Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

ekvivalent legalne prodaje horsa je - prodaja plutonijumske prašine deci da je stavljaju u kosicu i viču "vidi mama, svetlim kao vila", i o tome uopšte ne želim diskutovati, nikada. samo neko ko nije imao posla sa heroinskim zavisnicima može da predloži da se to prodaje u apotekama.

Link to comment
Pa isto tako mogu da te pitaju da li koristiš kondome pri svakom snošaju.
Pa mogu ali pitanje je sta je tu praktikabilno. Nece moci jednostavno da kontrolisu svaki aspekat nego samo neke grublje modove ponasanja za koje je ocigledno i dokazano da ili doprinose ili su u potpunosti posledica rizicnog ponasanja. STD je recimo takav slucaj - u to ime:drzava mora i svima da omoguci ista prava. :)
Link to comment
ekvivalent legalne prodaje horsa je - prodaja plutonijumske prašine deci da je stavljaju u kosicu i viču "vidi mama, svetlim kao vila", i o tome uopšte ne želim diskutovati, nikada. samo neko ko nije imao posla sa heroinskim zavisnicima može da predloži da se to prodaje u apotekama.
Pa mozes ti da diskutujes sta hoces ali su posledice prohibicije heroina i drugih teskih droga katastrofalne (vidi Avganistan, Kolumbija, Meksiko i kriminalni narko-miljei sirom planete) a veoma je diskutabilno da li bi se broj zavisnika uopste promenio. Edited by Anduril
Link to comment
Pa mogu ali pitanje je sta je tu praktikabilno. Nece moci jednostavno da kontrolisu svaki aspekat nego samo neke grublje modove ponasanja za koje je ocigledno i dokazano da ili doprinose ili su u potpunosti posledica rizicnog ponasanja.
Pa znaš li kolika može lista da se napravi sa svim bolestima (o povredama da ne pričamo) koje potpadaju pod ove tvoje kriterijume i u kakav pakao bi se pretvorio svet kad bi ona krenula da se primenjuje na način koji ti predlažeš?
Link to comment
ne nego je dosadno da ubedjujes ljude da ce se problem bezakonja resiti omogucavanjem svima da poseduju oruzje. to se kosi sa elementarnom psihologijom ljudi i zdravom pamecu koja nalaze jedini moguci zakljucak: sto vise oruzja u rukama nevicnih ljudi, to vise ubistava i teskih ranjavanja.
E, sad. Jako je glupo da pišem sve ovo anonimno, na forumu, bez navođenja izvora i podataka, ali, eto, poštujem privatnost tih ljudi, a i poznajem dvoje-troje sa foruma, tako da verujem da imam bar mrvu kredibiliteta da napišem nešto ovako, a da neko bar pročita.Naime, jedan moj blizak prijatelj je uvek bio fanatik za oružje, pa se posle vojske i fakulteta zaposlio u policiji i uspeo je da dođe u odeljenje za oružje i sl. Pošto je pametan čovek koji voli da se usavršava, išao je po raznim seminarima i na kraju se ta njegova stručnost isplatila i ušao je u neku komisiju UN za izradu predloga univerzalnog zakona o oružju ili tako nešto. Uglavnom, čovek stalno čita o oružju, zakonima, čita statistike i, naravno, redovno ide u streljanu. E, on mi je jednom prilikom uz osmeh ("verovao ti ili ne") da se na kraju stvarno ispostavlja da što ima više oružja među stanovništvom, to je manje kriminala i manje nesrećnih slučajeva vezanih za vatreno oružje.A to i meni zvuči sasvim logično i ja bih najviše voleo kada bi svako ko prođe obuku i psihoemotivni test mogao da nabavi ručno vatreno oružje, kao i da se zakon dosledno primenjuje.
Link to comment

ok, ali bi ipak bilo dobro videti te statistike. mene čudi zašto ih Anduril ne navede, već par godina advokatiše slobodnu prodaju oružja a ne trudi se da obezbedi sistemsko pokriće.

Link to comment
...dok su STD's uvek uzrokovane rizičnim tj. nezaštićenim seksualnim odnosom.
Ne baš. Prljavi toaleti i javni bazeni takođe imaju zasluga.Nego, odlutaste od teme. Umesto da se priča o bezbednosti držanja oružja, ovde se predlaže sankcionisanje j*banja.Nije dosta što je zabranjeno pivo pred spavanje?
Link to comment
ok, ali bi ipak bilo dobro videti te statistike. mene čudi zašto ih Anduril ne navede, već par godina advokatiše slobodnu prodaju oružja a ne trudi se da obezbedi sistemsko pokriće.
Ja se verovatno nisam lepo izrazio. Ne zalažu se Ujedinjene Nacije za naoružanje građana u Zapadnim zemljama, naprotiv i daleko bilo. Ovo je samo jedan bizaran statistički podatak u prilog militantnim individualcima. Za koji verujem da je tačan u takvim uzorcima u kojima je napravljen, ali je previše tu promenljivih da bi se napravilo univerzalno pravilo. Ako se već bavimo teoretisanjem i umišljanjem, manja je verovatnoća da će doći do tuče kada se na istom mestu nađe 100 majstora borilačkih veština, nego 100 ljudi koji se ne bave fizičkom aktivnošću. To zvuči logično, zar ne?
Link to comment
Pa znaš li kolika može lista da se napravi sa svim bolestima (o povredama da ne pričamo) koje potpadaju pod ove tvoje kriterijume i u kakav pakao bi se pretvorio svet kad bi ona krenula da se primenjuje na način koji ti predlažeš?
Lista bolesti je dugacka ali ne i lista rizicnog ponasanja. Imas razne droge od alkolola, pusenja, amfetamina do teskih droga, zatim fizicka neaktivnost i pogresna ishrana koji rezultiraju viskom kilograma/problematicnom metabolickom signaturom, ekstremni sportovi, seks bez kondoma uz promenu partnera i to bi bilo uglavnom to. Kao sto rekoh, svet auto-osiguranja isto nije nikakav pakao nego formular od dve-tri strane ali gde se premije razliku i na osnovu (istorije) ponasanja. Mnogo je problematicnije kad se premije razlikuju na osnovu odlika koje je nemoguce ili tesko promeniti pa se na osnovu toga generalizuje kao sto su seks, genetski uzroci ili zivotna dob. Edited by Anduril
Link to comment
A to i meni zvuči sasvim logično i ja bih najviše voleo kada bi svako ko prođe obuku i psihoemotivni test mogao da nabavi ručno vatreno oružje
Ma nemoj, a sta da radimo mi ostali? <_<
Link to comment
ekvivalent legalne prodaje horsa je - prodaja plutonijumske prašine deci da je stavljaju u kosicu i viču "vidi mama, svetlim kao vila", i o tome uopšte ne želim diskutovati, nikada. samo neko ko nije imao posla sa heroinskim zavisnicima može da predloži da se to prodaje u apotekama.
Dekriminalizacija droge je mozda prihvatljivije resenje za tebe. Ja sam za potpunu legalizaciju ali i ovaj nacin se pokazao kao uspesan, bar u ovom pocetnom periodu. Legalizacija droge je, hteli mi to da priznamo ili ne, direktno vezana za gun violence. Da ne spominjemo da je 'the war on drugs' u USA, otvoreno rasisticki.
Link to comment
Lista bolesti je dugacka ali ne i lista rizicnog ponasanja. Imas razne droge od alkolola, pusenja, amfetamina do teskih droga, zatim fizicka neaktivnost i pogresna ishrana koji rezultiraju viskom kilograma/problematicnom metabolickom signaturom, ekstremni sportovi, seks bez kondoma uz promenu partnera i to bi bilo uglavnom to.
OK, i šta misliš, koliko bi osiguranika imalo zdravstveno osigurnje koje sa takvom listom izađe na tržište osiguranja i koliko bi im taj poslovni poduhvat bio isplativ? Kako bi osiguranje kontrolisalo da li se osiguranici zaista suzdržavaju od rizičnog ponašanja? Pretpostavljam da bi u slučaju oboljevanja od određenog oboljenja koje je najčešće izazvano nekim rizičnim ponašanjem oni nekom svojom metodom utvrdili da li je osiguranik prekršio uslove osiguranja ili jednostavno nema sreće. Šta njih sprečava da kažu da neće pokriti lečenje npr. ciroze jetre jer tvrde da je pacijent alkoholičar, a on ima primarnu bilijarnu cirozu? Ili da postave uslov da će pokriti lečenje hlamidije pacijentu koji ima stalnog partnera/partnerku te ne koristi kondom samo pod uslovom da dokaže da je partner taj koji je švrljao te tako preneo hlamidiju? I da, da li bi ti uplaćivao takvo zdravstveno osiguranje sebi?
Link to comment
Dekriminalizacija droge je mozda prihvatljivije resenje za tebe. Ja sam za potpunu legalizaciju ali i ovaj nacin se pokazao kao uspesan, bar u ovom pocetnom periodu. Legalizacija droge je, hteli mi to da priznamo ili ne, direktno vezana za gun violence. Da ne spominjemo da je 'the war on drugs' u USA, otvoreno rasisticki.
potpuno se slažem da sadašnji modusi borbe protiv droga više podsećaju na borbu protiv neželjenih slojeva društva: dekriminalizacija, verujem, jeste pravi put. ali libertarijanske zamisli da svaki čovek treba da odgovara za sebe jednostavno ne pašu kada je heroin u pitanju, pošto je heroin jači od čoveka. upotreba heroina je teška zarazna bolest koju treba lečiti.
Link to comment
OK, i šta misliš, koliko bi osiguranika imalo zdravstveno osigurnje koje sa takvom listom izađe na tržište osiguranja i koliko bi im taj poslovni poduhvat bio isplativ? Kako bi osiguranje kontrolisalo da li se osiguranici zaista suzdržavaju od rizičnog ponašanja? Pretpostavljam da bi u slučaju oboljevanja od određenog oboljenja koje je najčešće izazvano nekim rizičnim ponašanjem oni nekom svojom metodom utvrdili da li je osiguranik prekršio uslove osiguranja ili jednostavno nema sreće. Šta njih sprečava da kažu da neće pokriti lečenje npr. ciroze jetre jer tvrde da je pacijent alkoholičar, a on ima primarnu bilijarnu cirozu? Ili da postave uslov da će pokriti lečenje hlamidije pacijentu koji ima stalnog partnera/partnerku te ne koristi kondom samo pod uslovom da dokaže da je partner taj koji je švrljao te tako preneo hlamidiju? I da, da li bi ti uplaćivao takvo zdravstveno osiguranje sebi?
Ovo o cemu govoris je cesto slucaj danas u US gde su zahvaljujuci svom lobiranju uspeli da naprave razne komplikacije u regulativi koja im omogucuje da ne plate troskove. Dokazivanje uzroka bolesti u svakom pojedinacnom slucaju kasnije je nemoguce i podlozno manipulacijama. Jedino sta je odrzivo je davanje popusta/diskaunt za pozeljno ponasanje unapred. Da li si redovan pusac ili ne je prilicno lako dokazivo za razliku od svake pojedinacne cigarete. Da li si slomio nogu prilikom skijanja, takodje. Da li si redovno isao u fitnes klub i na Yoga casove. Ako si alkoholicar ili te cesto dovedu u ambulantu zbog pijanstva je takodje prilicno ocigledno i lako proverljivo dok jedno ili dva pica nisu. Nije na tebi da dokazes da si nevin nego na njima da dokazu da si ocigledno kriv/lagao i tako grubo prekrsio uslove. Dakle, oni moraju da dokazu da si ti znao za svrljanje partnera. Edited by Anduril
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...