Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

dobro, to je americka zavera. ja stvarno ne znam kako da polemisem sa time
ne preteruj.kakve crne zavere i slmislis li da bi se 1 soc bunt u egiptu proleterskome ovako zavrsio bez necijeg mirenja ili podrske izvana? Edited by bradilko
Link to comment
Analogija nije ispravna posto je Stanisic bio policajac, a Tantawi predstavlja instituciju koja uziva mnogo vece poverenje od Vojske Jugoslavije 2000. Aj opet.edit: vojska Egipta nije najavila smenu vlasti za 6 meseci, nego je raspustila vlast u celini i celosti, pobogu.
pih sitnice......elem, eto neka bude Ojdanić umesto Stanišića /karijera je sličnija/, poverenje u VJ je medju narodom, naročito nakon 99te bilo prilično visoko.a oko raspuštanja vlasti si u pravu, a ja u krivu, pomešao sam, znam da ima neki rok od 6 meseci / a ispade da je to rok za nove izbore/No suština je ista, mislite li da je bilo bolje da je vojska preuzela vlast 5. oktobra?
Link to comment
...No suština je ista, mislite li da je bilo bolje da je vojska preuzela vlast 5. oktobra?
Ne bi, pošto je brkate generale VJ plaćao Milošović, a egipatske brkate generale plaća Obama. Loše je poređenje.
Link to comment

Ne.edit:

je l to znaci da State Department stoji iza 5. oktobra™ u Egiptu :unsure:
Nedostaje ti znak pitanja na kraju rečenice. Edited by Anonymous
Link to comment
ne preteruj.kakve crne zavere i slmislis li da bi se 1 soc bunt u egiptu proleterskome ovako zavrsio bez necijeg mirenja ili podrske izvana?
Godišnji GDP po glavi stanovnika je 6300$USD. Prosečna plata - 300€ ±100. Ti se ne bi bunio da imaš platu 200€, i da nisi video slobodne izbore 30 godina, dok korumpirane ćate u javnom sektoru imaju duplo veće plate? Pri tom nisi čiča od 60 godina, nego prosečni mladi egipćanin. Digla se bre kuka i motika. Ljudi demonstriraju zbog bede, zbog političke neslobode, vojska je otkazala poslušnost predsedniku, pucala na policiju.Amerima je sklonjen jedan od najvećih saveznika na Bliskom istoku posle Izraela. I da, ova revolucija nije spontana, počelo je u Tunisu, ljudi su videli da je to jedini način šta li. Ali jeste značajnija od Tunisa zbog specifičnosti egipatskog geopolitičkog-socijalnog položaja kao jedne od najvećih i najmnogoljudnijih arapskih zemalja.
Link to comment
Godišnji GDP po glavi stanovnika je 6300$USD. Prosečna plata - 300€ ±100. Ti se ne bi bunio da imaš platu 200€, i da nisi video slobodne izbore 30 godina, dok korumpirane ćate u javnom sektoru imaju duplo veće plate? Pri tom nisi čiča od 60 godina, nego prosečni mladi egipćanin. Digla se bre kuka i motika. Ljudi demonstriraju zbog bede, zbog političke neslobode, vojska je otkazala poslušnost predsedniku, pucala na policiju.Amerima je sklonjen jedan od najvećih saveznika na Bliskom istoku posle Izraela. I da, ova revolucija nije spontana, počelo je u Tunisu, ljudi su videli da je to jedini način šta li. Ali jeste značajnija od Tunisa zbog specifičnosti egipatskog geopolitičkog-socijalnog položaja kao jedne od najvećih i najmnogoljudnijih arapskih zemalja.
Amerima uopšte nije sklonjen jedan od najvećih saveznika, bar ne za sada.
Link to comment
Amerima uopšte nije sklonjen jedan od najvećih saveznika, bar ne za sada.
Pa onda treba raspustiti celu egipatsku vojsku da bi ti taj uslov bio zadovoljen.
mene interesuje sta ce se promeniti u odnosima egipat-izrael u buducnosti i zasto se ne desava nista u zemlji Saudovih potomaka
To je po meni gledanje u pasulj. Nova egipatska vlast nije još formirana, status kvo je na snazi, ugovori sa Izraelom se poštuju. Znači - niks promena. Edited by Utvara
Link to comment
mene interesuje sta ce se promeniti u odnosima egipat-izrael u buducnosti i zasto se ne desava nista u zemlji Saudovih potomaka
1. Ne zna se, da li ce nova vlast ispostovati postojeci treaty, ili ne. Vecina misli da hoce.2. Zasad se desava samo u sajberspejsu. Na bivsem poslu sam imao kolegu istrazivaca Saudijca, koji je prezentovao jednom rad o masovnom prisustvu saudijskih "db"-ovaca na njihovim forumima. Mozda i to nesto objasnjava. Mada je on to cak prezentovao u pozitivnom svetlu za Saudi Arabiju, u fazonu "eto kako oni slusaju sta narod ima da kaze, i sprovode ponesto od toga sto je prihvatljivo."
Link to comment
Pa onda treba raspustiti celu egipatsku vojsku da bi ti taj uslov bio zadovoljen.
?Egipatsku vojsku plaća SAD, mrzi me da tražim koja je cifra u pitanju (ogromna je), garant pri tom veći deo njihove 'pomoći' ide na generalske plate, s obzirom na šta im obična vojska liči.
Link to comment

Nema nista od raspustanja vojske, tamo je vojska jedna od glavnih industrijskih grana (cak i da ameri zavrnu slavinu). Nego, ipak cemo morati da sacekamo dok ne dodje neki kostunica nova vlast.

Link to comment
×
×
  • Create New...