Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ne znam.
vala baš, ne znaš. Pa Ti si jedan od onih koji su prokomentarisali moj post. Ustvari prokomentarisao si mene. I to samo zato što ti se ne svidja ono što pišem....isto kao što ti se i kapetanov post nije svideo...pa si krenuo da se obračunavaš....heh... :isuse: .....možeš oterati čoveka sa Foruma, al ne možeš isterati Forum iz čoveka.....uživaj.....
Link to comment
Interesantno je kako se istorija ponavlja - u istom vidu slični događaji iskaču na različitim delovima planete. Neobično mi je da u tom delu sveta stradaju prvo Tunis i Egipat, zemlje sa najblažim oblikom diktature, i dosta velikom verskom tolerancijom. Zašto toga nema u Iranu, Libiji, Severnoj Koreji ? Nema, zato što bi prvog dana bili zgaženi tenkovima. To je mislim, ono što je istinska čvrsta ruka.Cenim da će u roku od pet godina tamo izbiti bratoubilački rat, kao ishod narodne pobede
Iran’s Ahmadinijad Holds Massive Pro-Egyptian, Anti-American RallyIranian President Mahmoud Ahmadinejad is capitalizing on the Egyptian conflict to spew American and Israeli hate, hosting a massive rally in Tehran to bolster the protests in Egypt. According to AFP, “massive crowds of Iranians chanted pro-Egypt and anti-American slogans while marking the 32nd anniversary of the Islamic revolution.”“We will soon see a new Middle East materializing without America and the Zionist regime and there will be no room for world arrogance (the West) in it,” Ahmadinejad told cheering crowds in Tehran’s Azadi (Freedom) Square.
;)
Link to comment
Neobično mi je da u tom delu sveta stradaju prvo Tunis i Egipat, zemlje sa najblažim oblikom diktature, i dosta velikom verskom tolerancijom. Zašto toga nema u Iranu, Libiji, Severnoj Koreji ? Nema, zato što bi prvog dana bili zgaženi tenkovima. To je mislim, ono što je istinska čvrsta ruka.
a u Iranu su prvog dana izgazeni tenkovima?(pri tome, Mubarak je dao naredbu vojsci da pobije bandu na Tahrir trgu. srecom, nisu ga poslusali.)hint: "izgaziti tenkovima" je teska i zahebana odluka, na koju se cak i diktatorska vlast tesko odlucuje. npr. Tienanmen masakr se desio nakon vise nedelja protesta.pre nego lupis, probaj nesto i da procitas. ne boli. ;) Edited by Gandalf
Link to comment
a u Iranu su prvog dana izgazeni tenkovima?(pri tome, Mubarak je dao naredbu vojsci da pobije bandu na Tahrir trgu. srecom, nisu ga poslusali.)hint: "izgaziti tenkovima" je teska i zahebana odluka, na koju se cak i diktatorska vlast tesko odlucuje. npr. Tienanmen masakr se desio nakon vise nedelja protesta.pre nego lupis, probaj nesto i da procitas. ne boli. ;)
Na stranu učtivo komuniciranje s mojom malenkošću od forumskih kolega, što mi i ne smeta (na taj manir sam nailazio tamo™, pa sam navikao), valjda što nisam kupio na pravoj blagajni ulaznicu za ovu temu, pokušaću da objasnim još jednom svoje mišljenje.Slažem se da je teremin najblaži oblik diktature nespretan, ali se nisam mogao setiti kako, u nekoj gradaciji da na brzinu tunisko i egipatsko upravljanje društvom uporedim sa pomenutim drugim režimima. Uostalom, mi iz srećnih civilizacija imamo oskudan politički rečnik za takve stvari. Il je demokratija našeg tipa, il je diktatura. Gde su razlike: I u Tunisu, i u Egiptu nemiri su izbili nakon izbora. Nameštenih , naravno. Međutim, parlamentarni sistem ,čak i pod takvim okolnostima daje šansu opoziciji u nekom futuru, da osvoji vlast,uz dovoljno volje, pomoći i strpljenja. Recimo, naš primer. Postoji kakav takav politički život, ma koliko bio otežavan od dodučerašnjih vladara. U onim drugima je malo drukčije - od Libije gde narod direktno "upravlja revolucijom", preko verske države gde sveštenici nadjačavaju parlament, do karikaturalne skupštine Koreje, da i ne pominjem Mijanmar. Ali ni to nije toliko bitno koliko činjenica da niko nije na dobitku. Kad se sve primiri,neće biti baš mnogo zadovoljstva, život će ostati isti, prihodi države ( obe su značajne turističke destinacije ) još manji,recimo , a sa bilborda će ih gledati neki novi Aliji i Mubaraci. U tom ambijentu, lako se pojavi neki lokalni Šešelj da narodu objasni™ ko je u stvari problem, i to objašnjavanje je Mubarak do sad uspešno suzbijao što je njegova najveća zasluga.
Link to comment
Sad su policajci najomiljeniji!Rollercoaster!
ma nije ni ovim ljudima lako. Jeste, oterali su Mubaraka,ali im je sada došla nekakva meka vojna hunta. Ona je i prelazna i prolazna /ili bar tako kažu/ ali je vojna uprava ipak, vojna uprava. Policijski čas je ostao a na čelu zemlje je sada mubarakova desna ruka. /varam li se ja ili je ovo kao da su 5. oktobra na vlast postavili Stanišića?/štaviše piše se da je jutros bilo i malko koškanja izmedju Vojske i Naroda.
Na trgu Tahrir u Kairu jutros je došlo do koškanja između pripadnika egipatske vojske i demonstranata, koji odbijaju da napuste centralno mesto okupljanja.
jer je na Trgu ostalo neko hard core jezgro demonstranata na čije zahteve Vrhovni sаvet oružаnih snаgа, za sada, ne odgovara, ili odgovara uopšteno....a na koncu, sada i policija štrajkuje tako da ovaj rollercoaster ima itekako rezona...
Protest policajaca i KairuStotine policajca protestovalo je u Kairu zahtevajući veće plate i odbacujući optužbe da je egipatska policija mučila ljude.Protest je održan ispred Ministarstva unutrašnjih poslova u blizini trga Tahrir, koji je bio centralna tačka okupljanja demonstranata tokom 18 dana dugih protesta koji su doveli do ostavke predsednika Hosnija Mubaraka, javila je DPA.Policija se suočava sa optužbama za mučenje nakon smrti više zatvorenika koji su navodno prebijani do smrti dok su bili u pritvoru.
...nego, ima li gde da se pročitaju reakcije MBa, i planovi u ovoj post-hosnijevoj eri? Edited by steins
Link to comment
2.10pm: The military said they will run the country for six months, or until presidential and parliament elections can be held.2.08pm: Egypt's military rulers have dissolved parliament and suspended the constitution. The announcement came in their latest public statement.
Mene ovo malkice počinje i da zabrinjava
Link to comment
Mene ovo malkice počinje i da zabrinjava
Tutankamone, izgleda da si predugo u grobnici.Ovo su ustvari koncesije Tahrirlijama, koje i žele da se raspusti parlament (pun Hosnijevih partajgenosena) i suspendira/ukine Mubarakov ustav. Također, rok za prijenos je kažu 6 mjeseci, što je dosta optimističan period, mada sam ja mislio da bi trebao biti kraći - demantirali me opozicionari koji kažu da minimalno toliko treba za kredibilne izbore.Uostalom, from the Ayman's mouth:
Opposition figure Ayman Nour says the Military Council statement is a "victory for the revolution"Ayman Nour tells Reuters the military statement should satisfy the anti-government protesters
Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Bas htedoh da kazem Tutankamonu da je ovo odlicna vest za Egipat. Revolucija je sada dobila zvanicni tajmlajn, a vojska, znajuci koliko zavisi od americke pomoci, ni u ludilu nece moci da bez jako dobrog razloga odstupi od roka koji je sama dala.

Link to comment

Navodno sljedeći komunike Vrhovnih Oružanih Žreca ukida odredbe izvanrednog stanja, ili kako Guardian kaže curbs on my enthusiasm Egyptians' dissent. Stay tuned.Update. A možda će se pozabaviti i brojnim štrajkovima. Vojnički.. fantom.gif

CAIRO Feb 13 (Reuters) - Egypt's new military rulers will issue a warning on Sunday against anyone who creates "chaos and disorder", an army source said.The Higher Military Council will also ban meetings by labour unions or professional syndicates, effectively forbidding strikes, and tell all Egyptians to get back to work after the unrest that toppled Hosni Mubarak. (Reporting by Marwa Awad, writing by Alistair Lyon
Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Preciznije rok je šest meseci, ili do izbora. Što znači, da ako budu u stanju da brže organizuju fer izbore, onda vojna vlast traje kraće od tih šest meseci.Meni je danas recimo tuga, kada gledam ljude na trgu, kada znam da su im ovi dani velike borbe i ponosa pošli i da treba da se vrate u svoju svakodnevicu.

Link to comment
...lako se pojavi neki lokalni Šešelj da narodu objasni™ ko je u stvari problem, i to objašnjavanje je Mubarak do sad uspešno suzbijao što je njegova najveća zasluga.
mda... sta bi tek bilo da Hosni nije bio tako uspesan. ;) Egyptian radicals comprise the senior leadership of Osama bin Laden's al Qaeda network. Washington is now moving to dismantle the network by removing bin Laden and his Egyptian lieutenants, but a new generation of extremists would likely replace these leaders and potentially cloud the picture that U.S. intelligence is trying to clarify.http://www.freerepublic.com/focus/f-news/553730/posts Edited by Gandalf
Link to comment

Kako je Izrael u danasnjem svetu promena zapao medju "nazadne"? Dobar tekst u NYtimes

And when young Egyptians looked around the region and asked: Who is with us in this quest and who is not?, the two big countries they knew were against them were Israel and Saudi Arabia. Sad. The children of Egypt were having their liberation moment and the children of Israel decided to side with Pharaoh – right to the very end.
Nije ni cudo kada veterani Yom Kippur rata tamo i dalje imaju glavnu rec..
Link to comment
Unlike the euphoria of Cairo's Tahrir Square, the atmosphere in Sharm, where no protests took place in the 18 days before Mubarak's resignation, was subdued. "We are very sad to see him go," said Nasser, a concierge in a smart, beach-front hotel. "He was a good man. And now those of us who are sad have to keep quiet."
Edited by Roger Sanchez
Link to comment
×
×
  • Create New...