Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Možda je razlika u tome da režimi i T & E nemaju neku jaču ideološku potkovu koja se onda može koristiti za pranje mozga, dresiranje i indoktrinaciju širih slojeva. T & E su jednostavno bili režimi diktatora koji eto vladaju, glume predstavničku demokraciju i to loše, a moraju ostati zbog te čuvene stabilnosti - bez njih na vlasti odma raspad sistema, države, potop, strava i užas.. A onda kad je i uz njih na vlasti došlo do laviranja na rubu propasti, raison d'être im je postao klimav pa su opali...
to, i lova.a sve to zajedno, plus igrarije oko nuklearki, dosta sjebava mogucnost sireg i jaceg prevrata u iranu. to moze i da se zakljuci iz procenata iz one gore postovane ankete.
Link to comment
...[zaludno trošenje vremena i prstiju]...
Ted je na ovim temama bot koji se ponavlja (*u dva zadnja svoja posta i u slovo*) i koji usto ima i prijeku potrebu da svoje viđenje posljednjeg desetljeća Srbije projicira/xeroxira u ove situacije. Ja sam se uzdržao od nepotrebnog trošenja resurasa na komentiranje toga; čini mi se da su u tome uspjeli i ostali prisutni - pa i ti, dakle, save your precious handy fingers. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Ma neće, jednom kada bude, režim u Iranu pasti zato što će ga rušiti neko spolja, nego zato što će samim ljudima tamo jednom dojaditi toliko da će biti dovoljno onih kojima će i izlaganje opasnosti da budu ubijeni biti draže od onoga što žive. E kad su ti takvi mladi i brojni - režim je u problemu, pa taman i da je 51% za njega.

Link to comment
Možda je razlika u tome da režimi i T & E nemaju neku jaču ideološku potkovu koja se onda može koristiti za pranje mozga, dresiranje i indoktrinaciju širih slojeva. T & E su jednostavno bili režimi diktatora koji eto vladaju, glume predstavničku demokraciju i to loše, a moraju ostati zbog te čuvene stabilnosti - bez njih na vlasti odma raspad sistema, države, potop, strava i užas..
delom je tako. takodje... u Tunisu & Egiptu je doslo do poklapanja interesa vise razlicitih struja i drustvenih grupa. u jednom trenutku su se oko jednog cilja slozili liberali, nacionalisti, aktivisti za demokratiju, islamisti, srednja klasa, sirotinja... nisam siguran koliko je takvo sto moguce u Iranu. hebi ga, sirotinja u Iranu je mnogo bolje prosla od egipatske (uprkos sankcijama), pa je njihovo ucesce diskutabilno. a vlast se ne moze optuziti za slugeranjstvo strancima, pa nacionalisticki & islamisticki ponos imaju znatno slabiji naboj.

The unexpected electoral victory of Ahmadinejad, the populist candidate in the 2005 presidential election, has been widely attributed to rising poverty and inequity. Using household survey data, I examine the trends in poverty and inequality for the last three decades and show that this thesis is not grounded in facts. Survey data show that poverty has substantially declined in recent years, and is low by international standards and in comparison with pre-revolution years. This finding is consistent with pro-poor policies of the Islamic government, mainly in provision of basic infrastructure such as electricity, safe drinking water, and health. However, the same policies have not been as effective in reducing inequality, which, after an initial decline following the Revolution, has remained basically constant in the post-Revolution period.http://www.springerlink.com/content/67k71t441vk54ml3/fulltext.pdf

Edited by Gandalf
Link to comment
Ted je na ovim temama bot koji se ponavlja (*u dva zadnja svoja posta i u slovo*) i koji usto ima i prijeku potrebu da svoje viđenje posljednjeg desetljeća Srbije projicira/xeroxira u ove situacije. Ja sam se uzdržao od nepotrebnog trošenja resurasa na komentiranje toga; čini mi se da su u tome uspjeli i ostali prisutni - pa i ti, dakle, save your precious handy fingers.
dobro je da ne iznosim nigde svoje vidjenje poslednje dekade u srbiji :Dnego, nazad na revolte i revolucije.olivije roj, fantastican kao i uvek, steta sto je na tom burzoaskom jeziku. ukratko i na brzinu prevod, ovo sve nikako ne treba porediti, kao sto rade bekovci i konovci, sa iranskom revolucijom protiv saha. danasnja deca su post-islamisticka generacija, veliki revolucionarni pokreti iz 1970-ih i 1980-tih su za njih davna proslost, deo zivota njihovih roditelja. novu generaciju ne zanima ideologija, slogani su konkretni i pragmaticni (eto veze sa otporom :P). ne zele korumpirane diktatore i traze demokratiju. verujuci su i laici, ali ne posmatraju islam kao politicku ideologiju koja ce doneti poboljsanje.nacionalisti su, uvijaju se u zastave svojih zemalja, ali ne zele nacionalizam.ne veruju teorijama zavere: amerika i izrael (ili francuska u tunisu, koja je do poslednjeg casa podrzavala bena alija) nisu u startu vidjeni kao najveci uzrok nezadovoljstva i nesrece u arapskom svetu. iako je pan-arabizam nestao kao slogan, mimika revolta koja je izvela egipcane i jemence na ulice posle desavanja u tunisu pokazuje da treba da uvidimo da u arapskom svetu pocinje da vlada real-politika.odlican je tekst, nadam se da ce se pojaviti i u engl verziji.ali zato je tu nytimes da nam objasni da se mladi nikad i nigde ne bi uzbunili da nema dzina sarpa. Edited by luba
Link to comment
Ted je na ovim temama bot koji se ponavlja (*u dva zadnja svoja posta i u slovo*) i koji usto ima i prijeku potrebu da svoje viđenje posljednjeg desetljeća Srbije projicira/xeroxira u ove situacije. Ja sam se uzdržao od nepotrebnog trošenja resurasa na komentiranje toga; čini mi se da su u tome uspjeli i ostali prisutni - pa i ti, dakle, save your precious handy fingers.
Ozbiljno planiram da ga pozovem ispred dragstora na po dve "krmače", gde bi konačno zasijao u punom sjaju i bio shvaćen od strane prisutnih. I njega i onog drugog pravnika. Ne znam šta je to sa tim fakultetom.
Link to comment

Da se vratimo u Afriku:http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12477275

Libya: Protests 'rock city of Benghazi'There are reports of protests by hundreds of people in the Libyan city of Benghazi.Eyewitnesses told the BBC that the unrest had been triggered by the arrest of a lawyer who is an outspoken critic of the government.The lawyer was later said to have been released but the protests continued.Pro-democracy protests have swept through several Arab countries in recent weeks, forcing the leaders of Tunisia and Egypt from power.A call has been put out on the internet for protests across Libya on Thursday.
Link to comment
×
×
  • Create New...