Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

Apsolutno netačno. Ne mora da bude racionalno razmišljanje, ali je dovoljno da se zadrži kontrola. Nema potrebe da se drami sada i preteruje, niti da prepričavamo svoje utiske. Iole racionalni i uravnoteženi ljudi ne potežu pištolj ako je ručak zagoreo, a ostala mentalna oboljenja daju jasne simptome koji su uočljivi i traju dugo pre nego što um dođe do stanja da će da potegne pištolj i pobije druge.Štaviše, proveo sam neko vreme razmišljajući i pokušavajući da se setim ikakvog incidenta iz mog širokog okruženja sa vatrenim oružjem i jedino što mi je palo napamet je da je moj poznanik pre desetak godina bio na svadbi u selu i jedan od gostiju se upucao u butinu, ali ga je bilo blam da kaže ženi. :DKaži mi ti neki incident iz tvog šireg okruženja, da vidimo ima li šta zajedničko tim ljudima.
Komšija pucao na ljude na parkingu. Policijski penzioner.Čovek bacao bombe na betonski teren za fudbal, nova godina.
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

Komšija pucao na ljude na parkingu. Policijski penzioner.Čovek bacao bombe na betonski teren za fudbal, nova godina.
Kul, a je l' misliš da bi ti ljudi prošli osnovni test ličnosti za posedovanje oružja? A bombe ne spadaju u ovu kategoriju o kojoj pričamo.
Link to comment
Kaži mi ti neki incident iz tvog šireg okruženja, da vidimo ima li šta zajedničko tim ljudima.
Niko iz mog okruzenja nije imao takvu vrstu incidenata (ako se ne racuna moj pokojni cukundeda koji je ubio predsednika opstine Nova Varos zbog nekog spora oko zemlje). Inace, mislim da bi se znalo kad bi vecina ubistava prilikom svadji bila delo mentalno obolelih ili neuravnotezenih. A o tome rasudjivati na osnovu anegdota iz licnog iskustva je pomalo neozbiljno: u Srbiji ima manje od jednog i po ubistva na 100 000 ljudi godisnje - tesko da je zbir iskustava par nas na topiku dovoljan za izradu psiholoskog profila tipicnog ubice.
Link to comment
Niko iz mog okruzenja nije imao takvu vrstu incidenata (ako se ne racuna moj pokojni cukundeda koji je ubio predsednika opstine Nova Varos zbog nekog spora oko zemlje). Inace, mislim da bi se znalo kad bi vecina ubistava prilikom svadji bila delo mentalno obolelih ili neuravnotezenih. A o tome rasudjivati na osnovu anegdota iz licnog iskustva je pomalo neozbiljno: u Srbiji ima manje od jednog i po ubistva na 100 000 ljudi godisnje - tesko da je zbir iskustava par nas na topiku dovoljan za izradu psiholoskog profila tipicnog ubice.
Sve to zvuči na mestu, ali zašto onda ne primeniš istu ovu logiku kada zaključiš da bi samo nadljudi mogli da prođu test sposobnosti za posedovanje oružja i obuku? Mislim, možda nisi baš ti u pitanju, ali me sve ovo podseća da ljudi vatreno oružje doživljavaju kao neki demonski artefakt kovan u paklenom ognju koji ljudima uzima dušu i tera ih da puštaju krv i ubijaju.A pritom sam sasvim siguran (znam da nije argument) da se u Srbiji veći broj ubistava dešava hladnim oružjem nego vatrenim.Ja sam pomenuo lično okruženje jer imam nekoliko drugara koji se bave praktičnim pucanjem, obožavaju vatreno oružje, a dvojica su i lovci. To je ekipa sa kojom idem u streljanu i preko njih sam na raznim svetkovinama upoznao desetine ljubitelja oružja i stvarno, ali stvarno nikad nisam čuo da je iko pomenuo, na primer, da je neki njihov poznanik iz streljane poludeo i bez razloga pobio ljude pištoljem koji poseduje.Nekada, u SFRJ, vađenje dozvole je bio dugotrajan proces, u kome su panduri obilazili komšiluk, raspitivali se o karakteru, morao si da završiš JNA i da nisi osuđivan ili gonjen itd. Verujem da su pravilna edukacija i pravilna obuka i stručni testovi (živimo u 21. veku) dovoljni za određivanje da li je neko sposoban da koristi vatreno oružje.
Cenim da bi policijski penzioner to glatko prosao.
I ja cenim. Ne mogu da zamislim državu na svetu (osim možda skandinavskog nadsveta) u kojoj se penzionisanim pandurima uskraćuje pištolj. Samo što bi u ovom slučaju trebalo da taj penzos zaglavi zatvor, a da mu to što je policijski penzioner bude otežavajuća okolnost.edit: zaboravih.
Inace, mislim da bi se znalo kad bi vecina ubistava prilikom svadji bila delo mentalno obolelih ili neuravnotezenih.
Ako neko pobije porodicu ili komšije ili puca po parkingu, to je u najmanju ruku neuravnoteženost. U najmanju. Edited by Lrd
Link to comment

jebote lrde, ti zivis u nekom diznilendu?evo, moj najbolji prijatelj je razneo sebi glavu oruzjem koje je bilo u vlasnistvu njegovog oca, lovca. istim kojim je otac terao majstore za kablovsku, da ga ne prisluskuju.komsija dve ulice ispod mene poginuo od oruzja koje je uzeo od oca vojnog lica.pre toga pucao liku u stopalo, onako.

Link to comment
jebote lrde, ti zivis u nekom diznilendu?evo, moj najbolji prijatelj je razneo sebi glavu oruzjem koje je bilo u vlasnistvu njegovog oca, lovca. istim kojim je otac terao majstore za kablovsku, da ga ne prisluskuju.komsija dve ulice ispod mene poginuo od oruzja koje je uzeo od oca vojnog lica.pre toga pucao liku u stopalo, onako.
Pa živim u diznilendu. Da se ne zaboravi, moja teza je da se oružje ne treba izdavati osobama koje su mentalno nesposobne da ga poseduju. Čovek ko puca drugome u stopalo ili poteže pištolj na majstore za kablovsku sasvim sigurno nije uravnotežen. Samo da se razumemo, govorim o legalnoj nabavci, ne govorim o crnom tržištu i budalama koje su tamo.
Link to comment
jebote lrde, ti zivis u nekom diznilendu?evo, moj najbolji prijatelj je razneo sebi glavu oruzjem koje je bilo u vlasnistvu njegovog oca, lovca. istim kojim je otac terao majstore za kablovsku, da ga ne prisluskuju.komsija dve ulice ispod mene poginuo od oruzja koje je uzeo od oca vojnog lica.pre toga pucao liku u stopalo, onako.
U kom kraju zivs? Milja Regulus je pravilno locirala Galeniku kao zlo tu je bilo sijaset samoubistava. Ko u filmu Ritam zlocina.
Link to comment
Komšija pucao na ljude na parkingu. Policijski penzioner.Čovek bacao bombe na betonski teren za fudbal, nova godina.
penzioner pucao na boska buhu ili su to dva nevezana dogadjaja?
Link to comment
Da se ne zaboravi, moja teza je da se oružje ne treba izdavati osobama koje su mentalno nesposobne da ga poseduju.
Pa, tvoja teza - po meni - malko skripi na ovom mestu (u boldu). Ko to utvrdjuje, kako, koliko je to pouzdano i konstantno kroz zivot, itede, itede. I ovo sto pise Toni, kako spreciti te mentalno nesposobne da dodju do legalno posedovanog oruzja u rukama mentalno sposobnih... (recimo sin/otac, i te sheme)?(Da se razumemo, ja nisam nikakav krstas protiv drzanja oruzja... samo mislim da je danasnji svet malo povise zajebano mesto, prenaseljeno, predrogirano, itd. te ne bih bas blanko da primenjujemo principe iz 17. veka, kada je uostalom trebalo otprilike 10 minuta da se napuni puska da bi posle toga opalila jednom).
Link to comment
Pa, tvoja teza - po meni - malko skripi na ovom mestu (u boldu). Ko to utvrdjuje, kako, koliko je to pouzdano i konstantno kroz zivot, itede, itede. I ovo sto pise Toni, kako spreciti te mentalno nesposobne da dodju do legalno posedovanog oruzja u rukama mentalno sposobnih... (recimo sin/otac, i te sheme)?(Da se razumemo, ja nisam nikakav krstas protiv drzanja oruzja... samo mislim da je danasnji svet malo povise zajebano mesto, prenaseljeno, predrogirano, itd. te ne bih bas blanko da primenjujemo principe iz 17. veka, kada je uostalom trebalo otprilike 10 minuta da se napuni puska da bi posle toga opalila jednom).
tad se kasapilo solidno bez baruta.postoji problem i sa vozackom dozvolama jednom izdate niko ti ne proverava vid do 65god. ko ti garantuje mentalnu stabilnost vlasnika oruzija u roku od 10 god. niko.
Link to comment
I dobro, evo reci ti meni, da li je krivo oružje ili sistem koji je takvim osobama izdao dozvole?
ok, definitivno zivis u diznilendu. a kako bi ti menjao sistem?oceniti da li je neko sposoban da poseduje oruzje je po meni malo zajebaniji proces od odredjivanja dioptrije, cak i da predpostavimo postojanje samo dobrih namera.i ne vidis nesto u samom oruzju sto moze bar malo doprineti bilo kakvoj nestabilnoj osobi da svoj prikriveni manjak stabilnosti ispolji?ono, kompleksi, kurci palci?
Link to comment

Ubistva i uopste nasilje pocinjeno od strane mentalno obolelih je relativno marginalna pojava (podaci za UK i SAD kazu da se radi o 2-3%). Veci faktori rizika na nivou populacije su recimo nezaposlenost, siromastvo, mladost i muski pol. Ukratko: dajte utoke samo dobrostojecim babama i svi cemo biti bezbedniji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...