Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

In a statement carried by the official IRNA news agency, conservative parliamentarians said: "Mehdi Karroubi and Mir Hossein Mousavi are corrupts on earth and should be tried."The charge "corrupt on earth" has been levelled at political dissidents in the past and carries the death penalty in Iran.
Link to comment

Moje (totalno amatersko) vidjenje je da ce se Iran takodje osloboditi. Kad? Ne znam, ali mislim da ce biti narednih nedelja, eventualno meseci.Zasto? Demografija... Bez obzira na cvrstu ruku rezima, brojke idu u korist demonstranata, a provlaci se i paralela sa Tunisom, Egiptom i drugim zemljama sa slicnom demografijom. To su zemlje koje imaju veoma veliki procenat mladih, zeljnih svega. Otprilike kao Istocni blok pocetkom devedesetih. Nema te cvrste ruke i tog rezima koji moze da se izbori sa milionskom masom.

Link to comment

Bas zbog slabog protoka informacija, tesko da mozemo da zakljucimo sta se desava.Twitter je tu slaba vajda - to mogu vise da budu glasine, nego stvarna slika.Juce je moglo biti i 100.000, ali i 10.000 i 1.000. Ko zna?Za razliku od Egipta, gde nije bilo opozicije na izborima pa ti izbori nisu bili apsolutno nikakva slika raspolozenja gradjana, u Iranu je ipak drugacije. Prosli izbori (iako verovatno pokradeni) pokazali su da je Iran podeljena zemlja. Da je 80% stanovnistva protiv mula i Ahmadinezdada, ne bi basidzi mnogo pomogli - videli bismo podele po vosjci i policiji, neodlucnost, stani-kreni politiku i sl.Ipak, jeste znacajna vest da su Museni i Karubi u pritvoru. To govori da se nesto znacajno ipak dogadja.

Link to comment

Nema tu nade, mule su ko ruski ili kineski komunisti, to se bez mora krvi ili totalnog raspada sistema neće dat skinut s grbače. Žao mi je Iranaca, ali tako je. Već smo imali jednom ovu raspravu, čini mi se..

Link to comment
Nude mi da idem u Egipat 5 mjeseci od aprila. Nekada bih to objerucke prihvatio a sada ne znam :unsure:
ako ti posao nije vezan za naoruzanje ili neke takve zanimacije, nema razloga da ne ides. bices zasticen u svakom slucaju, stranci ce biti jos postovaniji sada, hrane i svega ostalog ima i bice, a ako volis kfc, to je sad nacionalni herojski lanac u egiptu.
Lubo, daj svoju preskordiciju buducih dogadjanja u Iranu
uf. srce kaze da, razum kaze ne.bez elemenata otporaskog uprisinga, sve dok mame i tate ne ustanu zato sto im biju i ubijaju decu, nisam sigurna da ima puno nade za isutiravanje ahmadahmanahmandzeda, a nekmoli mula.takodje, revolt koji je u egiptu bio politicki, ali izuzetno ekonomski obojen (korupcija itd) ovde se svodi prvenstveno na politiku. jeste, youth bulge je izuzetno jak i u iranu, ali za razliku od otporasa u egiptu, tunisu, pa cak i zatvorenim drustvima poput bahreina, iranska deca skoro pa da nemaju mogucnosti za izlete u vrli novi svet. svi rodjeni posle 1979, uceni su da su born free od svih izdajnicko-nevernickih uticaja, iako su im mozda roditelji kod kuce pricali drugacije.mozda cu biti optimisticnija ako krene nesto da se kuva u sirazu ili tabrizu.obavezna lektira u papiru: stiven kinzer, svi sahovi ljudi (all the shah's men)roy mottahedeh, the mantle of the prophet: religion and politics in iranali rahnema, an isslamic utopian: a political biography of ali shariati ervand abrahamian, tortured confessions: prisons and public recantations in modern iranopozicioni linkovirajavipmoincritvitovi, dok ne utvrdimo kredibilitet, pregledati ovde i #iran, pa cesljati. Edited by luba
Link to comment
Nema tu nade, mule su ko ruski ili kineski komunisti, to se bez mora krvi ili totalnog raspada sistema neće dat skinut s grbače. Žao mi je Iranaca, ali tako je.
Da, to i ja mislim :( Mada, pitanje je šta je veća/viša cena...
Link to comment

dva demonstranta su poginula juce u teheranu, devet policajaca ranjeno. internet radi desetak minuta, pa ne radi dva sata.khatami se oglasio, optuzio mousavija i karroubija da su "mohareb", neprijatelji boga, sto je, rekla bih, gore od infidela, kaze da zasluzuju najstroze kazne.e sad, koliko je verovati istrazivanju carnija radjenom za ipi u septembru (objavljeno pocetkom januara), rezultati potvrdjuju nas pesimizam i ocekivanu sizofreniju anketiranih. istrazivanje moze da se skine sa ipijevog sajta i dosta je zanimljivo. naravno, ipi u prvi plan stavlja nuklearne igrarije, politika je dole.

Seven in ten Iranians favor their country developing and possessing nuclear weapons. Support for nuclear arms has risen almost 20 points in the past 18 months, as the international confrontation over Iran’s nuclear program has deepened. Nuclear development is favored by both pro- and anti-government Iranians.The Iranian public also opposes two proposed international agreements to halt or slow Iran’s nuclear program. The so-called “Grand Bargain” – Western security guarantees and trade normalization in return for an end to uranium enrichment, nuclear inspections, and concessions on Afghanistan, Iraq, and Palestine by Iran – is opposed by 55% to 27%. The recent Turkish-Brazilian deal, intended to slow the program and offer more time for talks by shipping half of Iran’s enriched uranium abroad, was opposed by 39% to 34%, with one in four Iranians unsure. Iranians are divided on the impact of economic sanctions imposed in response to the nuclear program, with roughly half thinking they have had an impact. Far fewer - just one in six -- thinks there is any likelihood America or Israel will attack their nuclear facilities. Iranians are concerned about the pressures on their country due to its nuclear program: 53% cite sanctions, isolation, or Iran’s image as its chief foreign policy problem. The economy worries them too: three-fourths complain of shrinking or stagnant incomes. While Iran’s leaders are widely seen seeking regional hegemony, its public would prefer to focus on domestic needs by a margin of two to one. Moreover, while three-fifths support aid to the anti-Israel Palestinian Hamas and Lebanese Hezbollah Islamic resistance movements, three-fifths would also accept a two-state agreement between Israelis and Palestinians. The poll found that, by a massive three-to-one majority, Iranians want closer ties to the West, not reduced links. They also support Western criticism of Iranian human rights violations and aid to Iranian non-governmental organizations. Despite their desire for closer ties, however, as tensions have risen on the nuclear issue, Iranians have felt spurned by the West. Almost nine-tenths are now hostile to America – a 40- point increase on 2008 -- while 55% are unfavorable to Europeans. The leaders of Iran’s opposition Green Movement are favored by roughly one-third of Iranians, the poll found, similar to their results in the 2009 Iranian presidential election. The poll also found that Iranian president Mahmoud Ahmedinejad received 60% of the vote in that election, close to the official result, despite widespread charges of election fraud.Majorities of Iranians supported the post-election crackdown on opposition and continue to support the theological foundations of their regime. However, half are critical of the Ahmedinejad government’s performance and expect further democratization of their government in the next decade.
Link to comment

Po meni, nema šanse za prevrat u Iranu sličan onima u Egiptu ili Tunisu. A nije ni slična situacija niti su Iranci Arapi.Sa Iranom će Ameri morati da vrebaju neku drugu priliku osim ako se ne odluče na vojnu opciju. A i ako se za nju odluče, tu bi se tek zaglavili i to bi mogo da bude početak nekog šireg i dugotrajnijeg sukoba koji nikome ne treba.

Link to comment

Ke vidimo. Situacija nije ista kao u Tunisu ili Egiptu, i kad bi seli i hladno analizirali, verovatno bih se slozio da nema sanse. Medjutim, cini mi se da ovaj put imamo nesto sto se bas ne da definisati (pa mi nemojte zameriti ako delujem zbunjeno), sklop okolnosti, vreme, "momentum"... Naime, ko bi pre 3-4 meseca uopste pomislio da Ben Ali i Mubarak pakuju kofere? Secate se pocetka devedesetih i belinskog zida?E sad, isto tako nisam siguran da ce to sve na dobro da izadje, kao sto ni pad istocnog bloka nije bas sve usrecio, pogotovo nas na Balkanu.

Link to comment
Ke vidimo. Situacija nije ista kao u Tunisu ili Egiptu, i kad bi seli i hladno analizirali, verovatno bih se slozio da nema sanse. Medjutim, cini mi se da ovaj put imamo nesto sto se bas ne da definisati (pa mi nemojte zameriti ako delujem zbunjeno), sklop okolnosti, vreme, "momentum"...
Naravo, ništa se ne može reći konačno ali razlike između navedenih zemalja su očite. Od one očigledne, da Iranci nisu Arapi i da u Iranu ima 2-3% Arapa, do onih spoljnopolitičkih.Za razliku od Egipta i Tunisa, čiji režimi su, po određenim pitanjima ostvarivali saradnju sa Zapadom i političku i finansijsku sa Iranom je druga priča. Ova država je faktički pod raznim sankcijama još od početka osamdesetih godina i agresije Iraka na Iran. U takvim okolnostima sumnjam da ljudi masovno i javno žele da podrže nekakav pokret koji može biti inspirisan od onih koji zemlju drže pod sankcijama 30 godina. Bilo kakvo otporašenje u Iranu bi se završilo veoma brzo i veoma loše po otporaše. Sa druge strane, i oni koji imaju pristup informacijama, netu i slično verovatno su veoma svesni da se iza savremenih demokratskih promena i revolucija krije put u nepoznato koji često može završiti još gorim stanjem od aktuelnog (po građane).Sve u svemu Iran je baš tvrd orah za razbiti, a kako su se takvi pokušaji u pogledu mnogo slabijih država završavali neslavno i u haosu, nisam siguran da predstoji nekakav prevrat. Osim naravno ako neki ludak ne oceni da treba vojno intervenisati u Iranu što bi pokrenulo haos nesagledivih razmera.
Link to comment
Naravo, ništa se ne može reći konačno ali razlike između navedenih zemalja su očite. Od one očigledne, da Iranci nisu Arapi i da u Iranu ima 2-3% Arapa, do onih spoljnopolitičkih.
kakve veze ima da li su iranci arapi ili nisu? revolti koji se desavaju u ovom delu sveta svakako nisu pan-arapski.
U takvim okolnostima sumnjam da ljudi masovno i javno žele da podrže nekakav pokret koji može biti inspirisan od onih koji zemlju drže pod sankcijama 30 godina.
glenbekovsko razmisljanje. koji pokret je inspirisan od kojih onih? teorija zavere u egiptu i tunisu pada u vodu.
Bilo kakvo otporašenje u Iranu bi se završilo veoma brzo i veoma loše po otporaše. Sa druge strane, i oni koji imaju pristup informacijama, netu i slično verovatno su veoma svesni da se iza savremenih demokratskih promena i revolucija krije put u nepoznato koji često može završiti još gorim stanjem od aktuelnog (po građane).
otporasenje postoji u iranu vec dosta dugo, nije svet poceo sa ahmadinedzadom i njegovim budalasenjima i pretnjama. i lose se zavrsava po neke od njih, ali ih i dalje ima sasvim dovoljno da izadju na ulicu ako misle da su izbori pokradeni, ili kao juce i danas. a ako bi svi koji imaju pristup informacijama, netu i slicno strahovali od nepoznatog, ceo svet bi bio veoma tuzno i dosadno mesto. gradjani postoje, to sto se njihovi motivi, ideje i zanosi razlikuju ne znaci da su prepadnute grlice koje ne zele da urade nista da bi promenili ono sto im smeta.
Sve u svemu Iran je baš tvrd orah za razbiti, a kako su se takvi pokušaji u pogledu mnogo slabijih država završavali neslavno i u haosu, nisam siguran da predstoji nekakav prevrat. Osim naravno ako neki ludak ne oceni da treba vojno intervenisati u Iranu što bi pokrenulo haos nesagledivih razmera.
aha, sad mi je jasno ono gore. ovo sto se desava u iranu u stvari vode amerikanci. bolje da si odmah to jasno napisao, ne bih ni postovala.
Link to comment
Ke vidimo. Situacija nije ista kao u Tunisu ili Egiptu, i kad bi seli i hladno analizirali, verovatno bih se slozio da nema sanse. Medjutim, cini mi se da ovaj put imamo nesto sto se bas ne da definisati (pa mi nemojte zameriti ako delujem zbunjeno), sklop okolnosti, vreme, "momentum"... Naime, ko bi pre 3-4 meseca uopste pomislio da Ben Ali i Mubarak pakuju kofere? Secate se pocetka devedesetih i belinskog zida?
Možda je razlika u tome da režimi i T & E nemaju neku jaču ideološku potkovu koja se onda može koristiti za pranje mozga, dresiranje i indoktrinaciju širih slojeva. T & E su jednostavno bili režimi diktatora koji eto vladaju, glume predstavničku demokraciju i to loše, a moraju ostati zbog te čuvene stabilnosti - bez njih na vlasti odma raspad sistema, države, potop, strava i užas.. A onda kad je i uz njih na vlasti došlo do laviranja na rubu propasti, raison d'être im je postao klimav pa su opali...
Link to comment
×
×
  • Create New...