovog danas, tj. nisu bile gore.
1930 su bile mnogo gore (makar po ovim graficima sto je radegast postavio; 10/100.000 > 5/100.000) a onda je usledio nagli pad pocetkom 1940ih (rat?).
Link to comment
Drugi tekst pise da je ovo Obamin "Port Arthur trenutak". Australijski Port Arthur masakar 35 ljudi je doveo do znatno striktnije kontrole oruzja u Australiji, i to pod vodjstvom vrlo konzervativnog desnicara, John Howarda, koji je tom prilikom izjavio:
“Ordinary citizens should not have weapons. We do not want the American disease imported into Australia.”

John Howard nije bio nikakav srcokrvareci™ liberal, evo ga sa najboljim ortakom, prima odlikovanje.Bush+Presents+Presidential+Medals+Freedom+2kUaujUvXZkl.jpg

Link to comment

1 veliki "pljuc" svima koji su se skupili da (bas u ovom trenutku) kenjaju o gun control... sram vas bilo! Topic je ovde vise od godinu dana, ocigledno, samo se cekalo da 1 psihopata pobije 20-tak pretskolske dece pa da vidimo ko je za i protiv... valjda. Sramota!

Link to comment
Al Kapone, Laki Luciano...? ;)
pa da, samo sam mislila da kazes da je slicno kao i sad, sto izgleda na drugom grafiku gde je skala poremecena pa se ne vidi lepo. slazem se sa onim tvojim komentarom, da sad ne jurim quote, o 'pionirskom' duhu. dodala bih jos nesto o cemu odavno razmisljam mada sam neuka za pitanja drustva i psihologije. amerika je individualisticko drustvo i roditelji se jako trude da u svojoj deci gaje i razvijaju sve osobine koje deca ispoljavaju. u americi skoro nista nije 'nenormalno' (nemam bolji izraz), dok je u evropi u zemljama koje imaju leitkulturu, koju amerika nema, vrlo rasprostranjeno ispravljanje ponasanja koje nije u nekoj normi. to sam jasno primetila u nemackoj. mozda neko stariji moze da kaze nesto za bivsu jugoslaviju, ja sam usla u tinejdzerske godine u srbiji 90ih kad je sve bilo nenormalno, a normalno. u vecini slucajeva je ovo jako lepa osobina drustva (ili da se ogradim, meni se svidja), ali onda dodje redak slucaj gde je trebalo ispravljati a roditelji i okolina su se drzali argumenta "takav je, to je njegova licnost". ja radim u selu slicnom ovom gde je bila nesreca, kolege su mi slican profil kao ovi tamo ibm naucnici u newtownu, a i prilicno smo blizu. po nekad idem po srednjim skolama u kraju da me vodaju kao woman roboticist mecku. uvek se iznenadim podrskom koju deca, narocito ako su zainteresovana za ucenje i nauku (a i ovo mi je glupo, najbolje da sam ja znala sta je nauka kad sam isla u srednju, ne znam ni sad) imaju da budu asocijalna i odvojena od drustva jer se na to gleda kao na znak genijalnosti ("moje dete je previse pametno da bi se druzilo sa drugom glupom decom u skoli"). evo i ova majka je izgleda izvukla dete iz skole jer se nije slagala sa idejama skolskog sistema konektikata o obrazovanju njenog deteta. naravno, skola je bila kriva. da je majka znala da joj je dete opasno, mozda se ne bi naoruzala i vodila ga u streljanu. mozda ne bi drzala municiju kod kuce. mozda bi probala da ga u mladjim godinama bolje socijalizuje. to sve naravno spekulacije, jer ko zna da li njemu mogao neko da pomogne na vreme...
Link to comment

Nije klizeci pacey...Emotivna reakcija (posto se radi o 20-tak predskolske dece) je ocekivana, zato sam i to potencirao.50-tak strana je proslo, a jos nismo se slozili zasto Maryland ima vise gun violence od Arizone, zasto je 1 California broj jedan prema Brady campaign. Da ne pominjem New Hampshire & Vermont i gun control zakone koje postoje tamo...edit - Vermont

Edited by mandingo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...